EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By dzaman
#456800
niby nas to nie dotyczy bo my juz nie palimy analogów no ale cos tam palimy i byc moze ma to podobny skutek jak nizej opisany
jesli ktos ma ochote poczytac to prosze bardzo,znalazłem fajny artykuł i chciałem sie nim podzielic z zainteresowanymi



W Wielkiej Brytanii opublikowano badania, które wyraźnie sugeruje, że u mężczyzn, którzy palą papierosy, funkcjonalność mózgu pogarsza się szybciej w trakcie starzenia się, niż u mężczyzn, którzy nie palą. Co ciekawe, to samo badanie nie wykazało takiej zależności wśród kobiet.


Nie wiadomo dlaczego różnica płci zmienia diametralnie wpływ palenia na pogarszanie się funkcjonalności psychicznej człowieka – jedna z teorii sugeruje, że kobiety zazwyczaj palą mniej papierosów dziennie oraz, że palą je przez mniej lat (zaczynają palenie później niż mężczyźni lub szybciej z paleniem kończą). Inne różnice w zachowaniu i przyzwyczajeniach wynikające z różnicy płci mogą również mieć wpływ na ostateczne wyniki, np. fakt, że mężczyźni piją więcej alkoholu.
Szczegóły badania

Badanie opublikowano w brytyjskim „Archives of General Psychiatry”. Naukowcy przeanalizowali dane brytyjskich pracowników biurowych, 6 tysięcy mężczyzn i ponad 2 tysięcy kobiet, zebrane podczas badań. Badanym pacjentom postawiono pierwsze zadanie mające ocenić ich zdolności umysłowe w wieku około 56 lat. Na zadanie składało się pięć testów na pamięć, słownictwo, rozumowanie oraz werbalne i matematyczne zdolności.

Analogiczne badania przeprowadzano łącznie trzy razy, każde co 5 lat. Podczas wszystkich badań wzięto pod uwagę historię palenia papierosów, częstotliwość palenia, a także rzucanie oraz powroty do nałogu. Szybsze pogarszanie się funkcjonalności mózgu jest wyraźne u mężczyzn w średnim wieku, którzy palą. Funkcje poznawcze u mężczyzn, którzy nie palą, są na lepszym poziomie.
Palenie, a funkcje mózgowe

Funkcje poznawcze, a więc złożone zdolności myślenia i analizowania, są na gorszym poziomie u starzejących się mężczyzn, którzy palą. Okazało się również, że u mężczyzn, którzy rzucili palenie na około 10 lat przed badaniem, funkcjonalność mózgowa jest na dobrym poziomie. Naukowcy doszli więc do wniosku, że po około 10 latach negatywny wpływ tytoniu na pamięć i myślenie zanika.

Specjalistów nie dziwi wpływ palenia na pogarszanie się funkcjonowania umysłu. Palenie zwiększa ryzyko demencji, a także wywołuje choroby serca i płuc, które w dużym stopniu mogą wpływać na trudności z pamięcią.


Dodane - kijan77
http://www.punktzdrowia.pl/zdrowie/pale ... -umyslowej wklejam link do strony jakby ktoś chciał poczytać o tym i o innych poradach zdrowotnych
Awatar użytkownika
By Goldi
#456802
dzaman pisze:niby nas to nie dotyczy bo my juz nie palimy analogów no ale cos tam palimy i byc moze ma to podobny skutek jak nizej opisany

No właśnie nawet tego czegoś nie palimy, tylko wdychamy opary. :wink:
Awatar użytkownika
By Amix
#456811
Skutki uboczne są czasami zdumiewające :) :)
Coś tak od roku czegoś mi się bardzo chce :lol: i nie narzekam :lol:
Paląc analogi myślałem, że to już historia
Awatar użytkownika
By inkey$
#458504
Najwazniejsze to miec wysokie IQ zeby miec z czego zejsc. *SMOKE* Zreszta to i tak raczej analogów dotyczy bo za ukrwienie mózgu (albo jego ograniczone ukrwienie) odpowiedzialna jest zawartosc dymu tytoniowego (przede wszystkim tlenek wegla i rózne substancje toksyczne) która przyczynia sie do zapychania zyl i arterii. Sama nikotyna w niewielkich ilosciach (jak przy wapowaniu) co najwyzej zapobiega chorobie Alzheimera i jest dosyc szybko metabolizowana wiec przy e-fajkach nie powinno byc problemów. Mozna tylko co najwyzej zalowac straconych lat z analogiem w lapie (Ech! napijmy sie!) :piwo

i.
By jotwumg
#459829
Nie przesadzajmy.Nikotyna jest neurotoksyną.Blokuje działanie enzymów,zaburza metabolizm komórek nerwowych,może hamować apoptozę itd.To co jest dobre w małej ilości może być zabójcze dla organizmu w większej /ojciec hormezy Paracelsus/.
Stymulująco dzałają 2-3 mg ,nie 54.Dlatego ważne jest stopniowe obniżanie dziennego dawkowania nikotyny.Zacznijmy traktować e-papierosa jako narzędzie w terapii nikotynizmu.Po około 6 miesiącach moje dzienne zużycie nikotyny to 5 mg.Myślę,że za miesiąc będzie 0.
Awatar użytkownika
By inkey$
#460255
jotwumg pisze:Stymulująco dzałają 2-3 mg ,nie 54.Dlatego ważne jest stopniowe obniżanie dziennego dawkowania nikotyny.Zacznijmy traktować e-papierosa jako narzędzie w terapii nikotynizmu.Po około 6 miesiącach moje dzienne zużycie nikotyny to 5 mg.Myślę,że za miesiąc będzie 0.


To mi przypomina, ze musze kiedys uaktualnic statystyki - juz dawno (ponad miesiac) nie uzywam liquidu 36mg (zszedlem do 11 mg lub - od czasu do czasu 14 mg) a te 3 ml to raczej uśredniona dawka. Ale point taken.
Awatar użytkownika
By giantx
#460320
Ja inhaluje bo lubię. Na tą chwilę nie mam zamiaru odstawiać sprzętu. Uważam e-petki za najprzyjemniejszą formę zrywania z analogami. Gumy czy plastry nie mają szans z przyjemnością puszczania chmurki do porannej kawki :)
By zalew
#460439
skutki uboczne?znaczna poprawa kondycji,brak porannego charchania,brak kolatania serca,grubszy portfelik,wieksza satysfakcja z palenia i brak smrodu.
Awatar użytkownika
By inkey$
#460457
Wydaje mi sie, ze dyskusja dotyczy raczej analogów - chmurzenie nie ma tak okrutnych skutków ubocznych;-)
Awatar użytkownika
By cujo
#460742
Początkowo kupiłem e-papierosa, by wyrwać się z analogów. Myślałem o tym jak o NTZ, która będzie wymagać mojej silnej woli i codziennej walki z ciągiem do analogów. Myliłem się, analogi odstawiłem praktycznie bez problemów. Ktoś może powiedzieć, że zamieniłem jeden nałóg na drugi - zgadzam się, z tym że ten obecny jest tańszy (przynajmniej póki co :D ), smaczniejszy, nie przeszkadza innym a jest przy tym zdrowszy - nie potrzebuję badań, by stwierdzić, że czuję się lepiej (smak, węch, zapach, powoli znika kaszel, wydolność też jakby większa).
Co do badań, uważam, że raczej nie dotyczą one wapujących. Skład liquidu e-p a skład analoga to dwie różne bajki (poza nikotyną) więc badania nas nie dotyczą. Na podobne odnośnie e-p poczekamy jeszcze pewnie bardzo długo, o ile w ogóle się doczekamy.
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.