EPF
Awatar użytkownika
By kmaksiu
#877818
Przeczytałem tylko to co było pod filmikiem i jeżeli chodzi o to, że młodzież sięga pierw po E-P, to niestety jest to smutna prawda. Ale nie sądzę, by z owocówek przerzucili się na śmierdziele...
Awatar użytkownika
By el Petto
#877955
kmaksiu pisze:Przeczytałem tylko to co było pod filmikiem i jeżeli chodzi o to, że młodzież sięga pierw po E-P, to niestety jest to smutna prawda. Ale nie sądzę, by z owocówek przerzucili się na śmierdziele...


Dzisiejsza młodzież myśli praktycznie i jest zbyt leniwa, aby zaczynać od śmierdziuchów a potem przerzucać się na e-p i liczyć dni 'bez analoga'! :mrgreen:

Rozumowanie i wnioski "uczonego w piśmie" są w tym momencie hipotetyczne i tendencyjne!
Awatar użytkownika
By Matiaus
#927384
To, że coraz więcej młodych ludzi widuje się z e-papierosem jest faktem i trudno z tym dyskutować. Mam młodszego brata, który jest obecnie w gimnazjum i coś wiem na ten temat. Jednak z drugiej strony jeżeli ktoś ma palić analogi, to niech inhaluje się e-papierosem. Co do przerzucenia się na zwykłe papierosy, to również jest twierdzenie wyssana z palca. Ja im dłużej palę e-papierosy, tym mniej mam ochotę na analoga.
Awatar użytkownika
By niqiqi
#927415
Nie jestem za jakimkolwiek paleniem dzieci i młodzieży. C/n raz w tygodniu przyjdzie np. jakiś 9 letni chłopak z 18-latką która pyskuje, jak sprawdzam jej dowód... Najgorsze jest to, że jej już prawnie nie mogę odmówić sprzedaży.
Awatar użytkownika
By erbis
#927433
No niestety zgodnie z obowiązującym prawem nic - ani sprawdzać dowodu ani odmówić sprzedaży.

Wysłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By niqiqi
#927434
Jest prawnie zakazane i karane, że nie mogę sprawdzać dowodu, czy też nie jest prawnie unormowane i stwierdzone czy mogę czy nie mogę? W tym drugim przypadku - jeśli nie jest zakazane, to teoretycznie mogę to robić. Nie zamierzam później słuchać rodziców przychodzących z awanturami, że Pani sprzedała to mojemu dziecku i się zatruło bo za dużo nikotyny przyjęło.
Awatar użytkownika
By niqiqi
#927443
ok, dalej będę uparciuchem, Panie w kioskach lub w monopolowych, dają młodym ultimatum często: dowód, albo wzywam policję, o sprzedawcach alkoholu/tytoniu nie ma nic na stronie zalinkowanej przez Ciebie napisane, czy to oznacza, że tacy sprzedawcy również nie mają prawa prosić o dowodzik ? Bo tak wynika w świetle Twojego linku.
Awatar użytkownika
By erbis
#927449
Ponieważ sprzedaż papierosów i alkoholu (a właściwie zakaz sprzedaży) nieletnim regulują odpowiednio:
Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
i Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W przypadku zaś e-papierosów takich uregulowań jeszcze nie ma.
Awatar użytkownika
By erbis
#927460
Ależ oczywiście - prosić zawsze możesz i grzywny nie zapłacisz. Lecz możesz się spotkać z odmową okazania.
Awatar użytkownika
By MarioBernatti
#927461
Tak jak w linku pisze pod koniec na przykładzie np. kanara i ustalenia tożsamości,
do celów służbowych (sprzedaż towaru z zakazami), można żądać okazania dokumentu stwierdzającego wiek.
ale e-pety nie sa zakazane, więc takiej potrzeby nie ma

Tylko czy jakiś kupujący gdzieś sie skarżył, że sprzedawca nie chciał mu sprzedać towaru niezakazanego ?
Też w sumie musiałby to udowodnić
Awatar użytkownika
By niqiqi
#927463
Oni są tak wystraszeni, że albo idą i nie wracają, albo wracają z dorosłym.
Czyli po staremu, możecie mnie zlinczować :P

-- [scalono] 07 gru 2013, 19:33 --

U mnie nigdy się nie skarżyli. Jest tabliczka, że e-papierosy są produktami przeznaczonymi dla dorosłych i to chyba działa na podświadomość, że średnio powinni to kupić.

Nóż mi się w kieszeni otwiera jak przychodzi dziecko po 18mg liquid whiskey ;) jak już przychodzi z dorosłym, jest jakiś dowód, to zapominam mówić, że jest bardzo intensywny i dobrze go rozcieńczyć. Ups.
By artwien
#927542
Czyli grożąc dziś w pracy na oko trzynastoletniemu uczniowi, że jeśli nie schowa e-peta, to zabiorę i zadzwonię do rodziców, teoretycznie zrobiłem źle? :D
Nawet, jeśli nie macie 'prawa' prosić o dowód i odmówić pełnoletniemu sprzedaży, to według mnie lepiej jest naginać przepisy chroniąc dzieciaki, niż ułatwiać im do tego dostęp.
Awatar użytkownika
By niqiqi
#927562
nie zrobiłeś źle, bo w szkole jeszcze kilka lat temu rekwirowano różne przedmioty: telefony, zabawki, scyzoryki, petardy, zapalniczki, a nawet playboye :)
Awatar użytkownika
By Mutango
#927593
niqiqi pisze:a może inaczej: co może stać się złego jeżeli poproszę o dowód?
zapłacę grzywnę?

To nie jest tak. Możesz poprosić o dowód, bo poprosić może każdy.
On nie musi pokazać, bo nie ma takiego obowiązku.
Druga strona medalu jest taka, że Ty nie musisz sprzedać towaru. Nie masz obowiązku sprzedawać towaru. Możesz odmówić sprzedaży. I nawet nie musisz się tłumaczyć dlaczego. Nie bo nie..
Awatar użytkownika
By Mutango
#927996
erbis pisze:Bzdury opowiadasz - http://kodeks.ws/wykroczen/art135.htm

Wczytaj się dokładniej w ten artykuł. Istotnym kruczkiem prawnym jest tutaj odmowa sprzedaży "bez uzasadnionej przyczyny". Zapewniam Cię że nie ma takiego sądu, który nie przyznałby "uzasadnionej przyczyny" sprzedawcy, który odmówił sprzedaży e-p nieletniemu. Prawnicy sieci dokładnie to analizowali, kiedy wprowadzali "samoograniczenie" do sprzedaży e-p tylko osobom pełnoletnim. Niemniej jednak, dla porządku prawnego, w ulotce informacyjnej produktu lub instrukcji obsługi wyraźnie powinno być określone przeciwwskazanie do użytku osobom niepełnoletnim.

Zresztą taka sytuacja nie dotyczy tylko e-papierosów. Może się zdarzyć np uzasadniona odmowa sprzedaży lekarstwa w aptece, pomimo że jest bez recepty. Może się zdarzyć uzasadniona odmowa sprzedaży alkoholu, nawet osobie dorosłej. W sklepach zoologicznych bardzo często występuje uzasadniona odmowa sprzedaży zwierząt osobom niepełnoletnim.. itd, itp... Sądy praktyczne zawsze uznają, że sprzedawca działał w dobrej wierze.
By PaweL_
#928049
Dużo osób mówi że E-pety szkodzą bardziej niż analogi.Około 90% które to mówi nie wie tak naprawde w jakim stopniu działają,nie paliły i prawie nic o tym nie wiedzą.Kierują się powiedzeniem "Co ulepszą,to spie..".
Awatar użytkownika
By Kaliner
#928290
Nikotyna, kokaina, morfina, konopie indyjskie i glikol płyn chamulcowy to wszystko jest w e-papierosach smacznego. Ja paliłem go przez dwa miesiące jako mniejsze zło, teraz się leczę na astme infekcyjną. Papierosa jak zapaliło się normalnego to był spokój przez dwie godziny, a to świńtwo palący doją jak cycek bez przerwy. A ciągną w pluca tak jak by palili 5 paczek normalnych papierosów dziennie.


Jeden z komentarzy pod artykułem :o.

Ale zajedwabiście, kokaina od BM za dyszkę i to w pełni przebadana. Miodzio. :D
Awatar użytkownika
By zeroone
#928360
Najbardziej to mnie rozwaliły komentarze ludzi pod filmikiem :palm cytuję ( od tygodnia zucilem to swinstwo "e-palenie" i zpowrotem do analogów wróciłem i nie wieże w to ze e- faja jest zdrowa cała ta nikotyna wali w krwioobieg i mózg bardziej niż analog .. a tak naprawde to to wszystko jest do dupska - trucizna lepiej sobie kielicha walnąc przed snem pozdrawiam nałogowców) :lol: . Po prostu brak mi słów na wszechobecną głupiznę ludzi :lol:
Awatar użytkownika
By venom_666
#928448
kmaksiu pisze: Nie wierzę, że ludzie są aż taki głupi.





im dłużej żyję i im więcej rozmawiam z "przeciętnymi Kowalskimi" tym częściej dochodzę do wniosku że jednak są...



Patatajkiem z cegłofonu
By Dzemka1994
#937514
Co do regulacji w szkołach. ZSE w Białymstoku i dyrekcja postanowiła w statucie szkoły zakazać e-papiersów. Uważam to za jak najbardziej dobre gdyż jak widzę tych "gimbusów" z e-fajkami czy analogami to mi się słabo robi.
Awatar użytkownika
By slavo22
#937546
Dzemka1994 - uważaj żebyś się nie obalił. Ciekawe w jakim wieku ty zaczynałeś jarać? W moim przypadku to właśnie szkoła średnia była i żadne zakazy nie pomagały. To że jest zakaz to akurat dobrze, nie żebym był za wapowaniem w szkołach, ale jak czytam o takich słabościach to się wkurzam. Prędzej trzeba z nimi rozmawiać, w przypadku mojej 17 letniej siostrzenicy pomogło, mimo że cała rodzina pali.

http://baner.e-palarnia.pl/simply.2787.gif
By Dzemka1994
#937940
Chodzi mi o to że oni chodzili po szkole i palili w budynku to że ktoś wyjdzie w tym ja sam i zrobi to po za terenem szkoły to rozumiem ale jeszcze rok temu widać było grupki dzieciaków z 1 klas z e-fajką, która szła w obieg i przez całą 10 minutową przerwę palili non-stop.
Awatar użytkownika
By zeroone
#938187
Kto ma zacząć palić to zacznie ;) i nie ma bata taka jest prawda, jednych do tego pociągnie drugich nie. I nawet jeśli wszędzie wprowadzą jakieś tam zakazy to po kryjomu będą buchać a wiem to sam po sobie :). Może i nawet lepiej jak złapią za epka.
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.