EPF
Ładowarki do akumulatorów stosowanych w e-papierosach.
Awatar użytkownika
By TomQ
#199737
Kupiłem bateryjkę USB do Trendy 208 + ładowarkę samochodową 5V, 1000mA i rozczarowałem się.
Dymek słabiutki, kop bardzo średni, a naciągnąć się trzeba ... :?
Sprawdziłem sama bateryjkę na dużym kompie i aktywnym hubie USB i jest OK.
Wniosek ładowarka daje za mało prądu do zasilenia kartomizerów Mild Pure. Wniosek potwierdza również teoria. Spiralka ma rezystancję ok. 2,4 Ohm. Zasilanie to 5V, czyli prąd powinien przekroczyć 2A, a ładowarka może teoretycznie dać tylko 1A. Nawet uwzględniając rezystancję przewodów i styków prąd zawsze będzie większy od 1A.

Kolega Adam2K podpowiedział rozwiązanie. Wylutowanie oryginalnych podzespołów z ładowarki i wlutowanie scalonego stabilizatora napięcia typu 7805, który ma obciążalność 2A. Genialnie proste, fajne i tanie.

Jednak test organoleptyczny wykazał, ze tym razem prąd jest za duży. Dymu owszem bardzo dużo, ale smak się spłaszczył i zaczęło pachnieć znaną "ścierką".
Rozwiązaniem problemu jest szeregowo podłączona dioda prostownicza o prądzie 2A. Spadek napięcia na niej zmniejsza prąd płynący przez kartomizer do wartości idealnej.

Stabilizator kosztował 1,50zł, a diodę wygrzebałem ze starych gratów. Jej koszt to max 10-20 gr.
Ładowarka dowolna. Może być z Allegro za 2zł.
Awatar użytkownika
By TomQ
#200177
Dzięki serdeczne za pochwały. Normalnie się zaróżowiłem :mrgreen: .

Jeszcze takie drobne uzupełnienie.
Można pozostawić na płytce diodę LED i rezystor ograniczający jej prąd. A co, niech sobie świeci ;-).
Oczywiście jeśli wykorzystamy oryginalne ścieżki z płytki drukowanej.
Do współpracy z innymi atomkami i kartami, szczególnie jak mają większą rezystancję, można poeksperymentować i nie wlutowywać diody. Jeśli poczujemy spaleniznę wlutujmy jedną. Jeśli nadal będzie brzydko pachnieć, dołóżmy jeszcze jedną w taki sposób.

Obrazek

Takie rozwiązanie obniży napięcie do wartości ok. 3,6V i mamy to samo, co z klasycznej baterii.
Awatar użytkownika
By lennin
#200257
7805 akurat z tego co pamiętam to w zależności od wersji a najczęściej kupicie je w obudowie TO220 to 1 lub 1.5A . Przy czym grzać to sie będzie niemiłosiernie i przydał by sie jakiś radiatorek ;)

78S05 to wersja 2A.
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.