EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By Adalbert
#102605
Na początek link http://www.ii.org.pl/epapierosy/cukrzyca
Znalazłem go jak zacząłem poszukiwać informacji o "związkach pochodnych nikotyny"

Kolega w pracy zrelacjonował mi rozmowę ze specjalistą od szkodliwości palenia... rozmowa miała miejsce w TV Polsat News.
Do studia zaproszono fachowca który miał za zadanie udowodnić że palenie papierosów szkodzi ;)) ... Gdzieś na samym końcu rozmowy podniesiono temat e-papierosów a dokładniej szkodliwości nikotyny w wydychanej mgiełce. Wg tego rozmówcy nikotyna osiada w otoczeniu i wchodzi w reakcję z "czymś" co powoduje że staje się niebezpieczna do "biernych palaczy".
Powoływał się na jakieś najnowsze "amerykańskie badania". Kumplowi powiedziałem że techniki programowania podprogowego docierają pod strzechy ale nie dawał za wygraną i wyglądał na przekonanego przez specjalistę ... co spowodowało że przeszukałem sieć pod kątem "pochodnych związków nikotyny"( takie określenie ponoć zostało użyte ) i nie znalazłem nic. Pomóżcie mi znaleźć jakieś konkretne dowody na za lub przeciw tej tezie postawionej w programie ... Przydadzą mi się jakieś solidne argumenty do rozmów z oponentami ...
By user
#102624
Przeciez nikotyna nie kumuluje się, jest za to dość szybko rozkładana, zwłaszcza przy udziale światła. W dodatku wydychamy jej tyle ile znajduje się w np pomidorze czy innej papryce. Jakieś herezje ogladał Twój kolega. Poczytaj co o nikotynie pisał Stary Chemik.
Awatar użytkownika
By bagi89
#102628
To jakis pseudoznawca
http://www.rmf24.pl/nauka/news-jeszcze- ... nId,237332

Nitrozaminy są rakotwórczymi substancjami powstałymi podczas reakcji dwóch odpowiednich substancji, np. w spalonym oleju spożywczym. Bezpośrednie stosowanie nitrozamin w kosmetykach jest zabronione, lecz ich śladowe ilości mogą znajdować się w niektórych produktach kosmetycznych, jeśli surowce do ich wyrobu były zanieczyszczone lub źle składowane.

Pewnie chodzilo mu o spalana nikotyne ktora osiada sie w postaci nitrozamin - "zapomnial" dodac. W e-paleniu nie ma spalania. Chyba ze na starej grzalce cos osiada?

http://www.gronkowiec.pl/toksyny_chemiczne.html
Nitrozoaminy

Nitrozoaminy podobnie jak nitrozoamidy należą do grupy związków N-nitrozowych o wzorze ogólnym ;
R1
N-N0
R2
Symbolem R1 oznaczono grupy alkilowe i arylowe, natomiast R2 grupę acylową.
Prekursorami nitrozoamin są liczne związki charakteryzujące się obecnością grupy aminowej ulegającej nitrozowaniu oraz azotyny i azotany jak również mono- dwu- i trójmetyloamina lub też aminy II i III-rzędowe powstające w żywności pod wpływem mikroflory, enzymów lub obróbki cieplnej a nawet pozostałości niektórych pestycydów.

Czy wiesz, że...
nikotyna u aktywnych i biernych (np. też u dzieci) palaczy z papierosów podczas spalania produkuje rakotwórcze nitrozaminy?

Do najczęściej występujących nitrozoamin należą:

- nitrozodimetyloami-na (powstająca z glicyny i waliny) znana jako DMNA ( w piwie jej prekursorem może być sarkozyna-N-metyloglicyna);

- nitrozodietyloamina;
- nitrozometyloetlo-amina (powstająca z alaniny) a oznaczana jako DENA;
- nitrozodipropyloamina jako DPNA,
- nitrozopiperydyna jako NPIP,
- nitrozopirolidyna jako NPYP powstająca z praliny,

(Siemiński 2001).


Szczególnie niebezpieczną formą N-nitrozoamin, którym dowiedziono działanie karcinogenne są heterocykliczne nitozoaminy (HCA) mogące występować wszędzie tam gdzie następuje termiczna obróbka produktów zawierających białka ( w piwie ich prekursorem może być granina-3 (N,N-dwumetyloaminoindol).
Znaczna większość przebadanych nitrozwiązków wykazuje właściwości rakotwórcze niezależnie od drogi jaką zostały wprowadzone do organizmu. Najliczniejszą grupę tego typu przypadków odnotowuje się w badaniach z wy-korzystaniem zwierząt doświadczalnych/szczur/ dla takich organów jak ; prze-łyk, wątroba, układ oddechowy, żołądek, nerki, embriotoksyczność (Gerting 1996, Sikorski 2001, Siemiński 2001).

Liczne związki N-nitrozowe charakteryzują się również właściwościami mutagennymi co potwierdziły badania na muszce owocowej, ziarnach pszenicy, fibroplastach ludzkich i drożdżach.
Najważniejszymi źródłami N-nitrozoamin jako NDMA w diecie człowieka są ; 0,4 -440µg/kg bekon smażony, wędzonki mięsne, wędzone ryby, 10-21µg/kg wino i 0,1-0,5µg/kg piwo (Domański 2002).

Według Siemińskiego (2001) około 64% spożywanych N-nitrozoamin przez Niemców pijących statystycznie powyżej 150 litrów piwa na osobę /ok pochodzi właśnie z tego źródła.

Minione 10-lecie przyczyniło się znacznie do zmniejszenia zawartości
N-nitrozoamin w piwie w wyniku wyeliminowania suszenia słodu bezpośrednio spalinami /suszarnie typu Mügera/. W pełni zasadny postęp odnotowano w wyniku licznych zaleceń (FAO/WHO) jakie zaczęto rozumieć i respektować w ostatnich latach ograniczając zawartość azotynów i azotanów oraz innych prekursorów nitrozoamin zarówno w środowisku naturalnym jak i procesach technologicznych (Sikorski 2001,Gerting 1996).
By kordirko
#214154
bagi89 pisze:Pewnie chodzilo mu o spalana nikotyne ktora osiada sie w postaci nitrozamin - "zapomnial" dodac. W e-paleniu nie ma spalania. Chyba ze na starej grzalce cos osiada?


Tutaj na stronach Berkeley Lab jest "oryginał źródłowy" tego artykułu z tvn.24
http://newscenter.lbl.gov/news-releases/2010/02/08/dangers-of-third-hand-smoke/

W bardzo dużym skrócie piszą tam, że nikotyna reaguje z kwasem azotowym obecnym w powietrzu tworząc karcerogenne nitroazminy, osiada na powierchniach pomieszczeń, i potem jest wdychana przez biernych palaczy (np. z kurzem). Piszą że przeprowadzili badania na próbce celulozy imitującej powierzchnie/materiały wewnątrz pomieszczenia, poddali je działaniu dymu z papierosa (który nie zawiera nitroazmin), i po 3 godzinach wykryli 10-krotne większe poziomy nitroazmin niż normalnie.
Piszą tam też o tym, że samochody emitują w spalinach kwas azotowy, który potem może wnikać do wnętrza kabiny, więc w kabinie palacza najpewniej może się tworzyć więcej tych nitroazmin, i robili też badania poziomu w kabinie kierowcy-palacza (ale konkretów już nie podali).
Na podstawie tych badań wyciągają szereg różnych bardzo daleko idących wniosków, piszą też że e-papierosy postrzegane jako "niegroźne" emitują nikotynę, więc w reakcji z kwasem azotowym z powietrza będą się tworzyć nitroazminy, piszą też coś o tym że należałoby stosować w pomieszczeniach materiały, które chłoną niktotynę w mniejszym stopniu, nawet jest tam takie stwierdzenie, że u palacza który pali na powietrzu (na zewnątrz) nikotyna osiada na ubraniu/skórze, tworzą się nitroazminy, i potem taki palacz "rozsiewa" w pomieszczeniu nitroazminy narażając na ryzyko niepalących (inteligentny czytelnik powinien się tu domyślić, że należy koniecznie izolować takich osobników .... a może nawet stworzyć specjalne obozy dla palaczy ?).
Na końcu stwierdzają że będą przeprowadzać dalsze badania nad kumulowaniem się tych związków (long-term stability) w pomieszczeniach.

Generalnie wydaje mi się, że jest tam mało konkretów i faktów, ale dużo straszenia i mącenia wody ... wykryto "10-krotnie większe stężenie nitroazmin niż normalnie", a wydźwięk artykułu jest taki, jakby za 10 lat pół ludzkości od tego miało umrzeć na raka
- na moje oko bardzo bardzo potrzebują kasy na dalsze długoterminowe badania, zapewne z rządowych środków i najchętniej wieloletnie (a'la globalne ocieplenie),
i straszą na potęgę. Naukowiec choć żyje w świecie idei, ale przecież coś do garnka też włożyć musi :D
Awatar użytkownika
By LoCtoR
#214173
Staralem sie przeczytac wszystko w miare dokladnie (na tyle na ile moj angielski pozwala+ dla uzupelnienia o kwasie azotowym itp) i jedyny wniosek jaki mi sie po lekturze nasuwa jest taki ze ktos na chama probuje zrobic cos z niczego lejac przy tym hektolitry wody. Ale ja nie expert. Tu chyba tylko StaryChemik moglby cos konkretnego powiedziec.
Awatar użytkownika
By jupiajo
#214313
kordirko pisze: "10-krotnie większe stężenie nitroazmin niż normalnie"


ło matko, a ile jest nitrozamin na normalnych meblach? 10x więcej niż pyłu księżycowego? 10x więcej brzmi groźnie! jak wyrok śmierci...
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.