EPF
Ładowarki do akumulatorów stosowanych w e-papierosach.
Awatar użytkownika
By Krasny
#717325
Posiadam ładowarkę Imax B8+ chcę nią potestować pojemności aku do ep (ogniwa 18xxx oraz batki ego).
Chcę to zrobić w sposób maksymalnie zbliżony do warunków pracy ogniwa w ep.
Z pomiarem ilości "wpompowanej" energii nie ma problemu ustawię około 420mA prąd ładowania dla ego i już.
Gorzej sprawa wygląda z kontrolowanym rozładowaniem i pomiarem pojemności.
Ogniwo li-ion w ep pracuje w sposób powiedziałbym "impulsowy" czyli podaje prąd rzędu powiedzmy 2A przez 4-10s potem ma chwilę spokoju, i tak kilka razy potem dłuższy odpoczynek. To zupełnie inna charakterystyka pracy niż np w latarce gdzie po włączeniu ładujemy 3A w diodę do padnięcia aku.

I stąd pytanie czy li-ion ze swojej natury rozróżnia te dwa typy obciążeń czy nie robi mu to różnicy.
W związku z tym czy test stałym obciążeniem 2A będzie w ogóle miarodajny ?
Ilość wpompowanej energii raczej nie może być wiarygodną informacją o stanie ogniwa ponieważ zużyte aku zachowują się inaczej pod obciążeniem.
Awatar użytkownika
By jomat
#719140
Krasny pisze:I stąd pytanie czy li-ion ze swojej natury rozróżnia te dwa typy obciążeń czy nie robi mu to różnicy.

musi robić różnicę choćby ze względu na rezystancję wewnętrzną,
ciągłe obciążenie to również ciągłe straty wewnętrzne idące w grzanie samego akumulatora,
przy impulsowym jest czas na oddanie ciepła na zewnątrz.
Mowa o bardzo dużych obciążeniach bo przy małych to sytuacja może być wręcz odwrotna,
tzn. obciążenie małe ciągłe może lepiej wpływać na akumulator niż impulsowe
na zasadzie rozgrzany silnik lepiej pracuje od zimnego.
Awatar użytkownika
By Kadzio
#719437
Prąd ładowania możesz ustawić sobie pod ogniwo czyli im mniej tym lepiej informacja o tym ile mA weszło do ogniwa jest chyba zbędna, bo ogniwa przecież są rozładowywane podczas palenia

podczas rozładowywania polecam zrobić z 2-3 testy
najpierw ustaw rozładowanie na 0,2-0,3 A potem na max 1-1,5A i zobacz jakie są różnice w faktycznej pojemności przy wyższym i niższym obciążeniu
Jeżeli wyniki nie będą zbliżone ogniwa już się kończą :(

Jomat
odnośnie temperatury ogniw li-ion rozgrzany do 70 *C czy schłodzony do -20*C będzie miał w wielkim przybliżeniu 50% swojej pojemności Wydaje mi się że takich temperatur w e-papierosie nie mamy Podczas rozładowania ciągłego prądem 1,5A temperatura może nieznacznie wzrosnąć względem otoczenia więc wyniki będą dość realne
Awatar użytkownika
By Krasny
#720162
sgm80 pisze:Trudne pytania zadajesz Krasny :-)


Bo na łatwe znam odpowiedź :lol:
Awatar użytkownika
By pol
#720280
@ Krasny,
Chcesz sprawdzić pojemność akumulatora Li-ion w baterii eGo?
Wymontuj z baterii akumulator i przeprowadź rozładowanie akumulatora, a nie baterii eGo na Imaxie.
Awatar użytkownika
By Krasny
#720761
pol pisze:@ Krasny,
Chcesz sprawdzić pojemność akumulatora Li-ion w baterii eGo?
Wymontuj z baterii akumulator i przeprowadź rozładowanie akumulatora, a nie baterii eGo na Imaxie.


To wiem pol, byłoby raczej trudno przeprowadzić test rozładowania poprzez elektronikę eGo ;)
Pisałem że mam dylemat jakim prądem to robić żeby było miarodajne, wczytaj się proszę w to co napisałem ;)
Awatar użytkownika
By pol
#720770
Krasny pisze:
pol pisze:@ Krasny,
Chcesz sprawdzić pojemność akumulatora Li-ion w baterii eGo?
Wymontuj z baterii akumulator i przeprowadź rozładowanie akumulatora, a nie baterii eGo na Imaxie.


To wiem pol, byłoby raczej trudno przeprowadzić test rozładowania poprzez elektronikę eGo ;)
Pisałem że mam dylemat jakim prądem to robić żeby było miarodajne, wczytaj się proszę w to co napisałem ;)


Krasny pisze:Posiadam ładowarkę Imax B8+ chcę nią potestować pojemności aku do ep (ogniwa 18xxx oraz batki ego).
Chcę to zrobić w sposób maksymalnie zbliżony do warunków pracy ogniwa w ep.
Z pomiarem ilości "wpompowanej" energii nie ma problemu ustawię około 420mA prąd ładowania dla ego i już.
Gorzej sprawa wygląda z kontrolowanym rozładowaniem i pomiarem pojemności.
Ogniwo li-ion w ep pracuje w sposób powiedziałbym "impulsowy" czyli podaje prąd rzędu powiedzmy 2A przez 4-10s potem ma chwilę spokoju, i tak kilka razy potem dłuższy odpoczynek. To zupełnie inna charakterystyka pracy niż np w latarce gdzie po włączeniu ładujemy 3A w diodę do padnięcia aku.

I stąd pytanie czy li-ion ze swojej natury rozróżnia te dwa typy obciążeń czy nie robi mu to różnicy.
W związku z tym czy test stałym obciążeniem 2A będzie w ogóle miarodajny ?
Ilość wpompowanej energii raczej nie może być wiarygodną informacją o stanie ogniwa ponieważ zużyte aku zachowują się inaczej pod obciążeniem.

Wczytałem się dokładnie i nie wiem co chcesz sprawdzić.
Pojemność akumulatora?
Wybebeszyć baterię. Imax ustawić na opcję rozładowywanie - 1A. Otrzymasz wynik jaka jest pojemność akumulatora.
Nie wiem co techniką "impulsową" chcesz uzyskać?
Dodatkowo może "impulsową" przez elektronikę eGo?
Awatar użytkownika
By Kadzio
#720887
Akumulator wydusi z siebie mniej przy rozladowaniu prądem 1,5A niz podczas rozładowywania prądem 0,1A
Krasny chyba chce sprawdzic ile dokładnie wyciska pradu z ogniwa podczas palenia czyli przy rozładowaniu impulsowym

Mogę się oczywiście mylić ale chyba o to chodzi :) jak dla mnie taki pomiar nie ma żadnego sensu
Awatar użytkownika
By Krasny
#720982
Kadzio pisze:Akumulator wydusi z siebie mniej przy rozladowaniu prądem 1,5A niz podczas rozładowywania prądem 0,1A
Krasny chyba chce sprawdzic ile dokładnie wyciska pradu z ogniwa podczas palenia czyli przy rozładowaniu impulsowym


Właśnie o to mi chodzi pol


Kadzio pisze: jak dla mnie taki pomiar nie ma żadnego sensu


Pytanie było raczej z tych teoretycznych.
Jak Kadzio napisał wyżej aku zachowuje się deczko inaczej przy rozładowaniu prądem 500mA a 1,5A.
Więc teoretycznie, jak zachowuje się przy 3A ale "impulsowo" gdzie chemia ma czas na "odpoczynek".

Czy i jak tego typu praca wpływa na pojemność no i żywotność ogniwa?

Proszę nie śledźcie tego wątku jeśli to was nie interesuje lub nie macie na ten temat informacji.
Mnie to zaintrygowało więc pytam. Może zbuduję ustrojstwo mierzące pojemność w ten sposób, ale warto było najpierw zapytać bo nie lubię wyważać otwartych drzwi.
Awatar użytkownika
By Kadzio
#721216
Teoretyzując dalej
Idealne warunki dla ogniwa to ładowane minimum 2-3h i jak najwolniejsze rozładowanie oczywiście w temperaturze pokojowej
Aby twoje 18XXX nie traciło za szybko pojemności ładuj je prądem 1/2c nie szybciej no i używaj grzałek o rezystancjach 2,6 Ohma i więcej, rozładowanie do 3,3V chyba że producent dopuszcza inne niższe napięcia
Odnośnie żywotności
im szybciej ładujemy i rozładowujemy ogniwa tym gorzej Kiedyś bawiłem się modelami RC z pakietami ni-cd/nmh pakiet rozładowywałem w 7-10 min a ładowałem 15-20 min rozgrzewając go do ~60*c wytrzymywał on może 70-100 ładowań i do "kosza" w e-petkach raczej tak nie katujemy ogniw :)

w praktyce
Bateria ego doładowywana 1-2 razy dziennie po roku straciła może
Ogniwa Li-ion nie są drogie więc nie musimy aż tak o nie dbać

Sprawdzanie pojemności za pomocą "ustrojstwa" dalej nie ma sensu :D różnice pojemności w dobrym ogniwie rozładowywanym prądem 0,1 a 1,5A stałym czy impulsowym to pewnie coś około 5% jak nie mniej


Bardziej bym się pokusił o sprawdzenie sprawności elektroniki moda jak i baterii ego różnych producentów ale to już nie ten temat chyba
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2013, 21:04 przez Kadzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#721234
Kadzio pisze:Teoretyzując dalej
Idealne warunki dla ogniwa to ładowane minimum 2-3h i jak najwolniejsze rozładowanie oczywiście w temperaturze pokojowej
Aby twoje 18XXX nie traciło za szybko pojemności ładuj je prądem 1/2c nie szybciej no i używaj grzałek o rezystancjach 2,6 Ohma i więcej, rozładowanie do 3,3V chyba że producent dopuszcza inne niższe napięcia

Chyba coś nie tak z teorią.

Ładuj zgodnie ze specyfikacją techniczną producenta. Akumulatory Li-ion ładuj przez CC/CV.
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.