EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1681898
Stanąłem przed dylematem :-)

Muszę kupić lodówkę/chłodziarkę turystyczną która będzie używana zarówno w samochodzie pod 12V jak i na campingu pod 230V.

Wstępnie z oględzin przypadkowych produktów w sklepach stacjonarnych zdecydowałem że pojemność 29l. byłaby optymalna choć w razie okazji nie wykluczam ciut większej.

Zależy mi by nie było przeciwwskazań do pracy urządzenia całą dobę powiedzmy przez okres 3 tygodni oraz by w miarę dobrze schładzało włożone produkty spożywcze. Miło będzie jeśli nie będzie głośna bo ma stać w pomieszczeniu gdzie będą spać ludzie.
Zauważyłem że niektóre modele mają też funkcję grzania co przy małych dzieciach może się czasem przydać ale nie jest warunkiem.

Może ktoś posiada i mógłby polecić produkt spełniający wymagania?

Budżet powiedzmy 250zł max. bo w samochodzie używana około raz w miesiącu na 16 godzinnej trasie + 3 tygodnie w wakacje gdzie ma działać non stop.

Na razie udało mi się tylko dowiedzieć że część producentów w opisach na stronach www nie umieszcza informacji która już w instrukcji obsługi po zakupie się znajduje a mianowicie że lodóweczka może działać non stop powiedzmy 10 godzin.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By Deletor
#1682019
Jaką nie podpowiem, ale też patrzyłem na te lodówki jakiś czas temu i wpadło mi w oczy że nie które utrzymują tylko dłużej niższą temp. Ale schłodzić nie dadzą rady.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By yetisize
#1682025
Taką mam, trzy lata temu kupowałem
http://archiwum.allegro.pl/oferta/lodow ... 80930.html
Najdłużej działała 5 tygodni non stop, bez zająknięcia. Z reguły jak gdzieś jadę to ją włączam po protu i wyłączam przy wyjeździe.
Chłodzi jakieś 10-15 stopni poniżej temperatury otoczenia. Jak po obiedzie napełnisz piwskiem, to na wieczór jest jak znalazł :)
Niestety wiatrak słychać, w dzień nie przeszkadza, a nocy mi osobiście też nie, ale raz mi się współspacz zbuntował i wylądowała na zewnątrz.
Awatar użytkownika
By Timi
#1682037
Unikaj lodówek na termoelemencie. To straszne pożeracze prądu, przy bardzo słabej wydajności. Potrafią rozładować spory akumulator nawet w 3-4 godziny.
Zdecydowanie lepsze są absorbcyjne lub sprężarkowe. Np. propozycja Isi.
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#1682117
"Dobrej" lodówki/chłodziarki nie kupisz za 250 zł. Te tanie nie są warte uwagi. Są prądożerne i mało wydajne. Na dobrą lodówkę turystyczną trzeba przeznaczyć podobną kasę, jak na lodówkę domową.
Isia podała propozycję godną rozważenia. Rozsądna cena, za sprzęt spełniający podróżne wymagania.

________________
Tapa tapa z es piątki.
Awatar użytkownika
By Isia
#1682123
Takie pseudo turystyczne przedtem też mieliśmy,lecz z prądem nie można było nastarczyć (bo ile można mieć zapasowych akumulatorów,a wtyczki w lesie/nad jeziorem nie ma :cry: ),a jak wyszukałam na allegro tą na gaz to do Łodzi po nią pojechaliśmy,aby sprawdzić stan i do tej pory nie żałuje,ani złotówki wydanej :D
Na allegro są w różnych cenach,można też znaleźć w dobrej cenie używane.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1682134
Niestety nie stać mnie obecnie na wydatek 700-800zł na lodówkę.
Tym bardziej, że używana na campingu będzie tylko w tym roku pod namiotem. W przyszłym roku już planuję zakup przyczepy campingowej więc na 99% lodóweczka już będzie "prawdziwa".
Prądożerność...hmmm... w samochodzie ma działać tylko podczas jazdy a na campingu biorę prąd więc ...
Większość tych 29l. ma pobór około 48W na 12V i około 58 przy podłączeniu 230V.
Aktualnie ma być by przechować szybko psującą się żywność by nie biegać co chwila do sklepu na campingu. Ma w niej być jakaś wędlinka, masełko, piwko itp rzeczy "pierwszej potrzeby" przy dwójce małych dzieci :-)
Po wakacjach wyląduje w samochodzie na stałe i będzie raz w miesiącu pomagała mi przewieść np. mrożonki 1000km a na codzień na zwykłe zakupy. O głośność działania chodzi mi właśnie z uwagi na fakt, że będzie stała w namiocie w którym rodzinka będzie spała więc wolałbym słyszeć szum morza a nie lodówki :-) Podczas jazdy samochodem raczej nie spodziewam się by taką lodóweczkę było słychać bardziej niż silnik.
Podobno dobre są Ezetil ale koszt 29l. około 400zł , ludzie piszą też że to wszystko jedno i to samo tylko brandowane przez różne firmy. Jednak różnice typu porządna uszczelka klapy itp napewno odgrywają spore znaczenie w kwestii użytkowej i wydajności dlatego postanowiłem popytać zamiast brać pierwsze z brzegu.
Awatar użytkownika
By hrb
#1682148
Zamiast konkretnych propozycji - trochę teorii :)

Tanie lodówki turystyczne, to tak na prawdę tylko schładzarki. Za obniżenie temperatury odpowiada ogniwo Peltiera (wymiennik półprzewodnikowy), który jest stosunkowo mało wydajny i energochłonny. Najtańsze lodówki (pomijając "termosy" na wkłady) mają zasilanie wyłącznie 12V(lub czasem jeszcze 24). Trochę droższe mają dodatkowo zasilanie 230V. Niektóre mają dodatkowo funkcję podgrzewania.
Chłodziarki "półprzewodnikowe" (w zależności od klasy i ceny) schładzają zawartość o ok. 10-15 stopni na 12/24V i nieco więcej, 15-20 stopni na zasilaniu sieciowym. Czyli mając ciepłe lato, temperatura wewnątrz to lodówki to ok. 15-20 stopni. Do samochodu (jeszcze jak jest klima) to wystarczy, bo mając w samochodzie ok. 20 stopni, w lodówce osiągniesz do ok. 15 stopni mniej, czyli ok 5. Całkiem nieźle. Jednak już na kilkudniowy wyjazd, w domku/namiocie, gdzie temperatura będzie ok. 30 stopni, to temperatura ~15 stopni w lodówce, już będzie trochę za duża na długotrwałe przechowywanie.
Poza tym, te lodówki, ze względu na małą wydajność, schładzają zawartość dość wolno. Dlatego należy je (lub choćby zawartość) schłodzić przed wyjazdem i włożyć dodatkowo wkłady chłodzące (zamrożone w lodówce domowej).

Do dłuższego przechowywania potrzebna jest już lodówka droższa, sprężarkowa. Działają one na tej samej zasadzie co lodówki domowe i mają porównywalne z nimi możliwości chłodzące. Zasilane są z 12/24V lub 230V z sieci i w porównaniu z lodówkami "półprzewodnikowymi" znacznie mniej pożerają prądu. Niestety ich wadą jest, że potrzebują prądu.

Jeśli potrzebujesz lodówki do dłuższego przechowywania, a nie masz dostępu do sieci 230V (najbardziej energooszczędna lodówka "wyssie" Ci akumulator w kilka/kilkanaście godzin) powinieneś zaopatrzyć się w lodówkę zasilaną gazem z butli, niestety jeszcze droższą :(
Możliwości chłodnicze ma takie, jak lodówka domowa (więc spokojnie można w niej art. spożywcze przechowywać dłuższy czas), jest niezależna od stanu naładowania akumulatora i dostępu do sieci elektrycznej. Ponieważ trudno byłoby w samochodzie "napędzać" lodówkę gazem, dlatego te lodówki mają, prócz pracy "na butli", zazwyczaj również możliwość zasilania elektrycznego 12/24/230V (większość, ale nie wszystkie), więc są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Niestety też najdroższe... :(

Teraz określ jaką lodówkę chcesz/potrzebujesz i dopiero szukaj modeli.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1682153
Zdaję sobie sprawę, że to "chłodziarki". Jednak max 300zł to kwota jaką mogę wydać by jeden urlop pochłodziła mi trochę spożywkę w namiocie a potem wylądowała w samochodzie na stałe. Jak napisałem w przyszłym roku zamiast namiotu będzie już przyczepa campingowa i w niej będzie już "normalna" lodówka dlatego bez sensu dla mnie teraz pakować się w sprężarkowe itd których koszt jest o wiele większy.
Szukam więc czegoś z tych "półprzewodnikowych" co będzie trwałe i solidne/polecane.
Ludzie w sieci piszą też że niektóre z nich mają ścianki pionowe ( co pomaga w rozlokowaniu rzeczy) a inne lekko pochyłe czego nie polecają.
Szukam po prostu kompromisu pomiędzy ceną a prawdziwymi parametrami.
Jak napisałem, tylko w tym roku ma działać pod namiotem przez 14 dni. Po wakacjach będzie służyła tylko w samochodzie podczas podróży lub zakupów.
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#1682178
Moja rada. Kup dobrą lodówkę. Później ją odsprzedasz. Nie warto ryzykować zepsucia się zaopatrzenia za wiele więcej niż wartość lodówki.

________________
Tapa tapa z es piątki.
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.