EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409709
Witam.

Zafascynowany modem Kolegi Lesława:
viewtopic.php?f=266&t=15924
zacząłem się zastanawiać w jaki sposób, z jakich materiałów zrobić coś choćby podobnego, a przynajmniej niewielkiego, takiego "pod rękę"......Oczywiście byłaby to namiastka tamtego moda, ale z kolorowego metalu, tak cenionego na forum :) .
Mam mosiężną zapalniczkę imitującą nabój, taką jak w tych aukcjach:
http://allegro.pl/zapalniczka-gazowa-pa ... 93188.html
http://allegro.pl/zapalniczka-naboj-zar ... 16381.html
http://allegro.pl/zarowa-zapalniczka-na ... 87179.html
Wystarczy odkręcić jedną małą śrubkę od strony gdzie normalnie jest spłonka i całe "flaki" z wnętrza zapalniczki można wyjąć. Zostaje nam pusta tulejka mosiężna o wymiarach: 25 mm średnica, 50 mm wys. bez stożka imitującego sam nabój i 72 mm wys. w całości.
Co do aku, to na pewno wejdzie ta:
http://www.dpv9.pl/pl/p/Akumulatory-163 ... DU-HV-/304 lub ta:
http://e-dym.pl/pl/469/dla-majsterkowic ... -3-7v.html
Tulejka tej zapalniczki ma dostęp do środka tylko od strony otwieranego kapturka - od strony spłonki stanowi całość. Dlatego aku musiałaby być wkładana od góry. Nie mam pojęcia skąd wziąć np głowicę i jak ją przymocować do tulejki...Może fachowcy od modów mogliby coś podpowiedzieć ? Zapewniam Was, że sama zapalniczka jest bardzo poręczna" i fajnie się ją trzyma w ręce, a tym bardziej taki modzik do e - palenia. Przycisk mniej więcej w środku tulejki - może w środku tej aplikacji /tej okrągłej - kółko/.
Jak sami wiecie, nie wszystkich stać na mody. Gdyby ktoś mógł podpowiedzieć jak uporać się z problemem głowicy, to myślę, że każdy we własnym zakresie taki modzik mógłby sobie zrobić. Sama zapalniczka jest tania.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 lut 2012, 09:24 przez leo_rex, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By Lutor
#409740
w ten uchylny element wstawić głowice, może np ego redukcję?
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409745
Lutor pisze:w ten uchylny element wstawić głowice, może np ego redukcję?


Myślałem o tym, ale po wyjęciu "flaków" ze środka, znika mocowanie zawiasu dla tego uchylnego elementu i kapturek pozostaje luzem... Wyobrażałem sobie raczej głowicę przymocowaną juz tylko u samej góry tulejki.To byłoby OK, pod warunkiem, że wymyślimy coś, żeby przymocować wtedy ten kapturek z głowicą do tulejki...Może się Wam wydaję, że tuleja zapalniczki jest byle jaka, mizerna, ale tak naprawdę jest sztywna, masywna z grubego mosiądzu - prawie milimetrowej grubości.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2012, 20:22 przez leo_rex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409753
Barjavel pisze:wytoczy pierścień który wejdzie w tulejkę a w pierścień głowicę np 510,


Tak, tylko kto to wytoczy ? :) Chyba bez takiej operacji się nie obędzie, bo nic tu chyba nie da się dopasować. Ideałem byłaby opcja takiego modzika z głowicą w kapturku /wkręcona do stożka/ - wtedy mamy mod a la prawdziwy nabój i druga wersja /w tym samym modzie/, zdejmowany kapturek i głowica przykręcana bezpośrednio do tulejki - wtedy np można jakiś baniaczek przykręcić - tak jak w modzie Lesława.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 lut 2012, 21:44 przez leo_rex, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By robi80
#409755
leo_rex pisze:
Barjavel pisze:wytoczy pierścień który wejdzie w tulejkę a w pierścień głowicę np 510,


Tak, tylko kto to wytoczy ? :) Chyba bez takiej operacji się nie obędzie, bo nic tu chyba nie da się dopasować.


Wydaje mi się a raczej jestem przekonany że najszybciej tokarz wytoczy :mrgreen:
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409761
Barjavel pisze:podaj dokładne wymiary wewnętrzne mierzone suwmiarką a dotoczę Ci take cuś z kwasa


No, to super propozycja :) Chętnie podam jutro dokładne wymiary - suwmiarkę pożyczyłem sąsiadowi :)
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409781
Barjavel pisze:No to czekam :)


A jak taki pierścień spasować z tulejką, na wcisk? Może to powinno być wkręcane? Tyle, że tuleja nie ma gwintu...
Awatar użytkownika
By ohlers
#409851
wewnętrzny wymiar tej tulejki to 22,45mm.
mam taką samą, to zmierzyłem :)
Ku**a, jak założyć teraz ten kapturek ze sprężynką?!!! ;)
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409852
ohlers pisze:wewnętrzny wymiar tej tulejki to 22,45mm.
mam taką samą, to zmierzyłem :)
Ku**a, jak założyć teraz ten kapturek ze sprężynką?!!! ;)

Bez flaków sie nie da....Powinien mieć gwint, żeby go dokręcać do głowicy przymocowanej do tulejki...Ohlers, ale sam przyznasz, że fajnie się trzyma tę zapalniczkę w rece? I przycisk boczny też byłby wygodny..
Awatar użytkownika
By ohlers
#409855
taa, aż się chce zapalić :)
muszę założyć ten je***y kapturek i oddać zapalniczkę i nijak nie chce załapać.
zaraz zacznę palić :D
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409857
ohlers pisze:taa, aż się chce zapalić :)
muszę założyć ten je***y kapturek i oddać zapalniczkę i nijak nie chce załapać.
zaraz zacznę palić :D

Mnie się już powtórnie nie udało założyć = ale moja zapalniczka dawno padła, nie dawała iskry, więc była na straty..
Awatar użytkownika
By ohlers
#409859
Moja działała ;) i... nie była moja :D
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409863
ohlers pisze:Moja działała ;) i... nie była moja :D

W pierwszym moim poście masz link do allegro - została ostatnia sztuka :)
Awatar użytkownika
By ohlers
#409866
Nie pozostało więc nic innego, jak zrobić z niej tego moda :)
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409868
Ja Cie odsyłam do allegro, a Ty przecież się tak poświęciłeś - rozkręciłeś cudzą zapalniczkę, żeby zmierzyć wew. średnicę 8)
A propos, jaka jest grubość ścianki tej tulejki ?
Awatar użytkownika
By Barjavel
#409930
jeśli to prawdziwa łuska to można zapomnieć o gwintowaniu za cienka ścianka, myślałem żeby na wcisk zrobić tę tulejkę choć bez możliwości przymiarki może być ciężko dokładnie zrobić.
Chciałem zakupić na aledrogo ale już brak,są natomiast tutaj
http://www.hobbyhouse.pl/zapalniczka-sztormowa-naboj-j001-p-530.html?osCsid=dbe90707d73d586310a3ad879a21c331
Awatar użytkownika
By leo_rex
#409966
Witam.

Chyba nie obędzie się bez wykonania ekstra tulejki z gwintem na głowicę, którą można na wcisk włożyć do tulei zapalniczki. Wtedy mozna by dokrecać od góry zarówno kapturek, ale także jakąś zaslepkę z głowicą.

Na allegro sa te zapalniczki - nawet tańsze:
http://allegro.pl/zapalniczka-gazowa-pa ... 93188.html
http://allegro.pl/zapalniczka-naboj-zar ... 16381.html
http://allegro.pl/zarowa-zapalniczka-na ... 87179.html

Kolego Barjavel, gdyby Kolega tym się zajął, to mysle, że znaleźli by się potem chętni na taki modzik. Kolega przecież nie zedrze z nas skóry :)

P.S. Kolega Ohlers napisał do mnie:
"Wg mojej suwmiarki, to grubość ścianki wynosi 1,01mm."
to chyba też za mało na gwintowanie?
Linki w 1. poście z aukcjami allegro poprawiłem.
Awatar użytkownika
By gregbard
#413089
Jeśli mogę coś podpowiedzieć... jak już będzie osadzony baniak warto pomyśleć o dripie w kształcie stożka przypominającym pocisk.
Awatar użytkownika
By leo_rex
#413091
gregbard pisze:Jeśli mogę coś podpowiedzieć... jak już będzie osadzony baniak warto pomyśleć o dripie w kształcie stożka przypominającym pocisk.


Obawiam się, że pomysł na modzika "upadł". To wszystko zależało od Kolegi Barjavela, a on chyba się trochę zniechęcił....
Awatar użytkownika
By kedar
#413108
a może bardziej dlatego że ta zapalniczka wygląda trochę tandetnie? :roll:
i niezależnie ile pracy się w nią włoży to i tak tego wyglądu nie zmienisz

nie bierz tego do siebie, sam szukam pomysłów na obudowy do modów i to nie jest prosty temat :wink:
Awatar użytkownika
By leo_rex
#413111
kedar pisze:a może bardziej dlatego że ta zapalniczka wygląda trochę tandetnie? :roll:
i niezależnie ile pracy się w nią włoży to i tak tego wyglądu nie zmienisz

nie bierz tego do siebie, sam szukam pomysłów na obudowy do modów i to nie jest prosty temat :wink:


Szukałem jak najtańszego rozwiązania i padło na tę zapalniczkę - miałem taką w domu akurat.
Nie upieram się przy tej zapalniczce, ale gabaryty obudowy, skorupy tej zapalniczki bardzo mi odpowiadają....No i ten mosiądz. Gdyby tak któryś z naszych forumowych tokarzy zdecydował się na wykonanie takiego moda o podobnych wymiarach....Taki mod jest bardzo poręczny, mieści się w dłoni.
Awatar użytkownika
By kedar
#413116
jeśli już koniecznie chcesz rzeźbić to ja to bym widział tak:

teoretycznie może by i weszła 1x18350, ale bez żadnej elektroniki bo nie ma na to miejsca (dostajesz prąd bez stabilizacji z zakresu 4,2-3,xx V)
gniazdo może też by się udało wcisnąć tak żeby było na równi z korpusem.
gniazdo 510 osadzone w metalowym capie i na montowane na wcisk w korpusie.
z gniazda 510 można by wyprowadzić pin środkowy na tyle długi żeby przy wciskaniu capa stykał się z baterią (z plusem).
bateria minusem w dół, i tam na dole robić jakiś pstryczek, który by puszczał minus na obudowę.
przełącznik raczej samemu trzeba by robić bo nic nie dobierzesz co by się zmieściło, a te miniaturowe to raczej szybko zadymią.
jeśli zrobisz dziurę ~9,5mm na czubku tego odchylanego kapsla to będziesz mógł wkręcać kartki.
wkręcony kartek będzie blokował otwieranie się tego kapsla.

rzeźby dużo a efekt? może być niewspółmierny do nakładu pracy :roll:
Awatar użytkownika
By ohlers
#413126
trochę Was ostudzę. wszystko pięknie, tylko jak wymienić baterię?
wciskając na górze cap, blokujemy skutecznie całość. dna otworzyć się nie da. mamy mod o nazwie "once". :(
Awatar użytkownika
By leo_rex
#413131
ohlers pisze:trochę Was ostudzę. wszystko pięknie, tylko jak wymienić baterię?
wciskając na górze cap, blokujemy skutecznie całość. dna otworzyć się nie da. mamy mod o nazwie "once". :(

To akurat najmniejszy problem...Od góry wkładasz tuleje z gwintem - tuleja w tuleje...Gwint masz po to, żeby dokręcać głowicę. Czyli baterie wkładamy od góry po uprzednim wykręceniu głowicy osadzonej na pierścieniu z gwintem.
Awatar użytkownika
By kedar
#413133
ohlers pisze:trochę Was ostudzę. wszystko pięknie, tylko jak wymienić baterię?
wciskając na górze cap, blokujemy skutecznie całość. dna otworzyć się nie da. mamy mod o nazwie "once". :(


nie ma co studzić, bo ja się nie grzeje ;)

co do capa na wcisk, to skoro weszło to i musi wyjść :mrgreen:
wiadomo, że to rzeźba jest

alternatywa jest taka że wklejasz tulejkę z gwintem wewnętrznym (średnica wewn. na tyle duża żeby bateryjka przeszła) i capa robisz wkręcanego, ale takie rozwiązanie jeszcze dodatkowo podnosi poziom skomplikowania całości
Awatar użytkownika
By leo_rex
#413135
Oo, myślimy podobnie jak Kolega Kedar. Po południu zamieszczę rysunek poglądowy.
Odstępując od pomysłu "zapalniczkowego", to Kolego Kedar, nie sądzisz, że modzik tej wielkości byłby super?
Awatar użytkownika
By kedar
#413142
ohlers pisze:wewnętrzny wymiar tej tulejki to 22,45mm.


jeśli chcieć robić tulejkę żeby wyszła bateria 18350 to będzie trochę mało "mięsa" na gwint...
bo ścianka tulejki wychodzi 1,725mm do szczytu gwintu (jakiś luz trzeba założyć żeby bateria weszła)
więc już widać że trzeba brać bateryjkę 16340/16350

acha, jak bateria przejdzie przez tuleję i "wpadnie" do środka to jej potem nie wyjmiesz :mrgreen:
więc ta tuleja z gwintem musi być na tyle długa żeby bateria nie wpadła
Awatar użytkownika
By leo_rex
#413165
kedar pisze:
ohlers pisze:wewnętrzny wymiar tej tulejki to 22,45mm.


jeśli chcieć robić tulejkę żeby wyszła bateria 18350 to będzie trochę mało "mięsa" na gwint...
bo ścianka tulejki wychodzi 1,725mm do szczytu gwintu (jakiś luz trzeba założyć żeby bateria weszła)
więc już widać że trzeba brać bateryjkę 16340/16350

acha, jak bateria przejdzie przez tuleję i "wpadnie" do środka to jej potem nie wyjmiesz :mrgreen:
więc ta tuleja z gwintem musi być na tyle długa żeby bateria nie wpadła


Przekonałeś mnie - robimy projekt z nowej skorupy, ale o grubszych ściankach...Co Ty na to?
Przepraszam za porównanie - taki mały Orionik..../jak u Lesława/
Awatar użytkownika
By kedar
#413191
leo_rex pisze:...Co Ty na to?....


przepraszam za brutalne sprowadzenie na ziemię :wink:
Awatar użytkownika
By leo_rex
#413195
kedar pisze:
leo_rex pisze:...Co Ty na to?....


przepraszam za brutalne sprowadzenie na ziemię :wink:

Ja tu jestem laikiem w temacie konstruowania modów...Przyznasz jednak, że taki modzik a la "Orion" mozna by zrobić.Inowacją mógłby być przycisk imitujący spust zapalający w zapalniczce - blisko głowicy, na krawędzi tulei.
To chociaż tyle zostaw z tej zapalniczki :? Żartowałem....to też chyba nie przejdzie...
Awatar użytkownika
By kedar
#413204
to może zacząć najpierw od boxów?
wszystkie rury w zasadzie wymagają obróbki skrawaniem, gwintowania itp.
i niestety nie wszystko da się zrobić w domu za pomocą przysłowiowego "młotka i przecinaka" ;)
a na boxach poćwiczysz i potem jak ci się nie znudzi to pójdziesz dalej w stronę rurek

tu jest spory kramik z pomysłami, o elektronice w modach itp

viewtopic.php?f=266&t=14554
Awatar użytkownika
By leo_rex
#413211
Nie uznaję box'ów....Myślę, że kiedyś uda mi się namówić jakiegoś tokarza na taki mały orionik....Chodzi mi też o modzik ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, a nie z pudełka po landrynkach np....
Awatar użytkownika
By kedar
#413280
leo_rex pisze:Nie uznaję box'ów....Myślę, że kiedyś uda mi się namówić jakiegoś tokarza na taki mały orionik....Chodzi mi też o modzik ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, a nie z pudełka po landrynkach np....


no cóż, jeden lubi brunetki drugi blondynki.

podstawowa różnica pomiędzy "pudełkiem po landrynkach" a omawianą zapalniczką jest taka, że pudełko robi swoje już od jakiegoś czasu a zapalniczka nawet jeszcze na kartce papieru nie jest narysowana ;)
Awatar użytkownika
By psqdny
#415415
Nie oszukujmy się, takie kombinowanie będzie wymagało różnych dziwnych zabiegów które nie koniecznie wykonamy w domu bez narzędzi. Jeśli narzędzia nie obciążą naszego budżetu to jednak będą wymagane.
I tutaj może korzystniej byłoby tą kwotę dać ślusarzowi. Tylko żeby ktoś cokolwiek mógł ruszyć i nas zrozumieć musi mieć rysunek. Gadka typu "tu wie pan, ma pasować z tym, ale jak pan to zrobi to w sumie bez różnicy itd." - nie ma sensu.
Jeśli poważnie myślicie o skonstruowaniu moda to proponuję sobie najpierw rozrysować, tak żeby mieć pewność, że wszystko będzie ze sobą pasować.
Drugi plus jest taki, że powstanie koncepcja, którą będzie można komuś pokazać.
Jeśli się wymyśli coś w stylu TVP z latarki (i tutaj szacun dla pucha) to i tak pojawia się konieczność zrobienia górnego capa przez kogoś.
Jeśli się wie co się chce to za parę dych można skompletować wszystkie elementy niezbędne do budowy które będą wyglądać właśnie tak jak powinny.

Trochę się rozpisałem, ale ja myślę od razu takim torem, bo jest to dla mnie najbardziej logiczne.
Jeśli chcielibyście coś naszkicować w 2D to bardzo fajny i rozbudowany program jest udostępniony za darmo przez SolidEdge. Jest on darmowy również do zastosowań komercyjnych).
Program nazywa się SolidEdge2D (np. tu http://www.dobreprogramy.pl/Solid-Edge, ... 12097.html ).
Można do niego też znaleźć spolszczenie.

Powodzenia .)
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.