EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By McSlavko
#455909
Do wszystkich użytkowników elektronicznych papierosów,


Na podstawie analizy przeprowadzonej przy współpracy działów HR, Medycznego, QA i Safety zostały ustalone zasady korzystania z papierosów elektronicznych.

Papierosy elektroniczne traktowane są jak klasyczne papierosy. Oznacza to, że używanie ich dozwolone jest wyłacznie w miejscach wyznaczonych (palarniach). Zabronione jest również wnoszenie cartridge'y do ich napełniania (ze względu na brak MSDS'ów). Na teren zakładu można wnosić jedynie napełnione elektroniczne papierosy.


Istotne informacje:

Produkcja e-papierosów nie została jeszcze gruntownie przebadana pod względem bezpieczeństwa i ewentualnych korzyści wynikających z ich używania w procesie rzucania palenia.

Zachwalany przez producenta benefit wynikający z korzystania z e-papierosów tj. dostarczanie do organizmu czystej nikotyny bez dodatkowych ZWIĄZKÓW OBECNYCH W TRADYCYJNYCH PAPIEROSACH nie spotkał się z akceptacją amerykańskiej agencji badań(FDA – Federal Drug Agency).

Według agencji FDA, e-papierosy nie są wolne od trujących substancji. Analiza udokumentowała, iż e-papierosy zawierają związki rakotwórcze i toksyczne chemikalia.


Analiza dwóch najpopularniejszych marek e-papierosów odkryła:

• 1% stężenie Diethylene glycol toksyczny środka używanego w substancjach rozmrażających
• Nitrosaminy – środek rakotwórczy w połowie próbek
• Anabasine, myosmine, oraz β-nicotyrine szkodliwe dla ludzi substancje w większości próbek

Testy sugerują całkowity lub niedostateczny brak kontroli procesu produkcji e-papierosów.
• Wkłady nikotynowe mają różne stężenie nikotyny
• Wkłady nikotynowe są różnie oznaczane

Opary z e-papierosów mogą być drażniące dla osób z otoczenia.


E-papierosy a rzucanie palenia:

W 2008 Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, w którym mówi: Papierosy elektroniczne nie są potwierdzoną metodą walki z nałogiem tytoniowym. Nie dysponujemy żadnymi dowodami potwierdzającymi bezpieczeństwo używania tego produktu. Światowa Organizacja Zdrowia nie wyklucza, że e-papierosy mogą być użyteczne w walce z nałogiem, jednakże na dzień dzisiejszy Organizacja nie dysponuje badaniami potwierdzającymi taką opinię.

Badania Światowej Organizacji Zdrowia dowiodły jednak, iż za pomocą e-papierosów możemy dostarczyć do organizmu dwa razy większą dawkę nikotyny, niż za pomocą innych środków zaakceptowanych przez z ŚOZ.


Istnieje również niepokój, iż e-papierosy mogą zdestabilizować program walki z nałogiem nikotynowym. Ogólnie rzecz ujmując proponowanie e-papierosów jest proponowaniem substytutu papierosa a nie wdrażaniem rezygnacji z nałogu



Porady oraz odpowiedzi na pytania dotyczące palenia e-papierosów dostępne są w Dziale Medycznym.
Awatar użytkownika
By gotronkk
#455915
Fajna firma. A w/w działy, które pracowały nad tym mailem dostały regułkę od koncernów farmaceutycznych.
Z tego co pamiętam to e-p zostały wyłączone z produktów tytoniowych, więc ich traktowanie na równi z analogami jest co najmniej śmieszne.
Najbardziej podoba mi się fragment o różnej zawartości nikotyny we wkładach. (A plastry to mają ściśle określoną JEDNĄ zawartość nikosi?)
Nitrozaminy itd. to już było przerabiane na blogu SCH.
Awatar użytkownika
By saradonin
#455917
Czyli teraz waper, który rzucił analogi na rzecz e-fajka, nieraz ze względów zdrowotnych, musi iść do palarni by wdychać smród wraz ze wszystkimi związkami stałymi zawartymi w dymie papierosowym. Pięknie, a już sądziłem, że niewiele rzeczy jest w stanie mnie głupotą zaskoczyć. :palm
Awatar użytkownika
By Tusia
#455945
saradonin pisze:Czyli teraz waper, który rzucił analogi na rzecz e-fajka, nieraz ze względów zdrowotnych, musi iść do palarni by wdychać smród wraz ze wszystkimi związkami stałymi zawartymi w dymie papierosowym. Pięknie, a już sądziłem, że niewiele rzeczy jest w stanie mnie głupotą zaskoczyć. :palm


Dokładnie, to pierwsze co przychodzi na myśl.
Awatar użytkownika
By gregbard
#455967
takie coś a wiadomo od kogo?
Bo treść niemal w całości opiera się o znane już (sprzed kilku lat) wyniki badań. Poza tym dotyczy to wszystko terytorium usa. Nie wiem czy w wapowanym przez nas glikolu z galvetu zdarza się lub znajduje stale ten niedobry i straszny Diethylene glycol, ale wiem że jeśli tak to najbardziej zatruwaną grupą są dzieci. Z prostej przyczyny. Glikol z galvetu to dodatek paszowy między innymi dla krów mlecznych. Skoro niedobry i straszny Diethylene glycol nie szkodzi krowom, oraz nie przenika w niewyjaśniony sposób do mleka ( w tym produkcie raczej by go wykryto???) to najwidoczniej jednak go tam nie ma.

saradonin pisze:Czyli teraz waper, który rzucił analogi na rzecz e-fajka, nieraz ze względów zdrowotnych, musi iść do palarni by wdychać smród wraz ze wszystkimi związkami stałymi zawartymi w dymie papierosowym. Pięknie, a już sądziłem, że niewiele rzeczy jest w stanie mnie głupotą zaskoczyć. :palm


e tam, nie ma się co czepiać USA to prawdziwie wolny i prawdziwie demokratyczny kraj.

czy to nie jest robótka Stowarzyszenia "Lokal Bez Papierosa" z naszym ulubionym ekspertem Krzysiem P.?
Ostatnio zmieniony 16 maja 2012, 18:45 przez gregbard, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Kszywho
#455972
saradonin pisze:Czyli teraz waper, który rzucił analogi na rzecz e-fajka, nieraz ze względów zdrowotnych, musi iść do palarni by wdychać smród wraz ze wszystkimi związkami stałymi zawartymi w dymie papierosowym.

Dobrze napisane!
Czyli można w takim przypadku oskarżyć pracodawce o zmuszanie do bycia biernym palaczem, a to już nie są przelewki. Wyroków w takich sprawach już troszkę było. I myślę, że można tak odpowiedzieć na tego maila temu kto go wysłał. Ciekawe co by odpisali...
Awatar użytkownika
By wodz11
#455974
Kszywho pisze:
saradonin pisze:Czyli teraz waper, który rzucił analogi na rzecz e-fajka, nieraz ze względów zdrowotnych, musi iść do palarni by wdychać smród wraz ze wszystkimi związkami stałymi zawartymi w dymie papierosowym.

Dobrze napisane!
Czyli można w takim przypadku oskarżyć pracodawce o zmuszanie do bycia biernym palaczem, a to już nie są przelewki. Wyroków w takich sprawach już troszkę było. I myślę, że można tak odpowiedzieć na tego maila temu kto go wysłał. Ciekawe co by odpisali...

Pracodawca wyedytuje że w takim razie zabrania jarać w miejscu pracy i porobione :)
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#455988
McSlavko pisze:Do wszystkich użytkowników elektronicznych papierosów...

Porady oraz odpowiedzi na pytania dotyczące palenia e-papierosów dostępne są w Dziale Medycznym.

Pytanie jest proste - czy chcesz iść z nimi na wojnę?
Jeśli tak, masz moje pełne wsparcie.
Dawno nie czytałem podobnego bełkotu. Jeśli mają tam w tym "Dziale Medycznym" odpowiedzi na pytanie dotyczące e-papierosów, to mogę Ci przygotować listę odpowiednich pytań.
Może pora raz uszykować uderzenie odwetowe i obnażyć brak wiedzy i totalny bezsens takich działań? Obawiam się, że jeśli ludzie nie będą reagować, kolejne firmy pójdą tą samą drogą.
Awatar użytkownika
By wodz11
#455990
Może w takim razie warto a'priori kilka tego typu pytań przygotować i udostępnić ogółowi e-palaczy ponieważ nikt nie wie co i kiedy nas może spotkać w miejscu pracy.
Ja z całą pewnością z rozkoszą poszedłbym na wymianę ciosów z pracodawcą gdyb to u mnie w budynku biurowym podobny zakaz wprowadzono z taka argumentacją.
Liczę na ciebie Mirku...
Awatar użytkownika
By inkey$
#456002
Ja pozostalem wierny mojemu nawykowi wychodzenia na zewnatrz (wczesniej zapalic, obecnie zawapowac) i w sumie jestem nawet zadowolony z tego, ze nadal moge sobie wyjsc odswiezyc umysl ale pewnie gdybym chcial, to móglbym sobie chmurzyc w biurze. Zreszta jak widac, w Wielkiej Brytanii jak sie ktos postara, to moze dostac nawet osobny pokój do wapowania

Ale wysylanie osoby e-palacej (a wiec de facto niepalacej) do *palarni* jest totalnie nie fair, nie mówiac juz o tym, ze jak wczesniej zauwazyl @saradonin, jest to ewidentne zmuszanie osoby niepalacej do wdychania dymu tytoniowego, w zwiazku z czym rzeczywiscie mozna sie gdzies poskarzyc.

Jesli zas chodzi o tresc tego mailowego memorandum to jak dla mnie jest to posklejane z kilku niezbyt wiarygodnych i przeterminowanych informacji z AD 2008/9 a wiec sprzed ponad trzech lat. Wprawdzie nadal jest kilka niewiadomych jesli chodzi o e-palenie jesli chodzi o zdrowie osoby e-palacej, ale doskonale wiadomo ze vapowanie pozostaje bez wplywu na otoczenie. Wiec moim zdaniem ten email to kompletna bzdura i ciekawy jestem czy rzeczywiscie zabronia w tej firmie vapowac w biurze.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#456007
wodz11 pisze:Może w takim razie warto a'priori kilka tego typu pytań przygotować i udostępnić ogółowi e-palaczy ponieważ nikt nie wie co i kiedy nas może spotkać w miejscu pracy.
Ja z całą pewnością z rozkoszą poszedłbym na wymianę ciosów z pracodawcą gdyb to u mnie w budynku biurowym podobny zakaz wprowadzono z taka argumentacją.
Liczę na ciebie Mirku...

Jeśli tylko dostanę zgodę autora na skopiowanie tego maila na blogu, to bardzo chętnie wypunktuję wszystkie bzdury z tego tekstu i przygotuję zestaw pytań do "działu medycznego".
Awatar użytkownika
By McSlavko
#456018
StaryChemik pisze:Jeśli tylko dostanę zgodę autora na skopiowanie tego maila na blogu, to bardzo chętnie wypunktuję wszystkie bzdury z tego tekstu i przygotuję zestaw pytań do "działu medycznego".


Tylko na to czekałem ;) Oczywiscie ze masz zgodę.. czekam na jakąś analize Twoimi słowami
Awatar użytkownika
By goska13
#456071
StaryChemik pisze:No to wieczorem zacznę szykować mój komentarz wraz z pytaniami. Jak wszystko będzie OK, to jutro pojawi się to na blogu.

Chemiku - To ja bardzo poproszę o informację tu, że pojawiło się już na blogu, z chęcią poczytam :)
Pozdr.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#456114
Jasne - zamieszczę tutaj informację. Na 100% będzie to jutro, ale jeszcze nie wiem dokładniej o której.

EDIT: no to mój dość szeroki komentarz do tego kuriozum znalazł się na blogu. Prawdopodobnie szefostwo firmy, która to rozesłała, nie przeczyta go, ale moim celem było przede wszystkim wyposażenie grona chmurzących w argumenty przeciw takim bzdurom, jakie pojawiły się w tamtym tekście.
Awatar użytkownika
By Fisherking
#456226
Właśnie bardzo mnie ciekawi co to za firma ? - w sensie jakiego typu, ze tak poważnie do sprawy podchodzi [mniejsza czy słusznie, czy nie], ale widać chcą z tym całym EP "coś zrobić"... Ciekawi mnie to faktycznie potencjalnie zagrożony potentat NTZ ?
By Tofik
#456227
Przy takiej sytuacji "radzenia sobie" pracodawcy z paleniem, czy też z e-paleniem pamiętajmy, że intencją pracodawcy nie jest jedynie ochrona zdrowia pracowników, lecz przede wszystkim, minimalizowanie strat czasu pracy powodowanych przez przerwy na wdychanie (czegokolwiek).
Tak przynajmniej mój były pracodawca działał.
Sprawa co prawda sprzed 4 lat i dotyczyła analogów bo z wapowaniem wtedy niewiele się działo, ale mechanizm wyjaśnia dobrze. Szef wpadł na pomysł, żeby ustawić dla palaczy ażurową budkę na środku trawnika poza halami produkcyjnymi. Budka o wymiarach 3 x 4 miała pomieścić palaczy z ponad 120 osobowej załogi. Najważniejsze, że wejście miało być tylko na kartę pracownika, tę samą, która służyła do logowania się dla rozliczania czasu pracy - czyli od razu byłoby wiadomo ile kto kopci a nie pracuje. Zapowiadane były oczywiście łapanki, czy wszyscy obecni w tej budce są zalogowani :) Z gabinetu dyra budka wraz z aktualną wkładką pracowniczą byłaby widoczna przez okno.

Realizacji tego pomysłu nie doczekałem, bo zmieniłem pracę, ale sam pomysł i podejście jest jednoznaczne.

Teraz pracuję sobie sam przy kompie i wapuje ile i kiedy chcę. Jak myślę o takich pomysłach z budkami to śmiać mi się chce....
Awatar użytkownika
By jsakic19
#456255
Wydaje mi się, że treść e-maila została stworzona podstawie wytycznych szefostwa firmy, które nakazały stworzyć taką bzdurę aby zabronić e-palenia. Pewnie jakaś korporacja, która widzi w e-paleniu nie tyle szkodliwość i obawę o zdrowie pracowników a sam spadek wydajności pracownika naciskającego przycisk i parującego liquid. Jest decyzja i tyle, wiadomo 99% pracowników się dostosuje i nie będzie walczyć bo każdy w dzisiejszych czasach boi się o pracę. Dlatego nasz Szef nasz Pan, który może sobie następnym razem wymyślać inne bzdury i zakazy. Wydał polecenie działowi medycznemu, który miał dorobić historię zlepkiem newsów z netu.
Awatar użytkownika
By newelco
#456392
jsakic pisze:Wydaje mi się, że treść e-maila została stworzona podstawie wytycznych szefostwa firmy, które nakazały stworzyć taką bzdurę aby zabronić e-palenia. Jest decyzja i tyle, wiadomo 99% pracowników się dostosuje i nie będzie walczyć bo każdy w dzisiejszych czasach boi się o pracę. Dlatego nasz Szef nasz Pan, który może sobie następnym razem wymyślać inne bzdury i zakazy. Wydał polecenie działowi medycznemu, który miał dorobić historię zlepkiem newsów z netu.


Jest dokładnie tak jak napisałeś. A osoba która rozesłała nam ten e-mail nie pali , nie paliła ,ani tez nie wapuje - więc czy tak czy siak zakazali i już.Tyle że faktycznie głupotą jest wsadzanie nas do jednego worka bo nie po to rzuciłem palenie żeby teraz chodzić na palarnię (gdzie często można siekierę zawiesić jak się zejdzie ze 20 osób ) i się podtruwać.
Awatar użytkownika
By ijoshua
#456581
StaryChemiku, Twoja praca i wysiłki na rzecz uświadamiania i wyposażania nas w argumenty jest nieoceniona.

Szczerzę dziękuję za Twoją pracę i wysiłek. Już nie raz skorzystałem z Twojej wiedzy którą udostępniasz ogółowi.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#456617
tomba pisze:
StaryChemik pisze:Jasne - zamieszczę tutaj informację. Na 100% będzie to jutro, ale jeszcze nie wiem dokładniej o której.

No i zapomniało się biedaczkowi :wink:
Jakby ktoś szukał, to jest tu: http://starychemik.wordpress.com/2012/0 ... nej-firmy/

Oj, tombuś, tombuś... pora oqlarki wymienić ;)
Dziś przed 8 rano pisałem EDIT:
StaryChemik pisze:Jasne - zamieszczę tutaj informację. Na 100% będzie to jutro, ale jeszcze nie wiem dokładniej o której.

EDIT: no to mój dość szeroki komentarz do tego kuriozum znalazł się na blogu. Prawdopodobnie szefostwo firmy, która to rozesłała, nie przeczyta go, ale moim celem było przede wszystkim wyposażenie grona chmurzących w argumenty przeciw takim bzdurom, jakie pojawiły się w tamtym tekście.

Ale tak czy inaczej - dzięki za reklamę. Twoje zdrowie: :beer:
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#456629
Barjavel pisze:Pytanie do Staregochemika, czy byłaby możliwość posłużenia się tekstem z bloga i przedstawić go szefostwu firmy?? (jestem również jej pracownikiem) w postaci maila??

Jasne, że tak! Jak najbardziej możesz się nim posłużyć. Fajnie by było dowiedzieć się, jaka była ich reakcja.
Awatar użytkownika
By PucH2
#456636
Czym więcej epalaczy tym ataki na nich są skuteczniejsze. Mimo braku argumentów ich siła jest ogromna, bo ciągle powielana stała się sama prawdą.
Awatar użytkownika
By Barjavel
#456638
PucH2 pisze:Czym więcej epalaczy tym ataki na nich są skuteczniejsze. Mimo braku argumentów ich siła jest ogromna, bo ciągle powielana stała się sama prawdą.



Więc może czas z tym zacząć walczyć, zakaz e-palenia w firmie to jedno a bzdury jako argumenty to drugie
Awatar użytkownika
By Tomba
#456641
Barjavel pisze:Więc może czas z tym zacząć walczyć,

A komu się jeszcze chce?
Tu u nas w "ogródku", możemy sobie popisać, ale dalej nikt nie wyjdzie.
Awatar użytkownika
By Barjavel
#456646
tomba pisze:
Barjavel pisze:Więc może czas z tym zacząć walczyć,

A komu się jeszcze chce?
Tu u nas w "ogródku", możemy sobie popisać, ale dalej nikt nie wyjdzie.



Noo Tomba z takim podejściem to wiele nie zdziałamy :lol:
Trzeba zacząć od małych kroczków *RTFM*
Awatar użytkownika
By Araiser
#456875
Nie elektroniczne tylko te takie bez dymu :P Chyba, że ostatnio coś się zmieniło ;)
Awatar użytkownika
By Lavrokh
#495615
Podobnego maila otrzymałem od kierownika działu BHP w firmie, w której ja pracuję.
Odpisałem mu, że nie po to sporo osób w firmie zainwestowało w e-papierosy, żeby siedzieć w "wędzarni" z około 20-30 palaczami analogów.

Po krótkiej chwili otrzymaliśmy zgodę na palenie przed wejściem do hali.
Awatar użytkownika
By KapitanBomba
#499105
Widzicie, a jeszcze kilka miesięcy temu wielu sprzedawców podkreślało w swoich e-sklepach i ulotkach że e-palić można wszędzie, w autobusie pociągu czy restauracji. Niestety ludzie (większość ludzi w tym kraju) nie wie nawet jeszcze że istnieje takie coś jak e-papieros. Sam wielokrotnie byłem upominany w miejscach publicznych że "tu nie wolno palić".

Jednak tak na prawdę nikt chyba nie może nam tego zakazać bo w e-p nie zachodzi proces spalania i nie ma na to żadnej ustawy - czy się mylę czy mam rację?

Może to trochę z innej beczki, ale ciekawe dlaczego nikt nie egzekwuje zakazu palenia na przystankach autobusowych, który wszedł niedawno, idąc przez miasto codziennie widzę jak ludzie palą analogi na przystanku, ale w pracy wapowanie zakazane - no koń by się uśmiał... Najgorsze jest to że nie jeden pracownik by się sprzeciwił, ale wie że mogło by się to dla niego źle skończyć :/
Awatar użytkownika
By Lavrokh
#499636
Spotkałem się wczoraj w pracy z BHP-owcem i zapytałem dlaczego była podjęta decyzja o tym, żeby e-palić tylko w palarni.

Odpowiedział mi krótko.
Z daleka nikt nie widzi co palacz ma w ręku. Firma stara się egzekwować zakaz palenia w miejscach niedozwolonych, a nikomu nie chce się biegać po terenie zakładu i sprawdzać co kto pali.

W sumie racjonalna odpowiedź :wink:
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#499644
Lavrokh pisze:Spotkałem się wczoraj w pracy z BHP-owcem i zapytałem dlaczego była podjęta decyzja o tym, żeby e-palić tylko w palarni.

Odpowiedział mi krótko.
Z daleka nikt nie widzi co palacz ma w ręku. Firma stara się egzekwować zakaz palenia w miejscach niedozwolonych, a nikomu nie chce się biegać po terenie zakładu i sprawdzać co kto pali.

W sumie racjonalna odpowiedź :wink:

Racjonalna? Moim zdaniem absolutnie nie. Na tej zasadzie jeśli w mieście jest zakaz picia alkoholu na otwartym terenie (a sporo już jest takich miast), to należy wprowadzić zakaz picia czegokolwiek, bo nie wiadomo, czy aby nie jest to alkohol.
Pan behapowiec idzie na skróty - bo jest (jak wielu panów behapowców) leniwy.
Nakaz e-palenia w palarni uważam za absolutnie bezprawny i bezsensowny, ponieważ zmusza e-palacza do palenia biernego. Oprotestowałbym to.
Przy okazji - to zarządzenie jest na piśmie?
Awatar użytkownika
By Zotti
#499661
StaryChemik pisze:Pan behapowiec idzie na skróty - bo jest (jak wielu panów behapowców) leniwy.
Nakaz e-palenia w palarni uważam za absolutnie bezprawny i bezsensowny, ponieważ zmusza e-palacza do palenia biernego.


A ja myślę, że chodzi o to, że e-papieros również wydziela "zapach", który dla innych może być przykry i którego mogą sobie nie życzyć.
Owszem, zgadzam się z tym, że zmuszania e-palacza do palenia z innymi palaczami jest bezsensowne, trudno jednak wymagać od pracodawcy by wydzielił osobne pomieszczenie.
Awatar użytkownika
By tara36
#499679
Zotti pisze:
StaryChemik pisze:Pan behapowiec idzie na skróty - bo jest (jak wielu panów behapowców) leniwy.
Nakaz e-palenia w palarni uważam za absolutnie bezprawny i bezsensowny, ponieważ zmusza e-palacza do palenia biernego.


A ja myślę, że chodzi o to, że e-papieros również wydziela "zapach", który dla innych może być przykry i którego mogą sobie nie życzyć.
Owszem, zgadzam się z tym, że zmuszania e-palacza do palenia z innymi palaczami jest bezsensowne, trudno jednak wymagać od pracodawcy by wydzielił osobne pomieszczenie.

No wybacz - niektórzy ludzie też wydzielają przykry dla mnie zapach - czy Twoim zdaniem mogę się ich pozbyć z mojego otoczenia?! *BOJE SIE*
Awatar użytkownika
By Zotti
#499752
Ciekawy sposób podejścia do tematu, porównywanie higieny osobistej z paleniem papierosów.
Zwróć tej osobie uwagę, może akurat coś to zmieni, pytanie tylko czy jak ona będzie ładnie pachniała, to czy Ty rzucisz e-palenie? :)

Dlaczego napisałeś "pozbyć", ktoś Ci powiedział, że za e-palenie chce Cię zwolnić?
Chyba nie, tylko, że do tego jest palarnia.
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.