EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By krakry1
#231628
Nie wiem czy o tym już było. Próbowałem wyszukiwarką, ale nic nie znalazłem. Otóż zastanawiam się nad skutkami e - palenia na zęby, a szczególnie na koronki. E - liquidy zawierają dodatki smakowe (cukier w różnej postaci), poza tym gliceryna też jest słodka. Pytam ponieważ miałem takie zdarzenie: przy pierwszym podejściu do e - fajek (1 rok temu) zaczął boleć mnie ząb pod koronką - teraz znowu zacząłem przygodę z e - papierosem i podobnie ma problem z jednym zębem pod koronką.

Być może to przypadek? Nie wiem. Czy ktoś (ze starszych użytkowników e - fajek, Ci mają pewnie też koronki) zauważył jakieś kłopoty u siebie po rozpoczęciu przygody z e - paleniem? Będę wdzięczny za odpowiedź.
Awatar użytkownika
By krakry1
#231632
tomba pisze:No chyba, że z menopauzą.
Z tym nie bedę miał akurat problemów :P . Dzięki za odp. znacznie mnie pocieszyłeś.
Awatar użytkownika
By krakry1
#231638
jq0o pisze:Do dentysty,a nie zganiać na e-p :wink: .
Oj, bywam tam częstym gościem .. niestety.
Awatar użytkownika
By PucH2
#231653
Wszystkie ząbki co zostały mam w koronkach. Fakt w początkowym okresie miałem nadwrażliwość i to straszną. Bolały nawet zęby których już od dawna nie mam. Była to reakcja obronna na E-fajczenie. Trwało to jakiś czas a wszystko pod kontrolą dentysty. W chwilach słabości popalałem analogi. Szczególnie z rana i wieczorem. Przeszło samo nawet nie wiem kiedy bo dawno to było. Dopiero ten post przypomniał mi że coś podobnego miało u mnie miejsce.
Awatar użytkownika
By krakry1
#231663
Dzięki za odp. - czyli jednak może coś być na rzeczy.
Awatar użytkownika
By analog3
#231672
krakry1 pisze:Dzięki za odp. - czyli jednak może coś być na rzeczy.

NIE-to raczej kompletna bzdura-konsultowalem z moja Kolezanka -stomatologiem,sam ma 3porcelanki+ 2 nylonki i nic-ale od kazdej reguly sa wyjatki :roll:
Awatar użytkownika
By Amix
#231677
No właśnie, ja też szukałem coś na ten temat i nie znalazłem więc się nie odzywałem, a jednak jest coś na rzeczy !!
Na trzeci dzień mojego e-fajczenia dostałem zapalenia dziąsła !! i jakoś sobie z e-fajczeniem skojarzyłem. Wystarczyło parę dni płukania szałwią i już jest ok, ale czy to przypadek ? - nie wiem, bo jak sięgam pamięcią nie miałem nigdy żadnych stanów zapalnych w jamie ustnej.
Awatar użytkownika
By maxxix
#231685
Pewien dziennikarz, niejaki Tadeusz Mosz , prowadzi w radio Tok Fm audycję
zatytułowaną EKG, czyli ekonomia, kapitał, gospodarka. Na koniec do zaproszonych
gości kieruje pytanie - co mnie dziwi.
Otóż dziwi mnie pomysł wiązania kondycji włosów, koronek stomatologicznych itp z
e-papierosem. Za chwilę poczytam pewnie o kruszących się paznokciach, pryszczu na
nosie, zapchanym uchu, i mokrym nosie. W dalszej perspektywie proponuję tematy bardzie
poważne - np. e-papieros i pomroczność jasna lub pojasność ciemna.
Ciekawe, że nie zastanawiamy się o wpływie na nasz organizm serka z Biedronki i promocyjnego
baleronu z Tesco. Może warto?
Bo - z całym szacunkiem dla autorów każdego z wątków zdrowotnych - jak to mawiał któryś z klasyków:
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Awatar użytkownika
By Amix
#231687
Ja wiem, że dzisiaj sobota i atmosfera dosyć luzacka, ale o tym zapaleniu dziąseł całkiem poważnie, ale już jest ok i wróciło do normy. Tak sobie myślę, że w początkowej fazie e-palenia z braku doświadczenia i wprawy trochę liquidu mogło się dostać między ząbki i dlatego taka była reakcja organizmu.
Awatar użytkownika
By analog3
#231688
Wiesz ,to pewnie tak jak z pierwszym stos............-kiedys jest pierwszy raz-naturalne jest ,ze mamy podswiadomie jakies obawy,co do e-p i cokolwiek sie nie zdazy jest- na ten nowy element w naszym zyciu.Ale fakt jest taki ,ze pierwsze bazy oparte glikolu w duzym stopniu ,powodowaly u mnie krwawianie dziasel-niewielkie i bardzo rzadko -teraz przy bazie pol/na pol z gliceryna -zero problemu,a przyjmuje tego nie malo ,bo okolo 6 ml dziennie -bez paniki -pozdrawiam\p.s. miedzy zabki -no teraz nie wiem co mam o tym myslec. :roll:
Awatar użytkownika
By Tomba
#231691
maxxix pisze:Za chwilę poczytam pewnie o kruszących się paznokciach, pryszczu na
nosie, zapchanym uchu, i mokrym nosie. W dalszej perspektywie proponuję tematy bardzie
poważne - np. e-papieros i pomroczność jasna lub pojasność ciemna.
Ciekawe, że nie zastanawiamy się o wpływie na nasz organizm serka z Biedronki i promocyjnego
baleronu z Tesco. Może warto?

Maxxix, wszytko już przerabialiśmy :mrgreen:
A tak na poważnie, to jest problem z dziąsłami.
Proszę wrzucić w szukajkę "dziąsła" i poczytać sobie w rożnych wątkach.
Awatar użytkownika
By PucH2
#231693
tomba pisze:Maxxix, wszytko już przerabialiśmy :mrgreen:
A tak na poważnie, to jest problem z dziąsłami.
Proszę wrzucić w szukajkę "dziąsła" i poczytać sobie w rożnych wątkach.

Tak naprawdę to Efajek w początkowej fazie jest takim katalizatorem i odkrywa coś co od dawna mamy a nie wiemy. Na szczęście zaczynałem kiedy takich szczegółowych informacji nie było co się inhaluje. Paliłbym i tak wtedy i teraz oponę byleby działała i była tańsza od analogów. Na zdrowie akurat nie zwracałem uwagi bo i tak na ten temat nikt nic nie wiedział.
Awatar użytkownika
By krakry1
#231698
Temat wywołałem, aby się czegoś dowiedzieć (ząb boli mnie, a zasadzie napier ... - pomimo wizyty u stomatologa). Dla jasności bardzo mi e-fajki smakują i są tańsze od analogów - temat koronek nie miał na celu obrzydzania e-palenia. Miał mi tylko pomóc zrozumieć, czy moje dolegliwości mają coś wspólnego z e-paleniem, czy jest to tylko przypadek.
Awatar użytkownika
By analog3
#231701
krakry1 pisze:Temat wywołałem, aby się czegoś dowiedzieć (ząb boli mnie, a zasadzie napier ... - pomimo wizyty u stomatologa). Dla jasności bardzo mi e-fajki smakują i są tańsze od analogów - temat koronek nie miał na celu obrzydzania e-palenia. Miał mi tylko pomóc zrozumieć, czy moje dolegliwości mają coś wspólnego z e-paleniem, czy jest to tylko przypadek.

Bol zeba,to temat od ktorego raczej ciezko uciec,ale pewnie dobrze byloby zmienic poprostu stomatologa i wierz mi,co mowie-taki kraj,zeby sie leczyc,trzeba sie na tym znac,no albo miec ..kolezanke :D -sorry ,nie smieje sie -taka jest prawda-powodzenia
Awatar użytkownika
By Amix
#231728
analog3 pisze:.............. miedzy zabki -no teraz nie wiem co mam o tym myslec. :roll:

Od nikogo w tym czasie w zęby nie dostałem :D :D :D. Tak tylko zdrobniale napisałem :). Faktem jest, że trochę tego płynu w ustach miałem. O matko :) znowu źle napisałam ? :) Bez skojarzeń proszę :) :) :)
Awatar użytkownika
By analog3
#231732
Amix pisze:
analog3 pisze:.............. miedzy zabki -no teraz nie wiem co mam o tym myslec. :roll:

Od nikogo w tym czasie w zęby nie dostałem :D :D :D. Tak tylko zdrobniale napisałem :). Faktem jest, że trochę tego płynu w ustach miałem. O matko :) znowu źle napisałam ? :) Bez skojarzeń proszę :) :) :)

ok,ok-przestaw sie na palenie,nie lykaj :D :roll: :D
Awatar użytkownika
By Tomba
#231733
Jak coś kogoś boli, to trzeba iść do lekarza. Nie ma co szukać porad u dr Google.
Możemy się śmiać, ale do czasu.
Niedawno odszedł od nas (czytaj - zmarł) jeden klubowicz, któremu cera się przetłuszczała :(
Awatar użytkownika
By Kszywho
#231734
Z tymi wszystkimi "chorobami" związanymi z ep to jest tak: palenie analogów spowodowało powstanie "betonowej" bariery na nasze różne schorzenia. Palenie analogów cały czas ją wzmacniało, mimo iż pod spodem wszystko się psuło. Odstawienie analogów i przejście na ep spowodowało, że "betonowa" osłona przestała być wzmacniana i powoli niszczeje. Gdybyśmy nie rzucili analogów to za kilka lat zostałaby sama osłona i nic zdrowego. I po odpadnięciu osłony by była tzw. Death. Rzucenie analogów pokazuje nam co tak naprawdę nam dolega. Rzucenie analogów. Nie przejście na ep. To moje zdanie.
Awatar użytkownika
By maxxix
#231735
tomba pisze:
maxxix pisze:Maxxix, wszytko już przerabialiśmy :mrgreen:
A tak na poważnie, to jest problem z dziąsłami.
Proszę wrzucić w szukajkę "dziąsła" i poczytać sobie w rożnych wątkach.


Sorry, ale nie skorzystam :mrgreen:
Dziąsła, nawet moje osobiste, są gdzieś w trzeciej dziesiątce moich
zainteresowań. Co nie znaczy, że nie myję zębów :D .
Natomiast inne części ciała - najchętniej kobiecego - są zdecydowanie
wyzej w moim prywatnym rankingu :D .
Ale "szukajka" coś szwankuje... :D
Awatar użytkownika
By analog3
#231743
tomba pisze:Jak coś kogoś boli, to trzeba iść do lekarza. Nie ma co szukać porad u dr Google.
Możemy się śmiać, ale do czasu.
Niedawno odszedł od nas (czytaj - zmarł) jeden klubowicz, któremu cera się przetłuszczała :(

no chyba troche przegiales Kolego-zanim odpowiesz zastanow sie troche co piszesz i nie rob sobie przyslowiowych jaj z pogrzebu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
By PucH2
#231776
Kszywho pisze:Z tymi wszystkimi "chorobami" związanymi z ep to jest tak: palenie analogów spowodowało powstanie "betonowej" bariery na nasze różne schorzenia. Palenie analogów cały czas ją wzmacniało, mimo iż pod spodem wszystko się psuło. Odstawienie analogów i przejście na ep spowodowało, że "betonowa" osłona przestała być wzmacniana i powoli niszczeje. Gdybyśmy nie rzucili analogów to za kilka lat zostałaby sama osłona i nic zdrowego. I po odpadnięciu osłony by była tzw. Death. Rzucenie analogów pokazuje nam co tak naprawdę nam dolega. Rzucenie analogów. Nie przejście na ep. To moje zdanie.

Się nie zgodzę. Blisko półtora roku nie paliłem analogów . Naturalnie ten czas wspominam niemiło. Nerwica codzienna walka z samym sobą. Każdy kip na ulicy kusił i aż się chciało go podnieść. Podświadome szukanie towarzystwa palących. Wreszcie poddałem się nałogowi i to było to o co prosił organizm. Zakup pierwszego EP uświadomił mnie ze może być wilk syty i owca cała. Jedno co pamiętam to zdrówko znacznie lepsze było niż przy początkowym stadium EP. Zaznaczam początkowym bo potem to już była czysta przyjemność. Należę do tych wyjątków co mają zawsze pod górkę a mimo to dają rade.
Awatar użytkownika
By el Petto
#231868
maxxix pisze:Otóż dziwi mnie pomysł wiązania kondycji włosów, koronek stomatologicznych itp z
e-papierosem. Za chwilę poczytam pewnie o kruszących się paznokciach, pryszczu na
nosie, zapchanym uchu, i mokrym nosie. W dalszej perspektywie proponuję tematy bardzie
poważne - np. e-papieros i pomroczność jasna lub pojasność ciemna.
Ciekawe, że nie zastanawiamy się o wpływie na nasz organizm serka z Biedronki i promocyjnego
baleronu z Tesco. Może warto?
Bo - z całym szacunkiem dla autorów każdego z wątków zdrowotnych - jak to mawiał któryś z klasyków:
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.


To co, wyszydzamy lub ignorujemy wszelkie uwagi i obawy zdrowotne forumowiczów
- w imię propagandy sukcesu (wadliwy licznik kosztów w bannerze-wizytówce to też jej element? ;) ), choć zdajemy sobie sprawę z faktu, iż jesteśmy 'królikami doświadczalnymi'
w tej fazie wdrażania i rozwoju tzw. e-papierosa?
Awatar użytkownika
By maxxix
#231882
El Petto,
Daleko mi do uprawiania propagandy sukcesu i jestem świadomy ze używam sprzętu i chemii, które tak naprawdę spriawdzone nie są pod względem wpływu na zdrowie
i nasz organizm.
Jeszce bardziej mi daleko do wyszydzania i ignorancji wątków w temacie e-papieros i zdrowie.
Chodzi mi jedynie o trzeźwe zachowanie proporcji i zajęcie się tym co ważne i istotne, bo inaczej powazny dział stanie się po prostu śmieszny i zabawny.
Chmurzę od niedawna, ale nie przyszłoby mi do głowy, żeby każdy nagle pojawiący się problem zdrowotny przypisywać zmianie w uprawianiu nalogu palenia.
Awatar użytkownika
By eser
#231883
tomba pisze:Mam koronki i nie mam problemów.
W ogóle nie ma żadnych problemów :)
No chyba, że z menopauzą.

Tomba, chyba z "mendopauzą", bo z andropauzą dopiero będziesz miał :)
Awatar użytkownika
By el Petto
#231887
maxxix pisze:El Petto,
Daleko mi do uprawiania propagandy sukcesu i jestem świadomy ze używam sprzętu i chemii, które tak naprawdę spriawdzone nie są pod względem wpływu na zdrowie
i nasz organizm.
Jeszce bardziej mi daleko do wyszydzania i ignorancji wątków w temacie e-papieros i zdrowie.
Chodzi mi jedynie o trzeźwe zachowanie proporcji i zajęcie się tym co ważne i istotne, bo inaczej powazny dział stanie się po prostu śmieszny i zabawny.
Chmurzę od niedawna, ale nie przyszłoby mi do głowy, żeby każdy nagle pojawiący się problem zdrowotny przypisywać zmianie w uprawianiu nalogu palenia.


OK, ja Ciebie rozumiem, ale chodzi mi głównie o to, że nikt z nas nie jest uprawniony do jednoznacznego oszacowania "powagi sytuacji", bo tak to już w życiu bywa, że to co dla jednego jest dramatem - dla drugiego zwykłą pierdołką.
Awatar użytkownika
By Tusia
#231896
Bagatelizowanie symptomów... nikt nie bagatelizuje poważnych symptomów (zawsze odsyłamy do lekarza), hipochondryczne pierdółki już prędzej :wink:, choć i pierdółki mogą być objawem czegoś poważniejszego.
Nikt nie obiecywał, że używając e-p nie będziemy na nic chorować..., będziemy jak każdy śmiertelnik, zwłaszcza w miarę upływu czasu. I nie ma tu znaczenia czy palimy czy e-palimy czy... nic, nasz organizm się starzeje. Wierzymy, że e-palenie jest mniej szkodliwe na podstawie badań, które były i obserwacji własnych (zwłaszcza te osoby, które e-palą już od lat).

Jaki wpływ może mieć e-p na koronkę. Prędzej psucie się zęba pod koronką albo przy korzeniu, są różne schorzenia stomatologiczne. W jaki niby sposób e-papieros miałby mieć na to wpływ? Wiemy, że dym tytoniowy działa lekko znieczulająco, może jak zabrakło tego działania zaczęliśmy odczuwać to co wcześniej było tłumione?

Z reguły palacz czy e-palacz nie jest osobą na 100% zdrową. Każdy coś tam ma zepsute, czy o tym wie czy nie wie.
To co jest w e-papierosie jest niczym w porównaniu do tego co jest w papierosie tytoniowym. Mamy tego świadomość???
Dlaczego ludzie palą więc tytoń i nie boją się, gotowi bronić do ostatniej krwi swoich praw palacza?
Dlaczego boją się dużo bardziej e-papierosa, który ma tego "syfu" wielokrotnie mniej?

Prawdą jest, że najlepiej nie stosować używek wcale! One nie są zdrowe w tej czy innej formie.

Skład dymu tytoniowego (papieros tytoniowy):

Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").
Oto przykłady niektórych tylko substancji występujących w dymie tytoniowym: http://palenie.esculap.pl/dym.htm

Aceton - rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów.
Amoniak - stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych.
Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.
Benzopiren - związek o właściwościach rakotwórczych, wykorzystywany w przemyśle chemicznym.
Butan - gaz pędny, używany do wyrobu benzyny.
Chlorek winylu - związek używany np. do produkcji plastiku. Posiada właściwości rakotwórcze.
Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka.
Cyjanowodór - kwas pruski, gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa.
DDT - insektycyd polichorowy.
Dibenzoakrydyna - używana przy produkcji barwników. Posiada właściwości rakotwórcze.
Dimetylonitrozoamina - związek wykorzystywany w przemyśle chemicznym.
Fenole - niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.
Formaldehyd - związek stosowany m.in. do konserwacji preparatów biologicznych, np. żab.
Kadm - silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych.
Metanol - silne trujący związek chemiczny, używany do produkcji benzyn silnikowych.
Naftyloamina - wchodzi w skład barwników, używanych w przemyśle drukarskim. Posiada właściwości rakotwórcze.
Nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń kwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów.
Piren - związek używany w syntezie organicznej.
Polon - radioaktywny pierwiastek, odkryty przez naszą rodaczkę Marię Skłodowską-Curie. Posiada właściwości rakotwórcze.
Tlenek węgla (czad, CO) - zmniejszając zawartość tlenu we krwi, w znaczny sposób utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części i narządów organizmu człowieka. Jest to związek będący bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób w czasie pożarów.
Toluidyna - stosowana w syntezie chemicznej. Posiada właściwości rakotwórcze.
Uretan - związek o właściwościach rakotwórczych.
Oprac. na podst. "Toksykologia dymu tytoniowego"
Wydawca: Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie ze środków
"Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce w 2001 r."
(Umowa z MZ z dn. 16.06.2001 r.)

Warto wiedzieć, co palisz....

Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu. Tak chemicznie "spreparowany" papieros dostarcza palaczowi substancji, od której się uzależnia - nikotyny oraz 4.000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym 40 substancji o działaniu rakotwórczym.
Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania m.in. śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach, np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp. Wykazano również zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku, czy uszkodzenia formującego się płodu.

Opracowano na podstawie publikacji:
"Toksykologia dymu tytoniowego"
Wydawca: Centrum Onkologii - Instytut ze środków
"Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce w 2000 r."
Oprac. strony: J.Kosiaty, e-mail: jkosiaty@esculap.pl

http://palenie.esculap.pl/dym.htm
By maniak
#231915
A ja wrócę na momencik do pierwszego posta
krakry1 pisze:E - liquidy zawierają dodatki smakowe (cukier w różnej postaci), poza tym gliceryna też jest słodka.

Z tego co mi wiadomo, liquidy nie zawierają cukru. Dodatki smakowe nie muszą mieć nic wspólnego z cukrem.
Natomiast słodki posmak gliceryny jest jej cechą immanentną, nie jest związany z obecnością cukru.
Awatar użytkownika
By krakry1
#231937
To dobre wieści Maniak - także mam nadzieję, że e-p nie ma nic wspólnego z moimi problemami zębnymi.
Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.