EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By szczuro
#57583
jak w temacie
bylo w jakims watku
ale nie moge tego znalezc szukajka
za pomoc dzieki

*SMOKEKING*

----------------------
Dodaje aby linki były w pierwszym poście - kijan77:

Link do programu by liquidblack
http://www.omniserver.pl/files/e-liquid%20guide.exe

Kalkulator mocy liquidu by Ryczypiór
http://skrypty.info.pl/kalkulator.html
By maniak
#57788
lylon1 pisze:syn stworzył dla mnie taki mały pomocny programik:
http://dl.dropbox.com/u/2738373/Kalkula ... quidow.exe
może komuś się przyda

Programik jest fajnie "oldschoolowy" :mrgreen:
Normalnie mi sie łezka w oku zakręciła...
Przetestujcie.
Awatar użytkownika
By Pelcu
#58705
he! Programik rzeczywiście zajefajnie oldskulowy. I pięknie liczy :)
Uzupełnił bym go jednak o jednostki (ml, g, mg itd), bo na pytanie "ile liquidu chcesz rozcieńczyć" chciałem odpowiedzieć: 3.
W zamyśle buteleczki :) A tu chyba chodzi o ml...
By lylon1
#58712
Pelcu pisze:he! Programik rzeczywiście zajefajnie oldskulowy. I pięknie liczy :)
Uzupełnił bym go jednak o jednostki (ml, g, mg itd), bo na pytanie "ile liquidu chcesz rozcieńczyć" chciałem odpowiedzieć: 3.
W zamyśle buteleczki :) A tu chyba chodzi o ml...

OK
Musiałem syna przekupić lizakiem. W wolnej chwili wprowadzi poprawki.
Awatar użytkownika
By Tomba
#58862
Wcale się nie dziwię, że Szczuro rozcieńcza. Chłop mądrzeje z wiekiem. To dobry objaw.
Rozcieńczaj, rozcieńczaj - mniej się będę martwił o Twoje zdrowie. I pamiętaj, że im bardziej rozcieńczysz, tym na dłużej starczy (wystarczy) :mrgreen:
Też chyba pójdę w Twoje ślady, tylko będziesz musiał mi powiedzieć, jak korzystać z tego kalkulatora.
Wiesz, że ja mołotechniczny jestem :)
Ostatnio zmieniony 27 lis 2009, 18:46 przez Tomba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Tomba
#58884
lylon1 pisze:
tomba pisze:jak korzystać z tego kalkulatora
wpisujesz cyferki :lol:

Dzięki za podpowiedz :P , a ja tam prozą waliłem i odpowiadałem na pytania pełnymi zdaniami :)
Ale chyba już coś zaskoczyło. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#58986
To i ja swój programik dorzucę: http://www.sendspace.pl/file/e2832fb8d8603a131ee0b13

Robi to samo co tamte, zajmuje mnóstwo miejsca (700kb), nie wiem czy dobrze działa, zrobiony na szybko, ale może komuś się spodoba :-)
Awatar użytkownika
By szczuro
#59001
tweetyPL pisze:To i ja swój programik dorzucę: http://www.sendspace.pl/file/e2832fb8d8603a131ee0b13

Robi to samo co tamte, zajmuje mnóstwo miejsca (700kb), nie wiem czy dobrze działa, zrobiony na szybko, ale może komuś się spodoba :-)


jak chce rozcienczyc liquid, liquidem o roznej mocy, to juz niestety twoj progs nie zadzial
ale fajny
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59010
szczuro pisze:jak chce rozcienczyc liquid, liquidem o roznej mocy, to juz niestety twoj progs nie zadzial
ale fajny


Hmm, mogę jutro podumać w szkole, żeby i tak się dało... Wieczorkiem wrzucę wersję 1.2 :-) Podawać inne pomysły co byście chcieli zmienić, dodać, ujać... W miarę możliwości i czasu postaram się je uwzględnić.
Awatar użytkownika
By ubs
#59028
tweetyPL pisze:To i ja swój programik dorzucę: http://www.sendspace.pl/file/e2832fb8d8603a131ee0b13

Robi to samo co tamte, zajmuje mnóstwo miejsca (700kb), nie wiem czy dobrze działa, zrobiony na szybko, ale może komuś się spodoba :-)


Pod systemem Linux pojdzie ??
Cos ostatnio mi pod Wine nie chca sie programy odpalac :(
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59032
ubs pisze:Pod systemem Linux pojdzie ??
Cos ostatnio mi pod Wine nie chca sie programy odpalac :(


Wątpie. Trzeba sprawdzić. Mogę jutro poszukać coś na temat kompilacji dla linuxa, ale nie obiecuję, że cokolwiek z tego wyjdzie, gdyż nawet nie mam żadnego linuxa w tej chwili zainstalowanego, nie umiem nic w linuxie, nie wiem jak to zrobić itp.itd. :-)
Awatar użytkownika
By ubs
#59051
tweetyPL pisze:
ubs pisze:Pod systemem Linux pojdzie ??
Cos ostatnio mi pod Wine nie chca sie programy odpalac :(


Wątpie. Trzeba sprawdzić. Mogę jutro poszukać coś na temat kompilacji dla linuxa, ale nie obiecuję, że cokolwiek z tego wyjdzie, gdyż nawet nie mam żadnego linuxa w tej chwili zainstalowanego, nie umiem nic w linuxie, nie wiem jak to zrobić itp.itd. :-)


Wczesniej mi dzialalo pod Wine, ale nie uzywam ostatnio nic pod ten emulator wiec olalem temat.
Probowalem odpalic programik kolegi i nic, moge odpalic w konsoli aby zobaczyc bledy.

Ale nic straconego, na moim 250GB dysku jest tez XP, co prawda nie odpalany juz od czerwca, w nim sprawdze :D
Awatar użytkownika
By Quasimodo
#59238
Niestety nie rusza pod winkiem :( Czy móglibyśmy prosić o kody źródłowe? ;> Może uda mi się go inaczej skompilować i będzie hasał :) Najwyżej poproszę kumpla żeby mi to w #C przepisał i będzie hasać :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
By Quasimodo
#59244
W sensie pod wine.org - emulator windowsowy na linuksa ;) A dokładniej to implementacja WinApi dla Xów ;) Ale o tym nie tu :P
Wnioskek: program w/w nie rusza pod linuksem, nawet przez Wine, spowodowane jest to złą interpetacją pliku wykonywalnego .exe przez biblioteki WinApi, które nawet na Windowsie czasami potrafią sobie nie radzić z build'ami TurboPascalowymi (tak mi wygląda ten program), czy też z niektórymi ".h"-ami od #C ;) Dlatego powtórzę prośbę o kody źródłowe, w celu stworzenia Liquid-calca multiplatformowego ;)

//edit:
Zawsze użytkownikom Linuxa pozostaje VBox/VMware, z windowsem na pokładzie ;)
Sun Vitrualbox i VMware to wirtualne maszyny ;)
By PanStarszy
#59249
Quasimodo pisze:Niestety nie rusza pod winkiem :( Czy móglibyśmy prosić o kody źródłowe? ;> Może uda mi się go inaczej skompilować i będzie hasał :) Najwyżej poproszę kumpla żeby mi to w #C przepisał i będzie hasać :)
Pozdrawiam :)


To może prosciej sobie samemu napisać? Sam algorytm jest dziecinnie prosty...
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59253
Kody źródłowe mogę podesłać na maila. Programik zrobiony w Borland C++ Builder 6, więc dosyć stare środowisko. W niczym inny póki co nie umiem.

Czy ktoś mógłby mi wyprowadzić wzorek na rozcieńczanie, czyli ile dolać liquidu rozcieńczającego gdy mam jako dane:

1) moc liquidu rozcieńczanego
2) pojemność liquidu rozcieńczanego
3) moc docelową
4) moc liquidu rozcieńczającego

Próbuję wprowadzić funkcjonalność o którą prosił Szczuro, ale jakoś matematycznie tego rozgryźć nie mogę :-)
Awatar użytkownika
By szczuro
#59261
tweetyPL pisze:1) moc liquidu rozcieńczanego
2) pojemność liquidu rozcieńczanego
3) moc docelową
4) moc liquidu rozcieńczającego


chyba tak powinno byc
1) moc liquidu rozcieńczanego
2) pojemność liquidu rozcieńczanego
3) pojemność liquidu rozcieńczającego
4) moc liquidu rozcieńczającego

czego wynikiem jest UZYSKANA MOC roztworu
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59263
No to coś takiego to banał, a ja chciałem troszkę inaczej - ile trzeba dolać rozcieńczacza o danej mocy aby uzyskać roztwór o zadanej mocy. Chyba będzie to bardziej przydatne... Tylko nie bardzo mogę to rozgryźć. Nigdy z matmy nie byłem za dobry :-)
By PanStarszy
#59267
V1 - objętość roztworu jaki rozcieńczamy w [ml]
St1 - stężenie roztwou jaki rozcieńczamy w [mg] nikotyny na 1 ml
Vd - objetość dolewanego rozpuszczalnika w [ml]
V2 = (V1 + Vd) - objetość roztworu po rozciańczeniu w [ml]
St2 - stężenie rozwtoru po rozcieńczeniu w [mg] nikotyny na 1 ml

V1 * St1 = (V1 + Vd) *St2

czyli z powyższego:
Vd = V1(St1-St2)/St2
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59273
Ale to jest wzorek na funkcjonalnością, którą mój programik już realizuje. Ja potrzebuje do tego wprowadzić jeszcze jedną zmienną - stężenie dolewanego rozpuszczalnika.
By PanStarszy
#59295
No to mam tak, może niech ktoś sprawdzi, czy się nie walnąłem ;-)

ST - zadane stężenie w [mg] nikotyny w 1 [ml]
V - objetość roztworu po rozcieńczaniu w [ml]
V1 - objętość roztworu jaki rozcieńczamy w [ml]
St1 - stężenie roztwou jaki rozcieńczamy w [mg] nikotyny na 1 ml
Vd - objetość dolewanego rozpuszczalnika w [ml]
Std - stężenie dolewanego rozpuszczalnika w [mg] nikotyny na 1 ml

ST*V = St1*V1 + Std*Vd; gdzie V = V1 + Vd
ST*V1 + ST*Vd = St1*V1 + Std*Vd
ST*Vd - Std*Vd = St1*V1 -ST*V1
Vd(ST-Std) = V1(St1-ST)
Vd = V1(St1-ST)/(ST-Std)
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59297
Super, o coś takiego mi chodziło. Prosiłbym jeszcze o weryfikację przez kogoś obcykanego i implementuję to. Na pierwszy rzut oka działa :-)
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#59305
@PanStarszy - bardzo klarowny wzór, potwierdzam, że prawidłowy. Dodałbym, że stężenie może być też wyrażone w %, efekt będzie ten sam - przy założeniu, że roztwory mają taką samą gęstość.
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59311
StaryChemik pisze:@PanStarszy - bardzo klarowny wzór, potwierdzam, że prawidłowy. Dodałbym, że stężenie może być też wyrażone w %, efekt będzie ten sam - przy założeniu, że roztwory mają taką samą gęstość.


Ok, to implementuje (już śmiga, ale jeszcze muszę od nowa naklepać obsługę błędów) i wieczorkiem wrzucę wersję 1.2 :-) Jak to dumnie brzmi normalnie... hehehe... Czekam na następne propozycje rozbudowy programiku.
Awatar użytkownika
By lesmie
#59312
Dobrze że tak się składa że ciężar właściwy nikotyny, PG, gliceryny jest bardzo zbliżony i obliczenia wg. powyższego wzoru nie wprowadzają dużych błędów.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#59315
szczuro pisze:
StaryChemik pisze:przy założeniu, że roztwory mają taką samą gęstość.


a duze beda odstepstwa przy roznej gestosci ?

To zależy od różnicy gęstości, ale moja uwaga dotyczyła wyłącznie stężenia procentowego. Jeśli wyrażamy stężenie płynu w mg/ml, to wzór jest zawsze poprawny, bo iloczyn objętości i stężenia w mg/ml określa zawartość, a to właśnie ona tak naprawdę jest przeliczana.
Zgadzam się prawie z wszystkim, co napisali lesmie oraz PanStarszy. Błąd praktycznego pomiaru objętości niweluje różnice gęstości dla nikotyny, PG i PEG. Gliceryna to inny przypadek, ponieważ jej gęstość jest o 25% większa, a to już istotna różnica.
Awatar użytkownika
By tweetyPL
#59322
Ok, udało mi się już teraz wrzucić nową wersję :-)

http://www.sendspace.pl/file/6f6f6c4bb3e63fcc64995cb

Quasimodo - kody źródłowe prześlę wieczorkiem, bo to 4MB i mi w szkole nie puści takiego dużego załącznika.
Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.