EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By saradonin
#1487538
bigos pisze:Witam
o co chodzi z tymi oznaczeniami AWG? Jeszcze 2 lata temu nikt się nie posługiwał takimi oznaczeniami :roll:
Oj posługiwał, tylko nie u nas, a za oceanem - oni tam jak zwykle muszą się wyróżnić innymi miarami niż reszta świata.
https://pl.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge
No i niektórzy teraz chcą być bardziej murykańscy ;)
Ostatnio zmieniony 09 paź 2015, 08:00 przez saradonin, łącznie zmieniany 1 raz.
By bigos
#1487547
Dzięki :)
Kiepsko anglojęzyczny jestem i nawet nie wiedziałem że tak się rozwija ten skrót :mrgreen:
@snoopher korzystałem z szukajki forumowej i po wpisaniu AWG wyskakiwały same posty typu kto jaki drut użył :wink:
Awatar użytkownika
By Kszywho
#1487554
Można jeszcze dodać, że oznaczenia AWG z definicji stosuje się do PRZEWODÓW ELEKTRYCZNYCH, a nie do DRUTÓW OPOROWYCH. Amerykańcy jednak, tak jak mówi saradonin, muszą się wyróżniać i wprowadzają jakieś dziwne oznaczenia.
Awatar użytkownika
By refurbished
#1487593
Kszywho pisze:oznaczenia AWG z definicji stosuje się do PRZEWODÓW ELEKTRYCZNYCH, a nie do DRUTÓW OPOROWYCH
Można jeszcze dodać, że drut niklowy, tytanowy czy stalowy choć przez waperów traktowany jako drut oporowy oporem nie grzeszy, ale przewodem elektrycznym nie jest bo w koszulkę nie przybrany. Prąd elektryczny przezeń płynie więc może jednak? A może to kablem nie jest? Ale kabel to chyba więcej niż jeden przewód? Chyba, że jednożyłowy ...

A może jednak dotyczy to tylko średnicy.. ale co ja tam mogę wiedzieć, maluczki.
Awatar użytkownika
By Kszywho
#1487673
Przewód elektryczny nie musi być ubrany w koszulkę :)
To, że amerykańce stosują po prostu AWG to opisu wszelkiego rodzaju drutów to już inna sprawa :) Za nimi nie nadążysz.

Ps. Gdyby ktoś się czepiał, że drut oporowy jest również przewodem to od razu mówię, że przewód elektryczny jest również drutem oporowym :) I tak by można bez końca :)
Awatar użytkownika
By Mutango
#1487699
Z drugiej strony, naśmiechujkowanie się z Amerykanów, że wprowadzili inne oznaczenia bo niby się chcieli wyróżniać, też jest złudne. Bo standard AWG powstał wtedy, kiedy ludzkość zaczęła wprowadzać elektryczność. A to właśnie Amerykanie jako pierwsi wprowadzali elektryczność. Więc z ich punktu widzenia, to reszta świata później wprowadziła jakiś inny, dziwny standard.
Awatar użytkownika
By saradonin
#1487702
Mutango pisze:[...] to reszta świata później wprowadziła jakiś inny, logiczny standard.
naprawione 8)

PS. pomijając już takie drobiazgi, jak pomiar odległości rzekomo girą króla Henryka, czy:

Awatar użytkownika
By Mutango
#1487708
saradonin pisze:
Mutango pisze:[...] to reszta świata później wprowadziła jakiś inny, logiczny standard.
naprawione 8)

Tak jak pisałem, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. AWG też ma swoją logikę przydatną elektrykom. I niejako logika jest też związana z układem dzisiętnym. Tak w skrócie, w przewodzie o 10 punktów AWG większym, może płynąć prąd 10x mniejszy...
Awatar użytkownika
By Waldip
#1487773
Może łatwiej było by nam przełknąć AWG, gdybyśmy nie kojarzyli go ze średnicą tylko z rezystancją... :D
Umysł pewnie byłby mniej czepliwy, obserwując fakt wzrostu rezystancji wraz ze wzrostem AWG.
No a w końcu rezystancja dla nas w sumie jest ważniejsza od średnicy - w określonym zakresie średnic oczywiście...
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.