EPF
Dział o bazach (PG/VG), shotach i solach.
Awatar użytkownika
By matatiti
#1747273
Baza oficjalnie nie miała jeszcze swojej premiery w Polsce, ale z tego co mi wiadomo kilka osób już jej próbowało i może zechce podzielić się swoimi spostrzerzeniami. Mnie, jako osobę mieszającą od jakiegoś czasu i lubiącą eksperymentować w tym zakresie, bardzo ta nowinka zainteresowała. Baza syntetyczna, czysta, czyli jak zapewnia nas producent, pozbawiona zanieczyszczeń, które towarzyszą zwykłej bazie tytoniowej. Na ile to jest prawda, a na ile marketingowy bełkot - nie mam stosownej wiedzy aby to oceniać i to raczej zagadnienie dla chemików. Czy jest "zdrowsza", mniej szkodliwa od tradycyjnej - to także temat do wielu badań.
NTN czyli Non Tobacco Nicotine testuję już od dwóch miesięcy i w pewnym sensie jest jeszcze dla mnie zagadką. Niewiadoma jest jej przyszłość na rynku polskim oraz cena jaka miałaby jej towarzyszyć. Nie wspominam już o jej mocy, czy sposobie konfekcjonowania, bo to już zmartwienie importera i jest jasno określone przez ograniczenia wynikające z zapisów gniot-ustawy implementującej unijną dyrektywę. A cena? Obecnie jest kilkakrotnie razy wyższa od bazy standardowej. Jak ta cena będzie się kształtować na polskim rynku, jeszcze nie wiem, czas pokaże.

Składnikami bazy jest USP Grade Propylene Glycol (E-1520) oraz Non-tobacco Nicotine (54-11-5). Baza jest przezroczysta i ma ledwo wyczuwalną woń. Po jej otwarciu trzeba się mocno postarać aby wyczuć jakikolwiek jej zapach. Wapowana w mieszaninie gliceryny i glikolu, bez dodatków aromatów, w proporcjach 50:50 jest praktycznie bez smaku. Na próżno doszukiwać się w niej jakichkolwiek nut tytoniowych, więc fani wapowania samej bazy mogą się czuć rozczarowani. Natomiast ciekawie zaczyna się robić po dodaniu aromatów. Otrzymujemy wtedy smak mieszanki niezmąconej jakimkolwiek posmakiem bazy. W końcu NTN pozbawione jest charakterystycznego smaku i woni. Dla jednych może być to plusem, a dla innych rozczarowaniem. Mieszanki nabierają jakby surowego charakteru i gdzieś tam zanika ich drugie ukryte dno. Na próżno doszukiwać się tam głębi do której przyzwyczailiśmy się w mieszankach opartych na standardowej bazie nikotynowej. Z kolei wielbiciele smaków owocowych, poszukujący czystego smaku bez najdrobniejszego fałszu, powinni być ustatysfakcjonowani.
Na koniec rzecz najważniejsza, która wielu może się nie spodobać, lub rozczarować. NTN w procesie produkcji utraciło charakterystyczny dla standardowych baz rodzaj "kopa" i wapując mieszankę o mocy 3mg odnieść można wrażenie jakby to była mieszanka o wrtości dwa razy mniejszej. Podobnie jest z mieszankami 6mg, gdzie odczuwalność jej kształtuje się w granicach 3mg. Tego charakterystycznego "kopa" może co poniektórym brakować, zwłaszcza osobom lubiącym specyficzne "ukłucie" w gardło podczas wapowania.

Podsumowanie.

Plusy:
- czystość
- brak charakterystycznego zapachu
- dobre oddawanie smaków mieszanek
- brak kancerogennych substancji (wg zapewnień producenta)

Minusy:
- wysoka cena
- brak charakterystycznego "kopa"
- brak większych testów czy badań i informacji w sieci
- problem z dostępnością na rynku polskim

Osoby zainteresowane tematem i chcące dowiedzieć się więcej szczegółów na temat tej bazy zapraszam na PW.
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1751535
Mam trochę inne odczucia niż kolega matatiti.

Dla mnie baza ma kopa, ale innego niż ten do którego przyzwyczaiły mnie zwykłe bazy.
Na pierwszy ogień zrobiłem czystą bazę 3mg 50:50. Zwykła baza czy liquid o tej mocy są dla mnie niewapowalne, zatyka mnie i dusi.
W przypadku bazy NTN kop jest, ale dopiero na wydechu. Dałem radę normalnie wapować, jednak moc okazała się o wiele za duża, po trzech czy czterech zaciągnięciach miałem dość. Czyli działa :-)

Na co dzień wapuje liquidy o mocy 1mg i takie też zrobiłem próbki.
Liquidy smakują bardzo dobrze, nie stwierdziłem jakichkolwiek anomalii w smaku.
Moc również prawidłowa, nie odczuwałem niedosytu.
Awatar użytkownika
By Riccardo
#1751655
Ja z kolei zgadzam się z Matim.
Na początek zrobiłem bazę „do roboty”, czyli czyste PG, 3 mg. Odczucia mam takie, jakbym jarał zerówkę - zero kopa, drapania etc. Natomiast czuję nikotynę w organizmie.
Druga próba to dodanie NTN do gotowych baz Inawery - DNB i VBT, tak, aby wynikowo był 1 mg. I tutaj podobnie, nie czuję podczas zaciągania nikotyny, dopiero czuję ją w organizmie.
Sama NTN jest bezsmakowa, bezzapachowa, delikatna.
Mam wrażenie, jakby ta baza była wybrakowana, wyjałowiona. Czegoś jej brakuje. Mi niezbyt pasuje, ale może dla kogoś, kto chce mieć delikatne, aksamitne lq, to pewnie się nada.
Awatar użytkownika
By aiji
#1751704
W moim przypadku rozrabiałem bazę do 5mg 40pg 60vg oraz porównywałem z Hangsenem i Optimum o tej samej mocy i w tych samych proporcjach.Testowane w wersji solo i w połączeniu z aromatami owocowymi AL.
Mogę się zgodzić z przedpiszcami odnośnie "łagodności " i braku "swojego" smaku bazy, jak i rzeczywiście dużo mniej wyczuwalnym "kopie"- o ile Hangsen i Optimum przy wapowaniu "dopłucnym"przy tej mocy gryzły mnie w gardło, to Hiliq absolutnie nie ( co nie jest chyba zbyt korzystne, bo imo pewnie można łatwiej przedawkować przy wyższych mocach )
W połączeniu z aromatami miałem wrażenie ciut lepszego oddawania smaku, przynajmniej na owocowych- niestety wersje tytoniowe jeszcze się nie dogryzły, choć mam subiektywne wrażenie, że lepiej pachną ;).
Reasumując : pewnie mogłaby być to ciekawa propozycja, pod warunkiem przystępnej ceny i dostępności na rynku, o co pewnie w warunkach dyrektywy może być trudno...
Awatar użytkownika
By DorotaM
#1814617
pawel_aa pisze:Normalnie Gang Olsena w akcji :-)
Jeszcze adresy swoje podajcie :palm2



Dokładnie j/w.
Czyli? Sprzątanko tematu. :roll:
A niewtajemniczonym, ewentualnie ogromnie zdziwionym, proponuję lekturę Regulaminu Forum i obowiązującej ustawy.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.