EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By Falrinth
#446691
Czy ktoś się orientuje jakie działanie na metabolizm ma gliceryna, glikol i w ogóle vapowanie e-papierosa? Czy z tym glikolem nie działa to czasem podobnie do przyjmowania cukru?
Awatar użytkownika
By Falrinth
#446786
pol pisze:Nie pozostaje nic innego jak ponownie przywołać wypowiedź Starego Chemika
StaryChemik pisze:PS. Cholera - a może TO jest właśnie efekt toksyczny liquidów???

http://e-papierosy-forum.pl/viewtopic.php?f=46&t=22079


To, że z glikolu powstaje kwas pirogronowy już wiem, natomiast nie o to pytam - pytam o to czy ktoś wie jak wpływa glikol w ilosciach takich jak ten przy vapowaniu z 1ml liquidu na dzień, na metabolizm człowieka.
Wiem, że (nie)chciałeś pomóc, ale to co zacytowałeś nie odpowiada na moje pytanie. Jeśli przyjmujesz do organizmu wiecej glukozy niż może on zużyć i zmagazynować poprawnie, odkłada się ona w formie tłuszczu i masz nadwagę. Wiem tez, że na tym forum roi się od ludzi którzy reagują na wszelką szkodliwość e-papierosów jak byk na czerwoną płachtę - to jest ekstremizm tak samo szkodliwy jak hipochondria. Ja natomiast staram się dowiedzieć o możliwej szkodliwości lub też jej braku różnych rzeczy - zalety e-palenia już znam.

W erze chorób cywilizacyjnych i trybie życia w którym się mało ruszamy możemy mieć albo nadwagę, cukrzycę itd, albo dobrać odpowiednią dietę i starać się więcej ruszać. Dobór takiej diety znaczy np. rezygnowanie z cukrów rafinowanych - trochę idiotyczny ruch jeśli wciąż podajemy sobie jego odpowiednik w formie glikolu. Stąd moje pytanie, czy vapowanie lekko ponad 1ml liquidu na dzien to tak jakbym sobie codziennie wpierdzielał batonik czy raczej jakbym pil posłodzoną herbatę?

Jeśli nie masz pojęcia, lub cie to totalnie nie interesuje wstrzymaj się proszę z postowaniem. Odebrałem ten dział forum jako miejsce gdzie e-palacze mogą popytać, podyskutować i dowiedzieć się o wszelkich relacjach e-palenie <-> zdrowie. Natomiast jesli każde pytanie lub niepewnośc ma się spotykać z nagonką fanatyków to może lepiej zostawić cały dział pusty albo kasować wszystko by sprawiać wrażenie, iż nie ma żadnych związków między e-paleniem a zdrowiem .
Awatar użytkownika
By jimixxx
#446789
W linkach które podała Ci Tusia są wyczerpujące odpowiedzi na Twoje zdrowotne rozterki.
Po prostu poczytaj dokładnie i ze zrozumieniem tekstu...

Zdrowia życzę. :wink:
Awatar użytkownika
By Falrinth
#446792
jimixxx pisze:W linkach które podała Ci Tusia są wyczerpujące odpowiedzi na Twoje zdrowotne rozterki.
Po prostu poczytaj dokładnie i ze zrozumieniem tekstu...

Zdrowia życzę. :wink:


Przeczytałem raz jeszcze by się upewnić i nie ma tam informacji, których szukam. Nie mam zdrowotnych rozterek - szukam informacji. Chce wiedzieć jak niekorzystny dla unikania otyłości jest glikol w okreslonych ilosciach. NIe ukrywam że jestem ignorantem jesli chodzi o procesy biologiczne w organizmie czlowieka, ale moze znajdzie sie ktos kto sie tym interesuje i rzuci troche swiatla na ten temat. Póki co nie wiem(y) jakie ilosci produktow metabolizmu z jakiej ilosci glukozy sie tworzy w organizmie a jakie ilosci tych produktow z jakich ilosci glikolu. Bah nie wiem nawet jakie ilosci glukozy są w łyżeczce cukru... Jesli znasz odpowiedzi na te pytania, bede wdzieczny za podzielenie się. Jednak proszę, nie wklejaj mi tutaj znów linków bez tych odpowiedzi.

Zanim StaryChemik się tu rozpisze o tym jak bardzo nie chciał ale jednak napisał jaki to on jest mądry a ci szukający informacji sa głupi: Zastanów się przyjacielu dlaczego cywilizacja zmierza do systemu kastowego, gdzie każda kasta specjalizuje sie w danej dziedzinie rzemiosla/nauki. Podpowiedź: Każdy człowiek ma w zyciu ograniczony czas na zglebienie ograniczonej ilosci wiedzy...
Awatar użytkownika
By gregbard
#446797
Falrinth pisze:
jimixxx pisze:W linkach które podała Ci Tusia są wyczerpujące odpowiedzi na Twoje zdrowotne rozterki.
Po prostu poczytaj dokładnie i ze zrozumieniem tekstu...

Zdrowia życzę. :wink:


Przeczytałem raz jeszcze by się upewnić i nie ma tam informacji, których szukam. Nie mam zdrowotnych rozterek - szukam informacji. Chce wiedzieć jak niekorzystny dla unikania otyłości jest glikol w okreslonych ilosciach. NIe ukrywam że jestem ignorantem jesli chodzi o procesy biologiczne w organizmie czlowieka, ale moze znajdzie sie ktos kto sie tym interesuje i rzuci troche swiatla na ten temat. Póki co nie wiem(y) jakie ilosci produktow metabolizmu z jakiej ilosci glukozy sie tworzy w organizmie a jakie ilosci tych produktow z jakich ilosci glikolu. Bah nie wiem nawet jakie ilosci glukozy są w łyżeczce cukru... Jesli znasz odpowiedzi na te pytania, bede wdzieczny za podzielenie się. Jednak proszę, nie wklejaj mi tutaj znów linków bez tych odpowiedzi.


Booosze spraw żeby mu poszło w cycki... Weterynarz powinien ci mniej więcej rozjaśnić w głowie. Glikol w dużych ilościach jest dodawany do paszy krów.
Awatar użytkownika
By eser
#446805
Dla niewtajemniczonych: glikol to alkohol, a glukoza to cukier :lol:
Hasło na dziś: "Czytanie nie boli" *BOR*
By ekwit
#446854
Informacja o dodawaniu glikolu do pasz krowich to dobry trop. Glikol, o czym często wspomina St. Chemik, jest "nośnikiem" - nikotyny, smaków, aromatów. Także wielu substancji czynnych w lekach dla ludzi i zwierząt. Obecny stan wiedzy biomedyczniej określa go jako substancję raczej energetycznie obojętną. W pewnym sensie dostają go w sporej ilości krowy w ciąży i wysoko mleczne, dlatego że i w tym przypadku glkol propylenowy jest nośnikiem - propionianu sodu oraz propionianu testosteronu. Nawiasem mówiąc, gl. "podejrzewany" jest o zwiększenie tzw. wyrzutu insuliny przez trzustkę, co powoduje efektywniejsze "spalanie" cukru. Ergo, może być bardziej odchudzający niż tuczący.

http://www.ehow.com/about_6494896_propy ... nants.html

Jeśli podążysz drogą linków z prawej strony, dotrzesz do tekściku o ryzyku związanym z wdychaniem "prażonego" glikolu.
http://www.ehow.com/list_6338825_propyl ... risks.html

Idąc dalej za linkami, dowiesz się o niebezpieczeństwach, w tym metabolicznych, związanych z "zażywaniem" glikolu.
http://www.ehow.com/about_5501793_propy ... ngers.html

I znów można iść za linkami. Dla znającego angielski i lubiącego jednocześnie korzystać z Google człowieka. Może to jednak być niezbyt, hm, bezpieczne dla ludzi z bujną wyobraźnią i skłonnością do przesady i nadinterpretacji. Po pierwsze, okazuje się bowiem, że badań nad glikolem było na świecie multum (o czym zresztą zaświadcza akceptacja przez amerykańskie FDA), po drugie, nadinterpretator po lekturze może z glikolu propylenowego zrobić antychrysta. Tymczasem, nawet najbardziej zawzięci wrogowe e-papierosów przyznają, że mgiełka z liquidu zawiera mniej syfu niż dym tytoniowy.

Generalnie, żaden z dostawców, który z e-papierosami wiąże swoją przyszłość, nie poinien (ja twierdzę, że nie powinien mieć prawa) do twierdzenia, że wapowanie to "zdrowa forma" zażywania nikotyny. Prawdopodobnie - podkreślam słowo "prawdopodobnie" - jest ona "mniej chorsza" od dymnego, analogowego nałogu. Zapewniając o tej "zdrowotności", wszyscy ryzykujemy, że - jak w kilku krajach - handel liquidami zostanie zakazany. E-palenie dotyczcy mniejszej ilości ludzi, niż palenie analogowe i łatwiej je wykluczyć z przestrzeni publicznej niż e-papierosy.

Nawiasem mówiąc, większośc kolegów, która odczuwa pewne, hm, dolegliwości zdrowotne z artykułów tych dowie się nieco o możliwym i ewentualnym wpływie "nośnika" na odczuwane dolegliwości. W ogóle ta strona, a więc "eHow health" jest kopalnią wiadomości o własnym zdrowiu, aczkolwiek miewa też opinię strony dla hipochondryków. Jednak raczej dostarcza informacji, niż je interpretuje.

Wrzuciłeś na forum ciekawy temat. Podsumowując - myślę, że ani glikol ani gliceryna z liquidów raczej nie tuczy. Sam temat natomiast może być przyczynkiem do dysertacji doktorskiej z farmacji, biochemii... Z tego co wiem, takich badań jeszcze nikt nie prowadził. Choć dr Liniarski (link sugerowany wyżej przez Amixa), jak sądzę, na część z Twoich rozterek odpowiedział... I znow paradoksalnie - na blogu Starego Chemika znajdziesz cała masę informacji i linków, które poprowadzą Twoje poszukiwania równie ciekawą drogą, jak "Ehow.com".
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.