EPF
O e-paleniu w Polsce i za granicą
Awatar użytkownika
By pol
#1914170
Tym razem dniem zero jest 1 lipca 2020r.

Dwie ustawy wprowadzające ograniczenia dla użytkowników EIN.

Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (prawo.sejm.gov.pl – pdf) Dz.U. 1996 nr 10 poz. 55

Omówienie Po >dniu zero< na co zezwala DT w sprawie sprzętu


Ustawa z dnia 21 listopada 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2019 poz. 2523
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym tekst jednolity prawo.sejm.gov.pl – pdf Dz. U. 2009 Nr 3 poz. 11
Omówienie Akcyza - Jedziemy z koksem!
polecam lekturę omówienia od postu -> post1910224.html#p1910224


W interpretacji indywidualnej z dnia 20 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.222.2018.1.JS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że konfekcjonowanie lub sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny spożywczej w czystej postaci na rzecz innych producentów, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym po stronie wnioskodawcy w sytuacji, gdy substancje te nie będą przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
Sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny spożywczej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, gdy substancje te nie będą przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
-> post1910585.html#p1910585


Podsumowanie:

Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

Art.2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
17) palenie papierosów elektronicznych – spożycie pary zawierającej nikotynę, wydzielanej przez papieros elektroniczny;
18) pojemnik zapasowy – naczynie z płynem zawierającym nikotynę, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego;
20) papieros elektroniczny – wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika, lub wszystkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniki i urządzenia bez kartridża lub zbiornika; papierosy elektroniczne mogą być jednorazowego użytku albo wielokrotnego napełniania za pomocą pojemnika zapasowego lub zbiornika lub do wielokrotnego ładowania za pomocą kartridżów jednorazowych;
21) powiązany wyrób – papieros elektroniczny, pojemnik zapasowy oraz wyrób ziołowy do palenia

Art.7f. Zabrania się sprzedaży na odległość, w tym transgranicznej sprzedaży na odległość:
1) wyrobów tytoniowych
2) papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz ich części.

Art.11c.1. Papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe powinny spełniać następujące wymagania:
1) płyn zawierający nikotynę powinien być umieszczony wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach zapasowych, których pojemność nie może przekraczać 10 ml, a w przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridżów jednorazowych pojemność kartridżów jednorazowych lub zbiorniczków nie może przekraczać 2 ml;
2) zawartość nikotyny w płynie nie może przekraczać 20 mg/ml;


Ustawa z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym

Art.2. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) wyroby akcyzowe – wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr1 do ustawy;
34) papierosy elektroniczne – urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki;
35) płyn do papierosów elektronicznych – roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę;
36) wyroby nowatorskie – wyroby będące:
a) mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,
b) mieszaniną, o której mowa w lit.a, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych
– inne niż wyroby, o których mowa w art.98 ust.1 i art.99a ust.1, które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny;


Tzw ustawa tytoniowa zabrania sprzedaży na odległość (online) Art.7f. 2) papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz ich części.
gdzie definicja ustawowa:
Art.2. 18) pojemnik zapasowy – naczynie z płynem zawierającym nikotynę, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego;

Zabroniona jest zatem sprzedaż na odległość płynów zawierających nikotynę.
Ustawa nie zabrania sprzedaży na odległość płynów nie zawierających nikotyny. Tzn, że premixy, aromaty, glicerynę i glikol propylenowy, gdy nie są zmieszane z nikotyną można sprzedawać na odległość (online - np. przez internet).

Ustawa o podatku akcyzowym nakłada akcyzę na:
Art.2. 1. 35) płyn do papierosów elektronicznych – roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę;

Czyli bez względu czy sprzedaż dokonywana jest stacjonarnie czy wysyłkowo to wg ustawy o podatku akcyzowym płyny przeznaczone do używania w EIN (papierosach elektronicznych) bez względu na to czy zawierają nikotynę, czy też nie zawierają nikotyny podlegają pod ustawę o podatku akcyzowym.

Aromaty spożywcze nie zostały objęte podatkiem akcyzowym.



Ustawa z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2018 poz. 2404

Art.1. W ustawie z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z2018r. poz.137) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art.2 wyrazy „Do dnia 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „Do dnia 30 czerwca 2020r.”;
2) w art.3 w ust.1 wyrazy „po dniu 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „po dniu 30 czerwca 2020r.”.

Wg aktualnego stanu prawnego podatek akcyzowy na płyn do papierosów elektronicznych wchodzi w życie 1 lipca 2020r.

Zabroniona jest sprzedaż na odległość płynów zawierających nikotynę.
Ani tzw. ustawa tytoniowa, ani ustawa o podatku akcyzowym nie zabrania sprzedaży na odległość płynów nie zawierających nikotyny.
Tzn, że premixy, aromaty, glicerynę i glikol propylenowy, gdy nie są zmieszane z nikotyną można sprzedawać na odległość (online - np. przez internet).
Awatar użytkownika
By PucH2
#1914182
Pragnę zwrócić uwagę że aromaty spożywcze będące mieszaniną aromatów w glikolu/spirytusie już podpadają pod ustawę w zależności od wpisu działalności gospodarczej. Przesłanką za tym będzie docelowy klient, nazwa czy rysunek a nawet sugestia na stronie www sklepu by nastąpił obowiązek akcyzy. Wynika to jasno i precyzyjnie z ustawy mimo że o aromatach tam nie ma mowy. Patrz post wyżej z zrozumieniem treści ustawy bo na tą chwilę to śliski temat doradzanie z aromatami bez akcyzy. Naprawdę drobna zmiana w konfekcjonowaniu tego produktu przez januszy może lecz nie musi przyczynić im kłopotów z skarbówką na każdym etapie dystrybucji. W skarbowym durnie nie pracują a jak pracują to dla Państwa.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2020, 18:55 przez PucH2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#1914183
@PucH2
Celowo zaznaczyłem "aromaty spożywcze".
pol pisze:Aromaty spożywcze nie zostały objęte podatkiem akcyzowym.

Podobnie jak glikol i gliceryna - zgodnie z interpretacją
pol pisze:Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że konfekcjonowanie lub sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny spożywczej w czystej postaci na rzecz innych producentów, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym po stronie wnioskodawcy w sytuacji, gdy substancje te nie będą przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
Sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny spożywczej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, gdy substancje te nie będą przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.


Zatem można się spodziewać, że również aromaty spożywcze mogą podlegać podatkowi akcyzowemu, gdy substancje te będą przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
Awatar użytkownika
By pol
#1914186
Skrótowe podsumowanie.

Sprzedaż wszelkich płynów (bez względu na to czy zawierają nikotynę, czy nie) spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, gdy substancje te będą przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Płyny przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych nie zawierające nikotyny będą mogły nadal być sprzedawana na odległość (online).
Płyny do papierosów elektronicznych (z nikotyną i bez nikotyny) wymienione są w ustawie o podatku akcyzowym, która nie ogranicza form sprzedaży na odległość. Nakłada na te płyny podatek akcyzowy.
Zakaz sprzedaży na odległość płynów do elektronicznych papierosów zawierających nikotynę wprowadza ustawa tzw tytoniowa.

Ustawa tzw tytoniowa zabrania sprzedaży na odległość papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych oraz ich części.
Gdzie zdefiniowano:
- pojemnik zapasowynaczynie z płynem zawierającym nikotynę, który można wykorzystać do ponownego napełnienia papierosa elektronicznego;
- papieros elektroniczny – wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika, lub wszystkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniki i urządzenia bez kartridża lub zbiornika; papierosy elektroniczne mogą być jednorazowego użytku albo wielokrotnego napełniania za pomocą pojemnika zapasowego lub zbiornika lub do wielokrotnego ładowania za pomocą kartridżów jednorazowych;

Płyny nie zawierające nikotyny mogą zatem być sprzedawane na odległość (online).


*****************************
Ustawa z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0137Lj.pdf
Art.2. Do dnia 30 czerwca 2020r. zamiast stawek akcyzy, o których mowa wart.99b ust.4 i art.99c ust.4 ustawy zmienianej w art.1, do wyrobów akcyzowych określonych w tych przepisach stosuje się zerową stawkę akcyzy.
Awatar użytkownika
By pol
#1917337
23.06.2020

Zwalniamy czasowo z oznaczania znakami akcyzy płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie.


    Minister Finansów 22 czerwca podpisał rozporządzenie zmieniające rozp. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.
    Czasowe zwolnienie obejmie płyny do papierów elektronicznych i wyroby nowatorskie.

"Podpisane przeze mnie rozporządzenie stanowi reakcję na aktualną sytuację związaną ze stanem epidemii i jest odpowiedzią na sygnały rynku" – powiedział minister Tadeusz Kościński.

Wprowadzone zmiany

Do 31 grudnia 2020 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zwolniony będzie z oznaczania podatkowymi znakami akcyzy. Dotyczy wyrobów w stosunku do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał po 30 czerwca 2020 r.

Do 30 kwietnia 2021 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zwolniony będzie z oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy . W tym przypadku chodzi o wyroby co do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał do 31 grudnia 2020 r.

Źródło

Projekt rozporządzenia MF
Uzasadnienie rozporządzenia do konsultacji


Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy Dz. U. z 2020r. poz. 1092

Warszawa, dnia 24 czerwca 2020r.

Poz. 1092

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 22 czerwca 2020r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

Na podstawie art. 119 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020r. poz.722) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z 2019r. poz. 2427 oraz z 2020r. poz. 291) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 3b otrzymuje brzmienie:
    „§ 3b. Zwalnia się do dnia 30 kwietnia 2021r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 31grudnia 2020r.”;

2) po § 3b dodaje się § 3c w brzmieniu:
    „§ 3c. Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2020r. z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał po dniu 30 czerwca 2020r.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020r.

Minister Finansów:T. Kościński



****************
Podkreślam, że rozporządzenie stanowi o zwolnieniu obowiązku oznaczania znakami akcyzy, nie dotyczy to poboru podatku akcyzowego.
Awatar użytkownika
By pol
#1917537
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich Dz. U z 2020r poz. 1159

Data ogłoszenia w Dzienniku Ustaw: 30 czerwca 2020r.

Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej
Warszawa, dnia 30 czerwca 2020r.
Poz. 1159

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1)
z dnia 30 czerwca 2020r.
w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Na podstawie art.22 §1 pkt1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019r. poz. 900, z późn. zm. 2)) zarządza się, co następuje:

§1. Zarządza się zaniechanie poboru podatku akcyzowego od podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym lub wobec których zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, których przedmiotem jest płyn do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie.

§2. Zaniechanie poboru podatku, o którym mowa w §1, ma zastosowanie do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał w okresie od dnia 1 lipca 2020r. do dnia 30 września 2020r.

§3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Finansów: T. Kościński

----------------
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej–finanse publiczne, na podstawie §1 ust.2 pkt2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019r. poz. 924, 1018, 1495, 1520, 1553, 1556, 1649, 1655, 1667, 1751,1818, 1978, 2020 i 2200 oraz z 2020r. poz.285, 568, 695, 1065, 1086 i 1106.


Ustawa Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019r. poz 900)
Art.22. §1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników:
1) zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie;
Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.