EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By mrmrozu
#418781
Postanowiłem założyć ten temat ponieważ nie zauważyłem aby kwestia e-palenia w przypadku astmatyków była poruszana.
Astma oskrzelowa (w moim przypadku na tle alergicznym). Pozwala bardzo dokładnie stwierdzić iż e-palenie jest dużo mniej szkodliwe niż zwykłe. Palaczem (analogów) stałem się dużo wcześniej niż nabawiłem się astmy oskrzelowej na tle alergicznym. "Tło alergiczne" oznacza skurcz oskrzeli pod wpływem czynników alergicznych, jakieś tam kwitnące krzaki etc. Jako iż posiadam bardzo wrażliwy układ oddechowy, jestem w stanie dokładnie opisać różnicę, jak to jest gdy palę normalne analogi a jak palę e-papierosy.

analogi: Podczas normalnego palenia anologów, ok (0,5-1) paczka dziennie, po takim paleniu nazajutrz od razu po przebudzeniu czuję duszności, świszczący oddech niemożność całkowitego nabrania oddechu, ogólny dyskomfort itp.

e-papierosy: Przyznam się od razu iż moje palenie e-papierosów, wiąże się praktycznie z nieustannym inchalowaniem się przez całą dobę, w moim przypadku jest to 12mg-18mg(ale bywało więcej), po przebudzeniu nazajutrz po paleniu non stop nie czuję nic, tj. nie mam żadnego rodzaju duszności, (czasami zastanawiam się czy mam brać leki).

Jako iż posiadam bardzo wrażliwy układ oddechowy, jestem w stanie stwierdzić iż e-palanie nie ma wpływu na wydolność oddechową, jedyne na co ma wpływ to ciśnienie krwi w organiźmie, jak się przesdadzi z e-papierosem odczuwam objawy jak po przedawkowaniu kawy. Jestem pod stałą opieką lekarzy w Medicover (prywatne centrum medyczne). Kazali mi odstawić analogi, ale jeśli chodzi o e-papierosy to nie mieli żadnych przeciwwskazań nawet w ich centrum medycznym są ulotki o żuceniu palenia za pośrednictwem e- papierosów.

Odkąd przerzuciłem się na e-papierosy moja wydolność oddechowa wzrosła klika jeśli nie kilkunastokrotnie. Przy większych wysiłkach fizycznych odczuwam zmęczenie mięśni a nie zmęczenie oddechowe.

Nie jestem stałym bywalcem forum, jednakże postaram się tu częściej zaglądać aby móc więcej napisać o tym jaki wpływ na zdrowie ma e-palenie.

Z wyrazami szacunku
MRO
Awatar użytkownika
By vincent
#418817
Bardzo ciekawy wątek.
Jak paliłem tytoń miałem częste zapalenia oskrzeli. Praktycznie zawsze mi "świszczało" w oskrzelach. Lekarze stwierdzili przewlekły "Bronchit". Po przejściu na e-papierosa nie pamiętam kiedy miałem świszczący oddech. Mało tego - biegam regularnie od maja 2010 i kondycja jest coraz lepsza (przygotowuję się do półmaratonu - na razie :wink: ).
Nie zauważam zmian na gorsze pod względem ciśnienia krwi, ale z pewnością jest to wynik systematycznego ruchu (4xtydz po ok. 12 km).
No to tak 3maj, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By uziq
#418874
gdy paliłem analogi, świszczało głównie przez pierwsze 10-15 minut biegania, potem po wykasłaniu tego problem znikał do zakonczenia biegu - wtedy znów pełno śluzu zbierało sie w gardle

od czasu gdy wapuję, problem zniknął.

Jedynym mankamentem e-palenia są suche drogi oddechowe. Wypijam więcej płynów dzisiaj niż w czasach analogowych
ale problemy z drogami oddechowymi (duszenie, świszczenie) odeszły do lamusa
By Slonik1969
#424693
Witam.Ja mam astme oskrzelowa a ep zaczalem palic dopiero w sobote a tak naprawde dopiero dzis zaczynam bo zdazylem przez weekend spalic grzalki i watki a nie upalic sie wiec palilem jeszcze analogi bo nalog jest silniejszy.Oczywiscie jeszcze sie dusze ale moze jest ktos kto ma astme dlugo pali a dusznosci zniknely.Pozdrawiam! :zakrecony
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Problem ze sprzętem

Hej, mam Urse Nano 2 i w ciągu 2 tygodni spaliły m[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.