EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By ozyreusz
#492969
Witam
Wiem że był temat o alkoholu, ale to trochę inna kwestia.
Czy mając wszyty esperal, alkohol w liquidach może spowodować szkody??

Wiem że picie podczas działania kończy się śmiercią, a liquidy mają go mało ale lepiej się upewnić niż zdrowie stracić.

Pytałem w punktach ale nie ufam handlowcowi. Jakby gilotyny miały wysoką cenę też przekonywaliby o stylowości fryzurki do szyi.
Awatar użytkownika
By tara36
#492970
Wyślij PW z tym pytaniem do naszego Guru czyli Starego Chemika. To kopalnia wiedzi i mądrości o wapowaniu a już na pewno o procesach chemicznych zachodzących w organiźmie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By pok14
#492972
Z tego co wiem to Esperalu nie wszywają od kilku lat. Tylko na specjalne zamówienie takie rzeczy sobie można zafundować.
Bardzo nie sądzę że alkohol znajdujący się w liquidach w takiej ilości w jakiej jest mógłby w znaczący sposób oddziaływać-wchodzić w interakcje z Esperalem.
By ozyreusz
#492975
w tym wypadku akurat specjalne zamówienie jest regularnie co półtora roku.
Cóż osoba o której mówię robi to dla rodziny, ale bez blokera i tak pije
By Marcellus2K
#492978
Przede wszystkim, co robi disulfiram czyli substancja aktywna w esperalu(esperal to tylko nazwa handlowa).

W organizmie zdrowego człowieka alkohol jest rozkładany do aldehydu octowego, który jest silną trucizną, o wiele silniejszą od alkoholu.
Organizm dalej rozkłada ten aldehyd do kwasu octowego, który jest mniej szkodliwy.
Disulfiram blokuje rozkład aldehydu, czyli "zostajesz" trucizną w organizmie. Oczywiście nie na stałe.
Tyle wstępu.
Kwestia ile tego alkoholu przyjmiesz, tyle też aldehydu będzie Cię męczyć.
Zważywszy że powiedzmy masz w liquidzie max 10% etanolu(np Mild), to przy średnim zużyciu 3ml/dzień przyjmiesz jakieś 0,3ml czystego alkoholu. Mam wrażenie że więcej możesz przyjąć "przy okazji" używania np płynu do płukania ust(na marginesie: są też bezalkoholowe)

Moim zdaniem dawka całkowicie niegroźna, nawet przy codziennym stosowaniu, ale żeby mieć pewność, ja bym wybrał liquidy które alkoholu(etanolu) nie zawierają. Jest ich na rynku dużo.
Zważ też że nie chodzi tylko o disulfiram, ale też Twoją podświadomość, która z chęcią "wyczuje" każdą dawkę etanolu jaką przyjmiesz, to może spowodować głód....

Nie jestem chemikiem, ale znam trochę temat alkoholizmu, gdyż sam jestem niepijącym alkoholikiem.

-- [scalono] 21 lip 2012, 22:47 --

pok14 pisze:Z tego co wiem to Esperalu nie wszywają od kilku lat. Tylko na specjalne zamówienie takie rzeczy sobie można zafundować.
(...)

I tak i nie. :wink:
Esperal był wycofany z produkcji w Polsce, więc można go było dostać tylko z "prywatnego importu". Jednak słyszałem że Polfa wznowiła produkcje.
Wszywki są stosowane tylko "prywatnie", gdyż żaden państwowy ZOZ nie zajmuje się tymi zabiegami, bo.... NFZ ich nie zalicza do leczenia, zgodnie ze stanowiskiem ludzi z PARPA.

Po prostu disulfiram to żadne wyjście, kończy się jego działanie i chory wraca(w 99% przypadków, choć wiadomo że dokładnej statystyki nie ma) prędzej czy później do picia.
Awatar użytkownika
By knak
#492982
Liczac, ze liquid zawiera 10% alkoholu i palimy dziennie 3ml, a piwo ma 5% mozna poczynic kalkulacje.

Ilosc alkoholu w przyjetym przez nas plynie byla by rowna 6ml piwa. Liczac, ze palimy przez 12h to wychodzi jakies pol ml piwa na godzine. Naprawde watpie by wplynelo to szkodliwie na osobe z wszytym esperalem.
By Marcellus2K
#492985
ozyreusz pisze:Mógłbym prosić może link do forum albo listę bezalkoholowych?

Np Blue Mist od e-dyma.
Dillinger(czyli "nowa" Casablanca) też nie ma etanolu, kontaktowałem się z importerem w tej sprawie. Sam nie jestem zaszyty, ale tak jak napisałem, dla "spokoju ducha" wole nie przyjmować alkoholu nawet w bardzo minimalnych dawkach.
By ozyreusz
#492987
Marcellus2K dziękuję za podzielenie się wiedzą. Bardzo mi pomogłeś, zwłaszcza info o ew pokusie jak już będzie nawet małe źródło.

knak zwróć uwagę że esperal powoduje zatrucie organizmu u osoby pijącej.
Mimo iż dawka jest tak mała pamiętaj, że przy codziennym paleniu ta dawka ma wpływ praktycznie non stop i szkody wyrządzane są nieprzerwane, a z czasem nawet kropla skałę drąży.

Ale twój przelicznik bardzo się przyda
By Marcellus2K
#492989
ozyreusz pisze:Marcellus2K dziękuję za podzielenie się wiedzą. Bardzo mi pomogłeś, zwłaszcza info o ew pokusie jak już będzie nawet małe źródło.

(...)

Ciesze się. :)
Sam nie jem cukierków z alkoholem, też tam tego mało, ale po co, skoro te bez alkoholu są bardzo smaczne? :wink:
Tak samo płyn do płukania ust, Colgate ma wersje bezalkoholową i jeszcze jakiś, nie pamiętam marki, są do kupienia w Biedronce.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#493002
Zostałem niejako wywołany do odpowiedzi, ale tak naprawdę to raczej w tym temacie powinien wypowiedzieć się lekarz. Ja mogę tylko skomentować rzecz jako chemik, chociaż właściwie Marcellus2K napisał praktycznie wszystko - chylę czoła.
Dodam może tylko, że istnieje coś takiego jak alkohol endogenny - tworzony w naszym organizmie głównie przez bakterie. Powstaje go około 15 gramów na dobę i jest traktowany jako standardowy składnik chemiczny organizmu człowieka. Policzmy - jeśli więc zużywamy np. 5 ml liquidu zawierającego nawet 10% etanolu, to wchłoniemy go 0,5 ml, czyli 0,4 g. Taka ilość stanowi niecałe 3% alkoholu endogennego, a więc jest praktycznie niezauważalna przez organizm.
Inną kwestią jest psychika, ale o tym już też Marcellus2K wspomniał.
@tara36 - przeceniasz mnie, młoda damo, przeceniasz... ;)
Awatar użytkownika
By knak
#493056
ozyreusz pisze:Mógłbym prosić może link do forum albo listę bezalkoholowych?

W skladzie Hangsena etanolu tez nie widze.

1,2-Propylene glycol (65,3-67,7%); Vanilin tincture (15%); Vanillin (13%); Nicotine (0-2,4%); 2,5-Dimethylpyrazine (2%); Peach aldehyde (1%); 2-Acetylpyrazine (0,8%); Methylcyclopentenolone (0,3%); Tabanone (0,1%); Damascenone (0.1%);

Czyli jednak nawet bojac sie % mozna znalesc cos do churzenia :)

btw Tylko czemu wczoraj wypytywaliscie na miescie skoro sprzedawcom i tak nie wierzycie?:P
Awatar użytkownika
By tara36
#493075
StaryChemik pisze:@tara36 - przeceniasz mnie, młoda damo, przeceniasz... ;)


A gdzieżby tam :-P Jak zwykle się nie zawiodłam, a za" młodą damę" dziękuję - lejesz miód na moje serce :lol: Przepraszam wszystkich za dygresję.
By ozyreusz
#493088
@ knak
W sumie to kwestia kobiety, mi chodziło o ego twista i vivi nova. Chyba ten zestaw jest ok.
Wiem np że u Ciebie biorę batkę, bo Vivi na składzie nie widziałem
Co do handlowców nie mam nic do nich, chodzi o to, że wole spytać lekarza o takie rzeczy, lub osób które są zaszyte.
A jeśli chodzi o Wasz sklep to nie martw się, byliście jedyni którzy wiedzieli o co chodzi (mówię o kolegach mających sklep na metro świętokrzyska, pozdrawiam). W volishu kolo spojrzał na mnie jak na idiotę a potem z niesamowitym zdziwieniem stwierdził, że rzeczywiści w liquidach jest etanol :P
Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.