EPF
By ojten
#570348
Jako, że kilka dni temu zacząłem sam przyrządzać sobie liquidy, potrzebowałem narzędzia do obliczania ilości poszczególnych składników. Pewnie jak większość, korzystałem z kalkulatora Ryczypióra. Niestety nie do końca to było to czego potrzebowałem (np. uwzględnienie zawartości gliceryny w bazie). W chwili wolnej wydziergałem własny kalkulator, którym postanowiłem się podzielić z szerszą publicznością. Dostępny jest pod adresem: http://al.one.pl/kalkulator.html.
W ramach zabawy i przypomnienia sobie javascript-a, rozbudowałem go o algorytm, dzięki któremu kalkulator na podstawie żądanych parametrów liquidu, ilości oraz ceny dostępnych składników, dobiera je tak, żeby koszt wynikowego liquidu był jak najmniejszy. Kolejną ciekawostką jest to, że w pola edycyjne można wpisywać proste wyrażenia matematyczne - zamiast liczyć w pamięci cenę jednego ml bazy, wystarczy wpisać: 19/50 i samo się policzy (19zł za 50ml bazy u KINGA - polecam :))).
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#570438
Podoba mi się ten kalkulator.
Liczy i informuje nawet w przypadku, gdy z naszych składników danego liquidu nie da się wykonać podając co uzyskamy najbardziej zbliżonego.
Fajna sprawa.
By ojten
#570486
Tak, w przypadku gdy z dostępnych składników nie uda się otrzymać liquidu o zadanych parametrach, to kalkulator będzie dążył do zwrócenia w miarę dobrego wyniku dla takich danych jakie posiada. Niestety, użytkownik nie ma wpływu na wagi poszczególnych parametrów - czyli nie może określić, że moc jest jest ważniejsza a zawartość gliceryny niech będzie dowolna. Zresztą to i tak są rozważania czysto teoretyczne :), nikt tak liquidu liczyć nie będzie.
Awatar użytkownika
By darogmi
#570686
Nareszcie znalazłem kaklulator który przerobi mi bazę 50.50 na liquid 30/70
By gourmet
#570688
zapytam: glicerynę przelicza wagowo? Oczywiście gratuluję - super robota
By ojten
#570705
Mogę przygotować paczkę z wersją "offline". Mogę również przygotować uproszczoną wersję kalkulatora w excelu, chyba że któregoś razu z nudów strzeli mi do łba przepisanie tego do VB.
By gourmet
#570715
ojten pisze:Glicerynę przelicza objętościowo.
Dzięki :)

już rozumiem, aromat oprócz zwiększania objętości liquidu jest traktowany jako glikol i zmniejsza ilość dolewanego glikolu.
By ojten
#570721
Tak, gdybyś robił liquid bez użycia aromatu, to zwiększyło by się najprawdopodobniej zużycie glikolu. Chyba że byłaby dostępna inna baza i ze względu na koszt, bardziej opłacalne byłoby użycie jej zamiast glikolu (to już tak czysto teoretycznie). Sposób wyliczania aromatu może nie jest do końca jasny. Założyłem, że w normalnych warunkach dla ułatwienia liczenia w pamięci przyrządziłbym 20ml liquidu o zadanych właściwościach a następnie doświadczalnie dodawałbym aromat. Np. 1ml na te 20ml. Sprawdziłbym, że smak słaby, więc dodałbym kolejny 1ml (czyli mam już 2ml na 20ml) i okazałoby się, że smak dobry, ale w rezultacie już nie mam 11mg/ml nikotyny i 30% gliceryny tylko ciut mniej. Wiem za to, że powinno być 2ml aromatu na 20ml liquidu bez aromatu. Teraz mogę taką informację wprowadzić do kalkulatora a on mi powie, że żeby uzyskać w sumie 20ml liquidu (a nie 22ml) to muszę dodać 1.82ml aromatu.
Tak to sobie wykombinowałem.

-- [scalono] 28 lis 2012, o 09:44 --

Dzięki sugestii użytkownika amisiek1969 zmieniłem trochę wygląd całości oraz dodałem możliwość uwzględnienia etanolu. Dodałem również możliwość pobrania wersji offline.
By ojten
#667776
Dzięki keruj_jp (z innego forum), poprawiłem kalkulator. Było kilka błędów, a między innymi ten, który powodował, że ramka świeciła się na czerwono i była informacja o niemożności uzyskania żądanego liquidu. Poprawiłem kryterium optymalności rozwiązania i już powinno być dobrze.
Dodatkowo (dzięki sugestii keruj_jp) dodałem możliwość ustalenia procentowej zawartości gliceryny w aromacie. Można dać 0 jeżeli aromat nie zawiera gliceryny.

Dodatkowo proszę - bawiąc się w mieszanie liquidów, podchodźcie z rozwagą do wyników, które otrzymujecie z mojego czy dowolnego innego kalkulatora. Podczas sporządzania własnych płynów pamiętajcie, że macie do czynienia z trucizną. Trzy razy się zastanówcie, czy podany wynik (a nawet Wasze zapiski na kartce, czy w głowie) są sensowne. Zawsze policzcie z grubsza, czy ilość wlewanej bazy na pewno jest odpowiednio mniejsza od ilości pozostałych składników - czy jest jej mniej czy więcej niż glikolu. Jeśli więcej to czy na pewno tak ma być.
By belladonna
#672117
Dzięki, świetny kalkulator, a wypróbowałam już kilka (pl i ang), ten jest chyba najprostszy i najłatwiej proporcje PG/VG się ustala. Dla mnie ma wszystko, czego potrzebuję!

-- [scalono] 21 lut 2013, 16:20 --

darogmi pisze:Nareszcie znalazłem kaklulator który przerobi mi bazę 50.50 na liquid 30/70


Dokładnie, z tym miałam zawsze największy problem. Dopóki robiłam 50/50 to był luz, a potem to zaczęła się wyższa matematyka :zakrecony
Awatar użytkownika
By roscislaw
#726955
Dla mnie to najlepszy kalkulator.
Ma ktoś może podobny w excelu?
Awatar użytkownika
By roscislaw
#727206
lukmarq pisze:Po co ci w excelu? Sciągnij sobie wersję offline

Chodzi o to żeby móc skorzystać z kalkulatora - w razie potrzeby - w telefonie xperia 1 z windows mobile.
Awatar użytkownika
By dallin
#731481
Ma ktoś może wersję offline u siebie na dysku? Online jest niedostępna puki co. :(
Mam proble z Nordem5

Zakupiłem go wczoraj w sklepie, dostałem z nim w o[…]

Pomocy

Witam! Kupiłem e papierosa EGO-CE8 1800mAH,niestet[…]

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.