EPF
Co z czym i jak mieszać.
By AJanik
#177114
Przepraszam, ale pomimo poszukiwań nie znalazłem odpowiedzi na to lamerskie pytanie.
Otóż doczytałem że gliceryny w liquidzie ma być od 10 do 30 %. OK.
Ale jakiej gliceryny? Stężonej 99% (Inawera nazywa ją apteczną), Czy też rzeczywistej aptecznej, która w/g karty charakterystyki ma 86% gliceryny (reszta H20).
Awatar użytkownika
By navegare
#177118
Długo stosowaliśmy tylko tą apteczną i większość podawanych na forum procentów właśnie do niej się odnosi.
Ja teraz używam pół na pół, jednej i drugiej. Sama 99% jest nieco za gęsta.
Awatar użytkownika
By dwe
#177165
właśnie mi się przypomniało że muszę do apteki skoczyć - dziś planuję pierwsze mieszanie :)
By rolo
#182482
A ja używam teraz tylko i wyłącznie tej 99%, nie posiada ona wody której mój atomek nie znosi a w połączeniu z zaprawkami które mają w swoim składzie alkohol daje świetne rezultaty. Dużo dymi i niezły kop.

http://www.izpel.sklep.pl/eliquid-c-12.html
Awatar użytkownika
By Kszywho
#182492
AJanik pisze:Przepraszam, ale pomimo poszukiwań nie znalazłem odpowiedzi na to lamerskie pytanie.
Otóż doczytałem że gliceryny w liquidzie ma być od 10 do 30 %. OK.
Ale jakiej gliceryny? Stężonej 99% (Inawera nazywa ją apteczną), Czy też rzeczywistej aptecznej, która w/g karty charakterystyki ma 86% gliceryny (reszta H20).

Jeśłi dobrze piszesz to Irek coś pokręcił- 99,5% to VG czyli gliceryna roślinna. 86% to gliceryna apteczna <ok. 3pln za 50ml>. Ja VG dodaje jakieś 25% a aptecznej 30%. Moim atomkom to nie szkodzi a chmury są zacne.
By AJanik
#183383
Drogim klientom wiele chce się czytać, ale niestety okazuje się że określenie "farmaceutyczna" nie wskazuje w żaden sposób na to jaką glicerynę ktoś ma na myśli. Wpisując w goglach "gliceryna apteczna karta charakterystyki" (tudzież farmaceutyczna) otrzymujemy jednak większość odnośników odnoszących się do 86%. I myślę że większość na tym forum słysząc "apteczna" myślała o 86% - szczególnie że innej raczej w aptece nie kupi.
Jednak Inawera wyprowadziła nas z błędu. Bo rzeczywiście zgodnie z ich specyfikacją (i jedną jeszcze kartą char. którą znalazłem) może być to także 99%.
Wniosek niestety jest smutny. Trzeba te dwie gliceryny apteczne tudzież farmaceutyczne jakoś nazwać, żeby się odróżniały.
pozdr
Awatar użytkownika
By navegare
#183392
Różnią się przede wszystkim stężeniem.
Jak bazy, jak woda utleniona, jak... piwo. I to jest najlepsze rozróżnienie, jasne i czytelne dla każdego, nawet dla tego, kto nigdy z e-p nie miał do czynienie
By AJanik
#183402
Jasne, tylko czytam w przepisie " +2 ml VG"
Więc czego mam dodać?
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#183407
To może ja napiszę kilka słów, chociaż pisywałem o tym i tutaj i na blogu wiele razy.
- określenie "famaceutyczna" (właściwie winno być - "o jakości farmakopealnej") oznacza "spełniająca wymogi analityczne odpowiedniej farmakopei" - a więc chodzi o czystość
- określenie "roślinna" (vegetable glycerine) oznacza źródło pochodzenia (ale nie czystość!). Roślinna gliceryna może być jakości znacznie gorszej niż farmaceutyczna
- określenie "apteczna" oznacza glicerynę, którą się kupuje w aptece - proste jak banan.

Apteczna gliceryna musi mieć oczywiście jakość farmakopealną. Zwykle ma stężenie 86%.
Gliceryna dostępna na rynku może mieć stężenie ok. 99-99,5% i może mieć czystość farmakopealną, ale wcale tak być nie musi.

Na sam koniec - do AJanika - pytasz czego masz dodać, gdy jest napisane +2 ml VG. Odpowiedź moja brzmi - spytaj autora przepisu, bo ta informacja jest niepełna.
Odpowiedź druga - wszystko jedno czego dodasz, różnica będzie niewielka. W razie czego dołożysz kilka kropel wody.
Awatar użytkownika
By Kszywho
#183413
AJanik pisze:Jasne, tylko czytam w przepisie " +2 ml VG"
Więc czego mam dodać?

No ja pierdziu..... czy ktoś tutaj umie czytać ze zrozumieniem???
Masz dodać 2ml VG więc dodaj VG czyli glicerynę roślinną. To takie trudne? Przeczytaj to co napisałem wcześniej. Jeszcze raz i ze zrozumieniem.
Awatar użytkownika
By Agalloch
#183499
żeby nie było niedomówień i jeśli ktoś, kto podaje przepisy chce być pedantyczny, najlepiej zrobić tak jak proponuje Navegare - rozróżniać te gliceryny ich stężeniem, można np. podawać VG86 i VG99, będzie jednoznacznie i precyzyjnie :)
Awatar użytkownika
By Vince Black
#211742
Podępnę się pod temat z banalnym pytaniem. Gdybym uparł się wapować glicerynę, jakie powinno być jej stężenie, by była bezpieczna dla e-p? Im rzadsza tym lepsza, ale czy 70% nie będzie szkodzić atomkom i nadal zachowa "dymne" właściwości?
Awatar użytkownika
By lesmie
#211796
Jak dasz 30% gliceryny i 70% PG, to już będzie przyzwoicie dymić. 70% gliceryny i 30% PG to już trochę ryzykowne, zwłaszcza w zimne dni, kiedy gliceryna jeszcze bardziej gęstnieje. Jeśli zależy Ci na tak wysokim % gliceryny, to zrób tak: 70% gliceryny 15% wody, 5% spirytusu, 10% PG, nie będzie tak gęste. Jak dasz glicerynę apteczną która ma w sobie już 14% wody, to możesz jej już nie dodawać.
Awatar użytkownika
By Vince Black
#211799
Dzięki Lesmie, wyczerpałeś temat :D

Chodzi mi o dobranie proporcji olejków eterycznych na glicerynie, czystej (+ woda dest.). PO prostu szkoda mi glikolu. :D Zatem 86% nadaje się jako czysta do wapu, tak Cię zrozumiałem.

Pozdr.
Awatar użytkownika
By lesmie
#211806
Głowy nie dam że ta rzadsza apteczna 86%, też nie zapcha szybciej atomizera jeśli tylko niej samej chcesz użyć, dodałbym jeszcze na wszelki wypadek 5% spirytusu. Jak używasz kartomizery to mniejsza będzie strata, bo są tanie. Szkoda Ci glikolu ? Przecież też jest tani jak gliceryna.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#211824
Tylko uważaj - spirytus nawet w bardzo małych stężeniach bardzo wpływa na lepkość (zmniejsza ją).
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.