EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By Haze
#1081630
Wreszcie zbliżam się powoli do końca testów maluchów! Zostały mi jeszcze wprawdzie do sprawdzenia dwa rodzaje batek, ale wyników jest już tyle (oraz ciekawych spostrzeżeń - patrz 2 część wpisu), że można już coś pokazać (później zaktualizuję wykresy o te dwa brakujące modele).

W zabawie udział wzięły:
Obrazek

Poniżej dokładniejszy opis (pierwszy człon to skrót pod jakim batki będą występowały na wykresach, potem pełna nazwa jako link do źródła zakupu):
1. TF XSL - TrustFire XSL 1200 mAh.
2. UF XSL - UltraFire XSL 1200 mAh.
3. TF IMR - TrustFire IMR 800 mAh.
4. AW1 - AW IMR oryginał 700 mAh.
5. AW2 - AW IMR klon 700 mAh.
6. Efest1 - v2 800 mAh (kupiony w e-Dymie, aktualnie niedostępny).
7. Tensai - Tensai International 950 mAh.
8. DKL - D.K.L. battery 900 mAh.
9. Efest2 - high drain 700 mAh.
10. XTAR - 850 mAh (od Kolegi MarioBernatti).

Prawie WSZYSTKIE baterie mam od nowości - nr 1, 2, 3, 8 kupowałem na FT, 4, 5, 6 w eDymie, 7 w inTaste, 9 w UdaneZakupy, a nr 10 podesłał mi do testów MarioBernatti (dzięki).
Baterie od 1-9 przed wykonaniem testu były użyte DOKŁADNIE 4 razy i po piątym ładowaniu lądowały w Semovarze. XTARy miały za sobą około 20 cykli ładowań.
Testy robione były przy wykorzystaniu Semovara z Kayfunem 3.1, z grzałką 1,5 ohma, wapowane przy mocy 10.5W. Grzałki jakoś mi się teraz kręciły o 0,1 ohma mniej niż przy testach innych batek, ale decydująca jest tu moc i w dalszym ciągu można je odnosić do pomiarów innych baterii (sprawdzone).
Dla każdej batki robiłem 2 tzw. "dopalenia", czyli po tym jak Semo odmówił działania bateria była wyjmowana i czarowana, pocierana, itp. :mrgreen: po czym ponownie trafiała do moda. I tak 2 razy. Wiem, że brzmi to jak szarlataneria ale czasami (a właściwie to często) wydłużało pracę moda nawet o kilka minut.
Każda bateria była testowana 2 albo 3 razy.

No i tak to wyszło:

Obrazek
UltraFire XSL praktycznie cały czas działało z błędem E5, czyli Semo nie mógł z niej wyciągnąć tyle ile potrzebował do wygenerowania 10,5W. NIE POLECAM.

Wyniki nie są jakieś wielce spektakularne, raczej zgodne z oczekiwaniami. Brylują najdroższe batki, ale budżetówki depczą im po piętach - wydaje się, że jeśli chodzi o długość wapowania na niezbyt wymagających (po prostu "normalnych") konfigach to nie ma sensu przepłacać za AW, czy fioletowe Efesty bo Trusty całkiem nieźle dają radę. Jedynie UltraFire zdecydowanie się nie popisały.

I w tym momencie mógłbym zakończyć temat i osiąść na laurach samozadowolenia :mrgreen:


Ale czy na pewno?!?


NIE!

A wszystko przez przetwornicę zastosowaną w Nivelu.
Nie tylko ja, ale również inni użytkownicy Semo (np. seiken - dzięki) zauważyli, że na innych modach te same batki starczają jakoś dłużej... I niestety się to potwierdza: przetwornica Nivela jest dość wymagająca jeśli chodzi o zapotrzebowanie na napięcie/prąd oddawane przez baterię - objawia się to tym, że bateria której Semo podziękował już za współpracę potrafi jeszcze podziałać jakiś czas np. w ProVari czy w Oku (nawet po tych dwóch "dopaleniach"). Pomiary napięcia wykazały, że PV potrafi "wydymać" praktycznie każdą baterię do poziomu ~3,45V, natomiast Semo z reguły kończy robotę przy ~3,7V (chociaż są wyjątki). No i jak to teraz ugryźć? Jak to ująć skoro PV nie ma miernika czasu??

Drogą zaawansowanych obliczeń rachunkiem operatorowym :mrgreen: doszedłem do takich założeń:
a) namiętnie liczyłem sztachy podczas wapowania na Semo i wyszło mi, że:
b) przez 10 minut wapowania biorę jakieś 150 sztachów,
c) 150 sztachów przez 600 sekund oznacza, że mój standardowy sztach :mrgreen: trwa 4s,
d) tak że jeśli będę liczył sztachy zrobione po przełożeniu batki do PV to po pomnożeniu ich przez 4 uzyskam czas, który mogę dodać do wyniku z Semo!!

Tak też zrobiłem:
* każda batka po zakończeniu swojej działalności w Semo (po dwóch "dopaleniach") wędrowała do PV (v2.5),
* no i zaczynało się liczenie sztachów na PV,
* w momencie kiedy PV kończyło działanie sztachy były mnożone razy 4 i dodawane do wyniku uzyskanego na Semo,
* PV działało z napięciem 4V, tak żeby dla grzałki 1,5 ohma oddawało również ~10,5W.

No i teraz wyniki wyglądają TAK:

Obrazek

Jak widać układ sił lekko się zmienia: na prowadzenie wychodzi klon (!) AW :shock: a zaraz za nim mamy Tensaie. Również TF IMR nieźle daje radę (jak na swoją cenę). Co ciekawe, te markowe baterie "high-drain" były wysysane przez Semo do poziomu ~3,45V, tak że potem na PV można było wziąć max 2-3 sztachy i koniec.
Wnioski każdy może wyciągnąć sam i chętnie je poczytam ...

Pozdrawiam, *CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By bofh
#1081663
Dzięki, akurat myślę nad wymianą maluchów, więc mam test jak na zamówienie ;)

Pytanie: co się stało z wynikiem Efestów 800 (Efest1)?

Prośba: mógłbyś podać rzeczywiste wymiary maluchów? Jak wiadomo różnią jest nie tylko średnicą, ale przede wszystkim to 350 z nazwy bywa i 37,2mm jak w przypadku efestów 900 z ego2 ;)
Edit: Dzięki :beer:
Ostatnio zmieniony 17 maja 2014, 18:02 przez bofh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Haze
#1081670
bofh pisze:Pytanie: co się stało z wynikiem Efestów 800 (Efest1)?

Haze pisze:...Zostały mi jeszcze wprawdzie do sprawdzenia dwa rodzaje batek



bofh pisze:mógłbyś podać rzeczywiste wymiary maluchów?

Nie ma problemu - jutro.
Awatar użytkownika
By Haze
#1082094
bofh pisze:mógłbyś podać rzeczywiste wymiary maluchów?


1. TF XSL - 35,5
2. UF XSL - 35,5
3. TF IMR - 35,5
4. AW1 - 35,1
5. AW2 - 35,5
6. Efest1 - 35,4
7. Tensai - 36,2
8. DKL - 35
9. Efest2 - 34,8

Wysokości oczywiście w mm z tolerancją ± 0,1 mm.

XTARów nie zmierzyłem bo już oddałem.
Awatar użytkownika
By Haze
#1082312
MarioBernatti pisze:zrób wykres opłacalności np. czas/cena :)

Proszę bardzo :mrgreen::

Obrazek

A gdyby ktoś wolał w jednostkach względnych to policzyłem też opłacalność w odniesieniu do AW IMR oryginalnych, wg wzoru:

Obrazek

Cena batki odnoszonej do AW jest w mianowniku żeby premiować jak najtańsze, a czas w liczniku żeby oczywiście premiować jak najdłużej działające. Wg tego wzoru AW IMR osiąga wynik 100%, a pozostałe:

Obrazek

Cały czas pokazuję na wykresach te UF XSL, które nie dawały za bardzo rady; chciałem w sumie je wyrzucić, ale w innych konfigach, zwłaszcza 2-bateryjnych (typu KIS) mogą się sprawdzać więc zostają ...

OCZYWIŚCIE powyższe wykresy NIE SĄ W PEŁNI MIARODAJNE - byłyby takie tylko gdyby jeszcze uwzględniały czas życia batek (czyli ilość cykli ładowań).

PS. Wykresy odnoszą się do czasów uzyskanych na parze Semo + PV.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2014, 21:19 przez Haze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By MarioBernatti
#1082374
Co do długości życia, po 40-50 cyklach dwu par UltraFire XSL 1200 mAh i TrustFire IMR 800 mAh,
jedna z każdej pary poleciała do kosza.
Nie trzymała pojemności, szybko spadała z napięcia.
Teraz pozostałe połączone zostały w nową pare i zrobiły kolejne 30 cykli, nie widać większego zużycia.
Czyli można trafić na lepsze i gorsze

Para UF XSL subiektywnie wydawała sie troche lepsza.
Po rozładowaniu do 3.4V ładowarka pisała, że w UF XSL załadowała ok. 820 mAh, a w TF IMR 750 mAh.
Działały w Vamo i LittleBlueBoxie
Awatar użytkownika
By sawas
#1082384
Ja dodam swoje obserwacje TR IMR - Podobno mają wydajność ok 4A, jednak u mnie najlepiej sprawdzają się przy wyższym prądzie - na mechaniku grzałeczka 0,6om. Posiadam ich 4 sztuki, katuję dosyć mocno (prądem większym, niż producent deklaruje jako max). Do dziś przeżyły ok 70 cykli. Spadek pojemności jest nieduży - za nowości odparowywały trochę ponad 2ml, teraz odparowują ok 2 ml. Szacuję spadek na poziomie 10%-15%. Przetestowałem je też bardzo solidnie pod kątem zwarcia - w jednym z parowników przez nieuwagę prawie przyspawałem sobie cap do bazy. Akusy zrobiły się ciepłe, nawet nie gorące.
p.s. Tak zachowują się 3 sztuki z 4. Ta ostatnia jakoś od nowości trochę słabsza jest, i tak jej zostało.

Podobają mi się osiągi xtarów. Tylko jakoś nie mogę na nie podczas zakupów trafić :roll:
Awatar użytkownika
By Haze
#1082397
sawas pisze:Ja dodam swoje obserwacje TR IMR - Podobno mają wydajność ok 4A, jednak u mnie najlepiej sprawdzają się przy wyższym prądzie - na mechaniku grzałeczka 0,6om. Posiadam ich 4 sztuki, katuję dosyć mocno (prądem większym, niż producent deklaruje jako max). Do dziś przeżyły ok 70 cykli. Spadek pojemności jest nieduży - za nowości odparowywały trochę ponad 2ml, teraz odparowują ok 2 ml. Szacuję spadek na poziomie 10%-15%. Przetestowałem je też bardzo solidnie pod kątem zwarcia - w jednym z parowników przez nieuwagę prawie przyspawałem sobie cap do bazy. Akusy zrobiły się ciepłe, nawet nie gorące.

Dobrze wiedzieć, dzięki.


sawas pisze:Podobają mi się osiągi xtarów. Tylko jakoś nie mogę na nie podczas zakupów trafić :roll:

XTARy są niedostępne na FT już od paru miesięcy :(
Awatar użytkownika
By Haze
#1085948
AKTUALIZACJA!

Został mi jeszcze wprawdzie do sprawdzenia jeden typ baterii, ale robię już aktualizację bo w międzyczasie wyszła kwestia dosyć istotna dla osób, które na podstawie tych pomiarów podejmą decyzje zakupowe. Cały czas jeszcze męczę przynajmniej niektóre z tych batek żeby sprawdzać co się dzieje ze wzrostem liczby ładowań, no i okazuje się, że Trusty IMR to nieźle przyczajony tygrys :mrgreen: - rozkręciły się gdzieś tak po 8-9 ładowaniu i w tej chwili są absolutnie bezkonkurencyjne jeśli chodzi o wapowanie na elektronikach! Można zobaczyć na zaktualizowanych wykresach.
Doszły również wyniki Efestów v2, też dają w miarę radę.
Awatar użytkownika
By Haze
#1135167
gienkollo pisze:Czy masz możliwość podania również wagi ogniw celem odniesienia czy nie ma jakiegoś niepożądanego wypełniacza np mąki ryżowej.

No mam, dzisiaj wieczorem zważę, chociaż to już chyba przesadnie spiskowa teoria :mrgreen:

Z fona
Awatar użytkownika
By teklan
#1147127
Dzięki...świetny temat....i pomocny przede wszystkim ;)
By Polan
#1147147
Heh a ważyłeś naładowane czy rozładowane?
( nie mogłem się powstrzymać :D )

Test super!
W moim wypadku zadecydowały osobiste odczucia, testowałem różne ogniwa i
najlepiej wapuje mi się na purpurowych Efestach.
Myślę, że charakterystyka pracy akusow musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb/odczuć wapera :) ( ale ameryki to ja nie odkryłem :D )

Dziękuję Ci za zaangażowanie i poświęcony czas!
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.