EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1820249
Jak już każdy zainteresowany wie poprawką klubu parlamentarnego PiS wprowadzona została w 2018 stawka zerowa na płyny do uzupełniania. Poprawka zostanie dodana przez biuro legislacyjne po korektach (głównie językowych). Nie jest to jedyna poprawka i o tym też należy pamiętać. Z ustawy znika artykuł 2, wprowadzający przepisy przejściowe dla składów akcyzowych, pojawiają się zatem wątpliwości czy produkcja płynów poza składem będzie możliwa. Odpowiedź brzmi "TAK". Zgodnie z art. 47 ustawy zmienianej produkcja produktów akcyzowych objętych stawka zerową innych niż produkty wymienione w załączniku 2 (EIN trafiły do załącznika 3) może odbywać się poza składem akcyzowym. Firmy mają zatem sporo czasu aby dostosować się do nowych przepisów - jednakże jeżeli chcą istnieć na rynku w 2019 i tak muszą to zrobić.

Poważna zmianą jest zmiana art. 5 czyli zmiana daty wejścia ustawy w życie. Tutaj może być źle lub nieco lepiej. Ustanowienie 14-sto dniowego vacatio legis oznacza, że nie ma już sztywnej daty wejścia przepisów w życie, jednakże powoduje, że przepisy mogą wejść trochę wcześniej (jeśli parlamentarzyści zagęszczą ruchy). Jak wiemy z doświadczenie przelot przez sejm i senat potrafi być ekspresowy jeśli ma się większość. Ustawa o ochronie zdrowia pokazała nam jasno jak szybko można procedować akty prawne. Pociesza mnie fakt zbliżającego się końca roku, a co za tym idzie świątecznego rozluźnienia majtek. Atmosfera rozluźnienia (ustawa nie musi zostać koniecznie klepnięta w tym roku) może dać nam, a także producentom kilka dodatkowych dni, nie liczył bym jednak że ten czas przesunie się bardzo mocno. Na całe szczęście sprawozdanie wyleciało z jutrzejszego porządku obrad (najprawdopodobniej ze względu na czas jaki potrzebuje biuro legislacji), jeśli nie wróci do piątku da nam to dodatkowe 2 tygodnie.

Kolejną poważna zmianą jest dodanie art. 3a który nakłada na POSIADACZA płynów obowiązek oznaczenia ich w 2019 roku znakami legalizacyjnymi w przypadku gdy zostały wyprodukowane przed niem wejścia w życie ustawy. Nie dotyczy to oczywiście osób prywatnych, gdyż rozmawiamy o produktach przeznaczonych do sprzedaży. Nałoży to nawet na małych sprzedawców obowiązek zamówienia takich znaków i ich zakupu, koszta są na tą chwile nie znane gdyż zostaną określone w osobnym rozporządzeniu, które nie może pojawić się przed wejściem ustawy w życie. Zamyka to dyskusje o rozpoznawaniu i niemożliwości znakowania produktów "nieakcyzowych" - jak widać możliwość taka istnieje; oraz dyskusję na temat tego kto może/musi naklejać naklejki na pudełka. Przypomnę to co mówiłem na początku gdy dyskusje takie zaczęły się pojawiać: każdy podmiot może zgłosić się do US jako płatnik podatku akcyzowego i nie wymaga to posiadania spółki z milionowym kapitałem.

Pozostałe zmiany dotyczą już wyłącznie dystrybutorów - więc niech sami się martwią o obejrzenie dwóch i pół godziny komisji i rozpisanie poprawek we własnym zakresie.

Na zakończenie. Cieszę się, że jeden z naszych postulatów został jednak wprowadzony. Pozostały 3 o które należy jeszcze zawalczyć (stała zerowa stawka na płyny bez nikotyny, stopniowo rosnąca stawka podatku akcyzowego dla pozostałych płynów, obniżenie kwot dla składów i operatorów). Cieszy mnie również że wreszcie dystrybutorzy również zaczęli coś robić, pamiętając sytuację z ustawą o ochronie zdrowia obawiałem się najgorszego. Niestety z przyczyn zawodowych nie mogłem uczestniczyć w komisji, choć i tak dziękuje jej anonimowemu (póki co) członkowi za zorganizowanie dla mnie zaproszenia. Tak krótki jednak termin nie pozwolił mi na dostosowanie kalendarza do terminu posiedzenia. Każdego namawiam do obejrzenia debaty (wbrew obiegowej opinii dostęp do posiedzeń komisji jest otwarty i można na stronach sejmu ją obejrzeć).
Awatar użytkownika
By Deimond
#1820251
Obejrzałem -uff. POSIADACZ płynów czy aby to na pewno tylko sprzedawca?
Awatar użytkownika
By LogerM
#1820252
Deimond pisze:Obejrzałem -uff. POSIADACZ płynów czy aby to na pewno tylko sprzedawca?

Poprawka mówi o przeznaczeniu do sprzedaży więc tak; sprzedawca, dystrybutor itp. Osób prywatnych to nie dotyczy.
Awatar użytkownika
By PucH2
#1820292
Inwestujący w składy akcyzowe z nową ceną, a reszta będzie im ceny obniżać przez prawie rok by potem zniknąć. Tak to rozumiem.
Awatar użytkownika
By LogerM
#1820325
PucH2 pisze:Inwestujący w składy akcyzowe z nową ceną, a reszta będzie im ceny obniżać przez prawie rok by potem zniknąć. Tak to rozumiem.

Niestety możesz mieć rację. Sytuacja będzie zbliżona do tej z przed ustawy gdzie zamykające się sklepy leciały z cenami w dół do granic opłacalności (a nawet sprzedając poniżej ceny zakupu) chcąc wyprzedać towar, a podmioty które chciały na rynku pozostać miały problem cokolwiek sprzedać. Nawet jeżeli inwestujący w składy ceny nie podniosą to i tak ciężko im będzie w drugiej połowie roku konkurować z tymi, którzy chcą po prostu pozbyć się towaru przed końcem roku.

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.