EPF
Ładowarki do akumulatorów stosowanych w e-papierosach.
Awatar użytkownika
By Szvejk
#568644
Witam,
chciałbym aby w tym temacie wypowiedzieli się specjaliści, którzy mogą łopatologicznie wyjaśnić jaki wpływ mają na ładowanie ogniwa następujące parametry ładowarki:
- napięcie ładowania - w tej kwestii nie mam zielonego pojęcia
- prąd ładowania - wyczytałem, że im mniejszy tym dłuższe ładowanie ogniwa, ale przedłuża żywotność ogniwa,
- inne parametry, które wpływają głównie na żywotność i jakość naładowania ogniwa.

Pytanie to zadałem ponieważ, mam najtańszą ładowarkę, która według opisu ładuje napięciem 3,7V, niski prąd. Po zmierzeniu napięcia naładowanego ogniwa wynik 4,18V. Czy miernik mnie oszukuje czy czegoś nie rozumie? Powinienem to pytanie zadać na forum elektronicznym, ale wiem, że na tym forum jest wiele osób specjalizujących się w elektronice, liczę na ich odpowiedzi.
Awatar użytkownika
By LogerM
#568748
Dokładne parametry ładowania są zawsze podane na karcie produktu i w miarę możliwości powinno się ich przestrzegać nie tylko aby przedłużyć żywotność ogniw ale również ze względów bezpieczeństwa. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić niewielkie odchylenia od normy. Tak czy owak:

1. Maksymalne napięcie ładowania 4.2V dla akumulatorów Li-Ion (3.7V) jest zazwyczaj odpowiednie (chyba że producent wyraźnie podał iż jest inaczej).
2. Prąd ładowania powinien wynosić odpowiednio dla akumulatora 0.4-0.7C gdzie C to pojemność akumulatora jednakże dokładny prąd ładowania (zazwyczaj podany w ten sam sposób) jest określony przez producenta. Przyjmuje się jednakże że 0.5C jest prądem bezpiecznym dla niemal każdego akumulatora. Jednakże nominalny (zalecany) prąd ładowania nie jest prądem maksymalnym. Niektóre akumulatory można ładować nawet prądem 1.5C jednakże niezbędny jest wtedy stały pomiar temperatury.
3. W przypadku jakichkolwiek akumulatorów ważne jest aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta czyli: nie przekraczać nominalnego prądu ładowania/rozładowania oraz przechowywać je w odpowiednich warunkach. Dla akumulatorów Li-Ion oznacza to że prąd ładowania powinien wynosić około 0.5C, nie powinno się przekraczać 1C dla prądu rozładowania (tutaj ogniwa z PCB samodzielnie odetną w przypadku przekroczenia zazwyczaj w okolicach 2C), ogniwa które odkładamy na dłużej do szuflady powinny być załadowane do około 40% pojemności, a samo przechowywania powinno odbywać się tak aby nie dopuścić do przegrzania/wychłodzenia ogniwa. Myślę ze nie muszę wspominać o wilgotności.

Szvejk pisze:Pytanie to zadałem ponieważ, mam najtańszą ładowarkę, która według opisu ładuje napięciem 3,7V, niski prąd.


Podaj model (albo jeszcze lepiej parametry) ładowarki bo określenie 'najtańsza' jest mało precyzyjne, tym bardziej 'niski prąd'; rozumiesz przez to 100mA, 400mA, 1A? Warto ładować ogniwa z użyciem ładowarek mikroprocesorowych które same dostosują prąd ładowania (w końcowej fazie nawet 10-50mA) aby nie odpuścić do uszkodzenia ogniwa co może mieć tragiczne skutki dla otoczenia.

Szvejk pisze:Po zmierzeniu napięcia naładowanego ogniwa wynik 4,18V. Czy miernik mnie oszukuje czy czegoś nie rozumie?


To nie miernik oszukuje ;) Napięcie akumulatora w przypadku Li-Ion wskazuje stopień jego naładowania. Mówiąc prościej im bardziej naładowany tym wyższe napięcie, które stopniowo spada (zarówno pod wpływem użytkowania jak i samorozładowania). Napięcie 4.18V wskazuje że akumulator jest niemal w pełni naładowany, wszystko jest w porządku. Ważne aby pamiętać iż nadmierne zarówno naładowanie jak i rozładowanie akumulatora może spowodować jego uszkodzenie.

Szvejk pisze:Powinienem to pytanie zadać na forum elektronicznym, ale wiem, że na tym forum jest wiele osób specjalizujących się w elektronice, liczę na ich odpowiedzi.


Gdybyś pytanie zadał na elce i tak wylądowało by w koszu więc dobrze że nie zadałeś go tam ;)
Awatar użytkownika
By Szvejk
#568778
Pragnę bardzo podziękować za wyczerpującą odpowiedź, naprawdę ją doceniam bo nikt inny na tym forum nie odpowiedział mi tak dokładnie i wyczerpująco. Odwdzięczyłem się jak mogłem, ale ten użytkownik zasługuję na większą nagrodę. Jeśli chodzi o moją ładowarkę to według opisu:
- napięcie ładowania - 3,7V (jeśli dobrze zmierzyłem to faktyczne napięcie wyższe ok 4V)
- prąd ładowania 300mA (tego niestety nie potrafię zmierzyć)
Jeśli dobrze zrozumiałem Twoją odpowiedź to moja ładowarka nie jest zła, jedyna wada to dłuższy czas ładowania, a dodatkowo może wzbudzać nadmiernie rozładowane ogniwa.

Na koniec jeszcze raz podziękowania za wyczerpującą odpowiedź i prośba do innych użytkowników forum czytających ten temat, aby właściwie nagrodziły autora odpowiedzi.
By kanluk2
#752367
Mam nadzieje,że to dobry dział.moje pytanie jest następujące:mam ładowarkę 420ma zakupiłem ją razem z baterią ego 1100 mah i teraz kupiłem baterię volish lady 400 .producent zaleca ładowanie jej specjalną ładowarka 200ma,natomiast nie mam kasy i ładuję ją starą ładowareczką. czy coś sie może stać? Mam nadzieję,że szlak jej nie trafi bo kosztowała 99 pln.ładuję ją z tabletu albo lapka przez usb,teraz czekam na adapter z alledrogo z którego prąd wyjściowy to 500ma.trochę sie już góbie w tych ma,mah,maha,kaha itd:-) proszę o odpowiedź.pozdrawiam:-)
By PawełNS
#752376
Spokojnie możesz ładować, jedyny skutek uboczny to szybsze naładowanie baterii ;-)
Awatar użytkownika
By prymus140
#752423
kanluk2 pisze:Mam nadzieje,że to dobry dział.moje pytanie jest następujące:mam ładowarkę 420ma zakupiłem ją razem z baterią ego 1100 mah i teraz kupiłem baterię volish lady 400 .producent zaleca ładowanie jej specjalną ładowarka 200ma,natomiast nie mam kasy i ładuję ją starą ładowareczką. czy coś sie może stać? Mam nadzieję,że szlak jej nie trafi bo kosztowała 99 pln.ładuję ją z tabletu albo lapka przez usb,teraz czekam na adapter z alledrogo z którego prąd wyjściowy to 500ma.trochę sie już góbie w tych ma,mah,maha,kaha itd:-) proszę o odpowiedź.pozdrawiam:-)

Ładowarka 420mAh przeznaczona jest do ładowania ogniw od 650mAh.Natomiast ładując tą ładowarką batkę 400mAH skrócisz nie tylko czas ładowania ale także jej żywotność.
Awatar użytkownika
By pol
#752455
Za Volish http://esmokingworld.com/pl/zestawy-pre ... -lady.html
Zestaw Volish Lady
Zestaw zawiera:

dwa elektroniczne papierosy:
bateria 1100 mAh (manualna)
bateria 400 mAh (manualna)
....
Ładowarkę do baterii standardowej
Ładowarkę do baterii zmniejszonej

UWAGA:

Baterie 1100 mAh i 400 mAh należy ładować dwiema różnymi ładowarkami, z których obie zostały dołączone do zestawu. Odradzamy naszym klientom ładowanie baterii 400 mAh standardową ładowarką USB, ponieważ skróci to żywotność akumulatora. Z myślą o nowej, pomniejszonej baterii stworzyliśmy specjalną ładowarkę o mniejszym napięciu wyjściowym, której używanie jest rekomendowane przez markę Volish.


Za ostatnie zdanie z opisu Volish nie biorę odpowiedzialności, ale na forum jest tylu specjalistów od Volish, że zapewne się wypowiedzą.
Z myślą o nowej, pomniejszonej baterii stworzyliśmy specjalną ładowarkę o mniejszym napięciu wyjściowym, której używanie jest rekomendowane przez markę Volish.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2013, 19:54 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
By kanluk2
#752456
Czyli co? Ladować dalej tą ładowarką i cieszyć sie epetkiem, czy trzeba będzie kupić oryginalną za 29 pln?wolałbym te pieniążki przeznaczyć na liquid i grzałeczke:-)
Awatar użytkownika
By pol
#752458
PawełNS pisze:Ładując prądem 1C niczego nie skrócisz, nie opowiadaj głupot.

Podaj zatem specyfikację techniczą zastosowanego akumulatora w mniejszej baterii 400mAh i pokaż jaki jest maksymalny prąd ładowania dla tego modelu.

-- [scalono] 09 maja 2013, 19:58 --

kanluk2 pisze:Czyli co? Ladować dalej tą ładowarką i cieszyć sie epetkiem, czy trzeba będzie kupić oryginalną za 29 pln?wolałbym te pieniążki przeznaczyć na liquid i grzałeczke:-)


Twój wybór.
http://esmokingworld.com/pl/ladowarki/2 ... -mah-.html
Takie jest zalecenie Voilsh. Chyba wiedzą co produkują.
Zawsze możesz zgłosić reklamację do specjalisty: PawełNS
Awatar użytkownika
By prymus140
#752468
kanluk2 pisze:Czyli co? Ladować dalej tą ładowarką i cieszyć sie epetkiem, czy trzeba będzie kupić oryginalną za 29 pln?wolałbym te pieniążki przeznaczyć na liquid i grzałeczke:-)

Zrobisz, jak uważasz.Jednak proponuję zakup ładowarki.
By kanluk2
#752479
Teraz żałuje,że nie zapytałem wcześniej bo dałem za batke 99 pln,teraz ladowarka 29 pln,a za 150 jest cały zestaw z crystalem i liquidem.dzięki za odpowiedzi.mądry polak po szkodzie:(
By PawełNS
#752480
Dlaczego specjalista? Od 15 lat w modelarstwie ładuję baterie i chyba jakieś pojęcie mogę mieć?
"Zalecamy używanie jedynie w połączeniu ze specjalną ładowarką Volish Lady 400 mAh, dzięki czemu bateria dłużej zachowa swoją wytrzymałość."
To jest ładowanie 1C, więc potwierdziłeś kolego pol moje słowa, dziękuję :-D
By PawełNS
#752487
"Z myślą o nowej, pomniejszonej baterii stworzyliśmy specjalną ładowarkę o mniejszym napięciu wyjściowym, której używanie jest rekomendowane przez markę Volish."
IMHO zwykłe naciąganie na kasę.
Awatar użytkownika
By Goldi
#752488
PawełNS pisze:Dlaczego specjalista? Od 15 lat w modelarstwie ładuję baterie i chyba jakieś pojęcie mogę mieć?
"Zalecamy używanie jedynie w połączeniu ze specjalną ładowarką Volish Lady 400 mAh, dzięki czemu bateria dłużej zachowa swoją wytrzymałość."
To jest ładowanie 1C, więc potwierdziłeś kolego pol moje słowa, dziękuję :-D

No nie do końca. To co Volish napisał o tej ładowarce na swojej stronie nie oznacza, że ładuje ona prądem 400mA a oznacza, że przeznaczona jest ona do batek o pojemności 400mAh. Informacja o prądzie ładowania tej ładowarki nie jest podana. Można przypuszczać, że nie ładuje ona prądem 420mA a np. 300mA albo mniejszym.
By kanluk2
#752490
Zestaw volish lady ( batka 400 mah ,crystal2,mild,ładowarka) w wodzisławiu w kauflandzie jest za 150 pln
Awatar użytkownika
By prymus140
#752492
UWAGA:

Baterie 1100 mAh i 400 mAh należy ładować dwiema różnymi ładowarkami, z których obie zostały dołączone do zestawu. Odradzamy naszym klientom ładowanie baterii 400 mAh standardową ładowarką USB, ponieważ skróci to żywotność akumulatora. Z myślą o nowej, pomniejszonej baterii stworzyliśmy specjalną ładowarkę o mniejszym napięciu wyjściowym, której używanie jest rekomendowane przez markę Volish.
By PawełNS
#752496
Goldi - chyba że tak, mniejszy prąd nie zaszkodzi, 1C też nie a i większymi się ładowało.
Awatar użytkownika
By pol
#752498
PawełNS pisze:Dlaczego specjalista? Od 15 lat w modelarstwie ładuję baterie i chyba jakieś pojęcie mogę mieć?
"Zalecamy używanie jedynie w połączeniu ze specjalną ładowarką Volish Lady 400 mAh, dzięki czemu bateria dłużej zachowa swoją wytrzymałość."
To jest ładowanie 1C, więc potwierdziłeś kolego pol moje słowa, dziękuję :-D

Może masz doświadczenie z bateriami, a tu gawędzimy o akumulatorach Li-ion.

Przeczytaj:
Volish Lady PL Instrukcja Obsługi
Uwaga! Baterię dłuższą należy ładować ładowarką USB przeznaczoną do baterii standardowej. Baterię krótszą należy ładować ładowarką USB przeznaczoną do baterii mini - jest ona wyraźnie oznaczona.
Ładowanie baterii innymi ładowarkami może je uszkodzić lub w pełni nie doładować.
By PawełNS
#752502
Wiem, czytałem - bateria to bateria i jeżeli ładujesz 1C to nic nie ma prawa się stać (to o bateriach ogólnie)
Co do Volisha to możecie mieć rację, nie wiadomo jak elektronika zareaguje na 1C i faktycznie lepiej wziąć dedykowaną ładowarkę.

pol - w modelarstwie już rzadko są NiCd / NiMH.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2013, 20:27 przez PawełNS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#752504
kanluk2 pisze:Zestaw volish lady ( batka 400 mah ,crystal2,mild,ładowarka) w wodzisławiu w kauflandzie jest za 150 pln

To spróbuj wymienić mini na zestaw z dopłatą. Podstawy masz, bo sprzedawca nie uprzedził o konieczności posiadania dedykowanej ładowarki.

-- [scalono] 09 maja 2013, 20:27 --

PawełNS pisze:Wiem, czytałem - bateria to bateria i jeżeli ładujesz 1C to nic nie ma prawa się stać (to o bateriach ogólnie)
Co do Volisha to możecie mieć rację, nie wiadomo jak elektronika zareaguje na 1C i faktycznie lepiej wziąć dedykowaną ładowarkę.

O której elektronice prawisz?
Awatar użytkownika
By Goldi
#752513
PawełNS pisze:Goldi - chyba że tak, mniejszy prąd nie zaszkodzi, 1C też nie a i większymi się ładowało.

Weź jeszcze pod uwagę, że ogniwa w e-p nie należą do wyczynowych i nie ma sensu ich porównywać z ogniwami modelarskimi które są stworzone do ładowania i rozładowywania dużymi prądami.
Awatar użytkownika
By pol
#752515
PawełNS pisze:Tej w baterii.

Elektronika w baterii e-p nie bierze udziału w ładowaniu akumulatora w tej baterii e-p.
By PawełNS
#752518
Tak, tak, dlatego to ostatnie nie dotyczyło baterii w e-p. Ja staram się nie przekraczać 1C i w modelu i w e-p.

-- [scalono] 09 maja 2013, 19:33 --

pol - to jak elektronika nie ma nic wspólnego to wg mnie coś kiepskie te baterie są skoro Volish zaleca 0.5C.
Awatar użytkownika
By prymus140
#752520
PawełNS pisze:Ładując prądem 1C niczego nie skrócisz, nie opowiadaj głupot.

I co teraz? *SMOKEKING*
By PawełNS
#752524
Jeżeli poczułeś się urażony to przepraszam *SERCE*
Zdania na temat baterii nie zmienię :-)
Awatar użytkownika
By pol
#752526
Co warto wiedzieć o ładowarce USB do baterii Volish Lady 400 mAh?

Ładowarka USB wyłącznie do baterii 400 mAh modelu Volish Lady
Prąd ładowania 200 mA

Co warto wiedzieć o ładowarce usb Volish?
Ładowarka usb do modeli Volish Ego 2, Volish Tank oraz Volish Lady 1100mAh
Prąd ładowania 420 mA


-- [scalono] 09 maja 2013, 20:42 --

PawełNS pisze:Tak, tak, dlatego to ostatnie nie dotyczyło baterii w e-p. Ja staram się nie przekraczać 1C i w modelu i w e-p.

-- [scalono] 09 maja 2013, 19:33 --

pol - to jak elektronika nie ma nic wspólnego to wg mnie coś kiepskie te baterie są skoro Volish zaleca 0.5C.

To 420mA przekracza 1C przy akumulatorze 400mAh ( a kto wie czy nie jest to 360mAh).

============
Przykładowa specyfikacja akumulatora Li-ion
http://www.powerstream.com/p/Lir2450.pdf
Max prąd ładowania 1C
Prąd ładowania standardowy max 0.5C
Przy prądzie ładowania 0.2C "gwarantowna" ilość cykli ładowania >500.

Czy nadal uważasz, że ładowanie wyższym prądem (max do 1C) nie skróci żywotności akumulatora?
Ostatnio zmieniony 09 maja 2013, 20:55 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
By PawełNS
#752543
IMHO nie aż tyle co by miało szkodzić. Ciekawe co to za baterie skoro Volish tak się boi prądu ładowania.
Awatar użytkownika
By pol
#752545
Podałem powyżej przykładową specyfikację.
Dodatkowo ładowanie wyższym niż standardowym prądem może spowodować przegrzewanie się ogniw w czasie ładowania. Czym to grozi? Nie muszę tłumaczyć.

Popularnie stosowane akumulatory w bateriach e-p - LIR 13600
E-cigarette batteries LIR 13600 900mAh 3.7V
Model: LIR 13600
capacity: 900mAh
Normal Voltage: 3.7 V
Charging current: 0.5C
Ostatnio zmieniony 09 maja 2013, 21:21 przez pol, łącznie zmieniany 2 razy.
By PawełNS
#752553
Kolego pol. popraw mnie jeżeli się mylę ale ja tam widzę discharge - to chyba jasne że im większy prąd rozładowania tym krótsze życie baterii.

[EDIT]
Nie mamy wykresów innych niż 0.5C, ciężko bez tego cokolwiek powiedzieć.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2013, 21:11 przez PawełNS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#752563
PawełNS pisze:Kolego pol. popraw mnie jeżeli się mylę ale ja tam widzę discharge - to chyba jasne że im większy prąd rozładowania tym krótsze życie baterii.

Odpowiedż masz w specyfikacji
Disccharge:0.2CmA to 3.00V, This change/discharge shall be repeated 500 times.
By PawełNS
#752575
"shall be repeated" - ile może mieć znaczeń? Tak jak pisałem, nie ma innych wykresów. To jakaś tabelka testowa, na dole masz rozładowanie 1C - to jest dopiero hardcore jak na taką pojemność.

-- [scalono] 09 maja 2013, 20:17 --

"shall be repeated" - ile może mieć znaczeń? Tak jak pisałem, nie ma innych wykresów. To jakaś tabelka testowa, na dole masz rozładowanie 1C - to jest dopiero hardcore jak na taką pojemność.
Awatar użytkownika
By pol
#752689
Dodam smaczku całej sprawie z baterią mini Lady Volish.
Coś jest na rzeczy z tym modelem baterii skoro wymagana ładowarka 200mA.


Inny zestaw - Vision Crystal (400mAh Ego battery)
Obrazek
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.