EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1790866
Braliście udział w akcji w 2015? To zasady są Wam znane i zapewne już działacie w temacie. Jeśli nie to czytamy dokładnie i jazda z tematem, nie ma czasu na bycie leniwą ciepłą kluchą.

O co cała heca?
Nasz miłościwie panujący Minister Finansów wpadł na genialny sposób sięgnięcia po raz kolejny do kieszeni podatników. Budżet się oczywiście nie domyka, bo jak ma się domknąć skoro pracuje nieco ponad 16 mln ludzi, w tym ponad 3 mln w sektorze publicznym na których utrzymanie w dużej części zrzucić się musi pozostałe 13 mln, do tego około 9 mln emerytów i rencistów i mamy klops. Szukają więc gdzie mogą bo przecież jak wywalą z roboty 1mln urzędników albo obetną dodatki socjalne to nie będzie miał kto na nich głosować. W ramach szukania kasy gdzie się da Ministerstwo Finansów postanowiło poszukać jej u waperów, planują wydoić od nas 100mln w postaci akcyzy na liquidy w każdym kolejny roku poczynając o 2018.

Jak idiotyczny jest projekt ustawy (bo nikt o zdrowych zmysłach z góry nie zakłada logiki w działaniach rządu)?
Wszystkie płyny bez względu na to czy mają nikotynę czy też nie, zostaną obłożone równą akcyzą. Do każdej buteleczki (10ml) dołożone zostanie zgodnie z projektem 7PLN. Dotyczy to również baz. I tutaj kuriozum totalne: również wówczas gdy płyn bazowy nie zawiera nikotyny, a zaledwie glikol lub glicerynę (tak dobrze kminicie, płyn bazowy w którego skład wchodzi glikol lub gliceryna to nic innego jak glikol i gliceryna). Do tego każą się przygotować przedsiębiorcom do 1 stycznia 2018. Do tej daty przedsiębiorcy muszą założyć skład akcyzowy (procedura może trwać nawet 2 miesiące), wpłacić zabezpieczenie w postaci bagatela 7mln i oznakować produkty znakiem akcyzy aby sprzedawać od nowego roku legalne produkty. Dużo czasu? Nic bardziej mylnego. 20 lipca sejm udaje się na odpoczynek, wracają do "pracy" w okolicach 12 września. Co oznacza, że producenci na przygotowanie wszystkiego od momentu opublikowania końcowej wersji ustawy będą mieli jakieś 3 miesiące...

Co możesz zrobić?
Nie czarujmy się; kijem Wisły nie zawrócimy, a petycjami nie skłonimy polityków aby przestali szkodzić. Ale musimy zrobić wszystko aby nasz głos był słyszany. Musimy powiedzieć jasno, że sprzeciwiamy się obłożeniu płynów jakąkolwiek akcyzą. Wybraliśmy mniej szkodliwą alternatywę, często również ze względów finansowych. Zabiegi MF uderzają więc nie tylko w nasze kieszenie ale również zdrowie setek tysięcy ludzi. Bez motywacji finansowej bowiem trudniej będzie im wytrwać w walce z nałogiem palenia tytoniu.

Jak to zrobić?

Po pierwsze wyraź swoje niezadowolenie tutaj:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... /komentarz
Napisz krótko i zwięźle dlaczego nie zgadzasz się z projektem ustawy. Kilka zdań naprawdę wystarczy. Napisz jak elektroniczne inhalatory nikotyny (elektroniczne papierosy) wpłynęły na zdrowie twoje lub twoich bliskich. Jak wpłynęły na budżet domowy. Możesz korzystać z tekstów które prezentujemy poniżej, jednakże zalecamy aby jednak napisać coś od siebie.

Do drugie złóż uwagi do projektu:
Sformułuj je czytelnie i logicznie, tutaj również możesz bazować na prezentowanych poniżej tekstach. Uwagi możesz zgłaszać do 12 lipca na adres mailowy: malgorzata.spinalska-gryz@mf.gov.pl, nie zwlekaj jednak zbyt długo, im szybciej wyślemy uwagi i komentarze tym większa szansa, że ktoś to przemyśli ponownie i uzna, że może faktycznie słońce w tym roku przypieka zbyt mocno...

Przykładowe uwagi z komentarzem znajdziecie tutaj:
akcyza-uwagi-i-komentarz-strony-spo-ecznej-t121366.html
Bazujcie na nich dowolnie, stworzyliśmy je bowiem jak zwykle z myślą o wszystkich użytkownikach EIN, jednakże nie bawcie się proszę w kopiuj/wklej. Nikt nie bierze poważnie przeklejanego spamu. Nie musisz oczywiście pisać tak rozległego tekstu. Krótko i zwięźle wystarczy.

Po trzecie udostępnij ten post gdzie się da:
Tylko ogromne przełożenie w liczbie komentarzy może wpłynąć na decyzje Ministerstwa Finansów. Politycy mogą ignorować głos społeczeństwa, głos nauki czy nawet głos zdrowego rozsądku. Ale liczą się, a właściwie panicznie się boją uciekających z urny wyborczej głosów.

Rozpoczynamy od:
W związku ze złożeniem projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym wnoszę o wzięcie pod uwagę moich uwag do przedstawionego projektu.

A później, już po swojemu lub dowolnie korzystamy z poniższych tekstów:
(Liczba tekstów zostanie zwiększona w przeciągu najbliższych 48 godzin, potem nie ulegnie już zmianie.)

Papierosy elektroniczne to produkt nadal stosunkowo nowy, choć w mediach wzbudza on wiele kontrowersji to świat naukowy pozytywnie odnosi się do płynących z nich możliwości redukcji zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. Opodatkowanie tak wysokim podatkiem tego produktu jest w mojej opinii sprzeczne z postanowieniami Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Dlatego też wnoszę o usunięcie płynów do uzupełniania elektronicznych papierosów z projektu ustawy ( art. 1 p. 1. b): punkty 33 i 34). Nie uważam, w przeciwieństwie do Ministerstwa Finansów, że proponowane rozwiązania wpłyną pozytywnie choćby w najmniejszym stopniu na kontrolę rynku. Tak sformułowane przepisy stworzą po prostu kolejną gałąź czarnego rynku, znacznie łatwiejszą dla przemytników, gdyż niewielka nawet ilość przemyconej na teren kraju nikotyny da zyski porównywalne z przewiezieniem całej naczepy nielegalnych papierosów.

Próba nałożenia podatku akcyzowego na płyny o zerowej mocy przyniesie skutek odwrotny do zamiarów Ministerstwa. Płyny bez nikotyny wykorzystywane są rekreacyjnie przez osoby które nie są uzależnione od nikotyny. Tym samym nagły wzrost cen o 100% wcale nie przyniesie zysku Skarbowi Państwa. Wręcz przeciwnie spowoduje zmniejszenie sprzedaży praktycznie do zera, a tym samym zmniejszenie dochodów Państwa o podatek dochodowy i podatek od towarów i usług. Jak miało to miejsce we Włoszech gdzie różnica realnych wpływów z akcyzy z planowanymi wpływami, spowodowana została przez nagły spadek osób korzystających z elektronicznych papierosów. Co spowodowało znaczne obniżenie wpływów z podatku VAT, a finalnie straty Skarbu Państwa z tegoż tytułu.

W przedstawionej Ocenie Skutków Regulacji nie zauważam żadnych korzystnych skutków dla gospodarki i budżetu. Jak Ministerstwo samo przyznaje: "wzrost cen ww. wyrobów spowodowany wprowadzeniem podatku może wpłynąć na ograniczenie liczby ich konsumentów oraz zmniejszenie legalnego rynku tych wyrobów.", a co za tym idzie "ze względu na fakt, iż regulacja wprowadza nowe obciążenie fiskalne przedsiębiorców działających w branży płynów do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, istnieje ryzyko, iż część podmiotów może redukować miejsca pracy. " Pragnę przypomnieć, że branża niespełna rok temu musiała dostosować sie do przepisów nowelizowanej w toku implementacji tzw. dyrektywy tytoniowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Poniesione wówczas koszty badań i rejestracji z pewnością poważnie nadszarpnęły budżety wielu firm. Kolejne obciążenie wynikające z konieczności dostosowania pomieszczeń do roli składów podatkowych oraz zdobycia zabezpieczeń wpłyną pozytywnie wyłącznie na budżety firm tytoniowych.


Piszcie proszę kulturalnie, to że politycy maja nas głęboko w... poważaniu nie oznacza, że musimy się zniżać do tego samego poziomu.

Link do wpisu FB: https://www.facebook.com/forumepapieros ... 0720910274
Awatar użytkownika
By Donayo
#1790867
Mała uwaga.
"Do tego każą się przygotować przedsiębiorcom do 1 stycznia 2018.".
Poza tym jak zwykle świetny tekst, zwięźle i na temat.
Mam nadzieję, że tym razem więcej osób zmobilizuje się do działania.
Awatar użytkownika
By xMisiek95
#1790954
Postarajmy sie, zeby ten post trafił do jak najwiekszej liczby osob! Nie bójmy sie pisac, jezeli akcyza wejdzie w zycie, to wiekszosc z nas najzwyczajniej w swiecie pewnie znowu przerzuci sie na zwykle papierosy...
Awatar użytkownika
By stastny
#1790981
Sugerowałem to na stronie Chemika... Może warto stworzyć jakis przykładowy, krótki komentarza dla Centrum Legislacji, tak, aby można go było dać znajomym, którzy może nie koniecznie sa osobiście zainteresowani, ale mogą "ilościowo" nas wesprzeć. Sami nic nie wymyslą, ale skopiuja i wkleją...
Awatar użytkownika
By LogerM
#1790992
@stastny można swobodnie korzystać z tekstów zamieszczonych (kolejne jak pisałem zostaną dodane). Zawsze stosujemy tą metodę, jednak zawsze zalecamy aby każdy kto może pisał jednak "po swojemu".
Awatar użytkownika
By Gwido67
#1791003
Coś z kontem pocztowym Pani Spinalskiej-Gryz jest niehalo bo otrzymuję taką zwrotkę :

The original message was received at Wed, 28 Jun 2017 14:19:57 +0200 from [172.16.35.148]

----- The following addresses had permanent fatal errors ----- <malgorzata.spinalska-gryz@mf.gov.pl>
(reason: 554 5.7.1 This email has been rejected. The email message was detected as spam.)

----- Transcript of session follows ----- ... while talking to mx3.mf.gov.pl.:
>>> DATA
<<< 554 5.7.1 This email has been rejected. The email message was detected as spam.
554 5.0.0 Service unavailable


Albo, Jej się biedactwu, skrzynka przepełniła....

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
By sikor370
#1791004
Albo odrzuca traktując to jako SPAM :P
Awatar użytkownika
By Gwido67
#1791012
...może firmowa domena rozpoznawana jest jako spam... Wyślę więc z innej :lol:

Dzięki za informacje zwrotne.

Pozdrawiam
Grzegorz

PS. Tym razem przeszło bez problemów. Dobrze *GOOD*
Awatar użytkownika
By LogerM
#1791014
Gwido67 pisze:Coś z kontem pocztowym Pani Spinalskiej-Gryz jest niehalo

Jest niehalo ale akurat ma to związek z ustawienie serwerów pocztowych. Identyczna zwrotkę otrzymało wczoraj forum. Popchnęliśmy z gmail'a i było ok.
By hadiubrand
#1791019
Do projektu komentarz złożony. Chciałbym jednak poprosić o pomoc w sprawie drugiego zgłoszenia. Mógłby ktoś proszę wrzucić, co tam napisał. Nie zamierzam robić przeklejki ale pewna pomoc w tym jak to ma wyglądać by się na pewno przydała. Nie wiem, czy pisać do tej Pani list coś w typie osobistego, urzędowego pisma lub też lać żale jak z motopompy :( Dziękuję z góry!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
problem z efajkiem, co nowego?

witam serdecznie vapoholikow i na wstepie zaznacza[…]

VandyVape Kylin V2 - rozmiar imbusa.

Witam, orientuje się ktoś jaki rozmiar imbusa wcho[…]

Dvarw mtl

Witajcie, Przymierzam się do zakupu klona drwala.[…]

W co ostatnio grałeś ?

Myślę, że takiego tematu nie powinno zabraknąć. Co[…]