EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By Zotti
#497213
W wątku Nikotyna - trochę użytecznych informacji drogi StaryChemiku napisałeś :

StaryChemik pisze:[...] Warto też dbać o to, aby w trakcie wszelkich operacji z liquidem (zakraplanie, mieszanie, przelewanie) robić to spokojnie i w takich warunkach, aby nie dostała się na skórę, ponieważ nikotyna w tych warunkach bardzo łatwo ulega wchłonięciu (a kropla liquidu 24 mg/ml zawiera około 1 mg czystej nikotyny) [...]


No właśnie, jak to jest?
Zakładając, że palacz wypala średnio 30 analogów dziennie o zawartości nikotyny 0,7 mg, dobowa dawka nikotyny dostarczona do organizmu wyniesie 21 mg. Skoro kropla liquidu 24 mg to 1 mg czystej nikotyny, a przyjmuję się że 20 kropel to 1 ml, to przy założeniu, że mamy liquid nie o mocy 24 mg, ale 18 mg (przeważnie od takiego liquidu zaczyna się e-palenie), strzelam, że 1,5 ml liquid'u powinno zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na nikotynę.

Oczywiście powyższe założenia są teoretyczne i dotyczą wchłaniania się liquid'u przez skórę.
Pytanie więc jak to się ma do "e-palenia", jaką maksymalną ilość liquid'u można bezpiecznie "wypalić" w ciągu doby nie szkodząc sobie samemu.

Wprawdzie w powyższym wątku napisałeś... :
StaryChemik pisze:Działanie nikotyny na organizm ludzki w przypadku przedawkowania
Zmęczenie, brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka. W większych dawkach występuje zamroczenie pola widzenia, mogą pojawić się halucynacje. W ekstremalnie wysokich dawkach następuje utrata przytomności, drgawki i zgon.

W przypadku stwierdzenia u siebie objawów podobnych do opisanych powyżej należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.



.... tyle, że dla nowicjuszy (chociażby takich jak ja) przydały by się jakieś orientacyjne dawki w ml liquidu danej mocy na dobę, których przekraczać się nie powinno, tak jak to jest np. w przypadku lekarstw - nie przekraczać 6 tabletek (3 g)/dobę.

StaryChemik'u, jesteś guru w tych sprawach, proszę o wytłumaczenie :)
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#497235
Zotti pisze:W wątku Nikotyna - trochę użytecznych informacji drogi StaryChemiku napisałeś :

StaryChemik pisze:[...] Warto też dbać o to, aby w trakcie wszelkich operacji z liquidem (zakraplanie, mieszanie, przelewanie) robić to spokojnie i w takich warunkach, aby nie dostała się na skórę, ponieważ nikotyna w tych warunkach bardzo łatwo ulega wchłonięciu (a kropla liquidu 24 mg/ml zawiera około 1 mg czystej nikotyny) [...]


No właśnie, jak to jest?
Zakładając, że palacz wypala średnio 30 analogów dziennie o zawartości nikotyny 0,7 mg, dobowa dawka nikotyny dostarczona do organizmu wyniesie 21 mg.

Kilka słów na szybko: 0,7 mg nikotyny w papierosie to ściema firm tytoniowych, wynikająca z kretyńskich przepisów. Dotyczy to bowiem tylko tzw. nikotyny wolnej - nikotyna jest zasadą, a więc może tworzyć sole. I te sole nie są liczone do zawartości nikotyny, aczkolwiek w organizmie oczywiście działają.
Nie jesteś w stanie policzyć ile nikotyny sobie dostarczasz (bez precyzyjnych pomiarów jej stężenia we krwi - to w uproszczeniu), ale można założyć, że znacznie więcej, choć część się spali.
Skoro kropla liquidu 24 mg to 1 mg czystej nikotyny, a przyjmuję się że 20 kropel to 1 ml, to przy założeniu, że mamy liquid nie o mocy 24 mg, ale 18 mg (przeważnie od takiego liquidu się zaczyna e-palenie), strzelam, że 1,5 ml liquid'u powinno zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na nikotynę.

To też nie jest dokładnie tak. Każdy reaguje bardzo indywidualnie. Ja zaczynałem od ponad 2 ml płynu o mocy 24 mg/ml, a paliłem podobną ilość analogów jak Ty. Teraz chmurzę ok. 2 ml o mocy 6-12. Nie można też zapomnieć o tym, że nikotyna ulega dość szybkiemu rozkładowi w organizmie. Pisałem o tym tutaj:
http://starychemik.wordpress.com/2011/1 ... -policzmy/
Pytanie więc jak to się ma do "e-palenia", jaką maksymalną ilość liquid'u można "wypalić" bezpiecznie w ciągu doby nie szkodząc sobie samemu.

Dobre pytanie! I mogę Ci odpowiedzieć na nie jednoznacznie: dokładnie 0 ml liquidu o mocy dowolnej. :mrgreen:
A jeśli będziesz naciskał, aby uzyskać inną odpowiedź, to powiem: nie wierzę, aby ktokolwiek rozsądny mógł dać jakąkolwiek inną odpowiedź. To mniej więcej tak, jakby ktoś poprosił o jednoznaczne rozwiązanie równania:
2x + 7y + 6z +12t + 16c = 34.
.... tyle, że dla nowicjuszy (chociażby takich jak ja) przydały by się jakieś orientacyjne dawki w ml/dobę, których przekraczać się nie powinno, tak jak to jest np. w przypadku lekarstw - nie przekraczać 6 tabletek (3 g)/dobę.

Tak, ale w przypadku lekarstw jest to poprzedzone min. kilkuletnimi badaniami - najpierw w laboratorium, potem na zwierzakach, a na końcu klinicznymi. Tutaj ich nie było, więc nie da się nic powiedzieć.
Awatar użytkownika
By Zotti
#497243
StaryChemik pisze:
Pytanie więc jak to się ma do "e-palenia", jaką maksymalną ilość liquid'u można "wypalić" bezpiecznie w ciągu doby nie szkodząc sobie samemu.

Dobre pytanie! I mogę Ci odpowiedzieć na nie jednoznacznie: dokładnie 0 ml liquidu o mocy dowolnej. :mrgreen:


No to wszystko wiem, będę zalewał e-papierosa kranówką :mrgreen:
Awatar użytkownika
By blackraven
#497392
Zotti pisze:
StaryChemik pisze:
Pytanie więc jak to się ma do "e-palenia", jaką maksymalną ilość liquid'u można "wypalić" bezpiecznie w ciągu doby nie szkodząc sobie samemu.

Dobre pytanie! I mogę Ci odpowiedzieć na nie jednoznacznie: dokładnie 0 ml liquidu o mocy dowolnej. :mrgreen:


No to wszystko wiem, będę zalewał e-papierosa kranówką :mrgreen:

StaryChemik pisze:Dobre pytanie! I mogę Ci odpowiedzieć na nie jednoznacznie: dokładnie 0 ml liquidu o mocy dowolnej. :mrgreen:
A jeśli będziesz naciskał, aby uzyskać inną odpowiedź, to powiem: nie wierzę, aby ktokolwiek rozsądny mógł dać jakąkolwiek inną odpowiedź.

Jak słusznie napisał StaryChemik nie można podać innej odpowiedzi... na tym "przejechały się " koncerny tytoniowe w stanach.....
Nikotyna jest trucizną, nikt nie może CI zabronić wprowadzania toksyn do organizmu, ale NIKT nie może bez lat żmudnych badań wziąć odpowiedzialności i napisać, że taka a taka dawka jest możliwa do przyjęcia.... :D :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By sawas
#498376
To ja dodam coś od siebie.
Powrzechnie zakłada się, iż nikotyna jako związek jest zabójcza dla połowy testowanej populacji w dawce przekraczającej 1mg/kg masy ciała. (LD50 nikotyny dla ludzi jest oczywiście szacunkowe - oficjalnie nie robi się badań mogących wywoływac skutki śmiertelne na ludziach) Rozbierzności są duże w wypadku różnych gatunków ssaków na których te substancje badano.
Dokopałem się też do innych danych, wg których LD50 dla nikotyny to 50mg/kg ! (tak podaje A.Stańczak i W.Lewgowd - dla zainteresowanych źródło tu http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatolo ... 97-103.pdf) Ci sami autorzy określają ilość nikotyny w 1 papierosie na 8-20 mg.
Podobnie określa LD nikotyny Stanley E. Manahan na 50 - 60 mg/kg masy ciała.
Niestety jak i moi poprzednicy nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, jaka ilość nikotyny może być szkodliwa dla konkretnego człowieka. Zresztą tylko jedna osoba na świecie może Ci powiedziec, ile nikotyny możesz przyswoić i nie odczuwać negatywnych objawów. To Ty sam - Ty i Twój organizm.
Nikotyna dostaje się do mózgu błyskawicznie (od momentu zaciągnięcia się do momentu dostania się jej do mózgu mija nieco ponad 7sek). Ponadto jest szybko pozkładana przez organizm (podaje się jakoby średnio okres połowicznego rozpadu wynosi ok 2h). Co nam daje taka wiedza?
Ano, jesli palisz, pal powoli. Delektuj sie każdą chmurką dając organizmowi czas na określenie, czy można jeszcze, czy już starczy. Jeśli poszujesz się dziwnie - przestań chmurzyć. Nie trzeba na długo, Zrób przerwe na godzinke i w tym czasie sporo już będzie unieszkodliwione. Zrób przerwę na 2 godzinki i możesz spokojnie palić dalej. W krótkim czasie nauczysz się ile możesz wypalić, żeby nie następowały przykre objawy.
A jeśli mimo wszystko 'musisz' palić a np. kręci Ci się w głowie, zawsze można na chwile wspomóc się jakąś zerówką (mentole dają wrażenie kopa nawet bez nikotyny)

A i jeszcze jedno za usuwanie nikotyny w organiźmie odpowiada w dużej mierze cytochrom p450. W wypadu palenia analogów jego aktywność jest mocno hamowana przez tlenek węgla, czego nie am w wypadku chmurzenia ep. Wniosek nasuwa sie prosty - nikotyna wchłonięta przy chmurzeniu rozkładana jest szybciej niż nikotyna z analoga ;)
Awatar użytkownika
By szczuro
#498483
ja od siebie dodam krotko - samemu po pewnym czasie bedziesz wiedzial, ile jest dla CIEBIE iloscia odpowiednia, nawet jak ktos, by podal taka dzienna dawke, to tak jak w przypadku najprostszego przykladu jakim bedzie powiedzmy piwo - jeden wypije 1 piwo i mu starczy, a inny wypije 10 i mu malo, tak samo jest tutaj - jeden zuzywa 5ml, a inny 1ml o tej samej mocy
powodzenia
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#498511
sawas pisze:Dokopałem się też do innych danych, wg których LD50 dla nikotyny to 50mg/kg ! (tak podaje A.Stańczak i W.Lewgowd - dla zainteresowanych źródło tu http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatolo ... 97-103.pdf) Ci sami autorzy określają ilość nikotyny w 1 papierosie na 8-20 mg.

Obawiam się, że państwo autorzy coś przekombinowali. Podanie takiej liczby bez żadnego źródła, podczas gdy wszelkie inne mówią o LD50 rzędu 1-1,5 mg/kg mc, jest co najmniej zastanawiające.
Chyba nawet wiem, co przekombinowali. 50 mg/kg to LD50 dla szczura.*
Źródło:
http://www.inchem.org/documents/pims/ch ... TOXICOLOGY
Podobnie określa LD nikotyny Stanley E. Manahan na 50 - 60 mg/kg masy ciała.

Podasz jakiś odnośnik?
Ano, jesli palisz, pal powoli. Delektuj sie każdą chmurką dając organizmowi czas na określenie, czy można jeszcze, czy już starczy. Jeśli poszujesz się dziwnie - przestań chmurzyć. Nie trzeba na długo, Zrób przerwe na godzinke i w tym czasie sporo już będzie unieszkodliwione. Zrób przerwę na 2 godzinki i możesz spokojnie palić dalej. W krótkim czasie nauczysz się ile możesz wypalić, żeby nie następowały przykre objawy.
A jeśli mimo wszystko 'musisz' palić a np. kręci Ci się w głowie, zawsze można na chwile wspomóc się jakąś zerówką (mentole dają wrażenie kopa nawet bez nikotyny)

Te rady są jak najbardziej rozsądne.
A i jeszcze jedno za usuwanie nikotyny w organiźmie odpowiada w dużej mierze cytochrom p450. W wypadu palenia analogów jego aktywność jest mocno hamowana przez tlenek węgla, czego nie am w wypadku chmurzenia ep. Wniosek nasuwa sie prosty - nikotyna wchłonięta przy chmurzeniu rozkładana jest szybciej niż nikotyna z analoga ;)

Ciekawa hipoteza - czy masz jakieś odnośniki na ten temat?

---------
szczuro: znowu sie mnie czepiaja :mrgreen:
Awatar użytkownika
By sawas
#499225
szczegółowy mechanizm działania tlenku węgla jest omówiony np. tu ;http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=12218

Jesli chodzi o
Cytuj:
Podobnie określa LD nikotyny Stanley E. Manahan na 50 - 60 mg/kg masy ciała.

Podasz jakiś odnośnik?

przyznam się bez bicia, że w pośpiechu wykonałem niebezpieczny zabieg - tj znalzłem twórczość tego Pana w bibliografii jakiegoś opracowania (jako jedyne z resztą źródła) i bezmyślnie zawierzyłem autorom opracowania iż wspomniany jegomość to udokumentował. Jeśli wprowadziłem zamęt to upraszam wybaczenia, sam chwilowo nie mam czasu dokłądnie zweryfikować poprawności tego twierdzenia.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#499232
StaryChemik pisze:Chyba nawet wiem, co przekombinowali. 50 mg/kg to LD50 dla szczura.*

---------
szczuro: znowu sie mnie czepiaja :mrgreen:

Ale to przecież szczera prawda - zawsze miałeś rekord Polski, jeśli chodzi o moc liquidu. Plotki głoszą, że miałeś na igrzyska jechać i medal zdobywać.

-- [scalono] 04 sie 2012, 13:47 --

sawas pisze:szczegółowy mechanizm działania tlenku węgla jest omówiony np. tu ;http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=12218

Dzięki za bardzo ciekawy odnośnik, ale jednak warto byłoby poznać dane kliniczne dotyczące rozkładu nikotyny u palacza i e-palacza.

przyznam się bez bicia, że w pośpiechu wykonałem niebezpieczny zabieg - tj znalzłem twórczość tego Pana w bibliografii jakiegoś opracowania (jako jedyne z resztą źródła) i bezmyślnie zawierzyłem autorom opracowania iż wspomniany jegomość to udokumentował. Jeśli wprowadziłem zamęt to upraszam wybaczenia, sam chwilowo nie mam czasu dokłądnie zweryfikować poprawności tego twierdzenia.

Myślę, że ów pan też wziął dane dla szczura, zwłaszcza, że jest to spec od ochrony środowiska, a nie medycyny.
A tak przy okazji - zdradzisz (np. na PW) co masz wspólnego z medycyną?
Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.