EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By instant
#37910
Nabuzowana własnym sukcesem, polegającym na całkowitym odstawieniu analogów już w pierwszym dniu e-palenia zaczęłam propagować tę metodę na swoim forum macierzystym. A ponieważ jest to Branżowe Forum Tłumaczy, odpytaliśmy od razu na tę okoliczność naszego Przyjaciela - chemika i tłumacza języka angielskiego.
Ekspert wziął na tapetę ten raport: http://www.healthnz.co.nz/RuyanCartridg ... Oct-08.pdf, który chociaż zlecony przez producenta, wydaje się być najbardziej wyczerpujący ze wszystkich. Poniżej jego opinia:

Przyznam, że badanie przeprowadzono bardzo profesjonalnie. Metodyka jest OK, techniki badawcze bez zarzutu.
Co znaleziono? Mówiąc językiem popularnym - nic, zero, null. Poziomy substancji toksycznych są niższe niż na przeciętnej polskiej ulicy (m.in. rakotwórczy benzen jest tam w ilosci 100 razy mniejszej niż na monitorowanym skrzyżowaniu w Poznaniu). Nitrozoaminy są na poziomie nanogramów, czyli w ilościach mniejszych niż w 1/100 plasterka dowolnej wędzonej kiełbasy.
Akroleiny jest mniej niż w okruchu frytki czy smażonej ryby.
Praktycznie brak WWA, czyli wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Oznacza to, że nikotyna dodawana do e-ćmika jest bardzo czysta.
Brak metali ciężkich. Promieniotwórczość niższa niż w powietrzu miejskim. Nie ma podwyższenia poziomu tlenku węgla po wydechu, co oznacza, że nie ma praktycznie procesu spalania, a tylko odparowanie składników.

Wnioski prywatne - chemicznie jest to całkiem bezpieczna zabawka.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2009, 17:23 przez instant, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By lesmie
#37913
Jeśli przez zakazy uniemożliwią nam e palenia, a nowym przechodzenie z analogów na e palenie, to będzie draństwo wszechczasów ze strony naszego Państwa.
By Skasowany
#37919
Mnie by to nie zdziwiło. Już nie takich absurdów się dopuszczano w naszym kraju. Ale póki co jestem spokojny. Nie ma się co denerwować na zapas.
By Szczyps
#37924
Fajnie mieć zdolnego chemika na forum, to taka obiektywna opinia z pierwszej ręki prawie :)
Niestety myślę że po raz kolejny ważniejsza okaże się kasa niż społeczne dobro :/
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.