EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By dsh
#289183
Próbowałem kilka razy i nic z tego. Oczywiście zwykłą cyną z Pb. Wątpię żeby bezołowiowa dała lepsze rezultaty* - i tak nie sprawdzę bo nie mam sprzętu co by dawał odpowiednią temperaturę. Te chińskie luty wyglądają na bezołowiowe ale na pewno w czymś to maczają albo mają specjalną technikę.

Lutowałem do tych "fabrycznych" drucików z różnych atomków i kartomków. Pytanie nr 2 brzmi - co to za druciki żółci bracia stosują? Na pewno to nie miedź i izolację mają o sporej wytrzymałości temperaturowej. Skąd wziąć takie przewody? Jeszcze ta średnica...

Może ktoś się spotkał z jakimiś małymi crimpami - widziałem takie w niektórych kartkach?


* Gdzieś wyczytałem, że nikiel i chrom nie lutuje się "konwencjonalnymi sposobami" w ogóle.
Awatar użytkownika
By vincent
#289186
dsh pisze:Próbowałem kilka razy i nic z tego. Oczywiście zwykłą cyną z Pb. Wątpię żeby bezołowiowa dała lepsze rezultaty* - i tak nie sprawdzę bo nie mam sprzętu co by dawał odpowiednią temperaturę. Te chińskie luty wyglądają na bezołowiowe ale na pewno w czymś to maczają albo mają specjalną technikę.

Lutowałem do tych "fabrycznych" drucików z różnych atomków i kartomków. Pytanie nr 2 brzmi - co to za druciki żółci bracia stosują? Na pewno to nie miedź i izolację mają o sporej wytrzymałości temperaturowej. Skąd wziąć takie przewody? Jeszcze ta średnica...

Może ktoś się spotkał z jakimiś małymi crimpami - widziałem takie w niektórych kartkach?


* Gdzieś wyczytałem, że nikiel i chrom nie lutuje się "konwencjonalnymi sposobami" w ogóle.

Co do lutowania kanthala się nie wypowiem, bo też mi się ta sztuka nie udała.
Co do drutów, to podejrzewam że jest drut o nazwie "Kynar". Kupisz go w każdym sklepie z akcesoriami elektronicznymi oraz również na Alledrogo. Nie jest drogi w ilościach niezbędnych do konstrukcji e-zabawek. Mam takie coś i zachowuje się podobnie jak to chińskie cudo, ale może ktoś się jeszcze podzieli w temacie.
Awatar użytkownika
By dsh
#289204
Dziekuję za odpowiedzi. Kupię pewnie ten topnik, albo poszukam u mojego stałego dostawcy i wezmę przy następnych większych zakupach.
Awatar użytkownika
By utak3r
#289226
Potwierdzam, topnik kluczem do sukcesu :) Tutaj najlepiej spisze się pasta.
Awatar użytkownika
By Murof
#289237
Zgadza się, odpowiedni topnik musi być. Ale można inaczej, nie lutować, tylko zaciskać końce przewodów w odpowiedniej tulejce. Ktoś tu na forum to już prezentował. Tulejki takie wykonuje się z igły do strzykawki. Z igły o odpowiedniej średnicy (ja używałem 0,8 mm) odcina się kawałki długości 2-3 mm i takimi tulejkami robi się połączenie. Robota trochę precyzyjna ale efekt dobry. W ten sposób robię grzałki do C E2 i działa bez żadnych problemów.
Awatar użytkownika
By vincent
#289265
Można jak myślę użyć również tulejek do zaciskania przyponów spinningowych wolframowych wędkarskich. Takie tulejki różnej średnicy powinny być dostępne w sklepach wędkarskich za grosze.
Awatar użytkownika
By dsh
#289357
Murof pisze:Zgadza się, odpowiedni topnik musi być. Ale można inaczej, nie lutować, tylko zaciskać końce przewodów w odpowiedniej tulejce. Ktoś tu na forum to już prezentował. Tulejki takie wykonuje się z igły do strzykawki. Z igły o odpowiedniej średnicy (ja używałem 0,8 mm) odcina się kawałki długości 2-3 mm i takimi tulejkami robi się połączenie. Robota trochę precyzyjna ale efekt dobry. W ten sposób robię grzałki do C E2 i działa bez żadnych problemów.


O, dzięki. Właśnie myślałem z czego by tu zrobić jakieś crimpy. Nie pomyślałem o strzykawkach, to będzie dobre. ;)
Awatar użytkownika
By utak3r
#289391
JimmyB, ale my mówimy o igłach od strzykawek ;)
By pidyn.Mawr
#336922
noman1 pisze:pidyn.Mawr, koraliki dobre do kanthal-drut ale już nie, do kanthal-srebrzanka 1mm


Ale dlaczemu, bo tak sobie kombinuję, i nie widzę przeciwwskazań :shock:
Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.