EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#351891
Witam ,
od dość dawna do rozcieńczania liquidów (głównie Peleonowe 18-ki) stosuję 20% dodatek gliceryny aptecznej 86%.
Od pewnego czasu zauważyłem u siebie wzmożony kaszel poranny . Liquidów nie zmieniałem , więc moje podejrzenie padło na glicerynę właśnie .
Znalazłem w necie Kartę Charakterystyki : http://coel.krakow.pl/data/technical_in ... yna_86.pdf
Zaniepokoił mnie (nie wiem czy słusznie , nie jestem chemikiem) punkt 11 Karty , konkretnie podpunkt :

"Wdychanie: W normalnej temperaturze otoczenia nie istnieje ryzyko szkodliwego działania na układ
oddechowy ze wzgledu na niska lotnosc preparatu. Zagrożenie stanowia jedynie wdychane opary
pochodzace z termicznego rozkładu gliceryny
. Pojawia sie wówczas kaszel, kichanie i niewielkie
skrócenie oddechu. Moga rozwinac sie objawy podobne do tych, które powstaja po spożyciu tej
substancji."

Jak należy rozumieć powyższe ? Przecież my właśnie wdychamy opary "pochodzące z termicznego rozkładu gliceryny" .
Bardzo proszę Kolegów biegłych w zagadnieniu o napisanie paru słów , bo szczerze mówiąc jestem skołowany . Przecież na forum panuje przekonanie o nieszkodliwości używania gliceryny aptecznej w naszych zastosowaniach .
Awatar użytkownika
By jq0o
#351904
Dokładnie na to pytanie nie odpowiem,ale...
Czasem stosuję samoróbki i to na glicerynie 99,5% w dodatku o proporcjach 50%PG 50%VG -ja je nazywam "zadymowe" :mrgreen:
i takich objawów nie zaobserwowałem.Wcale jednak to nie znaczy,że problem leży gdzie indziej-każdy organizm jest inny...
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#351912
Nałóg Totalny pisze:Jak należy rozumieć powyższe ? Przecież my właśnie wdychamy opary "pochodzące z termicznego rozkładu gliceryny" .

Właśnie tu jest błąd w Twoim rozumowaniu. Rozkład termiczny to kompletne rozwalenie cząsteczki. Dla gliceryny zachodzi powyżej temperatury 295 stopni C. W e-p takiej temperatury się nie osiąga. Mało tego - po rozkładzie gliceryny nie miałbyś dobrej chmurki - produkty rozkładu jej nie tworzą.
Raczej szukaj przyczyny gdzie indziej - może to jesienne przeziębienie?
Awatar użytkownika
By Piotr_M
#351988
Używam niemal wyłącznie e-liquidu z gliceryną (50-80%, reszta to glikol). Miewam kaszel, ale nieregularnie i raczej od razu z katarkiem. To są zawsze przeziębienia. Dawniej (przed 2-3 laty) byłbym za każdym razem ciężko chory na zapalenie oskrzeli. Teraz tak nie jest. Ale można <b>pomylić zaziębienie z ew. drażniącym działaniem e-liquidu</b>.

Gliceryna sama w sobie nie powinna działać drażniąco, mogą natomiast produkty jej rozpadu. Jeżeli kartrydż z gliceryną długo leży na powietrzu, niezamknięty, to zgodnie z zaleceniami myję go, suszę i napełniam e-liquidem świeżym, żeby nie narazić się na działanie jakichś produktów rozkładu. To samo robię z każdym kartrydżem co 2 dni używania.

Zresztą e-liquid glikolowy też wymaga wymiany na świeży co jakiś czas, bo mogą wystąpić objawy drażnienia. Innymi słowy - nie można się lenić, trzeba się trzymać zaleceń: <b>kartrydże wymagają czyszczenia, odświeżania</b>.
Awatar użytkownika
By maniak
#351994
Rozkład termiczny (piroliza) powinien zachodzić bez dostępu tlenu - w przeciwnym razie będziemy mieli spalanie a nie dekompozycję termiczną. Temperatura rozkładu termicznego gliceryny to jakieś 295 stopni Celsjusza a temperatura zapłonu to chyba jakieś 160 stopni. Innymi słowy - prędzej mielibyśmy do czynienia ze spalaniem niż z rozkładem termicznym (przynajmniej w obecności powietrza).
By Hars
#1587632
Nałóg Totalny pisze:Witam ,
od dość dawna do rozcieńczania liquidów (głównie Peleonowe 18-ki) stosuję 20% dodatek gliceryny aptecznej 86%.
Od pewnego czasu zauważyłem u siebie wzmożony kaszel poranny . Liquidów nie zmieniałem , więc moje podejrzenie padło na glicerynę właśnie .
Znalazłem w necie Kartę Charakterystyki : http://coel.krakow.pl/data/technical_in ... yna_86.pdf
Zaniepokoił mnie (nie wiem czy słusznie , nie jestem chemikiem) punkt 11 Karty , konkretnie podpunkt :

"Wdychanie: W normalnej temperaturze otoczenia nie istnieje ryzyko szkodliwego działania na układ
oddechowy ze wzgledu na niska lotnosc preparatu. Zagrożenie stanowia jedynie wdychane opary
pochodzace z termicznego rozkładu gliceryny
. Pojawia sie wówczas kaszel, kichanie i niewielkie
skrócenie oddechu. Moga rozwinac sie objawy podobne do tych, które powstaja po spożyciu tej
substancji."

Jak należy rozumieć powyższe ? Przecież my właśnie wdychamy opary "pochodzące z termicznego rozkładu gliceryny" .
Bardzo proszę Kolegów biegłych w zagadnieniu o napisanie paru słów , bo szczerze mówiąc jestem skołowany . Przecież na forum panuje przekonanie o nieszkodliwości używania gliceryny aptecznej w naszych zastosowaniach .




I słusznie. Miałem ten sam objaw kiedy wapowałem płyny z rożną zawartością gliceryny. Pale od 4 lat wyłącznie samo 100% PG bez gliceryny. Kupuje płyny z górnej półki. Kiedyś, gdzieś na forum amerykańskim wyczytałem, ze u niektórych ludzi występuje uczulenie płucne. To nie jest szkodliwe, czy nie zdrowe, ale po wapowaniu na płucach występują kropelki gliceryny, i z tąd się bierze uczulenie płucne u części ludzi. Z badań wykonywanych od 1945 r. w USA i innych krajach wiadomo, że długotrwałe wdychanie powietrza z oparami glikolu polipropylenowego, nawet całodobowe, jest nieszkodliwe. Gliceryna tez jest nie szkodliwa, ale przy dłuższym wapnowaniu osądzają się te kropelki na płucach, co może być przyczyna kaszlu i przyduszenia oddechu, u niektórych ludzi.
:zakrecony
By szymon1234
#1587647
Hars pisze:
Nałóg Totalny pisze:Witam ,
od dość dawna do rozcieńczania liquidów (głównie Peleonowe 18-ki) stosuję 20% dodatek gliceryny aptecznej 86%.
Od pewnego czasu zauważyłem u siebie wzmożony kaszel poranny . Liquidów nie zmieniałem , więc moje podejrzenie padło na glicerynę właśnie .
Znalazłem w necie Kartę Charakterystyki : http://coel.krakow.pl/data/technical_in ... yna_86.pdf
Zaniepokoił mnie (nie wiem czy słusznie , nie jestem chemikiem) punkt 11 Karty , konkretnie podpunkt :

"Wdychanie: W normalnej temperaturze otoczenia nie istnieje ryzyko szkodliwego działania na układ
oddechowy ze wzgledu na niska lotnosc preparatu. Zagrożenie stanowia jedynie wdychane opary
pochodzace z termicznego rozkładu gliceryny
. Pojawia sie wówczas kaszel, kichanie i niewielkie
skrócenie oddechu. Moga rozwinac sie objawy podobne do tych, które powstaja po spożyciu tej
substancji."

Jak należy rozumieć powyższe ? Przecież my właśnie wdychamy opary "pochodzące z termicznego rozkładu gliceryny" .
Bardzo proszę Kolegów biegłych w zagadnieniu o napisanie paru słów , bo szczerze mówiąc jestem skołowany . Przecież na forum panuje przekonanie o nieszkodliwości używania gliceryny aptecznej w naszych zastosowaniach .




I słusznie. Miałem ten sam objaw kiedy wapowałem płyny z rożną zawartością gliceryny. Pale od 4 lat wyłącznie samo 100% PG bez gliceryny. Kupuje płyny z górnej półki. Kiedyś, gdzieś na forum amerykańskim wyczytałem, ze u niektórych ludzi występuje uczulenie płucne. To nie jest szkodliwe, czy nie zdrowe, ale po wapowaniu na płucach występują kropelki gliceryny, i z tąd się bierze uczulenie płucne u części ludzi. Z badań wykonywanych od 1945 r. w USA i innych krajach wiadomo, że długotrwałe wdychanie powietrza z oparami glikolu polipropylenowego, nawet całodobowe, jest nieszkodliwe. Gliceryna tez jest nie szkodliwa, ale przy dłuższym wapnowaniu osądzają się te kropelki na płucach, co może być przyczyna kaszlu i przyduszenia oddechu, u niektórych ludzi.
:zakrecony


Awatar użytkownika
By kangaroo
#1885166
kwiatek_83 pisze:
Panaceum pisze:Rozkład termiczny gliceryny zachodzi przy 290 stopniach Celsjusza. Czyli palenie Iqosa który podgrzewa do 300 stopni tytoń nasączony gliceryną jest trujące. Dobrze rozumiem?


Obrazek

Lepiej żeby założył kolejny temat o tym samym? Lepiej byś się wtedy poczuł?
Awatar użytkownika
By kwiatek_83
#1885168
@kangaroo co kolega mnie atakuje?
User nawet nie przeczytał 9 postów pod tym tematem, pisząc swój. Gdyby to zrobił zrozumiałby, że jego pytanie nie miało sensu, bo padło na nie odpowiedź 2-3 posty wyżej.
Rozumiem, że Ty @kangaroo też nie czytałeś tematu, ale swoje musiałeś dorzucić?! Bez odbioru *BOR*

Hej ! Mój Smok ostatnio zaczął świrować i pali mi[…]

Witam. Proszę o pomoc. Posiadam Desire Design Cut2[…]

Taifun GTR RTA clone

Hej, właśnie trzymam w ręku i podziwiam klona Tai[…]

Mam problem z Atomizerem!!!

Witam od kilku dni borykam się z problemem odkręce[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.