EPF
Dział dot. gotowych płynów z nikotyną lub bez ze sklepowych półek.
By Mestido100
#1870479
Cześć,
Chciałbym kupić kilka sampli z vapelab, które są sprzedawane w buteleczkach 10ml. Ilość aromatu to 1ml. Czy działa to tak jak w premixach, że uzupełniamy ( przeważnie) 10 ml bazą czyli przeważnie pod górną granicę, czy jednak są jakieś inne proporcje ? Nie wiem czy kupować oddzielne buteleczki np 60 ml czy wlewać do tych które daje producent. Baza 70/30, Dzięki :)
Awatar użytkownika
By Isia
#1870485
Na stronie sklepu,przy każdym aromacie masz podane sugerowane stężenie,wystarczy przeczytać.
By Mestido100
#1870487
Ok, powiedzmy mam 15 %.
Czyli na 10 ml bazy daje 1,5ml aromatu ?
Awatar użytkownika
By Isia
#1870489
8,5ml bazy + 1,5ml aromaty = 10ml
By Mestido100
#1870490
Ok, a jak to się sprawdza w praktyce. Patrzycie na zalecenia producenta ? Czy raczej ich propozycje smakowe wychodzą mało wyrazne ?
Awatar użytkownika
By Isia
#1870491
Kup i sam sprawdź,na forum jest nawet temat o tych aromatach.
Awatar użytkownika
By hilton1
#1870574
Różne aromaty są różnie stężone, na 1 ml aromatu daj 6 ml bazy , jak będzie zbyt intensywny smak do dolej bazy , aż uzyskasz odpowiedni dla Ciebie smak.Krotko mówiąc musisz eksperymentować.
Awatar użytkownika
By SuwMar
#1870579
Jest podane sugerowane stężenie:
Mestido100 pisze:Ok, powiedzmy mam 15 %.
Czyli na 10 ml bazy daje 1,5ml aromatu ?

Jest podana odpowiedź:
Isia pisze:8,5ml bazy + 1,5ml aromaty = 10ml

Kolego @hilton1 nie mów tylko że się czepiam ale do czego nawiązuje Twoja odpowiedź?
hilton1 pisze:Różne aromaty są różnie stężone, na 1 ml aromatu daj 6 ml bazy , jak będzie zbyt intensywny smak do dolej bazy , aż uzyskasz odpowiedni dla Ciebie smak.Krotko mówiąc musisz eksperymentować.
Awatar użytkownika
By hilton1
#1870580
Ja jestem zwolennikiem liquidów w których smak jest mocno wyczówalny. Dozowanie aromatu podawane przez producenta jest dla mnie przeważnie zbyt małe i zwykle do bazy daję więcej aromatu niź przewiduje producent. Dodatkowo mając do dyspozycji tylko 1 ml. aromatu i rozcieńczyłbym go w 8 ml. bazy , a okazało by się że smak jest dla mnie mało intensywny , nie miałbym już żadnego zapasu , aby dodać aromatu. Do tego nawiązuje moja odpowiedź.
By Mestido100
#1877704
Ok a jak sprawa się ma w aromatach maiart ? Aromat 5% 1.5g to wystrrarczy na 30ml bazy + 1.5 g aromatu. A piernik, który ma 1 % i mam go 1.5ml ? 150ml? Coś źle licze...
Awatar użytkownika
By SuwMar
#1877709
Hmm... mieszanie wagowe i procentowe, trochę dwie inne bajki. 1.5ml aromatu może ważyć 1.2g i równie dobrze 1.7g.
1.Przy stężeniu aromatu 5%- 28.5ml bazy+1.5ml aromatu.
2. Przy stężeniu aromatu 1%- 148ml bazy+ 1.5ml aromatu
Awatar użytkownika
By SuwMar
#1877711
mattoid1973 pisze:Dobrze liczysz.

Ja jestem innego zdania niż kolega @Mestido100 .
By Staszek.S
#1877714
Ja również... Kolega @Mestido100 w obliczeniach nie uwzględnił że stężenie liczy się względem całości roztworu (sumy składników).
Na przykład mając 10ml aromatu i chcąc uzyskać roztwór 10%, należy dodać te 10ml do 90ml bazy (a nie do 100), aby w sumie otrzymać 100ml roztworu o stężeniu 10%.
Dodanie tych 10ml do 100ml bazy spowoduje zaś otrzymanie 110 ml roztworu o zawartości 10ml aromatu czyli o jego stężeniu 9,09% czyli nie będzie to to o co nam chodziło :)
By mattoid1973
#1877721
SuwMar pisze:
mattoid1973 pisze:Dobrze liczysz.

Ja jestem innego zdania niż kolega @Mestido100 .
No to może inaczej. Zawsze mieszam aromaty objętościowo, a nie wagowo. Ale może się jakoś chemik wypowie.

Edit:
Oczywiście stężenie liczymy w stosunku do całości cieczy wynikowej, czyli np. 1 ml aromatu i 9 ml bazy daje nam stężenie 10%.
By Staszek.S
#1877735
Np ja jestem chemikiem z wykształcenia :) Ale tu wystarczy wiedza na poziomie klasy 7ej szkoły podstawowej...:)
I nie ma znaczenia wagowo czy objętościowo- tzn ma w kontekście wyniku końcowego, ale procent to procent i czy wagowo, czy objętościowo (a może też molowo?:) - liczymy identycznie:)
By mattoid1973
#1877741
Jak liczyć procenty lub proporcje to ja wiem. Pomimo, że edukację zakończyłem "parę" lat temu, z matematyka nie mam problemu. I też uważałem, że sposób liczenia nie ma znaczenia. I tak prawie każdy ma swoje ulubione stężenia.
Awatar użytkownika
By hilton1
#1877752
Smak otrzymanego liquidu musi odpowiadać Twoim indywidualnym oczekiwaniom , co z tego że wymieszasz to prawidłowo w/g zaleceń producenta , jak smak nie będzie odpowiedni dla Ciebie.
Moja rada: wlej do 1ml. aromatu ok. 5 , 6 ml bazy, jeśli smak liquidu będzie zbyt intensywny , to dodaj kolejny 1 ml bazy, i tak stopniowo dojdziesz do smaku , który Cię usatysfakcjonuje.
By Mestido100
#1877814
Ok, macie racje w tych 10 gramach już powinno znaleźć się 1,5g aromatu. Będę próbował na smak, aczkolwiek piernik o 1% mnie zadziwia, że jest aż tak wydajny :)
Awatar użytkownika
By Timi
#1877833
Staszek.S pisze:Np ja jestem chemikiem z wykształcenia :) Ale tu wystarczy wiedza na poziomie klasy 7ej szkoły podstawowej...:)
I nie ma znaczenia wagowo czy objętościowo- tzn ma w kontekście wyniku końcowego, ale procent to procent i czy wagowo, czy objętościowo (a może też molowo?:) - liczymy identycznie:)

To należy wytłuścić i umieścić na głównej stronie, a leniwa gimbaza niech sięga do książek i nadrabia żenujące zaległości.
AMEN!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
By Staszek.S
#1877840
Hehe dzięki... ale ja chyba znam przyczynę generalnego braku tej wiedzy u gimbazjalistów... Przecież oni...nie chodzili do 7 klasy, kiedy to 'było brane'... A my się dziwimy że nie wiedzą :)
By Mestido100
#1878753
Dziwna sprawa, od kiedy robię swoje liquidy, (baza bioskamed) to pod ustnikiem nie zbiera mi się żaden płyn. W premixach ten problem był nagminnie. Czy może to być kwestia wody w "sieciówkach" ?
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.