EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów

Czy warto robić testy obciążenia ciągłego?

Warto!
51
98%
Po co to komu?
1
2%
Awatar użytkownika
By Haze
#1087731
Tak sobie ostatnio pomyślałem, że większość testów które robiłem odnosiły się do modów elektronicznych... A zwolennicy mechaników, owszem, mogli co nieco z nich skorzystać ale jednak nie do końca... No i zacząłem kombinować jakby tu ich dopieścić :mrgreen:?
Pierwsze co przychodzi do głowy to po prostu test obciążenia ciągłego batek przy dosyć dużym prądzie. Test może wydawać się banalny, ale w sumie to w brutalny sposób obnaża wydajność baterii pozbawionych wsparcia elektroniki. No i tak właśnie zrobiłem - skomponowałem taki układ pomiarowy:

Obrazek

a) bateria została osadzona w ładowarce, w której oczywiście zaizolowałem piny,
b) podłączyłem ją do rezystora mocy 0,5 ohma (50W):
- z jednej strony poprzez łącznik,
- z drugiej przez multimetr robiący za amperomierz,
c) do zacisków baterii zostały doprowadzone:
- woltomierz (mniejszy multimetr),
- termopara ze zwykłego termometru "samochodowego" (w okolice pina plusowego).

W efekcie możemy obserwować:
- prąd w obwodzie,
- napięcie baterii (pod obciążeniem),
- temperaturę okolic pinu plusowego.

No i właściwie te filmiki to NUDA, ile można patrzeć na wolno zmieniąjące się cyferki? Ale jeśli wyciągnąć te wyniki na wykresy to porównania mogą być ciekawe ...

I właśnie stąd ta ankieta - takie testy nie są ani łatwe, ani szybkie, i czasami też niezbyt bezpieczne, więc chciałbym wiedzieć czy jest jakieś zainteresowanie. Jeśli będzie to będę walczył :mrgreen: .

I jeszcze 2 uwagi zanim obejrzycie filmy:
a) proszę się nie śmiać z chaosu w układzie pomiarowym,
b) oczywiście przy rezystorze 0,5 ohma należałoby się spodziewać prądu w okolicach 8A, ale trzeba pamiętać o wszystkich spadkach po drodze, zwłaszcza na długich kablach amperomierza, więc w efekcie dostajemy prąd około 6,5A.

No i na początek 2 filmiki:

AW IMR 18350 oryginał:


Efest Purple:
Awatar użytkownika
By Ratio
#1087796
Byłabym bardzo ukontentowana( ;) ) takimi testami.
Odkąd nie używam elektroników, to na Twoje pomiary patrze z ciekawością i podziwem dla Twojego zaangażowania. Ale co mi po nich, jak i tak takowych modów nie używam? A zrobienie testu baterii byłoby super, bo niezależnie od używanego mechanika, wydajność akusów się nie zmienia. Jak zresztą widzę po wynikach ankiety, nie tylko ja pożądam takich testów :D Mam nadzieje, że się na nie zdecydujesz.
Awatar użytkownika
By bezi2
#1087805
Dobry pomysł, jestem za.

Taptalknięte paluchami z szumofona.
Awatar użytkownika
By puzii76
#1089018
Walcz :)
Widać na forum, po wpisach, że wielu z nas jest przed zakupem batek, a bo to ciągle się szuka tego gralla, wiec fajnie by było móc poczytać co w trawie piszczy...

W.
Awatar użytkownika
By bezi2
#1089071
puzii76 pisze:Walcz :)
Widać na forum, po wpisach, że wielu z nas jest przed zakupem batek, a bo to ciągle się szuka tego gralla, wiec fajnie by było móc poczytać co w trawie piszczy...

W.


No niestety nie zrobili jeszcze takiej 350 co by miała 2000mAh pojemności z 15 amper pod orężem :)

A tak serio serio to akusy nie są wieczne, traktuje je jako część eksploatacyjną, zawsze na nie będzie popyt. Pozatym rurek mi przybywa to i w batkach się deficyt robi :(

Taptalknięte paluchami z szumofona.
Awatar użytkownika
By puzii76
#1089073
hmm to nie do konca o to mi chodziło... Przeczytałem poprzednie testy autora i nie powiem, trochę mi się rozświetliło... przed następnymi zakupami będę mądrzejszy!
Awatar użytkownika
By bezi2
#1089082
Z mojej str. sorrki za off topa. Haze robi świetną robotę. Ja też przed zakupem sprawdzam jak ram dały radę sobie w testach.

Taptalknięte paluchami z szumofona.
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.