EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By robur75
#503385
Witajcie
E-palę od 8 dni i od 2 dni zaobserwowałem poztywny spadek pulsu oraz cisnienia. Czy to możliwe że od przejscia z analogów na e-palenie , i to jeszcze po tak krótkim czasie?? Paliłem analogi 20 lat po prawie paczce dziennie . Wiem że palenie analogów wpływa na podwyższenie pulsu i ciśnienia ALE w e-papierosach też jest nikotyna , czyżby podwyższenie pulsu i cisnienia powodowały inne substancje z analogów niż nikotyna??
Awatar użytkownika
By marehel
#503388
Nic dziwnego ! Ja jako stary ciśnieniowiec potwierdzam to :)
Teraz domownicy ciągle mnie się pytają czy dobrze się czuję bo coś jestem bladzieńki :lol:
A na poważnie bardzo sobie to sprawdzałem na ciśnieniomierzu i jestem zszokowany, ponieważ ciśnienie spadło mi do poziomu, jak ja to nazywam, licealnego :)
Tylko się cieszyć !! :)
By Banan94
#503389
organizm dosyć szybko wydala większość tych substancji szkodliwych z analogów więc jest to możliwe. Nikotyna co prawda jest ale nie ma tylu innych substancji które mogły mieć na to wpływ
By robur75
#503414
To REWELACJA !! A myslałem że tylko nikotyna niszczy serce . Naprawde widzę same korzysci z e-palenia ☺
By Banan94
#503428
w analogach nikotyna to najmniejszy problem zdrowotny, jest w nich ok 4000 szkodliwych substancji, na serce na pewno mają duży wpływ
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#503429
robur75 pisze:To REWELACJA !! A myslałem że tylko nikotyna niszczy serce . Naprawde widzę same korzysci z e-palenia ☺

Serce i układ krwionośny są przede wszystkim niszczone przez substancje smoliste i tlenek węgla. Za mniej więcej 4 miesiące Twoje czerwone krwinki będą jak nowe - bez śladów karboksyhemoglobiny (związku hemoglobiny z tlenkiem węgla).
Tylko trzymaj się z dala od analogów.
By Korbamoto
#503446
Potwierdzam. Od dłuższego czasu łykałem prochy na nadciśnienie. Odkąd ponad 2 miesiące nie tknąłem analoga, ciśnienie spadło i się ustabilizowało, choc może nie do idealnego poziomu. Ale przy najbliższej wizycie u medyka zapytam, czy może nie zmniejszyć dawki leków.
Awatar użytkownika
By marehel
#503519
Korbamoto pisze: Ale przy najbliższej wizycie u medyka zapytam, czy może nie zmniejszyć dawki leków.

Mój lekarz niedowiarek i jeszcze zabronił mi zmniejszanie dawek :) Prawdę mówiąc nie jestem przekonany czy akurat te leki tak sobie można łatwo zmniejszyć. Efekt jest taki, że teraz chodzę ciągle zaspany i trzeba mnie rano ściągać z łóżka :lol:
Awatar użytkownika
By robi80
#503535
marehel pisze:
Korbamoto pisze: Ale przy najbliższej wizycie u medyka zapytam, czy może nie zmniejszyć dawki leków.

Mój lekarz niedowiarek i jeszcze zabronił mi zmniejszanie dawek :) Prawdę mówiąc nie jestem przekonany czy akurat te leki tak sobie można łatwo zmniejszyć. Efekt jest taki, że teraz chodzę ciągle zaspany i trzeba mnie rano ściągać z łóżka :lol:


Dawkę leków zmniejszyć można biore podobne tabletki na obniżenie ciśnienia od 14 lat , a medyk mój twierdzi że brać je trzeba już zawsze :)
By robur75
#503569
robi80 pisze:
marehel pisze:
Korbamoto pisze: Ale przy najbliższej wizycie u medyka zapytam, czy może nie zmniejszyć dawki leków.

Mój lekarz niedowiarek i jeszcze zabronił mi zmniejszanie dawek :) Prawdę mówiąc nie jestem przekonany czy akurat te leki tak sobie można łatwo zmniejszyć. Efekt jest taki, że teraz chodzę ciągle zaspany i trzeba mnie rano ściągać z łóżka :lol:


Dawkę leków zmniejszyć można biore podobne tabletki na obniżenie ciśnienia od 14 lat , a medyk mój twierdzi że brać je trzeba już zawsze :)


Ja w tym roku schudłem 30kg i kardiolog zmniejszyłmi dawke leków o 4 razy z 80mg dziennie na 20mg , a teraz jak przeszedlem na e-palenie to chyba musze sie pofatygować na dodatkową wizytę do lekarza, bo mam już zupelnie za niskie cisnienie np. dzisiaj i wczoraj mialem 105/55 puls. 60 l 110/50 puls 55 ,gdzie jeszcze 8 dni temu jak palilem analogi mialem ok. 130/70 p. 70-80. A przed odchudzaneim to nawet nie będę mowił bo to forum o e-paleniu a nie diecie ;-)
Awatar użytkownika
By giantx
#503705
Tak sobie pomyślałem jak można szybko i bezpłatnie badanie ogólne krwi zrobić :) mianowicie oddać krew honorowo w stacjach krwiodawstwa ( nie w busach)
Przy ankiecie i rozmowie z lekarzem należy poinformować o inhalacji nikotyny.
Jak paliłem analogi to kręcili nosem lekko, ale brali bo nie było wyjścia (mało krwi)
Raz byłem świadkiem jak odstawili dziewczynę młodą ponieważ studiowała malarstwo....była mała draka, bo myśleli że ćpa jakieś kleje wziewnie, a ona im legitke :) i wytłumaczenie że 2tyg temu skończyła obraz olejny.

Więc reasumując, można zrobić dobry uczynek i ogólne badanie krwi. (Na marginesie- nie każdy się nadaje do oddania krwi)
Awatar użytkownika
By giantx
#503713
Nie oddawałem krwi jak vapuje więc nie wiem. Przeciwwskazania miałem na myśli- ciśnienie, choroby itp
A co do informacji lekarza- Jak oddawałem to się wypełniało ankietę, a następnie była rozmowa po pobraniu próbki krwi. Trzeba być szczerym, ratujemy czyjeś życie.
By ZdrowyPalacz
#504585
Zauważyłem bardzo podobną rzecz. Zrezygnowałem z "tradycyjnego" palenia i przerzuciłem się na zachwalane ostatnio e-papierosy. Ogólnie jestem trochę negatywnie nastawiony do wszelkich nowości - tym bardziej, gdy ich cena jest bardzo podejrzana. Jednak za namową dzieci zamówiłem sobie elektronicznego papierosa i faktycznie, ciśnienie nieco opadło. Nie mówię tu o jakimś zaskakującym spadku. Jednak w moim przypadku, stały spadek o ponad 30 oczek jest bardzo dobrym wynikiem. Więc chyba masz poniekąd rację mówiąc, że zamiana tradycyjnego papierosa na jego elektroniczną wersję, wpływa na obniżenie ciśnienia. Jednak głowy nie dam sobie uciąć - może to tylko wyjątek.
By malgoz
#504708
Spada ciśnienie, potwierdzam. W moim przypadku do tego stopnia, że odstawiłam po kolei oba przyjmowane leki na jego obniżenie. Za przyzwoleniem specjalisty kardiologa i pod jego kontrolą. Kolejny lekarz po zapoznaniu się z obecnymi wynikami też odstawienia lekarstw nie zanegował, więc teoria wymienionego wyżej "medyka" (że brać je trzeba już zawsze) chyba nie do końca jest słuszna.
By Efendi
#504779
Spada ciśnienie na pewno, o ile „oczek” jak napisał kolega to już zależy od osobnika.
Ale spada nie dlatego, że zaczęliście palić e-faje tylko dlatego że odstawiliście analogi.
Wysokie ciśnienie uzależnione jest od wielu czynników ale to nie to forum ).
U osób które je nabyli w sposób genetyczny odstawienie leków jest raczej nie możliwe,
można zmniejszyć dawkę ale nie róbcie tego samemu, zawsze kontrolujcie to z lekarzem.
U mnie po przejściu na e-papierosy ciśnienie spadło nie znacznie, tabletki biorę od 15 lat.
Zdecydowanie większy wpływ na obniżenie ciśnienia ma dieta i spadek wagi.
Awatar użytkownika
By daRk
#504793
Również zauważyłem u siebie obniżenie ciśnienia.Tylko nie wiem, czy to w moim przypadku dobrze czy źle :wink: Gdy paliłem analogi (ok.30 lat) zawsze się cieszyłem że mam tzw. ciśnienie książkowe czyli 130/80, niekiedy 125/75 :D Odkąd zacząłem wapować ciśnienie (to górne) spadło o jakieś 10 oczek czyli 120/80 i 115/75. Teraz rodzi się pytanie: czy zawsze miałem niższe ciśnienie a poprzez palenie analogów wzrastało mi do normalnego, czy też poprzez wapowanie obniżyło mi się do tego stanu niższego jaki zapodałem.Odpowiedź na to intrygujące mnie pytanie zapewne bym znalazł, gdybym zaprzestał całkowicie wapować ale to przecież zastępuje mi normalne palenie :lol: Mówią, że lepiej mieć niższe ciśnienie niż wyższe i z tą świadomością zapewne kiedyś umrę ze starości *ROFL*
Awatar użytkownika
By maciejaszek
#505154
Palenie, a raczej zapalenie papierosa powoduje natychmiastowy wzrost ciśnienia i pulsu. :wink:
Ale zależy też kiedy mierzyłeś sobie ciśnienie.

jqtnm pisze:A czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do oddawania krwi przy inhalacji e-papierosów? (Giantx pisze o tym, że trzeba informować lekarza o inhalacji...)

Oddaję krew odkąd rzuciłem papierosy. W formularzu ani podczas wywiadu nie było nigdy pytania o ep. Tak jak sobie przypominam to chyba nawet o zwykłe papierosy nie było pytania. Według mnie śmiało można oddawać. Na początek i tak biorą małą próbkę czy w ogóle twoja krew się nadaje. A po oddaniu robią dokładniejsze badania.
Awatar użytkownika
By Hunka
#508240
Poczytałam co piszecie o ciśnieniu i wcale mi się to nie podoba.
Własnie czekam na pierwszego e-fajka zastanawiam się jak to będzie. Wychodzi że powinnam sie spodziewac niebawem mroczków przed oczami i zawrotów głowy skoro teraz mam ciśnienie 90/60. Kawa mnie nie rusza więc może powinnam zacząć pociągać z butelki żeby sie nie przewracać na ulicy? :?
Awatar użytkownika
By raptofil
#508241
Ja młody jestem ale ciśnienie miałem 140/90, mirzone i w karetce i w sor'ze podczas studiów. Niedawno ponownie sobie sprawdziłem i wyszło 115/75 co według mnie jest dobrym objawem, a co do posta wyżej to sie zobaczy :) jak wiem to sporo jest osób z niedociśnieniem i normalnie funkcjonują. Wszystko zależy od organizmu.

bo to wysłał Blade ze sratatalka
Awatar użytkownika
By tara36
#511629
Hunka pisze:Poczytałam co piszecie o ciśnieniu i wcale mi się to nie podoba.
Własnie czekam na pierwszego e-fajka zastanawiam się jak to będzie. Wychodzi że powinnam sie spodziewac niebawem mroczków przed oczami i zawrotów głowy skoro teraz mam ciśnienie 90/60. Kawa mnie nie rusza więc może powinnam zacząć pociągać z butelki żeby sie nie przewracać na ulicy? :?


Jedynie słuszna koncepcja :mrgreen:
Awatar użytkownika
By ariel
#514529
Właśnie też się zmartwiłam. Tzn. że przy niskim ciśnieniu chyba lepiej poradzić się wcześniej lekarza, no nie? Ja ogólnie mam niskie ciśnienie, kawa jako tako mnie ratuje, ale jak te papierosy tak obniżają... to muszę to jeszcze przemyśleć.
Awatar użytkownika
By Evita
#514551
ariel pisze:Właśnie też się zmartwiłam. Tzn. że przy niskim ciśnieniu chyba lepiej poradzić się wcześniej lekarza, no nie? Ja ogólnie mam niskie ciśnienie, kawa jako tako mnie ratuje, ale jak te papierosy tak obniżają... to muszę to jeszcze przemyśleć.


E-papierosy nie obniżają ciśnienia, ono się po prostu nie podwyższa jak to ma miejsce przy analogach.
Mój lekarz stwierdził, że przy niedociśnieniu nie ma zwykle powodu do leczenia, o wiele gorzej jest z nadciśnieniem. Ja osobiście o wiele lepiej się czuję jak mam ciśnienie poniżej normy. Zdarza mi się mierzyć ciśnienie jak mi ściska czaszkę i okazuje się, że jest w tzw. "normie", czyli wnioskuję, że mam własną indywidualną normę.

Jeśli martwisz się o swoje ciśnienie to jak najbardziej skonsultuj to z lekarzem, być może Twój przypadek wymaga leczenia. Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na różne rzeczy.
Awatar użytkownika
By sawas
#514640
Przed oddaniem krwii faktycznie wypełnia sie formularz. Nie ma tam jednak słowa o jakimkolwiek (poza dożylnym :lol: ) zażywaniu nikotyny. W wypadku analogów zaleca się niepalenie przez kilka godzin przed oddaniem, coby karboksyhemoglobiny nie było za dużo. Ep tutaj nie ma znaczenia. Z badań, to na miejscu wykonywany jest test na grupę krwii (jak się oddaje pierwszy raz), każdorazowo ciśnienie i stężenie hemoglobiny. Wykonywana jest też morfologia, ale, o ile wszystko mieści się w normie, nie znamy dokładnych wyników (badanie nie jest na miejscu). Pobierana krew jest badana także pod kątem chorób, nie jestem jednak pewny, czy każda próbka, czy kontrole są wyrywkowe. O testach na jakiekolwiek substancje psychoaktywne we krwii dawcy nigdy nie słyszałem i nie spotkałem się z tym.
By romek romek
#514670
Substancjami psychoaktywnymi są też niektóre leki.
Nie wiem, co obecnie jest w kwestionariuszach, ale nawet jeśli nie ma tam odpowiedniej rubryki,
a dawca bierze leki przeciwdepresyjne lub uspokajające, powinien o tym poinformować lekarza.
Tak jak napisał giantx: "Trzeba być szczerym, ratujemy czyjeś życie". W przeciwnym razie
Bogu ducha winny człowiek może otrzymać krew o podwyższonym poziomie serotoniny
albo z benzodiazepinami - i to może skończyć się fatalnie.
Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.