EPF
Nasze własne produkcje
Awatar użytkownika
By dsh
#284391
Witam,

Od dwóch tygodni wapuję sobie na VGO 900 i jak samo wapowanie jest super to żadne "fabryczne" atomki, kartomizery, baterie nie spełniają moich oczekiwań.
Zamówiłem siatkę i drut oporowy i będę eksperymentował z ulepszeniem ce2 xl.

Generalnie zajmuję się programowaniem ale ostatnio zacząłem się bawić AVR choć mam niewielkie pojęcie o elektronice. Widzę tutaj duży potencjał.

[SEDNO]
Mój pomysł jest taki: Zrobić elektronikę działającą podobnie jak provari i body, które to sprytnie pomieści.
Zrobienie body przekracza moje możliwości ale z elektroniką myślę, że sobie spokojnie poradzę.

Proszę o wytknięcie ewentualnych problemów czy jakąkolwiek konstruktywną krytykę. Czy to ma sens? Kto by był zainteresowany?
Oczywiście nie zabiorę się za to od razu bo teraz mam trochę innych rzeczy na głowie.

- MÓZG
attiny45

- ZASILANIE
Pomyślałem, że aby wyciągnąć z baterii maksa trzeba by ją ssać nawet kiedy jej napięcie się znacznie zmniejszy. Najlepiej żeby mieć na grzałce stałe niezależnie od stanu naładowania.
Pomysł: Mnożnik napięcia (charge pump) a za nim stabilizator o niskim dropoucie. Oczywiście na mnożniku i stabilizatorze będą straty ale myślę, że komfort użytkowania i to, że bateryjkę możemy
wyczyścić do zera zrekompensuje nam tę 3-4% stratę.

Problem: Jakich baterii się używa? Napięcie? Czy rozładowywanie ich tak bardzo im nie zaszkodzi? Jak wygląda charakterystyka napięcia w czasie (w praktyce)?

Powiedzmy bateria 3.6V mnożnik 3x to daje nam 10.8V, stabilizator Vo=5V, Vdo=1.5V czyli nadal będzie śmigało nawet jeśli napięcie na baterii spadnie do 2.2V.

Zwykle stabilizator gwałtownie zmniejszy napięcie na wyjściu kiedy Vin spadnie poniżej Vo+Vdo więc mogę zrobić detekcję brownout na AVRku i powiedzmy zablokować działanie przy tym spadku. Tym sposobem powinniśmy mieć stałe napięcie przez cały czas, czy się nie mylę?

- BAJERY

Kontrola napięcia grzałki za pomocą PWM z krokami co 0.1V (sterowanie mosfetem) i pomiar oporu (czas ładowania kondensatora - z tym muszę poeksperymentować).

- FEEDBACK

Powdójny wyświetlacz 7seg.

- ŁADOWANIE

Można by wbudować jakiś układ sterujący ładowaniem od maxima i gniazdo mini usb.

Niestety więcej już się nie wciśnie na attiny bo mamy tylko 5 wolnych pinów. 8 - 1xVCC - 1xGND - 1xRST.

Najpierw bym to zrobił na elementach przewlekanych a potem spróbował to upchnąć z pomocą SMD. Jeszcze nie lutowałem SMD ale zawsze musi być ten pierwszy raz.
Myślę, że by się to zmieściło na kilku okrągłych płyteczkach na kanapkę i do tego jedna pionowo z przyciskiem itp...

Jaka jest np. wewnętrzna średnica IHM?
Masę puszczacie po obudowie zwykle? Nie ma z tym problemów?

---

Aha, oczywiście attinek na najmniejszym możliwym taktowaniu - myślę, że 1Mhz starczy i w stanie uśpienia z nasłuchem na przycisk więc prądu nie powinien żreć za dużo.

---

Na początek można by zrobić taką stację biurkową na zasilacz. Chociaż "stacja" to za dużo powiedziane, spokojnie to można by to zmieścić w jakimś pudełeczku, które świetnie mieści się w dłoni i w nim gniazdo na zasilacz.
By Piotr11
#284402
Czas najwyższy na polskie provari :)
Baterie IMO 18650 z PCB, czemu? Bo Darek robi fajne IHM-y. Mam - to wiem. :)
Aku pojemne, łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie.
Nie znam się na sterowaniu, ale elektronika powinna oprócz regulowanego napięcia (super!), puścić prąd ok. 2 A, a może i więcej, czy to nie kłopot?
By darekz
#284404
Witam
Baterie jakie są uzywane to 18650 lion.Nie mozna ich rozładowywać do konća granicą jest chyba 3 V czy moze 2,8 V.
Średnica wewnetrzna IHM to 18,80 mm do 19 mm.Minus zasilania jest na obudowie.
Awatar użytkownika
By dsh
#284453
darekz pisze:Witam
Baterie jakie są uzywane to 18650 lion.


Ktoś próbował na NiMH?

darekz pisze:Nie mozna ich rozładowywać do konća granicą jest chyba 3 V czy moze 2,8 V.


A wyjściowo mają 3.6? Jak ktoś ma woltomierz to mógłby pomierzyć jak się zachowuje napięcie jak już przestaje dymić?

Generalnie w takim układzie to bateria raczej bez elektroniki...

darekz pisze:Średnica wewnetrzna IHM to 18,80 mm do 19 mm.Minus zasilania jest na obudowie.


No to malutko, będzie dużo zabawy z tym.

To wszystko odległe rozważania ale się zastanawiam czy może jednak by tego nie dało się upchnąć sprytnie na przewlekanych. Elementów wcale nie ma tak dużo i nie są ogromne a plus by był taki, że każdy mógłby sobie sam polutować płytkę...

---

tapir7 pisze:ja ze swej strony dodam że provari jest zajedwabiste .


Ono jest grube dosyć, tak? Zastanawiam się jak oni wszystko tam wpakowali. Nie mogę znaleźć łatwo dostępnych i malutkich wyświetlaczy 7-seg.

---

Piotr11 pisze:[...] puścić prąd ok. 2 A, a może i więcej, czy to nie kłopot?


Dobiera się elementy o odpowiedniej specyfikacji i jeśli bateria wydoli to nie widzę najmniejszego problemu.

---

Chciałbym od razu nadmienić, że tylko jeśli motywacji mi nie zabraknie to nie są to jakieś mrzonki. Specem od elektroniki (dlatego prosze o weryfikacje pomysłu z zasilaniem0 nie jestem ale na avr'ach już zaprogramowałem bardziej skomplikowane rzeczy, płytkę już nie jedną zaprojektowałem i sobie w domu wykonałem, etc.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2011, 18:19 przez dsh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By wojwoj9
#284485
dsh pisze:W
Proszę o wytknięcie ewentualnych problemów czy jakąkolwiek konstruktywną krytykę. Czy to ma sens? Kto by był zainteresowany?

Myślę że pomysł dobry.
Ale niech wypowiedzą się Ci co się na tym znają.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2011, 18:49 przez wojwoj9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By dsh
#284576
gerard88 pisze:a ja myślałem że mojżesz robi sterownik do IHMa
viewtopic.php?f=266&t=10306

PS
ale od przybytku głowa nie boli :)


Widziałem, patrzyłem na wszystkie projekty w tym dziale. Nie chcę robić konkurencji, na pewno pogadam i skonsultuję się z mojżeszem jak zaczne coś robić. Mój pomysł jest taki żeby nie robić sterownika pod body, tylko zrobić całościowe rozwiązanie body+sterownik. Z tego co patrzyłem to mojżesz nie ma żadnej stabilizacji na zasilaniu a na tym mi bardzo zależy. Oprócz tego ważny jest wyświetlacz i możliwość pomiaru oporu grzałki, sądzę, że przydatna rzecz.

Heh, uwielbiam diody RGB, ale niestety Attiny ma tylko 5 użytecznych nóżek więc albo wyświetlacz albo kolorki ;)

W ogóle to znajomy zrobił sobie solidną frezarkę cnc więc może kiedyś bym się pokusił o zaprojektowanie body.

Na razie to zbieram informacje...
Awatar użytkownika
By gerard88
#285213
http://www.notcigs.com/products/Silver-Buzz.html


- 99,95$


- 35$

Specifications:

1. Continuously regulated variable voltage from 3.6vdc to 6.0vdc , screwdriver adjustable , (Full battery charge for 6.0v)

2. Adjustable “SWEET SPOT” by variable voltage, Adjust for different atomizers resistance., loaded voltage is the same as unloaded voltage.

3. Current Limited 2amp, Reverse battery protection, reverse current limited , Thermal limiting.

4. 12 turn adjustment

5. Adaptors: 901 , 801 , 510 , 808 slotted

6. Material: Anodized 6061 aircraft quality Aluminum body and end cap with vent hole , brass Adaptor

7. Switch: C&K 1,000,000 cycles

8. Led ON indicator , color blue/red dual color

9. Batteries Used : RCR123a (3.7v) X 2 each

10. Drip reservoir around adaptor

11. Available colors : Black , blue ,red , silver ,gold

12. Warranty 6 months on parts and labor

14. Low battery indicator
Awatar użytkownika
By dsh
#285301
gerard88 pisze:http://www.notcigs.com/products/Silver-Buzz.html


Specem nie jestem od elektroniki, ale mnie to wygląda na regulowany stabilizator i potencjometr. Zastanawiam się tylko jak jest ten LED sterowany.

Coś takiego można by zrobić za 20-40 zł pewnie.

Szukam i wygląda na to, że to jest chyba na LM317 albo czymś podobnym zrobione. Generalnie to chyba na stabilizatorze step-down co znaczy, że potrzebne są dwie baterie połączone szeregowo.
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.