EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By pol
#1911536
Apel Starego Chemika

Nie eksperymentujcie! Ostrzeżcie innych.


Moi drodzy – trafiłem dziś na artykuł z brytyjskiego The Independent. Mowa w nim o kilkunastu dzieciakach z okolic Manchesteru, którym jakiś %^&^$^ dostarczył liquid do e-fajek. W założeniu miał on zawierać kanabinoidy ([ciach] i podobne), a więc z definicji dzieciaki chciały popróbować jak to jest być na lekkim haju. Skończyło się to dla nich nieciekawie, ponieważ po utracie przytomności trafili w trybie pilnym do szpitala, niektórzy w stanie ciężkim. Specjaliści starają się zawsze w takich sytuacjach dociec, czym się pacjent zatruł, bo tylko wtedy mogą wdrożyć odpowiednie leczenie. W tym przypadku okazało się, że w płynie nie było ani czystego [ciach] ani oleju konopnego. Zawierał on świństwo znane m.in. pod nazwą „spice”. Co to takiego? Ano jest to syntetyczny kanabinoid, strukturą zbliżony do [ciach], podobnie jak inny całkiem popularny o nazwie K2.
Rzecz w tym, że te cholerne syntetyki są wielokrotnie silniejsze niż naturalne kanabinoidy. Badania wykazują, że wiążą się z receptorami w mózgu czasami nawet sto razy silniej. Jeśli taki płyn zostanie użyty przez kogoś, kto nie jest solidnie uzależniony, efekty mogą być tragiczne. Te dzieciaki z Manchesteru miały wielkie szczęście, bo przeżyły. Inni mogą tyle szczęścia nie mieć. Od razu uprzedzam – nie dotyczy to tylko kanabinoidów. Podobne działanie mają syntetyczne opioidy, np. pochodne zdobywającego niestety popularność także w Polsce fentanylu. Warto jeszcze dodać, że zapewne domorośli chemicy produkujący te związki z myślą o wprowadzeniu ich na czarny rynek niespecjalnie dbają o jakość produkcji i oczyszczenie substancji czynnej. Dość oczywiste jest, że nikt nie przyjdzie do nich z reklamacją ani nie zgłosi tego na policji.
Ta sytuacja przypomina mi do pewnego stopnia historię „kompotu”, czyli polskiej heroiny. Przepis stworzony (niestety) przez dwóch zdolnych studentów chemii dość szybko rozniósł się po kraju. Ludzie targali wory słomy makowej i gotowali. Potem już nie bawili się w żmudne oczyszczanie, tylko gęstą brązową ciecz walili w żyłę. Trudno nawet oszacować, ile od tego umarło.

Dlatego proszę, błagam, apeluję – nie zaopatrujcie się w liquidy z nielegalnych źródeł! Nigdy nie będziecie wiedzieć, co jest w środku.

To jest rosyjska ruletka, ale taka, w której w bębenku jest 5 nabojów i tylko jedno miejsce puste. Nie ryzykujcie, bo życie jest zbyt cenne.



I proszę – rozpowszechnijcie ten apel jak najszerzej – szczególnie wśród ludzi młodych, którzy są znacznie bardziej podatni na pokusy.
Awatar użytkownika
By Fabian74
#1911564
marcos2 pisze:@Mastertext A tak poza tym, to się dobrze czujesz??? Życzę dużo zdrówka i wytrwałości w staniu w kolejce do garażu Ziutka po jego wspaniałe soczki. A jakie one tanie....
:palm




A jakie dobre.
Słuchaj kolego , przyjmijmy że mój młodszy 45 letni brat miesza od lat wspaniałe liquidy używając do tego najlepszych składników.
Liquidy tak dobre,że 99 % tego co jest w sklepach to zwykła uryna a ja je od niego kupuje.
Czy to źródło jest i czy będzie legalne czy nie?
By Mastertext
#1911568
marcos2 pisze:@Mastertext A tak poza tym, to się dobrze czujesz??? Życzę dużo zdrówka i wytrwałości w staniu w kolejce do garażu Ziutka po jego wspaniałe soczki. A jakie one tanie....
:palm

Czytaj ze zrozumieniem. Nigdzie nie sugerowałem, że u garażowego Ziutka za 1,2 PLN masz kupować. Odniosłem się jedynie do określenia "legalne źródło" w rozumieniu "zaufane i sprawdzone", bo to fikcja. To państwo z tektury, które daje zatrudnienie od 30 lat np. planistom od elektrowni atomowej - oni biorą kasę i w ogóle nie są zainteresowani czy taka elektrownia powstanie bo skończą się ich synekury. A co Twoim zdaniem myślą o płynach do e-papierosów i kontrolowaniu ich składu, skoro, jedyne na co wpadli to akcyza pobierana od legalnie działających.
Awatar użytkownika
By pol
#1911577
joloass pisze:POL powinien napisac; nie zaopatrujcie sie mlodziezy w liquidy u dealarow narkotykow :idea:

@joloass
No tak...
Nawet problemy z czytaniem ze zrozumieniem tu nagminnie występują.

Przeczytaj jeszcze raz treść pierwszego postu i zobacz gdzie prowadzi link.
Może przy drugim lub trzecim, lub kolejnym czytaniem coś zrozumiesz.

Oczywistą oczywistością jest to, że obiema rękami podpisuję się pod apelem Starego Chemika.

@Fabian74
Nie wiedziałem, że nie rozróżniasz pojęć "nielegalne źródło", a Twój brat. No chyba, że jednak Twój brat zalicza się do nielegalnego mieszacza.

@Mastertext
Miałem Cię za sensownego faceta, ale okazuje się, że polityka zaćmiewa jasność Twego rozumu.
Co z tematem ma sprawa "elektrowni atomowej"?

Zapoznaj się może z ważnym dla chmurzących tekstem
Polskie prawo gwarantem bezpiecznego obrotu papierosami elektronicznymi


Zakończę cytatem ze Starego Chemika z innego wpisu na Jego blogu
Oczywiście każdy truje się tym, czym chce, ale warto się czasami nad tym zastanowić.
Awatar użytkownika
By pol
#1911579
@Fabian74
Zazwyczaj staram się czytać ze zrozumieniem. Faktem jest nie zawsze mi to wychodzi. Od czasów szkolnych czasem mam problem z wyjaśnieniem "co autor miał na myśli".

Fabian74 pisze:... od niego kupuje.
Czy to źródło jest i czy będzie legalne czy nie?

To Twój brat jest oficjalnym producentem e-płynów i wprowadza płyny do e-papierosów do obrotu?
Awatar użytkownika
By Fabian74
#1911580
pol pisze:@Fabian74
Zazwyczaj staram się czytać ze zrozumieniem. Faktem jest nie zawsze mi to wychodzi. Od czasów szkolnych czasem mam problem z wyjaśnieniem "co autor miał na myśli".

Fabian74 pisze:... od niego kupuje.
Czy to źródło jest i czy będzie legalne czy nie?

To Twój brat jest oficjalnym producentem e-płynów i wprowadza płyny do e-papierosów do obrotu?




Nie, robi to grzecznościowo , a ja mu płacę za zużyte komponenty.
Czyli liquidy pochodzą z nielegalnego źródła wg prawa tak?
Awatar użytkownika
By pol
#1911584
@Fabian74
Szkoda, że ważny wg mnie temat o istniejącym zagrożeniu dla zdrowia używanie/nabywanie liquidów z nieznanego źródła zamienia się w pyskówkę.

Nie znam Twojego brata. Nie wiem jaką posiada wiedzę o chemii.
Sam kiedyś zaczynałem się "bawić" w mieszanie. Szybko zrezygnowałem z tych eksperymentów smakowych.
Przeszedłem na chmurzenie bazy bezsmakowej. Wychodząc z założenia, że porzuciłem palenie tytoniu na rzecz chmurzenia w trosce właśnie o zdrowie.

Co można namieszać nie znając tajników chemii, dowiedziałem się dość szybko dzięki lekturze Starego Chemika.

Niedawno na forum była dyskusja o wadliwości plastikowych pojemników POD-ów (wcześniej podobne dyskusje były o clearomizerach).
Winą za pękanie pojemników zrzucono na dodatki smakowe, których używanie w liquidach nie wywołuje "krwawienia z płuc u chmurzących" (opinia jednego z forumowiczów).
Mowa o aldehydzie cynamonowym i kwasie cytrynowym.
-> zestaw-dla-starszej-osoby-t135671.html

Nie popadajmy w skrajności, ale miejmy na uwadze, że nie tylko młodzież poszukuje "super" doznań. Kiedyś polski kompot był cool.

****************
-> https://starychemik.wordpress.com/2016/ ... oznych-lq/
Ostatnio zmieniony 21 gru 2019, 00:45 przez pol, łącznie zmieniany 2 razy.
By Mastertext
#1911638
@pol uważam, że, być może,zaliczasz się do tych, którzy mój post opacznie zrozumieli - moja wina. Oczywiście, że powinniśmy zaopatrywać w płyny wyłącznie ze sprawdzonych źródeł i wciągać jedynie te, które w 100% spełniają nasze kryteria, ale na władze RP nie ma w tym względzie na co liczyć . Tar samo jak na rynek, bo nadal nie kupię w PL HANGDA/HANGSEN USA MIX LIGHTS 100%VG. I co niby mam popierać?
Awatar użytkownika
By pol
#1911642
@Mastertext
Nie wykluczam, że opacznie zrozumiałem Twój wpis.

Nie obawiam się też o to, że sam nabędziesz liquid ze źródła, o którym nic nie wiesz ani od podejrzanej osoby.

Apel Starego Chemika wg mnie jest jednoznaczny i ostrzega, że istnieją i mogą coraz częściej pojawiać się "oferty" sprzedaży liquidów, które należy omijać szerokim łukiem.
By tomeh
#1911823
Niestety przez bezsenność czytam temat po temacie.

Z tymi źródłami to jeszcze bardziej bym się trzymał z daleka niż daleko. Już nie chodzi o przykłady alkoholu po jakim ludzie schodzili bo był tani od lewego a to trucizna była a nie czysty %. Im droższe będą takie środki a przecież w innym temacie mówimy o opodatkowaniu a więc wzroście ceny to tym więcej będzie mieszanek parchów. Legalne źródła może droższe ale masz w razie co odszkodowanie, a u bolka bez paragonu jak się nabawisz czegoś paskudnego to będzie tylko samemu sobie winny.
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

Jak to jest z tymi deserówkami?

Witajcie :wink: Temat troszke nostalgiczny bym p[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.