EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
By gourmet
#1635878
Szlag mnie trafia, kolejna patelnia wybrzuszyła się centralnie i leci w niebyt. Do smażenia używam niezniszczalne żeliwne, ale naleśniki przerzucam lotnie i machanie kawałem żelastwa to chyba słaby pomysł. Ktoś poleci dobrą patelnię? Tzn. stricte naleśnikowa, niski łagodny rant, z powłoką teflon lub podobną i niezbyt ciężka. Najważniejsze - dno płaskie i takie ma pozostać na lata.
Awatar użytkownika
By pol
#1635888
Patelnia teflonowa?
Do uzyskania teflonu stosuje się kwas perfluorooktanowy – PFOA. Wdychamy go za każdym razem, gdy przyrządzamy potrawy na naczyniach pokrytych powloką teflonową. Substancja ta jest bardzo szkodliwaą dla ludzi zwierząt, przyrody. Związek ten nie ulega rozkładowi i utrzymuje się w środowisku przez setki lat, a żeby pozbyć się go z organizmu potrzeba aż pięciu lat! Naukowcy stwierdzili, że PFOA powoduje wady wrodzone, zaburzenia rozwojowe i hormonalne oraz podwyższony poziom cholesterolu. Kwas perfluorooktanowy uznawany jest również za czynnik rakotwórczy.

Czy to oznacza, że musimy pozbyć się z kuchni wszystkich naczyń z powłoką teflonową, czy może tylko tych, które mają teflon uszkodzony? Naukowcy twierdzą, że patelnia teflonowa szkodzi nie tylko wtedy, gdy teflonowa powłoka zostanie uszkodzona. Według badaczy szkodliwość teflonu zależy od temperatury, do której zostanie rozgrzany.

Może zatem lepiej zastanowić się nad zmianą patelni na taką, która nie posiadają szkodliwych substancji. Choć większość osób podejdzie do tych informacji dość sceptycznie, to jednak być może warto przemyśleć temat i nie narażać swojego zdrowia. Bo po co?


Zobacz patelnie firmy de Buyer:
Mineral B Element PRO lub French Collection B Element.
By gourmet
#1635917
Zapewne nie teflon, jakiś odpowiednik non-stick. W de Buyerach obawiam się nagrzewania rączki, wolę pracować bez rękawic.
Awatar użytkownika
By pol
#1635925
A to niby czemu w rękawicach?

ex.:


-- [scalono] 15 kwi 2016, 00:02:00 --

darek_b pisze:Panowie a nie lepiej takie pytania zadawać na forum naleśnikarskim ? :zakrecony

A w » Hydepark to tylko o d..ch? O naleśnikach już nie można?
By gourmet
#1635928
@pol - że niby metalowy uchwyt się nie nagrzewa? Te francuskie uchwyty to lity metal, mistrz omletu ma chyba z profilowanej blachy.
@darek_b - można, jeżeli masz nastrój na marketing szeptany.
Awatar użytkownika
By pol
#1635931
@ gourmet,

Kiedyś patrzyłem jak na zwykły marketing, gdy reklamowano garnki z metalowymi uchwytami, że się nie rozgrzewają, bo są pokryte złotem.
No i co? Ano się faktycznie nie rozgrzewają.

"Opracowanie" stalowej patelni




Ten też używa rękawic?
Awatar użytkownika
By razvizion
#1642110
@gourmet - Olkusz, mam dwie z czego jedna w domu rodzinnym, zero wybrzuszeń o ile nie zostawisz jej pustej na Bóg wie ile na ogniu. Lekka niski rant, powłoka spoko.


Sent from mobile.
Awatar użytkownika
By SqrK
#1642155
Vapujący Białystok pisze:Jeśli patelnia to tylko z ss - jak i nasze grzałki ;) bez żadnych powłok i innych udziwnień. Im cięższa tym lepsza.

Jestem z zawodu kucharzem, przeżuć 5naleśników taką patelnią to pogadamy :)
By Vapujący Białystok
#1642163
No Ty robisz naleśników pewnie setki, a kolega w domu pewnie z żywieniem zbiorowym nie ma dużo wspólnego. Dobra patelnia to wydatek nie 30-50- 80 zł dlatego proponuje zamiast kilku to jedną porządną i przyda się nie tylko do naleśników.

Ps. Podrzucanie to nie jedyna metoda by obrócić naleśnik ;)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2016, 23:01 przez Vapujący Białystok, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#1642167
Vapujący Białystok pisze:....

Ps. Podrzucanie to nie jedyna metoda by obrócić naleśnik ;)

Ale jaka widowiskowa...
I przy okazji lans wśród narybku....
Awatar użytkownika
By SqrK
#1642186
pol pisze:
Vapujący Białystok pisze:....

Ps. Podrzucanie to nie jedyna metoda by obrócić naleśnik ;)

Ale jaka widowiskowa...
I przy okazji lans wśród narybku....

Nie, niektórzy robią(tak jak moja mama, np. nożem przewraca) a ja tak nie potrafie, zawsze mi się skleja czy coś, muszę podrzucić i konieć, innego sposobu nie ma, ja sam zjadam po 4-5naleśników(mimo że ważę 65kg w porywach) a jak przyjdzie smażyć dla połowy rodziny która jest obok, 15naleśników-1naleśnik co 2min, ręka boli, a jak ktoś się tym fachowo zajmuje? mimo wszystko nawet w domu jeśli szukamy rozwiązania praktycznego wprost do naleśników nie do neutralnego smażenia, tak jak u mnie(naleśnik danie swięte, 1-patelnia do naleśników i 1-patelnia do wszystkiego innego) to faktycznie ss-mimo że cięzka, i tak się nie nada. Nie wiem jak kolega który założył temat, ale ja jeśli bym szukał patelni jedynie do naleśników to bym szukał do naleśników, a nie patelni mimo że ciężkiej to dobrej do czego innego bo z SS.

ps. nie im cięższa tym lepsza, tylko czym cięższa tym ma bardziej grube denko i spód nie wystudza się w mgnieniu oka, fakt nieraz to robi różnice, ale ja mam patelnie ceramiczną, która nagrzewa się szybciej niż się wystudza mimo że lekka i cienka, i nie robi to żadnej różnicy w dzisiejszej technice smażenia potraw.

ps2. kiedyś uważano ciężkie patelnie za cud techniki poniważ do nich nie przywierały żadne składniki, to po prostu zasługa temperatury, jeśli patelnia jest nierozgrzana to wszystko do niej zacznie przywierać, a grube patelnie trzymają temperaturę (równie dobrze jak stare żeliwne grzejniki w domu), tzn że ciasto naleśnikowe do nich nie przywierało, lecz produkowane dzisiaj patelnie(dobre, a nie te z supermarketu za 80zł) mimo iż szybko się studzą to szybko nabierają temperature więc jest to zupełnie bez znaczenia.
By gourmet
#1642213
razvizion pisze:@gourmet - Olkusz, mam dwie z czego jedna w domu rodzinnym, zero wybrzuszeń o ile nie zostawisz jej pustej na Bóg wie ile na ogniu. Lekka niski rant, powłoka spoko.

Przyjrzę się bliżej, dzięki za tip :beer:
Vapujący Białystok pisze:..., a kolega w domu pewnie z żywieniem zbiorowym nie ma dużo wspólnego. Dobra patelnia to wydatek nie 30-50- 80 zł dlatego proponuje zamiast kilku to jedną porządną i przyda się nie tylko do naleśników.

Nie smażę mniej niż kilkanaście jednorazowo (wchłonąć 10 z dżemem to fraszka) i waga ma znaczenie, bo inaczej niż w locie nie potrafię przekręcać. IMHO patelnia do naleśników musi być patelnią do naleśników nie wielofunkcyjną. Nieciężka, nieprzylegająca, niski rant i koniecznie płaska przez wiele lat.
Na brak patelni nie narzekam, 6 - 7 się znajdzie, jedynie z naleśnikową na lata nie mogę się wstrzelić.

Przy okazji - są 2 szkoły smażenia naleśników. Pierwsza - tłuszcz lejemy na patelnię, druga to tłuszcz wlewamy do ciasta i nic nie podlewamy podczas smażenia. Preferuję pierwszą.
By Vapujący Białystok
#1642231
Oczywiście zgadzam się z przedmówcami, jak i zostaje przy swojej opinii ;) W kuchni jak w łóżku, każdy ma inną technikę, ale liczy się by te naleśnik tak czy inaczej usmażyć ;) Powodzenia- hm..... Zgłodniałem od tego tematu ;)
Awatar użytkownika
By tunajerzy
#1642261
gourmet pisze:Przy okazji - są 2 szkoły smażenia naleśników. Pierwsza - tłuszcz lejemy na patelnię, druga to tłuszcz wlewamy do ciasta i nic nie podlewamy podczas smażenia. Preferuję pierwszą.


Jest jeszcze 3 szkoła. Stara i najlepsza. Patelnię przecieramy słoniną. Nic nie przywiera, a naleśnik to naleśnik, a nie nasączony olejem placek :D
By krystia
#1926601
Zgadzam się z Karol56, że patelnia Ariete Crepes jest świetna! Używam jej od kilku lat i nigdy się nie zawiodłam. Naleśniki są cienkie, chrupiące i idealnie równe.
Jeśli chodzi o szkoły smażenia naleśników, to zdecydowanie jestem fanką trzeciej opcji - smarowania patelni smalcem. Nadaje to naleśnikom niepowtarzalny smak i aromat, a przy okazji zapobiega ich przywieraniu.
Choć tłuszcz dodany do ciasta również się sprawdza, to uważam, że naleśniki smażone na smalcu smakują po prostu lepiej. Poza tym nie ma problemu z nadmiarem oleju psującym smak.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.