EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66352
:? przez przypadek udalo mi sie polknac ze 3 krople liquidu 0.18 i teraz zdycham.
za dnia bylo Ok., a teraz mam dreszcze i sie dziwnie czuje(jakbym drugi wymiar lapal)
moze kto wie czym sie ewentualnie odtruc :?: Na razie mam dosc wszystkich fajek i tych elektronicznych tez, od 10 rano jestem na totalnym poscie nikotynowym :mrgreen:
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66354
, a moze kto wie, jak dlugo przyjdzie mi sie z tym meczyc?? :?:
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66358
no moze z 6, fajek byl zalany, a ja dolalem jescze i najpierw pociagnalem do siebie i wtedy to nastapilo, moje evo ma odcieta tylna scianke kartridge'a, bo tamtedy go bez watki zalewam... :piwo
Awatar użytkownika
By poziomka
#66360
Kilkakrotnie zdarzyło mi się z e-papierosa pociągnąć nieco liquidu ...nawet przed chwilą mi się to przytrafiło :(
Jednak nigdy jeszcze go nie połknęłam, przecież natychmiast się wyczuwa jego smak! Biegnę wtedy czym prędzej do łazienki, wypluwam, to co mam w ustach, potem kilkakrotnie płuczę "jamę gębową" i jest OK :)
Jeszcze nigdy nie rozchorowałam się po takiej przygodzie.
Awatar użytkownika
By b69
#66361
z sygnaturki
...lubie wszystko co szkodzi...


A na poważnie. Nie sądzę żeby połknięcie trzech kropel mogło wywołać takie objawy, ale nie mam kwalifikacji.

Przypuszczam że w takim przypadku (i przy takiej ilości) mogło by pomóc wywołanie wymiotów w celu zapobieżenia wchłaniania toksyny, a w wypadku pogarszającego się stanu wezwanie pogotowia...

Ponieważ nikotyna jest alkaloidem to może pomóc mocna herbata (z tego co pamiętam zawiera taninę reagującą z alkaloidami).
Ostatnio zmieniony 14 gru 2009, 18:31 przez b69, łącznie zmieniany 1 raz.
By Wolter
#66362
gdybyś wydoił 5-10 ml było by źle ;)
dreszcze mogą być spowodowane myśleniem o dreszczach
kilka kropli nie zaszkodzi nikomu

dla pewności sprawdź ciśnienie i puls (standardowo to 50-80 uderzeń na minutę jeżeli)
Awatar użytkownika
By lesmie
#66367
Trzy krople to nie robią na mnie żadnego wrażenia, sześć, no to może bym już żle się trochę poczuł. Trzeba wtedy wypić od razu z pół litra wody żeby rozcieńczyć nikotynę, upłynie wtedy więcej czasu zanim się wchłonie. Po dwóch godzinach powinno być Ci lepiej. Żeby się przenieść do krainy wiecznego dymania, to trzeba by wypić co najmniej 3 ml o mocy 18 mg.
Awatar użytkownika
By Tusia
#66369
Zmierz gorączkę bo dreszcze są jak rośnie temperatura...
Co Ty "odwalasz" z tym EVO :!: :!: :!:
Jakie denko odcięte :?: :!:
Ludzie :shock: :!:
Co się polepszy to się popieprzy a lepsze wrogiem dobrego :!:
To nie od liquidu moim zdaniem.
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66373
odciete, bo sobie bezposrednio na atomizer polewam... daje niezlego kjopa, cisnienie w porzadku 80/120 temperatura 36.6, ale moze zauwazam niewielka poprawe... :lol: , ale musialo troche byc, bo mnie troche wymeczylo... :mrgreen:
Awatar użytkownika
By poziomka
#66376
Nie znam EVO, ale jest prawdopodobnie zbudowany tak samo jak Mild ...wkład również jest podobny, to jaki jest odcięty?
....może Ty faktycznie masz gorączkę?

Odezwałby się, co z Tobą? ...kurcze, chłopie, nie masz już siły przy kompie siedzieć?
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66377
odcieta tylna czesc z dzirka i jest uza dziura przez kgtora zalewam ato *SMOKEKING* mizer
Awatar użytkownika
By poziomka
#66378
lucekxxx pisze:odciete, bo sobie bezposrednio na atomizer polewam... daje niezlego kjopa, cisnienie w porzadku 80/120 temperatura 36.6, ale moze zauwazam niewielka poprawe... :lol: , ale musialo troche byc, bo mnie troche wymeczylo... :mrgreen:


....na atomizer zakraplasz? ....a nie watkę nasączasz?
W końcu wykończysz i siebie i e-fajkę :(

O ile dobrze wiem, to tylna dziurka służy do zaciągania się parą, a nie do zakraplania!
....już nic więcej nie napiszę, bo wydaje mi się, że nas prowokujesz....
....albo............?
Ostatnio zmieniony 14 gru 2009, 18:55 przez poziomka, łącznie zmieniany 1 raz.
By Toffic
#66380
Może rzeczywiście za dużą dawkę przyjmujesz takim sposobem (do tego jeszcze to popicie). Robisz jakieś dłuższe przerwy tak paląc?
By dundee
#66382
lucekxxx sprobuj moze starego, dobrego sposobu na przytrucia -mleko.
Walnij tak z pol literka moze wiecej i bedzie gralo
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66384
w sumie taak, ale dzis od 8-10 nie wylmowalem z geby, palilem normalnie, ale na kawie przyswirowalem i zaczalem na atomizer kapac... :zakrecony , i tu sie mowi stary, a glupi :mrgreen: doswiadczenia na sobie robi... *SMOKEKING* :zakrecony
By dundee
#66394
W sumie to dobry moment aby ktos (ktosie) bardziej fachowi popelnil post na wzor postu StaregoChemika o nikotynie; Teraz kolej na odtrutki :mrgreen:
Troszke poczytalem o odtrutkach nieswoistych (do takich zalicza sie mleko, bialko jajka, wegiel aktywowany,skrobia) ...rzeczy dostepne od reki. Na kaca dzialaja, moze jak "przedobrzymy" odrobine z niko rowniez przyniosa troche ulgi?.
Mam zbyt mala wiedze z tej dziedziny by cos sugerowac, ale mamy na forum prawdziwych specow, ktorzy mogliby ten temat rozwinac.
halo! kolezanki i koledzy do dziela
Awatar użytkownika
By b69
#66395
Właśnie jakiś czas temu napisałem PM do Tusi o tej treści:

Chciałem zasugerować utworzenie jakiegoś FAQ/ przypiętego tematu, związanego z bezpieczeństwem używania e-papierosów, obejmującego zagadnienia z zakresu metabolizmu nikotyny i niebezpieczeństw związanych z jej dawkowaniem, mieszania e-liquidów (szczególnie tych o wysokich zawartościach nikotyny) i ew. postępowania w przypadku zatrucia wziewnego lub pokarmowego.

Nie przypuszczam żeby na forum znajdowały się osoby pijące nałogowo liquidy, bądź wap'ujące dawki zbliżone do śmiertelnej, ale obserwuję napływ niedoświadczonych użytkowników, a także potrafię sobie wyobrazić sytuację gdy jakaś forumowa pociecha wypija słodki i pachnący wanilią olejek z biurka taty...

Milo było by posiadać poradnik jak przeciwdziałać skutkom zatrucia nikotyną, a nawet gdyby nie było by to zatrucie zagrażające życiu, jak pozbyć się jego uciążliwych objawów.

Uważam że forum stające się powoli głównym polskim źródłem informacji o e-paleniu zyskało by, poruszając również ten aspekt bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do czystej teorii dotyczącej toksyczności oparów, przewijającej się w tematach o zamiennikach do włóknin w ato/kartomizerach i inhalowania PG i innych rozpuszczalników nikotyny, zagadnienia związane z przeciwdziałaniem zatruciom mają wymiar jak najbardziej praktyczny.

Niestety brak mi kwalifikacji w zakresie tych zagadnień, ale zakładam że na forum znalazło by się kilka osób mających praktyczną wiedzę z zakresu medycyny i tech. ratowniczych, oraz chemii (np. Stary Chemik) które w e współpracy ze sobą mogły by stworzyć odpowiedni poradnik.

Proszę potraktować ten post jako pomysł, wydaje mi się że cała społeczność e-forumowiczów mogła by kiedyś skorzystać z takiej wiedzy.

Pozdrawiam.


Ale ponieważ wciąż mam problemy z działaniem forum i nie wiem czy dotarł on do adresatki pozwolę sobie go tu wkleić, a nóż widelec go tu przeczyta :)
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66402
No, prawie dobrze, po :piwo mleczka, zqaczaql mi apetyt wracac, caly dzionek na nic ochoty nie mialem, ale od faka mnie odkreca... , moze to koniec ... nawet z e-paleniem?? :mrgreen:
By dundee
#66408
lucekxxx -no widzisz "mlycko" to jest to :lol:
bedziesz zyl chlopie -pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Tusia
#66409
E-PALENIE NIE ZWALNIA OD MYŚLENIA :!: :!: :!:

Jeśli ktoś zechce Kreta dodać do herbatki to już jego sprawa... i tylko jego... tak samo jak konsekwencje, które poniesie :evil:
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66415
*SMOKEKING* moze takie bardzo ostre nie b ylo, ale wnerwiajace, a jakby sie udalo zerwac z nalogiem to Ok. :wink:
Awatar użytkownika
By Tusia
#66417
Jakiego zatrucia :?: :!:
Do kogoś przyjechało pogotowie :?:
Przecież czuć kiedy robi się za dużo i nie ciągnie się tego dalej, choć niektórzy nie mają umiaru... jak z alkoholem, niestety.
Nikt jeszcze się nie zatruł liquidem ani e-paleniem.
By Toffic
#66420
Nie będziesz palił do jutra i średnia wyjdzie na "0". Lepiej sobie to rozkładać w czasie ;)
Chyba, że Cię odrzuci już na zawsze :)
Awatar użytkownika
By lucekxxx
#66423
:zakrecony powiem, iz efekty nie byly mile, trzymalo mnie do jakiejs 19, teraz wrocilo prawie do normy :wink:
By Wolter
#66427
Postanowiłem na sobie przeprowadzić test

Na prośbę Marka Li usuwam ciąg dalszy tego testu, ze względu niebezpieczną treść. (lesmie)
Awatar użytkownika
By lesmie
#66464
Taka ilość nikotyny u osoby uzależnionej od nikotyny może nie dać objawów zatrucia, natomiast u osoby nieuzależnionej, lub słabo uależnionej od nikotyny, może wywołać poważne objawy zatrucia.
Awatar użytkownika
By klekle
#66473
Może teraz czas na sprawdzenie co sie stanie po połknięciu atomizera. Ludzie, myślałam, że to forum jest dla tych , którzy chcą się pozbyć nałogu, a nie dla ciekawskich typu: "co będzie, gdy....."
Awatar użytkownika
By komedyjka
#66475
b69 pisze:
Chciałem zasugerować utworzenie jakiegoś FAQ/ przypiętego tematu, związanego z bezpieczeństwem używania e-papierosów, obejmującego zagadnienia z zakresu metabolizmu nikotyny i niebezpieczeństw związanych z jej dawkowaniem, mieszania e-liquidów (szczególnie tych o wysokich zawartościach nikotyny) i ew. postępowania w przypadku zatrucia wziewnego lub pokarmowego.

Poradnik dot. nikotyny już został napisany. Można go znaleźć na blogu Starego Chemika na drugim forum.
EDIT: Na tym forum też jest (nawet podpięty): http://www.e-papierosy-forum.pl/viewtopic.php?f=46&t=3048, a zatem wystarczy przeczytać.

Postępowanie w przypadku przedawkowania ogranicza się do jednego zdania (pogrubione, poniżej). Cytuję:

"Działanie nikotyny na organizm człowieka w przypadku przedawkowania
Zmęczenie, brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka. W większych dawkach występuje zamroczenie pola widzenia, mogą pojawić się halucynacje. W ekstremalnie wysokich dawkach następuje utrata przytomności, drgawki i zgon.

W przypadku stwierdzenia u siebie objawów podobnych do opisanych powyżej należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem."
Awatar użytkownika
By lesmie
#66476
Trzeba po prostu uważać żeby się nie zatruć nikotyną, a jeśli komuś się zdarzy przyjąć z jakiegoś powodu zbyt dużą dawkę nikotyny, to na ten temat co dalej, może wypowiedzieć się już tylko lekarz. Sprawa jest zbyt poważna aby ktoś inny dawał tu jakieś rady. (tekst pisany równolegle z tekstem komedyjki)
Awatar użytkownika
By Marek Li
#66478
klekle pisze:Może teraz czas na sprawdzenie co sie stanie po połknięciu atomizera. Ludzie, myślałam, że to forum jest dla tych , którzy chcą się pozbyć nałogu, a nie dla ciekawskich typu: "co będzie, gdy....."

No cóż. Oboje byliśmy w błędzie. Zgłosiłem ten post do moderacji, ale najwyraźniej jest z nim wszystko OK :)

Już usunięto (lesmie)
Awatar użytkownika
By b69
#66496
ad. komedyjka i lesmie - Wszystko fajnie.

Jest jedno :"ale":
-mało, niewystarczająco, "na tym drugim forum" (btw. drugim forum czyli?), bez doraźnych środków pomocy... miałem nadzieję że ktoś kto jakąkolwiek wiedzę z zakresu ratownictwa będzie w stanie potwierdzić zaprzeczyć czy pić mleko/herbatę/zawiesinę węgla aktywowanego/białko z jajka...wywoływać czy nie wywoływać wymiotów, poić wodą... oczywistym jest że trzeba się skontaktować z lekarzem, mnie bardziej interesuje co zrobić zanim się będę kontaktował z infolinią "Tu szpital X proszę zadzwonić za 15 minut bo wszyscy pracownicy maja przerwę na kawę...a jak już odbiorą to odmówią wysłania karetki bo dreszcze i poty to grypa jest."

Dlatego właśnie postulowałem utworzenie poradnika przez osobę/grupę osób która zna się na rzeczy, w nadziei że takowy ktoś jest może na forum.

Pewnie za dużo sie spodziewam, w sumie forum ma raczej profil "dzielenia się wrażeniami i poradnika w sprawie zakupów"...
Awatar użytkownika
By lesmie
#66500
To temat, na który mogą się wypowiedzieć tylko lekarze obecni na forum, raczej nikt inny.
By dundee
#66504
lesmie, lekarzy i innych "wyjadaczy" rowniez mamy na forum.
To o nich myslal b69 i ja.
Teraz powinienem napisac cos o "czytaniu ze zrozumieniem" (bez urazy) :roll:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Tusia
#66509
Przy jakimkolwiek zatruciu nie pomogą nasze niefachowe rady ale wezwanie pogotowia i zawiezienie prawdopodobnie na toksykologię lub na inny oddział mający doświadczenie w udzielaniu takiej pomocy, i ratowaniu samobójców...
Każda inna pomoc laików może być bardziej szkodliwa niż pomocna.
Kto ma ponosić odpowiedzialność za to co teraz napisze na forum, czym jest takie forum...
Zatrucie, przedawkowanie..., zagrożenie życia... wzywamy pogotowie :!:
Awatar użytkownika
By lesmie
#66510
dundee pisze:lesmie, lekarzy i innych "wyjadaczy" rowniez mamy na forum.
To o nich myslal b69 i ja.
Teraz powinienem napisac cos o "czytaniu ze zrozumieniem" (bez urazy) :roll:
pozdrawiam


Wiem o tym, dlatego tak napisałem, bo też oczekuje na oddzew kogoś z lekarzy i żeby nikt poza nimi nie ruszał tego ważnego tematu. Czekamy.
Awatar użytkownika
By Marek Li
#66513
Dzięki za usunięcie.
Poradnik, poza tym co jest opisywane już wcześniej i podała odnośniki w swoim poście komedyjka, nie wydaje się być potrzebny.
Użytkowanie e-papierosów zgodnie z przeznaczeniem, co odnosi się też do e-liquidów, nie powinno skutkować niebezpieczeństwem.
Cała procedura używania e-papierosa i e-liquidu, co składa sie na e-palenie, jest w instrukcji.
Z tymi urządzeniami jest jak z nożem - można ukroić chleb głodnemu ale i zabić. Pomysłowość ludzka nie zna granic. Czy słyszeliście kiedykolwiek o tym, żeby ktoś zrobił coś niebezpiecznego z analogiem (poza spaleniem go i wdychaniem dymu)? Nie. Bo wszyscy zachowują zdrowy rozsądek.
Sparafrazuję słowa pewnej znanej Albanki, która dużą część życia mieszkała w Kalkucie. Jest nie jedna choroba, na którą medycyna nie zna lekarstwa. Są dwie - tą drugą jest nierozsądne zachowanie.
By dundee
#66517
Tusiu masz w 100% racje,
ale porownajmy to roszke do podstawowych zasad pierwszej pomocy.
Nie oczekujemy tu opisu calego cyklu leczenia, detoksykacji etc.
jedynie podstawowych zachowan -cos jak schlodzic sparzone miejsce gdy
wylejemy na siebie czajnik.
Tylko tyle i moze az tyle.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
By poziomka
#66524
.....tego się już nie daje czytać!
W końcu jesteśmy dorosłymi ludzmi, więc nie zachowujmy się jak grupa przedszkolaków!

Jak nie ma się za grosz zdrowego rozsądku, to można przedawkować wszystko!!!
...gumy nikotynowe, bo można żuć jedną po drugiej, plastry nikotynowe, bo można przykleić kilka na raz......itd, itp...

Dajcie już spokój, albo idzcie, jeden z drugim zapytać mamusi, albo tatusia, OK?
Awatar użytkownika
By decadus
#66525
To z karty charakterystyki:

4 - Pierwsza pomoc
PO NARAZENIU DROGA ODDECHOWA
W razie narazenia droga oddechowa zapewnic poszkodowanemu dostep
swiezego powietrza. Jesli poszkodowany nie oddycha wykonac
sztuczne oddychanie. Jesli oddychanie jest utrudnione podac tlen.
PO ZANIECZYSZCZENIU SKÓRY
W przypadku zanieczyszczenia skóry płukac duzymi ilosciami wody
przez co najmniej 15 minut. Zdjac zanieczyszczona odziez i
obuwie. Wezwac lekarza.
PO ZANIECZYSZCZENIU OCZU
W przypadku zanieczyszczenia oczu płukac duzymi ilosciami wody
przez co najmniej 15 minut. Zapewnic własciwe przepłukanie
rozwierajac powieki palcami. Wezwac lekarza.
PO SPOZYCIU
W razie połkniecia wypłukac usta woda, o ile poszkodowany jest
przytomny. Natychmiast wezwac lekarza.


Zaraz znów jakiś "chemikant" powie, żeby podchodzić do tych informacji z rezerwą. No ale każdy ma swój rozum i niech odczyta to po swojemu.
Zwracam tylko uwagę na końcówki każdego przypadku. oczywiście tyczy się to czystej nikotyny, ale przy zaobserwowaniu objawów nie zwlekałbym raczej...
Ostatnio zmieniony 14 gru 2009, 21:49 przez decadus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By fenek
#66531
Ja bym nie podawał żadnych informacji. Naturalna selekcja.
Ręce opadają...
By Wolter
#66532
właściwie dobrze że zostało to usunięte ...
jeszcze wpadłby ktoś na pomysł wypicia butli ...
jednemu 0,3 nie zaszkodziło to mi palaczowi 5 ml nic nie zrobi

Ostrzeżenia o toksyczności liquidu przydały by się na każdej buteleczce
Colinss informuje aby w przypadku przedawkowania niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza
Awatar użytkownika
By Tusia
#66536
poziomka pisze:.....tego się już nie daje czytać!
W końcu jesteśmy dorosłymi ludzmi, więc nie zachowujmy się jak grupa przedszkolaków!

Jak nie ma się za grosz zdrowego rozsądku, to można przedawkować wszystko!!!
...gumy nikotynowe, bo można żuć jedną po drugiej, plastry nikotynowe, bo można przykleić kilka na raz......itd, itp...

Dajcie już spokój, albo idzcie, jeden z drugim zapytać mamusi, albo tatusia, OK?


DOKŁADNIE :!:

Nie róbcie z siebie bezmyślnych idiotów (bez obrazy).
Nie wolno dopuścić do przedawkowania i nie wolno pozostawiać w miejscach dostępnych dla dzieci lub osób niedorozwiniętych umysłowo :!:
I koniec :!:
Każdy kto tego nie dopilnuje sam odpowiada za swoją głupotę bądź roztargnienie :!:
Nie tylko w tym temacie ale w całym swoim życiu, a niebezpieczeństw jest dookoła ogrom.
To forum jest już pełne ostrzeżeń a ten temat był już wałkowany.
Awatar użytkownika
By b69
#66547
W końcu jesteśmy dorosłymi ludzmi, więc nie zachowujmy się jak grupa przedszkolaków!

Dajcie już spokój, albo idzcie, jeden z drugim zapytać mamusi, albo tatusia, OK?


W takim razie dobrze ciociu. Jak tylko komuś dziecko wypije butelkę płynu, albo zdarzy się inny nieszczęśliwy wypadek to powtórzę mu Cioci złotą radę.
Prosił bym mimo wszystko o nie traktowanie mnie w tak protekcjonalny sposób.

Odechciewa mi się wałkować ten temat bo mam wrażenie że pisze po raz 5 to samo, a niektórzy nadal nie rozumieją że lepiej jest być przygotowanym na pewne okoliczności, tak jak znać zasady pierwszej pomocy, niż żyć w słodkiej niewiedzy i zapłacić za to wysoką cenę.
Awatar użytkownika
By lesmie
#66552
Skoro lekarze nie chcą podawać metod postępowania w razie zatrucia nikotyną, oprócz tego aby jak najszybciej wezwać lekarza, mają zapewne ku temu powody. Poszukując na ten temat informacji, to sprawa wygląda nie ciekawie, sami niewiele możemy sobie pomóc w przypadku ciężkiego zatrucia, a nawet lekarze nie mają zbyt dużych możliwości ratowania, decyduje głównie czas, jeśli przeżyje się pierwsze cztery godziny, to szanse na przeżycie są już wtedy duże. Tak że tylko rozsądek w użytkowaniu e-liquidow może nas uratować.
Awatar użytkownika
By fenek
#66553
Problem polega na tym, że nie bardzo wiem, jak traktować płyn z nikotyną. Jako substancję żrącą, czy tylko trującą. W tym przypadku postępowanie jest zdecydowanie różne. Skłaniałbym się jednak ku wymiotom, ale poczekajmy na konsultację ze starszymi doświadczeniem i wiedzą szczególnie w tej dziedzinie.
Awatar użytkownika
By poziomka
#66566
W domu mamy mnóstwo substancji, przed którymi mamy obowiązek chronić nasze dzieci.
Wejdzmy tylko do łazienki ....i począwszy od proszku do prania, a skończywszy na wc-pikerze, wszystko to jest bardzo mocno niebezpieczne w przypadku spożycia przez dziecko ....ale my, ludzie dorośli wiemy co robić, by utrudnić dziecku dostęp do tych chemikaliów, prawda?
....to samo się tyczy leków, których zawsze w domu mamy sporo ...i wiemy, że trzeba je trzymać z daleka od zasięgu dziecka..

Kiedyś była u mnie lekarka ...za chwilę telefon do niej! ....co robić, trzy letnie dziecko napiło się zmywacza do paznokci!!!
No i co zrobiła lekarka? ....kazała natychmiast dzwonić na pogotowie...
....a już do mnie skomentowała - Ręce opadają, jaka jest bezmyślność matki ...dorosłej przecież osoby!

I jeszcze do b69 - nie spoufalaj się ...nie jestem twoją ciocią!
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.