EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By Deletor
#1716070
Witajcie Ludziska,
Może znajdzie się ktoś kto pomoże rozwiązać mi pewną kwestie...
3 lipca umówiłem się z gościem na zrobienie bramki na schody oraz oszklenie balustrady. (Domek jednorodzinny, zabezpieczenie przed dzieckiem).
Umowy żadnej na to nie mam, ale mam kwitek 'Zaliczka na wykonanie barierki i szkło termin realizacji 20.08.2016'
Powiem że mam już dość gościa, przyjechał 3 września z samą barierką (sam). Zamontował tak że otwiera się mniej więcej pod kątem 45° do ściany, przy montażu rury od podłogi do sufitu uciekł mu pion (bagatela ok 8cm), przy czym zorientował się dopiero jak wywalił dziury w suficie.
Na pytanie kogoś z rodziny co z szybami stwierdził że za miesiąc. Na moje wzburzenie że już dawno miał skończyć robotę itd powiedział że szyby będą za 2tyg... No dobra, dzwoni do mnie wczoraj że chcę kasę na szkło. powiedziałem że resztę pieniędzy zobaczy jak skończy robotę. To odparł mi na to że bez kasy nie ma roboty i jak chcę to przyjedzie się rozliczyć z zaliczki. Na co się zgodziłem.
Całość roboty była wyceniona na ok 2tys, zaliczki dostał 700pln, z tego co wiem podobno bramka kosztowała go 550zl.
Teraz tylko tak jak go zmusić do oddania przynajmniej tych 150zl tak dla zasady, bo z chęcią bym żądał całości. Sufit mam do remontu, bramkę muszę obniżać (ściana do remontu), na rurce podłoga - sufit są dziury do zamka bramki, jak obniże to na dobry ład do wymiany.
Jak na moje szkody na więcej jak ta Zaliczka warta. Klatkę mam otwarta ciągnie się od balkonu przez kuchnię ogólnie centralne miejsce w domu na oko z 60m² pewnie by wyszło wszystkiego. Sufit pół biedy da radę zrobić. Ale jak ruszę ścianę na której mam tynk, taki grysik co się na podmurówki daję to praktycznie całość do zdarcia.

Znalazłem coś takiego ale nasze polskie prawo jest takie że na trzeźwo nie da rady:

Żądanie zwrotu wpłaconej zaliczki może nastąpić na podstawie art. 494 KC, zgodnie z którym strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy. Może przy tym żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Jednocześnie pamiętajmy, że  jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe. Zgodnie z art. 487 § 2 KC, umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej.



Z kolei roszczenie o zwrot zaliczki możemy oprzeć na art. 405 KC, który stanowi, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Termin przedawnienia takiego roszczenia wynosi odpowiednio 10 lat lub wyjątkowo 3 lata, gdy chodzi o roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sprawa jest ważna do jutra max do 12. Jak zrobi mnie w wuja to dzwonię do niego jutro że w piątek o 8 przyjeżdża poprawiać co zebal albo o 9 jestem na komisariacie i zgłaszam sprawę o oszustwo czy wyłudzenie.

Pomijając sam koszt bramki to więcej szkody narobił niż to warte...

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By STi
#1716123
Witaj,

Gość jest podwykonawcą jakiejś firmy, czy działa na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej "fachowiec"?
Ja bym się nie bawił w zaliczki, rozp... tegował Ci kawał pomieszczenia, robotę odwalił taką, że zakładam Ty zrobiłbyś to lepiej. Dobrze, że poszła umowa na zaliczkę, a nie zadatek, który w przeciwieństwie do zaliczki jest bezzwrotny. Nie bawiłbym się z gościem w zwrot zaliczki i do widzenia. Postawiłbym mu ultimatum, albo robi to co do niego należy, naprawia wyrządzone szkody, rozliczenie następuje po wykonanej pracy (ładną umowę trzeba by tu zrobić). Albo sprawa leci wyżej, i albo się skończy policją, albo sądem, zaznacz, że na to Cię stać (zacznie się zastanawiać czy jego na to stać). A pierwsze moje pytanie dotyczące tytułu działania tego Pana jest ważne o tyle bo gdy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza to pozywasz osobę fizyczną, jeśli pracuję w większej firmie, może uda się dogadać z samą firmą jakoś ugodowo. Jak nie to faktycznie policja, nawet jak dostanie jakieś wezwanie na świadka to może się poczuje i skończy robotę? Ja bym tak to zrobił.

W razie jak się będzie burzył nadal, to zareklamuj usługę, masz na to takie samo prawo jak na reklamację towaru "fizycznego" niech zabiera bramkę, naprawia szkody, oddaje zaliczkę minus nie wiem stawkę godzinową i to też jest rozwiązanie. Następny fachowiec będzie przynajmniej mniej sprzątania miał.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
By Deletor
#1716139
On jest dokładnie F.H.U nazwisko. Czyli jednoosobowa DG ew zatrudnia może kogoś. W każdym bądź razie robił to osobiście, a nie ktoś od niego.
Właśnie zamierzam to twardo pociągnąć bo nie widzę powodu dla którego ja mam tu cierpieć przez jego niefrasobliwość. I szczerze to mam nadzieję że jutro się nie zjawi i bez skrupułów zrobię sobie zdjęcia na spokojnie i pojade na komendę. Tam myślę podpowiedzą co i jak.
Najgorzej że nie bardzo chcę robić wojnę w domu bo żona w ciąży i w sumie pod jednym adresem jeszcze babcia i teściowie.
No ale papiery na mnie wszystkie wypisane..
Tak szczerze to już chyba wolał bym pociągnąć to przez sąd i niech pokrywa koszta niewywiazania się. Bo zanim on to zrobi to szybciej MZ będzie namawiał do przejścia na EIN...

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By STi
#1716145
Hahah ostatnie zdanie w końcu coś związane z forum :D

W tym przypadku pozywałbyś osobę fizyczną, trochę miałby forów przez to (nie musi o tym wiedzieć, niech wierzy, że firmą jest).
Policja nic z gościem nie zrobi, a jak już zrobi to Ty będziesz dawno po remoncie i po nowej bramce i w ogóle sprawa zamknięta. On dosyć szybko dostanie list, że jest świadkiem w sprawie, jeśli ma za uszami jak mówisz to samo to go wystraszy i przyjdzie do Ciebie z podkulonym ogonem kończyć robotę pro bono :D Jeśli chodzi o sąd, to ta sama sytuacja, przedstawiasz mu to w taki sposób, że Ciebie na to stać, on zdaje sobie sprawę, że nie wybroni się z tego i poniesie koszta sądowe a po co mu to - kończy robotę. Po liście z policji odwołujesz sprawę (jak fachowiec skończy robotę) a jeśli chodzi o sąd to też zanim to zgłosisz powinien sam pomyśleć, że nie, jednak mu się to nie kalkuluje. Tyle. Trzeba go, bez awantur, bez agresji przygasić trochę, musi w to wszystko uwierzyć po prostu i sprawa sama się rozwiąże :)

Gorzej jak jest użytkownikiem EIN i właśnie czyta nasze rozprawki :D No ale chyba byś przyuważył, że coś za dużo pary w domu jak na Ciebie i tematu tu nie poruszał :D
Awatar użytkownika
By nhnk
#1716157
Policja nic nie pomoże, ewentualnie gość może się zlęknąć, trochę skruszeć i sam z siebie zrobić co do niego należy.
Kierowałbym się raczej ku drodze cywilnej. Zerknij sobie na art. 636 kodeksu cywilnego i okoliczne przepisy.
Jeśli masz czas, ochotę i pieniądze, które najpewniej odzyskasz serdecznie zachęcam do działania.

Gdybyś miał jakieś pytania lub szukał jakiegoś rozwinięcia, to wal na PW.
Awatar użytkownika
By Deletor
#1716212
No przy tym art 636 jest dużo fajnych rzeczy. Kurde a zawsze marzyło mi się iść na prawo... Tyle że historii nie znoszę ...

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.