Strona 1 z 1

Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:26 lut 2020, 23:19
autor: pol
Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP) zostało zawiązane w 2019 r. i zrzesza niezależnych przedsiębiorców branży elektronicznych inhalatorów nikotyny (EIN).

Strona internetowa Stowarzyszenie Vaping Association Polska

Vaping Association Polska na facebooku

Krajowy Rejestr Sądowy / KRS 0000789438
KRS Stowarzyszenia - Data rejestracji: 10 czerwca 2019 r.


VAPING ASSOCIATION POLSKA (VAP)

Zostało założone w celu współpracy między jego członkami - producentami, dystrybutorami oraz sprzedawcami liquidów do papierosów elektronicznych. Monitorujemy rynek w Polsce jak również na świecie w odniesieniu do papierosów elektronicznych, liquidów do papierosów elektronicznych, a także powiązanych produktów, aby zagwarantować jakość, bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i odpowiedzialną dystrybucję produktów.

Częścią misji VAP jest dostarczanie odpowiednich ekspertyz, gromadzenie i wymiana informacji międzynarodowych, organizowanie konferencji i podobnych wydarzeń dla członków stowarzyszonych, klientów lub stron trzecich, a także publikowanie i dystrybucja materiałów.



Kodeks dobrych praktyk

Kodeks postępowania VAP określa politykę zachowania członków Stowarzyszenia i zobowiązuje jego członków do ich przestrzegania. Kodeks postępowania ma na celu zapewnienie poszanowania i przestrzegania wartości jakie reprezentujemy.

    Przestrzeganie zakazu sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia;
    Przestrzeganie przepisów ustawowych i wykonawczych dotyczących produkcji, importu i dystrybucji produktów;
    Oznakowanie punktów sprzedaży detalicznej informacją dla konsumentów o treści "E-Papierosy są produktem dla osób używających tytoń lub wyroby tytoniowe. Nie zaleca się korzystania z nich przez osoby nie używające tytoniu lub wyrobów tytoniowych";
    Dbanie o wysoką jakość sprzedawanych produktów;
    Dbanie o bezpieczeństwo konsumentów. Zapewnienie bezpiecznych, przebadanych i zarejestrowanych produktów, będących alternatywą dla osób dorosłych borykających się z nałogiem tytoniowym;
    Przestrzeganie konsumentów przez zakupem towarów z nielegalnych źródeł;
    Przestrzeganie prawa, zasad i przepisów jako podstawowej zasady odpowiedzialnego postępowania;
    Aktywnie informowanie o wszelkich zmianach legislacyjnych, zapewniając w ten sposób, że Stowarzyszenie VAP i jego członkowie działają przez cały czas w dobrej wierze;
    Zaangażowanie w proaktywne podejście do środowiska. Prosimy naszych członków o promowanie postawy przyjaznej środowisku i przestrzegania zasad ochrony środowiska.

Kodeks dobrych praktyk - pdf



********************
Stowarzyszenie Vaping Association Polska zaprasza na konferencję prasową pt. „Polska wolna od dymu w 2030. Mamy na to sposób!".
Konferencja odbędzie się 26 lutego (środa), godz. 11.00 w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa.

W trakcie konferencji przedstawiciele Vaping Association Polska przedstawią będący wyrazem samoregulacji branży Kodeks Dobrych Praktyk oraz zaproponują rozwiązania, które pomogą ograniczyć dostęp nieletnich do e-papierosów.
Prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wskaże, dlaczego papierosy elektroniczne mogą być pomocne w wychodzeniu z nałogu.
Costanza Nicolosi, ekspertka Italian Anti-Smoking League, opowie, jak drastyczny wzrost akcyzy we Włoszech doprowadził do rozwoju czarnego rynku, który stanowi zagrożenie nie tylko dla konsumentów, ale i gospodarki.


Centrum Prasowe PAP - Konferencja prasowa Vaping Association Polska (VAP) w dniu 26.02.2020r.

Vaping Association Polska (VAP)



Vaping Association Polska (VAP) ostrzega przed e-papierosami z czarnego rynku i apeluje do władz o wspólne uregulowanie rynku. Zdaniem stowarzyszenia nagły wzrost akcyzy na liquidy do vapowania oznacza wzrost szarej strefy i stanowi niebezpieczeństwo dla użytkowników.

„Chcemy by e-papierosy były dostępną i bezpieczną alternatywą dla osób niemogących rzucić palenia tradycyjnego tytoniu. W tym celu proponujemy samoregulację branży poprzez podwyższenie kar za sprzedaż liquidów nieletnim czy wprowadzenie koncesji na sprzedaż produktów nikotynowych na wzór branży alkoholowej. Stworzyliśmy Kodeks Dobrych Praktyk branży i jesteśmy otwarci na rozmowy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w celu zwiększenia bezpieczeństwa na rynku i przeciwdziałaniu użytkowaniu e-papierosów przez nieletnich” - mówi Piotr Zieliński, prezes Stowarzyszenia VAP.

Stowarzyszenie podkreśla, że dla użytkowników e-papierosów szczególnie niebezpieczny jest czarny rynek i produkty nielegalne, które nie podlegają badaniom i kontroli państwowej. Przypadki zatruć e-papierosami w Stanach Zjednoczonych w 2019 r. zostały już skontrolowane przez odpowiednie instytucje i w każdym przypadku dotyczyły produktów nielegalnych.

„E-papierosy dostępne są na rynku amerykańskim od ponad dekady, używa ich około 11 milionów ludzi, a nagły wybuch problemów zdrowotnych, który spowodował kilka tysięcy hospitalizacji i kilkadziesiąt zgonów, zaobserwowano dopiero teraz. Wytłumaczenie jest bardzo proste. To nie urządzenie jest winne, tylko użytkownicy, którzy eksperymentują z nielegalnymi substancjami kupowanymi na czarnym rynku” - tłumaczy prof. Andrzej Sobczak z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 1 lipca 2020 r. liquidy do vapowania obejmie akcyza w wysokości 55 gr/ml, co oznacza zdaniem branży wzrost cen o ponad 100 proc. Stowarzyszenie ostrzega przed upadkiem legalnych firm i przeniesieniem sprzedaży na czarny rynek i apeluje o stopniowe wprowadzenie akcyzy w celu uniknięcia szokowego wzrostu szarej strefy, a tym samym zwiększenia niebezpieczeństwa użytkowania e-papierosów.

„Nasi przedsiębiorcy zobowiązani są do przestrzegania aktualnych i przyszłych regulacji, czego efektem są legalne, wysokiej jakości, bezpieczne dla konsumentów produkty. Zdajemy sobie sprawę, że pokusą dla grup działających w obecnej szarej strefie będzie produkcja płynów bez akcyzy, które ze względu na niższą cenę będą bardziej atrakcyjne dla konsumenta, ale też zdecydowanie mniej bezpieczne na skutek braku kontroli nad ich produkcją. Ponieważ członkowie Stowarzyszenia mają wiedzę na temat specyfiki oferowanych produktów, chcielibyśmy zobowiązać się do niezwłocznego informowania Głównego Inspektoratu Sanitarnego o możliwych niebezpiecznych produktach” – zauważa Przemysław Jaskóła z VAP.

Vaping Association Polska (VAP) to stowarzyszenie skupiające małych i średnich producentów i dystrybutorów płynów do e-papierosów. Stowarzyszenie promuje dwutorową politykę dotyczącą vapowania w Polsce – edukację oraz regulację branży odpowiednią legislacją.

Źródło informacji: Vaping Association Polska (VAP)

Źródło: PAP Vaping Association Polska: e-papierosy bezpieczną alternatywą dla palaczy


VAP: Akcyza na e-papierosy powinna mieć charakter 'kroczący'

Warszawa, 26.02.2020 (ISBnews) - W Polsce sprzedawanych jest rocznie ok. 1 mln litrów płynów do e-papierosów, poinformował prezes Vaping Association Polska (VAP) Piotr Zieliński. VAP apeluje także o stopniowe wprowadzenie akcyzy na e-papierosami w celu uniknięcia szokowego wzrostu szarej strefy, a tym samym zwiększenia niebezpieczeństwa użytkowania e-papierosów.

"Szacujemy, że rocznie w Polsce sprzedawanych jest około 1 mln litrów płynów wykorzystywanych do e-papierosów. Na tej podstawie oszacowaliśmy, że przy niższej stawce akcyzy niż obecnie proponuje to Ministerstwo Finansów wpływy do budżetu mogą osiągnąć zakładany poziom" - powiedział Zieliński podczas konferencji prasowej.

Jego zdaniem, zbyt wysoki poziom akcyzy może spowodować - podobnie jak na innych rynkach - wzrost szarej strefy i odchodzenie konsumentów w kierunku tradycyjnych papierosów, które są znacznie bardziej szkodliwe dla organizmu człowieka.

"W naszym kraju już był taki precedens kroczącego podnoszenia akcyzy właśnie w przypadku tradycyjnych papierosów i trwało to ok. 20 lat. My nie oczekujemy, żeby ten okres trwał aż tak długo w przypadku e-papierosów, ale mógłby on być rozłożony w czasie np. przez okres 3-5 lat" - dodał prezes.

Od 1 lipca 2020 r. liquidy do e-papierosów mają zostać objęte akcyzą w wysokości 55 gr/ml płynu. Obecnie produkty te nie są objęte podatkiem, a - zdaniem przedstawicieli VAP - tak gwałtowny wzrost akcyzy spowoduje, że ceny legalnych produktów mogą wzrosnąć o ponad 100%.

Według przedstawicieli VAP, "kroczące" podnoszenie stawki ma tę zaletę, że ten segment staje się mniej atrakcyjny dla oszustów, a klientów nie odstrasza od zakupu.

Według Costanzy Nicolosi z Italian Anti-Smoking League (Włoska Liga Przeciwko Paleniu), wprowadzenie wysokiej akcyzy we Włoszech spowodowało, że nawet 70% legalnie działających firm zbankrutowało i pracę straciło ponad 2 tys. osób, a do budżetu z zakładanego poziomu 117 mln euro wpłynęło zaledwie 4 mln euro.

"Z naszego doświadczenia wynika, że nie ma potrzeby dodatkowego oznakowania produktów znakiem akcyzy, gdyż po znaczącej różnicy cenowej konsument sam orientuje się, który z nich może pochodzić z nielegalnej produkcji. Poza tym okazuje się, że palacze świadomie najczęściej sięgają po tańsze produkty" - powiedziała Nicolosi podczas konferencji prasowej.

Dodała, że przy wyższej akcyzie część użytkowników ponownie sięga po tradycyjne papierosy, a z kolei palaczy tradycyjnych papierów, wysoka cena e-papierosów nie zachęca do zmiany używki na mniej szkodliwą, co w obu przypadkach jest bardzo negatywnym efektem.

"Stworzyliśmy Kodeks Dobrych Praktyk branży i jesteśmy otwarci na rozmowy z Głównym Inspektorem Sanitarnym w celu zwiększenie bezpieczeństwa na rynku i przeciwdziałaniu użytkowaniu e-papierosów przez nieletnich" - dodał Zieliński.

VAP to stowarzyszenie niezależnych polskich przedsiębiorców branży płynów do papierosów elektronicznych, zarówno producentów, dystrybutorów, jak i sprzedawców detalicznych.

(ISBnews)

Źródło: ISBnews VAP: Akcyza na e-papierosy powinna mieć charakter 'kroczący'


****************

Senat RP - Komisja Budżetu i Finansów Publicznych - 18 grudnia 2019
Stanowisko Stowarzyszenia Vaping Association Polska w sprawie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 lut 2020, 01:26
autor: pol
Polska Times
Prof. Sobczak: Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że e-papierosy są mniej szkodliwe od tych tradycyjnych

Prof. Sobczak: Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że e-papierosy są mniej szkodliwe od tych tradycyjnych

Prowadzę badania od 2009- 2010 roku i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że e papierosy są mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych, palnych wyrobów tytoniowych. Pierwszą przesłanką, która za tym przemawia jest kwestia mniejszej ilości związków toksycznych. Natomiast druga przesłanka to badani kliniczne które wykazują, że negatywne efekty w różnych obszarach zdrowia są mniej szkodliwe niż w przypadku papierosów tradycyjnych- tłumaczy w rozmowie z AIP prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 lut 2020, 12:27
autor: pol
Spotkałem się w internecie z zarzutem stawianym VAP, że dopiero teraz prowadzą akcję przeciwko wprowadzenie podatku akcyzowego na płyny do papierosów elektronicznych.
Prace nad ustawą są dawno zakończone i nawet została ona przyjęta przez Sejm.
A gdzie był VAP w trakcie tych prac legislacyjnych?




Małe sprostowanie.

Forumowicze próbowali walczyć z wprowadzeniem podatku akcyzowego od e-płynów -> Akcyza - Jedziemy z koksem!


post1910224.html#p1910224
Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2018 r. poz. 137 (Uchwalona na posiedzeniu Sejmu nr 54 dnia 12-12-2017)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym
Art.1.1)b)
35) płyn do papierosów elektronicznych - roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę;

Art.1.14) po art. 99a dodaje się art. 99b–99d w brzmieniu:
„Art. 99b. 4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,5 zł za każdy mililitr.

Art. 2. Do dnia 31 grudnia 2018 r. zamiast stawek akcyzy, o których mowa w art. 99b ust. 4 i art. 99c ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, do wyrobów akcyzowych określonych w tych przepisach stosuje się zerową stawkę akcyzy. Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 78 ust. 1 pkt 3 i art. 116 ust. 3 i 5 ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się odpowiednio.


USTAWA z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2018 poz. 2404
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 82404L.pdf
Art.1. W ustawie z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z2018r. poz.137) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art.2 wyrazy „Do dnia 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „Do dnia 30 czerwca 2020r.”;
2) w art.3 w ust.1 wyrazy „po dniu 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „po dniu 30 czerwca 2020r.”.



post1910586.html#p1910586

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym - druk nr 15
14 listopada 2019 - Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 15
Rządowy projekt ustawy nie przewidywał podwyższenia o 10% akcyzy na płyny do papierosów elektronicznych.

20.11.2019r. - Komisja Finansów Publicznych Sejmu
Zapis przebiegu posiedzeń komisji sejmowej w dniu 20.11.2019r.
Poseł Piotr Polak (PiS):
Dziękuję. Panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, proponuję poprawkę, która polega na dodaniu po pkt 7, który przed chwilą przyjęliśmy, pkt 7a w brzmieniu: „w art. 99b ust. 4 otrzymuje brzmienie: »4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,55 zł za każdy mililitr.«”. Teraz uzasadniam poprawkę. Wysoka Komisjo, w katalogu wyrobów akcyzowych,które w poprzednich punktach tego artykułu były szczegółowo omawiane i wobec których był wyszczególniony stopień wzrostu akcyzy, został pominięty jeden wyrób akcyzowy w postaci płynu do papierosów elektronicznych. W ten sposób wprowadzając dodatkowy punkt, uzupełniamy katalog o płyn do papierosów elektronicznych. Została tutaj zachowana zasada dziesięcioprocentowego wzrostu akcyzy, która przekłada się na 55 gr za każdy mililitr. Dziękuję.


21 listopada 2019 - III czytanie na posiedzeniu Sejmu
Sejm przyjął projekt ustawy wraz z poprawką poselską.

22 listopada 2019 - Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu

Posiedzenia Senatu RP X kadencji
Senat - Zapowiedzi 18 grudnia 2019 08:30 Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych
Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 2. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.

18 grudnia 2019 - Stanowisko Senatu
Uchwała Senatu druk nr 95 - wnosi o odrzucenie ustawy

20 grudnia 2019 - Rozpatrywanie na forum Sejmu stanowiska Senatu
Decyzja: odrzucono uchwałę Senatu

20 grudnia 2019 - Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu

27 grudnia 2019 - Prezydent podpisał ustawę
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 192523.pdf
Art. 1. 8 ) w art. 99b ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,55 zł za każdy mililitr.”;

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.


Nadal obowiązuje
Ustawa z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2018 poz. 2404
Art.1. W ustawie z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z2018r. poz.137) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art.2 wyrazy „Do dnia 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „Do dnia 30 czerwca 2020r.”;
2) w art.3 w ust.1 wyrazy „po dniu 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „po dniu 30 czerwca 2020r.”.



Termin 16.12.2019 wystosowania pisma VAP do Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, z oczywistych powodów był najwcześniejszym terminem.
Wrzutka poselska zaistniała 20.11.2019, a już przegłosowany projekt ustawy o zmianie ustawy wraz poprawką został przesłany do Senatu w dniu 22.11.2019.

Stanowisko Stowarzyszenia Vaping Association Polska w sprawie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych



Do 30 czerwca 2020r. mamy czas na ewentualne działania zmierzające do zmiany stanowiska rządu w sprawie zabójczego podatku akcyzowego na płyny do elektronicznych papierosów.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 lut 2020, 14:29
autor: PucH2
Ładnie chronologicznie to zapisane. Teraz czekamy na pierwsze bankructwa lub rozum władzy. To drugie niemożliwe bo obie opcje polityczne mają zdrowie w... a innych nie ma.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 lut 2020, 15:32
autor: pol
Na blogu Starego Chemika w komentarzach pod artykułem
Marzenia Starego Chemika na 2020
Józef
30 grudnia 2019 at 18:36
Chemiku wprowadzę w te życzenia trochę faktów:
1. Akcyza nie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia ani 1 lipca a 1 listopada (będzie obowiązywał od 1 lipca 4 miesięczny vacatio legis na wysprzedanie się z nieobanderolowanych płynów) – to jest już pewne i zaklepane po negocjacjach w których brał udział m.in. BAT 27 grudnia tego roku.
2. Jest duża szansa, że akcyza będzie zmniejszona – domyślnie stowarzyszenia chcą aby wynosiła ona 10 gr/ml i objęła tylko płyny z nikotyną – tu jest wszystko na dobrej drodze ku temu.
3. Co do ataków na branżę EP – nie wiem jak inni dystrybutorzy/sprzedawcy ale jeśli umie się tak jak my do klientów mówić jak jest to wszelka ta nagonka odbija się tylko czkawką i pokazuje dobitniej jak zakłamane są media i jak wybiórczo traktują informację a wypowiedziach „ekspertów” nie wspominając.
4. Jeśli stawka akcyzowa utrzyma się na poziomie 55 gr/ml co w sumie podniesie drastycznie cenę ale dalej będzie to zabawa około 3 razy tańsza niż palenie to gwarantuje, że gliceryna i glikol będzie sprzedawana osobno :?

Krótko mówiąc – choć to wygląda źle może się naprawdę okazać, że akcyza przejdzie w sposób umiarkowany, praktycznie nie odczuwalny dla klienta. A moje słowa zweryfikujecie za kilka miesięcy bo wiem, że teraz to tylko słowa jak nie każdy ma dostęp do kuluarów


Powyższe życzenia niestety nie zostały poparte przez Józefa żadnymi dowodami.
Np.:
4 miesięczny vacatio legis

czyżby koś wymyśli ustawę zmieniającą zmienioną ustawę o zmianie ustawy dodając vacatio legis?

Czyżby to była informacja o sposobie negocjacji prowadzonych przez BAT?

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:09 mar 2020, 14:34
autor: pol
Konferencja VAP pt. „Polska wolna od dymu w 2030. Mamy na to sposób!”




Od 1 lipca 2020 r. liquidy do e-papierosów mają zostać objęte akcyzą w wysokości 55 gr/ml płynu. Obecnie produkty te nie są objęte podatkiem. Tak gwałtowny wzrost akcyzy oznacza podniesienie cen legalnych produktów o ponad 100% (na niektóre produkty nawet 200%). Nagłe podniesienie ceny to dobre wieści dla czarnego rynku, czego przykładem mogą być inne rynki np. włoski.

- Od 2008 do 2019 roku, czyli przez 11 lat, na Polskim rynku elektronicznych papierosów nie mieliśmy ani jednego przypadku zachorowań na skutek używania legalnych, zaznaczam, legalnych płynów w elektronicznych papierosach. Za nielegalne płyny, jak to miało miejsce w USA, nie możemy oczekiwać że jakikolwiek polski czy europejski podmiot weźmie odpowiedzialność. Odpowiedzialnie możemy za to pomyśleć o przyszłości, aby nie stwarzać miejsca na pojawienie się i rozpowszechnienie się takich produktów - komentował Przemysław Jaskóła.

– Wprowadzenie wysokiej akcyzy we Włoszech spowodowało, że nawet 70% legalnie działających firm zbankrutowało i pracę straciło ponad 2 tys. osób. Rząd zamiast planowanych 115 mln euro uzyskał jedynie 5 mln euro. Wzrosła natomiast szara strefa. Oprócz nielegalnych liquidów, wapujący wracają do bardziej szkodliwych, tradycyjnych papierosów. Amerykańskie badania wskazują, że każda podwyżka ceny o 10% skutkuje spadkiem sprzedaży o 26% oraz wzrostem zakupów tradycyjnych papierosów o 11%. Akcyza musi być więc wprowadzana w rozsądny sposób – komentowała Costanza Nicolosi z Italian Anti-Smoking League (Włoska Liga Przeciwko Paleniu).

W Stanach Zjednoczonych pod koniec 2019 r. doszło do serii zatruć spowodowanych użyciem e-papierosów. Jak wykazały badania oraz działania odpowiednich służb, wszystkie produkty będące przyczyną tych powikłań pochodziły z nielegalnych źródeł. Profesor Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zauważał, że takie przypadki odstraszają także konsumentów legalnych produktów, które są dużo mniej szkodliwą alternatywą dla papierosów tradycyjnych.

– E-papierosy dostępne są na rynku amerykańskim od ponad dekady, używa ich około 11 milionów ludzi, a nagły wybuch problemów zdrowotnych, który spowodował kilka tysięcy hospitalizacji i kilkadziesiąt zgonów, zaobserwowano dopiero teraz. Wytłumaczenie jest bardzo proste. To nie urządzenie jest winne, tylko użytkownicy, którzy eksperymentują z nielegalnymi substancjami kupowanymi na czarnym rynku. Dzisiaj już bez wątpienia wiadomo, że przyczyną tej choroby był dodatek do płynów nikotynowych tetrahydrokannabinolu, substancji aktywnej z konopi indyjskich, i octanu tokoferolu. Kilkumiesięczne przypisywanie winy e-papierosom spowodowało porzucenie tego wyrobu przez część użytkowników i powrót do palnych wyrobów tytoniowych – podkreślał profesor Andrzej Sobczak w swoim stanowisku.

VAP zaapelowało do władz o stopniowe wprowadzanie akcyzy na e-papierosy, w celu uniknięcia szokowego wzrostu szarej strefy, a tym samym zwiększenia niebezpieczeństwa użytkowania e-papierosów. Stowarzyszenie zadeklarowało również o chęci współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia celem zadbania o bezpieczeństwo konsumentów.

Tutaj znajdziesz materiał video z wypowiedzią Pana Profesora Andrzeja Sobczaka.

Zapoznaj się z Kodeksem Dobrych Praktyk


Żródło

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:14 mar 2020, 16:08
autor: pol
CoEHAR against the increase in excise duties on e-cigarette liquids in Poland

Costanza Nicolosi, international regulatory expert for both LIAF and CoEHAR has participated in a press conference promoted by the Vaping Association Polska (VAP) on February 26th, held at the Centrum PAP in Warsaw, Poland to talk about the exponential increase in taxes on e-cigarette liquids that the Polish government wants to impose on producers.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:15 mar 2020, 17:37
autor: pol
Eksperci odpowiadają WHO!

Zatrważająca styczniowa publikacja WHO na temat oceny szkodliwości używania e-papierosów wywołała ogromny sprzeciw środowiska naukowego, które zajmuje się tematyką redukcji szkód wywołanych paleniem papierosów tradycyjnych oraz badaniem wpływu elektronicznych papierosów na użytkownika. Eksperci nie pozostali bierni i wypowiedzieli się na temat publikacji WHO. Poniżej przytaczamy kilka eksperckich komentarzy.


Eksperci żądają prawdy

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:15 mar 2020, 17:44
autor: pol
CZY W PRZYPADKU ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW WYSTĘPUJE BIERNE PALENIE??

VAP zamieścił na stronie wyniki badań The California Department of Public Health (CDPH)

Dobrze, że VAP podał te wyniki na swej stronie.

VAP pisze:Początkowo badacze, którzy przeprowadzili eksperyment, nie chcieli i nie udostępniali wyników, ponieważ rezultaty nie sprzyjały anty-vapingowej narracji. Za wyciek odpowiada prof. Micheal Siegel

Szkoda, że nie dodano, że te wyniki opublikował Profesor Michael B. Siegel już w 2017 roku.
Vape Shop Air Sampling by California State Health Department Suggests that Secondhand Vape Exposure is Minimal

-> efekt-biernego-wapowania-t136298.html

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:22 mar 2020, 01:58
autor: pol
35 lat pracy naukowej prof. Andrzeja Sobczaka

Profesor Andrzej Sobczak od 35 lat jest pracownikiem naukowym na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie od 11 lat wraz ze swoim zespołem bada temat elektronicznych papierosów. Dzięki jego pracy powstało mnóstwo publikacji naukowych w tym między innymi książka pt. „1500 razy mniej. Papierosy elektroniczne w świetle badań naukowych”. Jego wkład w szerzenie wiedzy na temat skuteczności e-papierosów wykorzystywanych w terapii nikotynozastępczej jest bezcenny.

Zwieńczeniem pracy zespołu prof. Andrzeja Sobczaka jest publikacja pracy poglądowej w polskim czasopiśmie Polish Archives of Internal Medicine zaliczanym do jednych z najwyżej punktowanych polskich czasopism medycznych na liście filadelfijskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z pracą zespołu profesora Andrzeja Sobczaka: "PAIM ISSUE ARTICLE"

Full-text article available only as a pdf file for download


Źródło

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:25 mar 2020, 00:18
autor: pol
VAP udostępnił na swoim kanale YT filmową relację z Konferencji Vaping Association Polska, Warszawa, Centrum Prasowe PAP, 26.02.2020 (opis w pierwszym poście)

VAP na YT
(5 części)

Miesiąc temu pisaliśmy o naszej pierwszej konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Podczas spotkania z dziennikarzami zostały omówione bieżące krajowe problemy branży vape między innymi na podstawie włoskich doświadczeń po drastycznych wzrostach akcyzy.

Jednym z gości specjalnych w roli eksperta była Dr Costanza Nicolosi z Anti-smoking league- organizacji walczącej z nałogiem tytoniowym. Włochy od dłuższego czasu borykają się ze skutkami drastycznego wzrostu akcyzy, co w efekcie przyczyniło się do rozwoju czarnego rynku i nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Ekspertka tłumaczyła, jaka jest zależność pomiędzy ograniczaniem palenia tytoniu a podwyżką akcyzy na wszystkie wyroby nikotynowe w tym e-papierosy na podstawie włoskiego rynku.


Przetłumaczona wypowiedź Pani Dr Costanza Nicolosi odnośnie ogromnych problemów we Włoszech po wprowadzeniu drastycznych podwyżek akcyzy na wyroby e-papierosowe 7:35 min. Ponadto podejmuje temat "szarej strefy" 10:46 min. W 13:04 min. Pani Dr Costanza Nicolosi przedstawia działania dwóch instytucji tj: "LIAF" (Włoska Liga Antytytoniowa) oraz "CoEHAR" (Centrum Badań nad Ograniczeniem Szkodliwości Palenia) w dalszej części swojej wypowiedzi wyjaśnia, dlaczego elektroniczne papierosy są alternatywą dla tytoniu.


Dalszy ciąg wypowiedzi Pani Dr Costanzy Nicolosi


Pytanie dziennikarza o oznakowanie produktów objętych akcyzą we Włoszech i odpowiedź
Pani Dr Costanza Nicolosi 11:56 min


Dalsza wypowiedź Pani Dr Costanzy oraz jej odpowiedź na pytanie "o źródło produktów dostarczanych na czarny rynek" 00:56 min




Źródło

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:25 mar 2020, 17:55
autor: pol

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 mar 2020, 10:08
autor: Krasnal45
Pro bono?
19.99zł za 100ml...
pro bono publico = „dla dobra publicznego”) – określenie oznaczające usługi profesjonalne wykonywane dobrowolnie i bezpłatnie, w interesie publicznym.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 mar 2020, 13:10
autor: pol
Krasnal45 pisze:Pro bono?
19.99zł za 100ml...


@Krasnal45
Proszę o podanie źródła potwierdzającego, że 19,99 jest kosztem butelkowania płynów dezynfekcyjnych zaoferowanym przez VAP?

19,99 jest ceną detaliczną za 120 ml płynu dezynfekcyjnego w punkcie sprzedaży, ale nie wiem czy to jest towar z akcji zaoferowanej przez VAP.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 mar 2020, 13:31
autor: Krasnal45
@pol
Spróbuję dopytać o żródło bo na chwilę obecną go nie znam. Takie dostałem tylko info.
Czyli należy mniemać, że w łańcuszku producent/konfekcjoner--->odbiorca końcowy mamy oszusta? Ja rozumiem że są po drodze jakieś koszty, bo takowe zawsze będą, ale nie piszmy w takim układzie "pro bono".

P.S. Zajrzyj na s.a.l.o.n w ten temat: " Apel producentów e-papierosów". Linka Ci tu nie dam, bo przeca nie przejdzie :mrgreen:

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 mar 2020, 13:44
autor: pol
@Krasnal45
VAP jednoznacznie zaoferował butelkowanie, a nie produkcję płynów dezynfekcyjnych
Powtórzę z komunikatu VAP
Vaping Association Polska pisze:W sytuacji zagrożenia spowodowanego koronawirusem oraz ogłoszonego w Polsce stanu epidemii, część polskich firm wytwarzających m.in. płyny do e-papierosów przeznacza swoje linie produkcyjne do rozlewania, butelkowania i etykietowania płynów dezynfekcyjnych. Jest to działanie pro bono, bez uzyskiwania z tego tytułu korzyści finansowych. Przedsiębiorców tych reprezentuje Stowarzyszenie Vaping Association Polska.

Producenci z branży e-papierosów dysponują maszynami, które mogą zostać wykorzystane do porcjowania, nalewania, butelkowania i etykietowania płynów do dezynfekcji. Umożliwiają one napełnianie butelek o pojemności od 100 ml do 1 litra. W sytuacji, gdy pojawiające się na rynku płyny oferowane były w 5-litrowych kanistrach, propozycja ta umożliwi odbiorcom nabycie płynów w bardziej praktycznej pojemności oraz zwiększy możliwości dystrybucji płynów do dezynfekcji.

– Pomimo tego, że jak wiele polskich małych i średnich przedsiębiorstw jesteśmy w tym momencie w trudnej sytuacji ekonomicznej, chcemy w miarę naszych możliwości włączyć się w walkę z koronawirusem. Linie produkcyjne w naszych firmach, na skutek przerwy w imporcie i znacznego spadku sprzedaży e-papierosów, stoją niewykorzystane. Jesteśmy w stanie napełnić dziennie od 20 do 30 tys. pojemników o pojemności od 100 ml, dając kompleksową usługę, czyli gotowy produkt, łącznie z etykietą. Szukamy i zachęcamy producentów płynów dezynfekcyjnych do współpracy z nami i skorzystania z naszego wsparcia – mówi Piotr Zieliński, prezes stowarzyszenia Vaping Association Polska.

Źródło
Nie widzę w tym tekście oferty produkcji.

W internecie są oferty sprzedaży gotowych produktów.
Na "Szarym" wskazano sklepy z branży EIN (Illuminati Vape, Ale Chmurka oraz K-illuminati), które płyny wystawiły za 19,99 (120ml).

Są też inne oferty sklepów z branży EIN - 35zł / 1000ml
Np ekiep
-> https://www.facebook.com/ekieplublin/ph ... =3&theater
wprowadziliśmy też do naszej oferty płyny dezynfekujące w cenie 35zł / 1l
Środki dostępne w sklepach w Lublinie
Narutowicza 30
Lotnicza 5 „Park Lotnicza” - obok Biedronki

Zwracam uwagę na sformułowanie: "wprowadziliśmy też do naszej oferty"
Czy to znaczy, że za 35PLN butelkują i rozlewają płyny?

**************
P.S. Zajrzyj na "Szare" w ten temat: " Apel producentów e-papierosów". Linka Ci tu nie dam, bo przeca nie przejdzie

Z całym szacunkiem, ale pod wskazanym linkiem na "Szarym" jest tylko dezinformacja.
Skomentowałem tamtejsze rewelacje powyżej.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 mar 2020, 13:50
autor: Krasnal45
OK. Tak czy inaczej, ktoś się "po drodze" nieźle na tym obłowił. Nie nazwę tego i pozostawię bez komentarza. 19.99 za 120ml, to rozbój na prostej drodze przy całym zaangażowaniu (szacunek) VAP.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 mar 2020, 13:55
autor: pol
Czasem warto sprawdzić informacje zanim obrzuci się błotem Stowarzyszenie.

Wiadomo, że VAP nie jest lubianym stowarzyszeniem, ale czemu jednym ze źródeł fakenews jest "Szare"...


*******************
Działalność członków Vaping Association Polska

Przekazali płyny do dezynfekcji szpitalowi w Kielcach

czwartek, 26 marzec 2020 18:52
Kilka godzin producentowi płynów do e-papierosów z Nowin pod Kielcami zajęło dostarczenie do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach 400 l płynu do dezynfekcji.




Firma Kekos, jak wiele członków Vaping Association Polska, dokonała przebranżowienia i butelkuje teraz płyny niezbędne do walki z epidemią. – Polscy producenci płynów do e-papierosów to małe i średnie firmy, które mocno odczują skutki kryzysu epidemiologicznego. Dlatego zalecamy członkom Vaping Association Polska przebranżowienie. Mojej firmie udało się w ciągu jednego dnia przygotować 400 l zabutelkowanych płynów do dezynfekcji, które wysłaliśmy do szpitala w Kielcach. W ten sposób nasza branża może pomóc w walce z wirusem. Zachęcamy wszystkie zainteresowane strony współpracą w tym szczytnym celu – mówi Przemysław Jaskóła, rzecznik Vaping Association Polska.

Producenci z branży e-papierosów dysponują maszynami, które mogą zostać wykorzystane do porcjowania, nalewania, butelkowania i etykietowania płynów do dezynfekcji. Umożliwiają one napełnianie butelek o pojemności od 100 ml do 1 l. W sytuacji, gdy pojawiające się na rynku płyny oferowane były w 5-litrowych kanistrach, propozycja ta umożliwi odbiorcom nabycie płynów w bardziej praktycznej pojemności oraz zwiększy możliwości dystrybucji płynów do dezynfekcji.

Przedsiębiorców, oferujących swoje parki maszynowe i gotowych do współpracy z producentami płynów dezynfekcyjnych, reprezentuje Stowarzyszenie Vaping Association Polska, z którym można się kontaktować telefonicznie pod numerem telefonu: 509 555 654 lub mailowo pod adresem: info@vapingassociation.pl.



*******************

Lista członków oraz Stowarzyszenia, z którymi współpracuje VAP.
.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:27 mar 2020, 17:20
autor: PucH2
Napiszę tu co tam. Każda inicjatywa jest dobra do walki z zarazą. Czas rozliczeń przyjdzie jak się opanuje sytuację. Teraz nie ma co bić piany kiedy worki zapełnia się nieboszczykami a ozdrowieńcy pozostają bez perspektyw pracy. Z tego szoku długo będziemy się otrząsać.

Re: Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP)

Post:11 kwie 2020, 17:26
autor: pol
Tysiąc szybkich testów dla Wojewódzkiego Szpitala w Kielcach od Stowarzyszenia Vaping Association Polska.

Po płynach do dezynfekcji przyszła kolej na przekazanie szybkich testów do diagnostyki przesiewowej. Stowarzyszenie Vaping Association Polska przekazało tysiąc szybkich testów na koronawirusa dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

"Przedsiębiorcy skupieni w Stowarzyszeniu Vaping Association Polska są zgodni co do tego że należy wspomagać polską służbę zdrowia, dlatego też przekazaliśmy już płyny do dezynfekcji dla szpitali, a dzisiaj na ręce pana dyrektora Bartosza Stemplewskiego przekazujemy tysiąc sztuk testów na koronawirusa, które wspomogą codzienną pracę kieleckiego szpitala" - mówi Przemysław Jaskóła, rzecznik Stowarzyszenia Vaping Association Polska.


Przekazane testy, pozwalają w szybki sposób wykryć obecność przeciwciał.
"...Dzięki temu będziemy mogli w ciągu kilku minut zrobić test na przeciwciała, który pokaże czy ktoś jest w trakcie choroby czy te chorobę już przebył. Czegoś takiego jeszcze w naszym szpitalu ani w województwie nie było, tak że po świętach ruszamy z testowaniem – mówił Bartosz Stemplewski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.





Na zdjęciu od lewej Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Bartosz Stemplewski oraz Przedstawiciele Stowarzyszenia Vaping Association Polska.


Źródło

Artykuł na portalu echodnia.eu - relacja video