EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By Zotti
#501347
Witam

Przymierzam się do zrobienia pierwszego liquidu...
Co wg Was będzie lepsze do PG - VG Biobaza 0mg/ml czy gliceryna apteczna 86%?

Będą różnice w gęstości i smaku?
Jakie proporcje polecacie PG/VG?
Awatar użytkownika
By blackraven
#501701
Zotti pisze:Witam

Przymierzam się do zrobienia pierwszego liquidu...
Co wg Was będzie lepsze do PG - VG Biobaza 0mg/ml czy gliceryna apteczna 86%?

Będą różnice w gęstości i smaku?
Jakie proporcje polecacie PG/VG?

Gliceryna apteczna w brew opiniom jest rzadsza od liquidu różnic smakowych raczej nie odczujesz, ale "dymek" z gliceryny aptecznej jest lekko słodki w smaku ( tak na moje podniebienie) i IMHO mniejszy niż z czystej bazy ( w mim przypadku - UNIWERSAL) lepiej kupić VG 99 %(glicerynę 99%) wówczas zagęścisz LQ i dym będzie obfitszy.
Jednak na początek radziłbym abyś spróbował z gotowcami, typu baza PG-VG,
A wracając do meritum "Co wg Was będzie lepsze do PG - VG Biobaza 0mg/ml czy gliceryna apteczna 86%? " poradziłbym Ci VG Biobaza 0mg/ml, ale jak to w pewnej reklamie "Ty tu urządzisz" :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Zotti
#501720
No właśnie w tym problem, że się trochę pośpieszyłem i kupiłem zarówno glicerynę apteczną jak i VG Biobazę 0 mg :)
W jednym z wątków wyczytałem, że PG można mieszać zarówno z gliceryna farmaceutyczną (99,5%), apteczną (86%) jak i z VG Biobazą, dlatego zapytałem, żeby nie popełnić błędu na samym początku.

Przeważnie zalecacie proporcje PG/VG - 70/30, przy czym rzadko kiedy jest mowa czy jest to gliceryna farmaceutyczna czy apteczna, a wg mnie jest to stanowcza różnica, o VG Biobazie nie wspomnę.

Z moich matematycznych obliczeń wynika, że 30 % gliceryny farmaceutycznej = ok. 35 % gliceryny aptecznej

Obliczenia:
30 % - gliceryna 99,5%
x % - gliceryna 86%

x = 30 x 99,5 / 86 = 34,709

Proszę o korekcję, jeśli się mylę.
StaryChemik proszony jest do tablicy :D

blackraven pisze:Jednak na początek radziłbym abyś spróbował z gotowcami, typu baza PG-VG


Z tym nie będzie problemu, ale mając osobno PG + glicerynę chciałbym spróbować najpierw liquidu 70 PG/30 VG :)
Ostatnio zmieniony 09 sie 2012, 21:37 przez Zotti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By blackraven
#501746
Spróbuj z gliceryną apteczną i .............przekonaj się ,że dodatek 14% H2O (wody) ma znaczenie ... ujemne.
Skoro lubisz liczyć, policz sobie ile % wody będziesz miał wtedy w gotowym Liquidzie :beer:
Awatar użytkownika
By Zotti
#501752
OK, zawsze słucham bardziej doświadczonych :)
Nie upieram się przy glicerynie aptecznej (farmaceutycznej 99,5% niestety nie mam), pytanie tylko w jakim stężeniu można stosować VG Biobazę 0 mg, np. 30%, czy mniejszym?

Pytałem dzisiaj inawerę o proporcje, nie dostałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2012, 22:15 przez Zotti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#501768
VG Biobaza 0 mg to, z tego co mi wiadomo, rozcieńczona gliceryna do takiej gęstości, żeby można było ją używać do e-palenia. Niestety nie wiem czym jest rozrzedzana. Nie linczujcie mnie jeśli jest inaczej.
By maniak
#501784
amisiek1969 pisze:VG Biobaza 0 mg to, z tego co mi wiadomo, rozcieńczona gliceryna do takiej gęstości, żeby można było ją używać do e-palenia. Niestety nie wiem czym jest rozrzedzana.

O ile mnie pamięć nie myli wodą destylowaną. I to chyba bardziej niż apteczna. Chińczycy (znów - o ile dobrze pamiętam) stosowali proporcje 83% gliceryny i 17% wody w swojej wersji VG. Nie wiem jakie proporcje stosuje nasz rodzimy producent ale pewnie podobne.
Awatar użytkownika
By sawas
#501887
Kolego Zotti. Skoro już zakupiłeś substraty, to poeksperymentuj zarówno z bazą jak i gliceryną apteczną. Oceń uzyskane rezultaty a nam przedstaw swoje wyniki w formie subiektywnej opinii. Doświadczenie to podstawa wszelakiej wiedzy.
Awatar użytkownika
By Zotti
#501888
sawas pisze:Kolego Zotti. Skoro już zakupiłeś substraty, to poeksperymentuj zarówno z bazą jak i gliceryną apteczną.

Może kiedyś, na początek spróbuje mieszanki z gliceryną apteczną :)

A tak na marginesie - czytałem, że gliceryna farmaceutyczna 99,5% ma postać kisielu, czym ją nabieracie, strzykawką?
By maniak
#501890
Zotti pisze:A tak na marginesie - czytałem, że gliceryna farmaceutyczna 99,5% ma postać kisielu, czym ją nabieracie, strzykawką?

I to gęstego kisielu...
Strzykawką, najłatwiej bez igły, ewentualnie z bardzo grubą igłą.
Awatar użytkownika
By Zotti
#501891
maniak pisze:Strzykawką, najłatwiej bez igły, ewentualnie z bardzo grubą igłą.


Najgrubsza igłą jaką mam to 2,1 mm (grubszej nie ma w sprzedaży), da radę?
Strzykawka wejdzie do szyjki butelki?
Ostatnio zmieniony 10 sie 2012, 09:49 przez Zotti, łącznie zmieniany 1 raz.
By maniak
#501899
Zotti pisze:
maniak pisze:Strzykawką, najłatwiej bez igły, ewentualnie z bardzo grubą igłą.


Najgrubsza igłą jaką mam to 2,1 mm (grubszej nie ma w sprzedaży), da radę?
Strzykawka wejdzie do szyjki butelki?

Zależy od butelki. Do mojej wchodzi bez problemu (bazy kupuję w TL). Igła 2,1 się nada (nawet cieńsza by mogła być) - po prostu będziesz dłużej naciągał niż samą strzykawką.
Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.