EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#802225
E-papierosy weszły na rynek kilka lat temu. Dziś używają je miliony ludzi, tymczasem na temat ich szkodliwości, a także teoretycznie pozytywnych działań, wciąż prawie nic nie wiadomo. Lukę tę postanowił wypełnić zespół pod kierunkiem dr Konstantinosa Farsalinosa z Centrum Chirurgii Serca im. Onassisa w Atenach.

Naukowcy do badań zaprosili 42 młodych zdrowych palaczy (ich średni wiek wynosił 36 lat). 20 z nich paliło zwykłe papierosy, reszta co najmniej trzy miesiące przed eksperymentem przerzuciła się na elektroniczne namiastki. Wszyscy mieli za sobą dość długą historię palenia, aczkolwiek użytkownicy e-papierosów narażali się zdecydowanie dłużej.

Uczestników poproszono, by na cztery godziny przed eksperymentem powstrzymali się od picia kawy. Samo badanie było dość proste. Konwencjonalni palacze wypalali jednego papierosa, a pozostali przez siedem minut "zaciągali się" zawierającą nikotynę parą. Zaraz po tym uczestnikom mierzono ciśnienie krwi oraz puls, a także wykonywano echo serca. Porcja nikotyny w e-papierosie wynosiła 11 mg/ml, zdaniem badaczy nie była więc ani specjalnie wysoka, ani niska.

Zgodnie z oczekiwaniami konwencjonalni palacze zareagowali dość gwałtownie: podskoczyło im ciśnienie, a serce zaczęło bić zdecydowanie szybciej. Wartość skurczowego (tego wyższego) ciśnienia krwi wzrosła średnio o 7,6 proc., rozkurczowego o 6,3 proc., liczba uderzeń serca na minutę zwiększyła się o 10 proc.

Na tym tle użytkownicy e-papierosów spisali się zdecydowanie lepiej. Puls nie zmienił się nawet o jotę, ciśnienie skurczowe też pozostało bez zmian, jedynie ciśnienie rozkurczowe krwi wzrosło o 4,4 proc.

W badaniu echograficznym palacze tytoniu też wypadli zdecydowanie gorzej. Lewa komora słabiej napełniała się utlenowaną, pochodzącą z płuc, krwią. U użytkowników e-papierosów nie zanotowano niczego niepokojącego. - To istotna obserwacja, gdyż to właśnie nieprawidłowe rozkurczanie się lewej komory jest często pierwszym symptomem niedomagania serca, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy choroby - podkreślał w Monachium dr Farsalinos.

dr. Farsalinosa zapytano na konferencji czy wierzy że e-papierosy naprawdę nic nie szkodzą?
- Nie mogę dać gwarancji, bo rzeczywiście dopiero zaczynamy badania. Nikogo też nie zachęcam do ich palenia. One są wyłącznie dla palaczy. Z pewnością potrzebujemy dobrego prawa i to prawo powinno bazować na wynikach badań, ale póki ich nie mamy, oprzyjmy się na logice. Po jednej stronie jest ponad 400 szkodliwych substancji, po drugiej śladowe ilości może dziesięciu z nich. Co pan wybiera?

- A bierne palenie?

- Sprawdzaliśmy powietrze w pomieszczeniu, w którym przez pięć godzin pięć osób kopciło e-papierosy. Nie było tam ani nikotyny, ani tlenku węgla. Wydaje mi się, że było ono nawet zdrowsze niż to, które normalnie wdychamy w centrach wielkich miast.

- Co na to onkolodzy?

- Prowadzimy prace na fibroblastach i na razie nie widzimy nic złego.

Pytano też, czy w płynie z nikotyną naprawdę nie ma groźnych dla zdrowia dodatków.
- Posłaliśmy próbki do niezależnego laboratorium, które wykluczyło obecność nitrozoamin i policyklicznych węglowodorów aromatycznych. To właśnie nitrozoaminy są najbardziej podejrzane o potencjalną szkodliwość e-papierosów. W naszym badaniu ich nie było, ale na świecie sprzedaje się mnóstwo różnych wyrobów i w niektórych je rzeczywiście wykryto - mówił Farsalinos. - Ale nawet tam ich ilość była śladowa, 500 do 1400 razy mniejsza niż w zwykłych produktach.

Warto to poczytać...

_____________________________
gazeta.pl
Awatar użytkownika
By Mutango
#802287
Potwierdzam. Dość regularnie mierzę ciśnienie i wartość skurczowego mam średnio o 10 mniejsze niż w czasach palenia analogów, co rzeczywiście stanowi około 7-8%
Przy czym chciałem zaznaczyć, że ciśnienie nie spadło natychmiast po przerzuceniu się na e-p. W początkowym okresie (myślę że około miesiąca) nawet wprost przeciwnie, miało tendencję do wzrostu. Tak więc potrzeba trochę cierpliwości. Mówię to do tych, którzy właśnie rzucili palenie analogów i są zaniepokojeni wzrostem ciśnienia.
Awatar użytkownika
By roscislaw
#803468
@daygecko, gazeta.pl, w tym przypadku to tylko przytaczacz jakichś tam badań (pewnie zerżnęli skądś artykuł). To nie Michnik robił badania.

Mnie też ciśnienie się trochę obniżyło :) Ale musiałem czekać dłużej niż 3 miesiące.
By Tabsik
#803471
daygecko pisze:"gazeta.pl" - czyli dla mnie wiarygodne niczym info z "fakt.pl", "se.pl" itp. Nie wierze temu, co pisza w brukowcach.


Za to nazwisko dra K. Farsalinosa uwiarygadnia ten artykuł - bada zdrowotny wpływ ep od kilku lat.
Ale zawsze możesz być mądrzejszy ;)
Awatar użytkownika
By Mutango
#803611
daygecko pisze:"gazeta.pl" - czyli dla mnie wiarygodne niczym info z "fakt.pl", "se.pl" itp. Nie wierze temu, co pisza w brukowcach.

Napisz konkretnie w co nie wierzysz, a w co wierzysz.
Czy według Ciebie:
a. Takich badań w Centrum Chirurgi Serca w Atenach w ogóle nie było?
b. Były takie badania, ale wyniki były inne?
c. Były takie badania, były takie wyniki, ale greccy lekarze są niewiarygodni?
d. Czy może po prostu tak dla zasady sobie nie wierzysz w nic co napisze gazeta. Jak napiszą że dziś niedziela, to też nie uwierzysz.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#803622
News nie jest bardzo nowy - pochodzi sprzed roku. Warto może dać linkę do oryginalnego artykułu:
http://wyborcza.pl/1,75400,12374881,E_p ... sa_za.html

Pisałem o tym na blogu już w sierpniu '12.

Jak ktoś chce, może zajrzeć do oryginalnej prezentacji Farsalinosa (język ang.).
By daygecko
#803691
Mutango pisze:d. Czy może po prostu tak dla zasady sobie nie wierzysz w nic co napisze gazeta. Jak napiszą że dziś niedziela, to też nie uwierzysz.

Nie wierze w to, co pisza sie w brukowcach. A czy napisza, ze dzis niedziela to mnie nie obchodzi bo brukowcow nie czytuje. Z zasady. I z zasady im nie wierze, a z tego wynika, ze bez potwierdzenia w innym zrodle (tu akurat inne zrodlo sie pojawilo) to nie wierze w ani jedno slowo tam napisane. Bo juz w takich gazetach pisali, ze jajo wielkanocne podbilo kobiecie oko, gosciu nie spi bo calymi nocami trzyma kredens czy, ze kurz polamal kobiecie reke.
Awatar użytkownika
By Mutango
#803755
Myślałem że się ustosunkujesz do punktów a,b,c które dotyczą tematu (czyli "E-Palenie a zdrowie")
A Ty się ustosunkowałeś tylko do punktu d, który jest najmniej interesujący i zupełnie poza tematem.

Hejka wcześniej 3 lata miałam sticka , a od miesią[…]

https://i.ibb.co/yRmxn4f/1.jpg […]

Liquid o mocy 40

Witam, czy jest możliwe stworzenie liquidu o mocy […]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.