Witam serdecznie ponieważ przypadł mi udział w testowaniu Monolita zgodnie z umową opiszę moje wrażenia z obcowania z tym nietuzinkowym zasilaniem mechanicznym.
Na wstępie zaznaczę, iż ku memu zdziwieniu dostałem do testów nie tylko obiegówkowego Monolita, ale także wersję finalną, więc miałem szansę skonfrontować działanie prototypu i wersji poprawionej - jestem pod wrażeniem zmian!
Więc chronologicznie zacznę od wersji obiegówkowej:
Po dosłaniu wydłużonych tubek skręca się prawidłowo z wszystkimi bateriami które posiadam, oraz parownikami. Tak więc problem gwintu 510 nie skręcającego się z różnymi parownikami można wsadzić do archiwum X. Dysponując trzema pinami o różnych długościach można bez problemu dostosować moda pod parownik i baterię - resztę zrobi za nas przycisk działający na zasadzie Nemesisa / Stingraya - chodzi mi o to, że góra przycisku dociśnie nam baterię do głowicy więc żadnego luzu (tzw. grzechotki) nie napotkamy. Działanie przycisku prawidłowe - załącza bezbłędnie niezależnie od tego czy naciskamy rant przycisku czy środek. Blokada przycisku działa hmmmmm średnio - nie mam do niej zaufania czy nie odblokuje się w kieszeni - generalnie sprężynka dość słabo obraca przycisk - choć to raczej wrażenie gdyż przez kilka dni nosiłem w kieszeniach i ani razu nie miałem z tym problemu. Mod odblokowany i postawione na doopce nie odpala samo czynie nawet z GbB22 i akumulatorkiem 18650 więc jest dobrze.
Jedyne czego można by się przyczepić to:
-mod postawiony na przycisku stoi krzywo (winna sprężynka),
-w górnym elemencie przycisku jest stado dziurek i po rozkręceniu nie wiadomo o który trzeba zahaczyć dyngs sprężynki by nadawała ona właściwej rotacji,
-w konektorku hybrydowym ( alias głowicy ) dziurki na kluczyk zrobione od strony parownika zamiast od spodu konektora,
Generalnie ogólne wrażenie - bardzo ciekawego zasilania .... ale nie dla mnie.
No i tu po kilku dniach rozpoczynam testowanie wersji finalnej:
Grawer na przycisku jest głęboki ( nie ma obawy że po paru miesiącach nam się wytrze) i wykonany estetycznie.

Mod jest piękny w swej ascetycznej formie. Tworzy razem z parownikiem prawdziwą jednolitą, zwartą i spójną całość - czyli monolit.

Górne gwinty o rozmiarze jedynym słusznym 20x1 skręcają się elegancko z głowicą, są wykonane prawidłowo.

Jak widać na poniższej fotce tuby są kalibru 22 i trzymają idealnie wymiar dzięki czemu elegancko licują się z parownikami.

Skok przycisku jest minimalny - poniżej 1mm jednak w zależności od konfiguracji parownik/wymienny pin w głowicy/bateria odstęp pomiędzy końcem tuby a dolnym rantem przycisku może być większy na zdjęciu ok 2mm. Nie zmienia to jednak samego skoku przycisku.

Dolne gwinty osadzone są głębiej z uwagi na konstrukcję przycisku.

Głowica Monolita jest praktycznie konektorem hybrydowym - ja najpierw solidnie dokręcałem go do parowników a potem skręcałem z zasilaniem. Baterie najwygodniej wymienia się odkręcając parownik od zasilania (wychodzi razem z konektorem).

Poniżej góra przycisku od wewnętrznej strony i spód z nową sprężynką.
W górnym elemencie przycisku widać pojedyncze miejsce na "dyngs" sprężynki oraz cztery symetrycznie rozmieszczone otwory wentylacyjne.

Wierzch przycisku po zdjęciu izolatora.

Pręcik spajający przycisk.

Izolator przycisku.

Dolny kapsel przycisku

Rozmontowany przycisk. Kompletny.

Prawidłowo osadzona sprężyna w górnym elemencie przycisku.

Góra głowicy i zmontowany przycisk.

Przycisk z zdjętym izolatorem. W pozycji odblokowanej.

Zmontowany przycisk w pozycji zablokowanej.

Gwinty przycisku - odchudzone do granic przyzwoitości.

Spód głowicy.

Góra głowicy:

Gwinty głowicy - również po drakońskiej diecie i wymienne piny.

Widać że Bassmaster nie tylko ma dobry warsztat i ciekawe pomysły ale też jest otwarty na konstruktywną krytykę!
Generalnie wszystkie niedomagania wersji prototypowej usunięte:
-mod postawiony na przycisku stoi jak Pan Bóg przykazał prosto i dumnie,
-otwory pod kluczyk w konektorku zrobione na wylot - zapewniają bardzo wygodny montaż do parownika i demontaż,
-w przycisku siedzi nowa sprężynka a jej miejsce osadzenia na górze przycisku jest jednoznacznie wyznaczone przez dziurkę znajdującą się najbliżej otworu na trzpień centralny - zero dylematów typu gdzie ja mam to sobie wetknąć,
Nowa sprężynka eliminuje problem słabej rotacji przycisku teraz nie ma mowy o przypadkowym odblokowaniu przycisku w transporcie.
Wszystkie gwinty chodzą lekko i płynnie, nie ma tutaj mowy o konieczności dokręcania czegoś na siłę czy też zakleszczeniu jakiegokolwiek elementu. Jeśli chodzi o straty prądowe to jest naprawdę nieźle bardzo blisko PUB22 i Customatica, nieznacznie lepiej od GP papsa V3 - z jednym małym ale - tak jest na wyczyszczonym i przesmarowanym modzie - ponieważ elementy gwintowane są bardzo odchudzone ( zaledwie kilka zwojów na konektorku i przycisku ) - czy jest to wada - moim zdaniem nie raczej jest to coś za coś - dostajemy moda niższego prawie o jeden centymetr względem typowych na rynku a w zamian zamiast czyścić go raz na ruski rok czyścimy go dwa razy częściej, albo godzimy się z większymi spadkami.
Moda testowałem z najniższą opornością grzałki 0,5 oma - niżej nie zachodzę gdyż wapuje tylko na meshu i więcej do szczęścia nie potrzebuje w każdym razie nie stwierdziłem grzania się przycisku czy też jakiegokolwiek innego elementu moda.
Stosując kombinację 3 pinów o różnych długościach nie miałem problemu z skonfigurowaniem go z żadnym z niżej wymienionych parowników:
Pandora Shadow
Satburn22
GbB22
JMG22
JGM
Veritas
Origen V2
Senisis 20
Senisis 22
Kayfun Litle Plus
Oraz z posiadanymi bateriami:
Aw 18650
Aw 18500
Aw 18350
Efest 18650 30Amp 2100 mAh flat top
Efest 18500 15Amp
Efest 18500 15 Amp flat top
Panasonic 18650PF
Panasonic 18650CH
Sony VTC4
Więc jest naprawdę fajnie!
I było by wręcz idealnie gdyby nie jeden mankament ( w moich oczach dyskwalifikujący to zasilanie) będący następstwem zmienionej sprężynki - mod odblokowany i postawiony na dupce odpala samoczynie zasilanie, czyli jeśli zapomnimy zablokować przycisku i elegancko odstawimy w pionie moda z podpiętym parownikiem prąd jest podawany cały czas na grzałkę!!!
Tutaj mógłbym już skończyć recenzję jednak zbyt podoba mi się monolit by tak łatwo pogrzebać ten bardzo interesujący projekt, w poszukiwaniu inspiracji do rozwiązania tego problemu przegrzebałem swoje szuflady i wykopałem garść zapasowych sprężynek do różnych modów. Okazało się, że po dołożeniu dodatkowej sprężynki od JM22 v1 lub GP Papsa v3 przycisk utwardza się w wystarczającym stopniu i działa jak trzeba - można spokojnie odstawiać nie zablokowanego i blokować tylko do transportu. Utwardzenie przycisku nie wpływa na jego rotację, nadal funkcjonuje ona prawidłowo.
Sprężynki pasujące można nabyć u Jacka za całe 5 złotych:
http://jmmods.eu/pl/czesci/30-jm22-spre ... ku-v1.htmlLub w Vapourart za 1,2 ojrosa:
http://www.vapourart.com/en/product/gp- ... -version-3Sprężynka od GP Papsa V3.


Zachodzące na siebie sprężynki - Monolitowa i Papsowa.

Utwardzony przycisk.


Weryfikacja czy wystarcza miejsca i nic się nie blokuje.

Tak więc moja opinia o tym zasilaniu jest taka:
Polecam tego moda osobom posiadającym zapasową sprężynkę od GP Papsa lub Jm22 v1 - albo podobną, poszukującym małego moda mechanicznego z nie oklepanym rozwiązaniem przycisku. Generalnie najlepiej by to było zasilanie parowane z jednym parownikiem na dłużej ( z uwagi na nie regulowny pin plus głowicy - ponieważ często przy zmianie parownika potrzeba podmienić pin w głowicy moda na krótszy/dłuższy - a dodatkowe piny są małe i mogą się pogubić więc raczej nie nadają się do noszenia luzem w kieszeni).
Generalnie jestem na tak, myślę że niedługo (po dopływie tzw. wolnej gotówki) uśmiechnę się do Bassmastera o Monolita bo przypadł mi ten maluch do gustu. Do mocnych stron tego zasilania należą:
- totalnie innowacyjna koncepcja przycisku (Bass pokazał, że jednak można inaczej - BRAWO),
-małe spadki,
-bardzo małe wymiary ( praktycznie o co najmniej 1 cm krótszy od typowych zasilań na rynku)
Do słabych stron zaliczam:
-brak regulowanego pin plusa (nie zawsze każdy ma jedno zasilanie pod jeden parownik),
-konieczność dosztukowania dodatkowej sprężynki utwardzającej przycisk,
-raz na 200/300 blokowań-odblokowań sprężynka wyskakuje z otworków i trzeba rozkręcić przycisk by ją wetknąć na miejsce.
Monolit z wybranymi parownikami.
JGM (kubek na 18350)

JMG (kubek na 18350)

GBB22 (kubek na 18350)

Origen v2 (kubek na 18650)

Veritas (kubek na 18650)

Pandora Shadow+blind adapter (kubek na 18500)

Porównanie z innymi modami (tubki na 18500)

kolejno od lewej Customatic, Gp Paps v3, Monolit, JGM.
Porównanie z innymi modami (tubki na 18650 i 26650)

Kolejno od lewej Big Worker, Monolit, Gp Paps v2.5.
Dwa Monolity w towarzystwie.

Mam nadzieję że nie zanudziłem, wytrwałych pozdrawiam!
