EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
By k73
#1805214
Szkoda, że większość z forumowego grona nie rozumie, że oni rzucili się z akcyzą na glikol i glicerynę WŁAŚNIE PRZEZ WAS. Gdyby po 20 maja 2017 większość z was kupiła normanie liquidy 10 ml, MF nie przyszło by nawet do głowy coś takiego. Śmiem nawet twierdzić, że proponowana stawka na 1 ml płynu liquidu byłaby niższa.
Z uzasadnień MF (gdzie mowa jest nawet o ręcznym rozrabianiu płynu do sprzedaży) jasno wynika bowiem, że to wszystko jest wymierzone przede wszystkim w bazy i ich komponenty. Liquidom 10 ml dostało się tak mocno rykoszetem.

Ja nie wiem na co liczyli ci, którzy wymyślali na wiosnę tego roku te wszystkie premixy, nikotynowe shoty, itp. Że MF to oleje? Że tak się uda? Firmy pooszczędzały na opłatach za zgłoszenia i w ten sposób udupili producentów liquidów i sklepy z liquidami.

Trzeba było jeszcze więcej wszędzie pisać: Co za głupek kupuje teraz liquidy w sklepie...

W piśmie LogerM nawet nie pisze teraz w ogóle o cenie liquidów po wejściu akcyzy, tylko ile baza czy glikol będzie kosztować... Zamiast skupić się na tym, na jakiej podstawie MF wyliczyło: "W przypadku płynu do papierosów elektronicznych udział akcyzy w cenie 10 ml płynu, wynoszącej po uwzględnieniu akcyzy 18,61 zł, będzie wynosił około 38 %.", skupia się na glikolu za 900 zł...

Dystrybutorzy gliceryny i glikolu już się wypięli na społeczność e-palaczy stosownymi zapisami w Kartach Charakterystyk tych płynów, a wy dalej swoje...
Awatar użytkownika
By PucH2
#1805217
@k73 A teraz siedzą i ryją kopary bo traumatyczne przeżycia im w powitaniu zafundowałem ja lub kto inny. Ciekawy punkt widzenia i nie bez racji bytu.
Awatar użytkownika
By miblah
#1805219
@PucH2 Ten punkt widzenia jest absurdalny. Oskarżam @k73, o to, że z jego winy nakładają na nas akcyzę - gdyby nie przeszedł na EIN, MF mogłoby nie zauważyć istnienia naszego rynku :lol:
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1805220
Czyli mam rozumieć, @k73 , że te wszystkie działania wynikają z troski o rodzimych producentów gotowych liquidów? :lol:
Awatar użytkownika
By DorotaM
#1805221
k73, nie mogłeś nas ostrzec tuż przed, zamiast oskarżać po?
Teraz mamy przesrane, a mogło być tak pięknie i uroczo.
By k73
#1805223
Krasnal45, PucH2 i inni

Tak? To jak uzasadnicie stawkę akzyzy na zerową bazę, glikol i glicerynę, którą już w niecały miesiąc po 20.05.17 zaproponowało MF? Ich widzimisię? Czy może wiedza o rynku i o tym, jak się kombinuje i omija ustawę?

Porównując: To tak, jakby na stacji paliw była benzyna PB (z wysoką akcyzą) i jej tańszy zamiennik, czyli LPG (z mniejszą akcyzą), a komuś przyszłoby do głowy (bo klienci się domagali) sprzedawać jeszcze ich kolejne tańsze zamienniki w bańkach do samodzielnego mieszania na parkingu i wlewania do baku... Celnicy pojawili by się tam w tydzień. I zawnioskowaliby do MF o ustalenie akcyzy na te płyny. Plus dowalić jeszcze w końcu konkretną akcyzę na LPG, a co. I tak się właśnie stało. Tyle, że jednocześnie to LPG (liquidy) będzie droższe od benzyny PB (paczka papierosów).

A wy dalej obwiniajcie BAT, Big Tobacco i cały tytoń.

Akcyza na liquidy była pewna, ale nie musiała być tak wysoka, ani wprowadzona tak szybko. Brawo WY, użytkownicy baz, PG i VG !
Awatar użytkownika
By miblah
#1805225
matatiti pisze:To moja wina, a raczej mojej słabej kosiarki


A zgłosiłem... *SMOKEKING*

@k73 te wypowiedzi nadają się do Hydeparku, a nie jako dyskusja pod poważnym tematem, który promuje się na FB. Nie wątpię, że trafisz do "kawałów i innych śmieszności" i "najlepszych cytatów z forum". :beer:
By Krasnal45
#1805226
@k73
Przestań się kompromitować. Gdzie Ty widziałeś zapisy, że gliceryna i glikol będą podlegać akcyzie???
Awatar użytkownika
By DorotaM
#1805227
Mati, chusteczki chcesz, czy będziesz tu siedzieć teraz zasmarkany?

k73, aż chciałoby się zapytać co bierzesz i dlaczego w takich ilościach.
Szkoda klawiatury na taką dyskusję.


Zresztą: i tak nie jest na temat więc zaraz ją stąd wywalę.
Żyj i pozwól żyć innym.
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1805228
Te wypowiedzi powinny trafić do działu "E-Palenie a zdrowie"
Awatar użytkownika
By PucH2
#1805229
Od pierwszych dni tego forum było wiadomo że jest prześwietlane przez służby te i inne. Więc nic nowego nie odkryłeś @k73 .
Awatar użytkownika
By miblah
#1805230
Krasnal45 pisze:@k73
Przestań się kompromitować. Gdzie Ty widziałeś zapisy, że gliceryna i glikol będą podlegać akcyzie???


Ale Krasnalu drogi, on nie ma z tym problemu (będzie, czy nie będzie). W zasadzie z jego punktu widzenia, lepiej jak "mieszaczom" dowalą akcyzę! Źle, że on zapłaci o 7 złotych + VAT więcej za gotowy liquid.

@matatiti - wydziel nowy temat z tego oftopica... :beer:
By Krasnal45
#1805231
@DorotaM
Zostaw do napiętnowania i dla potomności, jakie głupoty można wypisywać
Awatar użytkownika
By DorotaM
#1805232
Czekaj, właśnie szukam czy mamy tu sekcję absurdu.
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1805233
k73 pisze: A wy dalej obwiniajcie BAT, Big Tobacco i cały tytoń.

No to teraz jak nic, LogerM będzie musiał stworzyć jakieś zbiorowe przeprosiny... :roll:
Awatar użytkownika
By PucH2
#1805235
Ściepa na prezent do tych przeprosin? Mam w tym doświadczenie :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1805239
Myślę, że jakieś dwie głowy w ofierze największych mieszaczy styknie.
Awatar użytkownika
By kijan77
#1805240
k73 pisze:Tak? To jak uzasadnicie stawkę akzyzy na zerową bazę, glikol i glicerynę, którą już w niecały miesiąc po 20.05.17 zaproponowało MF? Ich widzimisię? Czy może wiedza o rynku i o tym, jak się kombinuje i omija ustawę?
Aromaty, glikol i gliceryna nie pojawiły się na półkach po 20 maja tylko są od kilku dobrych lat. Jeżeli uznali to jako "omijanie ustawy" po 20.05 to ich rozeznanie i wiedza o rynku są zerowe. Przecież od początku było wiadomo, że te produkty nie będą podlegać zgłaszaniu.
Co do premiksów to nie wiem czy jest to celowe omijanie, czy po prostu dobry pomysł na ułatwienie mieszaczom życia. Czy ten produkt ma aż taki duży udział w rynku, że MF zwróciło na to uwagę? Nie wiem, nie mam takich danych.

PS. Dajcie k37 spokój - ma inne spojrzenie na temat i tyle. To jest forum dyskusyjne, a nie jedynej słusznej myśli. Dyskutujmy na argumenty.
Awatar użytkownika
By PucH2
#1805243
Krasnal45 pisze:.... tylko że te argumenty trzeba posiadać a nie bzdury pisać :roll:

Tylko winny tak się broni, ale głowy krasnala nie oddam tak tanio :lol:
By k73
#1805245
Krasnal, nie ma ma czasu szukać po uzasadnieniu MF, zacytuję z pisma LogeraM: "Podkreślam, że nikt nie kupi gliceryny czy glikolu w sklepie z elektronicznymi papierosami gdyż litrowa butelka o wartości 14 złotych będzie tam kosztować blisko 900 złotych (z czego ponad 860 złotych to akcyza i podatek od towarów i usług). " Koniec cytatu.

Żal to powinno być wam nie mnie, tylko tych, którzy kupowali przez te lata i kupują cały czas normanie liquidy, bo zamiast obecnych 10 -12 zł będą płacić wkrótce 20-22 zł.

Chinole wymyślili fajny tani zamiennik dla tradycyjnych papierosów, ale oczywiście Polakowi było to dalej za drogo...

I ja się ośmieszam? Wystarczyło poczytać na początku maja, jak Inspektor ds Chemicznych mówił, że liczyli na dużo więcej zgłoszeń (zwłaszcza liqiudów). To już był dla nich jasny sygnał, że polski rynek jest zepsuty przez mieszaczy baz i aromatów i trzeba coś z tym szybko zrobić. Ale przecież to was kompletnie nie obchodziło, bo kto teraz kupuje liquidy, prawda? Nakupiliście bazy 18 mg (lub 36 mg), a potem tylko zerówka lub VG i jest super... No to widzicie, jak będzie super. Uwalona cała branża.

Szkoda tylko, że gotowy produkt, czyli liqiudy podrożeją tak drastycznie. Za rok bez zmrużenia okiem wszycy zapłacą 22 - 24 zł za buteleczkę liquidu, ciesząc się, że jest w ogóle jakiś wybór smaków... Taki był cel wszystkich mieszaczy baz, aromatów, PG i VG?
Gdyby ludzie nie mówili, że 10 zł za buteleczkę liquidu to drogo, to żaden sklep nawet by nie myślał, co tu zrobić? Komu normalnemu przyszłoby do głowy sprzedawać jakieś bazy czy glikole, mając dobre liquidy w wielu smakach?

Bez odbioru.
Awatar użytkownika
By Timi
#1805246
@k73
Sypię cały popielnik na czachę i idę popełnić sepuku :lol:
A tak na poważniej. Ile dziś spałeś i co wczoraj było w użyciu?
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1805248
@k73 , wykorzystywanie glikolu i gliceryny do tworzenia własnych liquidów miało miejsce od wielu lat. Możesz mi wytłumaczyć, co ich to obchodziło, skoro liqiudy nie były dotąd objęte akcyzą? Nie dochodziło tu do próby omijania akcyzy, bo jej nie było. Akcyza w tym momencie pojawia się na gotowe liquidy, a te z zerową zawartością nikotyny są prze nich traktowane tak samo. Cała tajemnica.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2017, 13:08 przez Ariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By miblah
#1805262
@k73 branża nie jest niszczona z powodu "omijania" ustawy przez mieszających składniki bazowe w domu. Po obecnej aktualizacji ustawy, na mieszanie w domu nawet pozwolono, choć pierwotnie tego nie było!

Art. 99c. 2. Za produkcję wyrobów nowatorskich nie uznaje się wytwarzania tych wyrobów przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwach domowych na własne potrzeby.


My - waperzy nie stanowimy masy jako wpływy budżetowe. Za to, stanowimy masę, jako ODPŁYWY budżetu z tytułu malejących wpływów z VAT i akcyzy na wyroby tytoniowe. I dlatego branża jest niszczona.

Pobieżne wyliczenia, abyś sobie uświadomił prawdziwe powody:

Jeden amator substancji smolistych zostawia około 80% wartości paczki analogów w budżecie. Przy 1 ramie na dzień, daje to 4380 złotych rocznie czystego wpływu do budżetu z jednej osoby (całkowity roczny koszt analogów, dla palacza marki premium, to około 5700 zł). A to nie koniec korzyści. Nałogowy palacz tytoniu nie odbierze swojej emerytury - czysty zysk. Wprawdzie nikt statystycznie nie odbiera swoich składek, bo zawsze umiera wcześniej, ale palacz to najlepsza inwestycja skarbu państwa!
Dla uproszczenia przyjmę, że koszt paczki na przestrzeni lat jest taki sam, odprowadzany podatek emerytalny jest taki sam i tak dalej...
Mężczyzna palący do końca życia, statystycznie umiera w wieku 69 lat. Jeżeli pali od 18 roku życia, to będzie palił lat 51, i w związku z tym przez całe życie odprowadzi z tytułu wpędzenia go przez państwo w nałóg, kwotę 223 tysięcy 380 złotych.


Średnio, również statystycznie, pracownik w tym smutnym kraju odprowadza miesięcznie 820 zł, z tytułu podatku "na emeryturę", co daje w ciągu 40 lat pracy 393 tysiące 600 złotych. Średnia taka emerytura będzie wynosić 1518 złotych na rękę. A "średnio", osoba statystyczna, która przejdzie na emeryturę w wieku lat 65, przebywa na emeryturze (nim nadejdzie jej koniec) przez 216 miesięcy. A palacz, maksymalnie 48. Zatem ile odbierze z powrotem nałogowy palacz? A no, statystycznie oczywiście, 72 tysiące 864 złote, z kwoty odprowadzonej tylko w papierosach i składkach "na emeryturę", wielkości 616 tysięcy 980 złotych.

Dlatego, każde skuteczne narzędzie w walce z nałogiem tytoniowym, to zagrożenie dla stabilności państwa. Każdy z nas, to potencjalna strata dla budżetu, wielkości nawet 600 tysięcy złotych na głowę. W zasadzie jesteśmy wywrotowcami i powinno się nas pozamykać.

I dlatego właśnie, każdy, kto nie przejdzie na e-papierosy, przez zaporową stawkę akcyzy, to zysk nadzorcy. Każdy kto powróci z EIN do nałogu tytoniowego, to zysk nadzorcy!!!

Aha - przypominam, że tak zwaną składkę zdrowotną odprowadzamy osobno! Proszę w związku z tym nie pisać o kosztach leczenia... (wspominam o tym, na wszelki wypadek!).

W 2015 roku, za pomocą badania ankietowego, oszacowano ilość palaczy tytoniu na 24% populacji, w wieku od 15 lat w górę. Ilość palaczy z roku na rok spada. Ale 24% dla tego przedziału, to 7 milionów 820 tysięcy osób. Ta ilość palaczy powinna odprowadzić do budżetu rocznie od 28 do 34 miliardów złotych w akcyzie i vat (szacunki moje, mogą być błędne). Jednak w roku 2015, z tego tytułu branża tytoniowa przekazała do budżetu 23 mld złotych (badanie przeprowadzone na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej).
Czyli 7 do 11 mld budżet traci, na skutek przemytu tytoniu.

Podobno w 2016 roku ilość e-palaczy w PL szacowano na 1,5 do 1,7 mln. To oznacza (tak bezrefleksyjnie, jak to robią ministerstwa) „bezpośrednią stratę" z tego tytułu w budżecie, na poziomie 6,6 do 7,5 mld złotych rocznie - bo tyle byśmy odprowadzili paląc analogi.

I skoro jeden palacz dożywotni, to zysk rzędu 600 tysięcy złotych, to 1,5 do 1,7 mln e-palaczy, to (w tym samym sensie) strata rzędu 0,9 do 1,02 biliona złotych.

Tak więc, nawet jeśli wrócimy do analogów z przemytu, to przynajmniej umrzemy wcześniej, ku uciesze budżetu... :lol:

I to jest cel tych zmian.

EOT ;)
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1805268
I to można by było porozwieszać na słupach ogłoszeniowych :beer: Najlepiej na tych w okolicach kiosków.
Awatar użytkownika
By Master_PiT
#1805271
Ja tylko zapytam, jakie to są te dobre liquidy za 10-12zl :lol: bo nie spotkałem się z takimi... (pomijając MaiArt), za dobre liquidy trzeba zapłacić ok 20-40zl /10ml.
Co w moim przypadku wiązało by się z kosztami ok 50zl dziennie za sam liquid, nie licząc sprzętu...
Ale nie z powodu pieniędzy mieszam swoje (aczkolwiek jest to też istotne), znalazłem swoje smaki w aromatach i mi po prostu pasuje. W jednym parowniku używam 50vg,w drugim 60, a jeszcze innym 70 albo lepiej. Daje mi to wybór, dopasowania do swoich preferencji, eksperymentów mieszania smaków itp.


Poza tym to nie Polacy są liderami mieszania liquidów....
Awatar użytkownika
By PucH2
#1805273
Obliczenia z grubsza ale pokazują skalę i prawdziwe przyczyny zjawiska tej choroby w wielu państwach, jak i naszym. @miblah dzięki za te liczby *GOOD* .

@Master_PiT może liderami nie są ale to właśnie Stary Chemik złamał monopol Chińczyków na liquidy.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2017, 14:30 przez PucH2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By miblah
#1805274
@PucH2 - dokładnie - właśnie o skalę się rozchodzi.
By Krasnal45
#1805276
Dajcie już spokój człowiekowi, bo to beton. Podejrzewam, że handluje jakimiś P1, albo innymi Liquinami i stąd jego rozgoryczenie. Już rok temu występował w obronie wysepek...
Awatar użytkownika
By PucH2
#1805279
Krasnal45 pisze:Dajcie już spokój człowiekowi, bo to beton. Podejrzewam, że handluje jakimiś P1, albo innymi Liquinami i stąd jego rozgoryczenie. Już rok temu występował w obronie wysepek...

Umiejętnie wsadził kij w mrowisko. Jednak to nie wątek o nim.
Awatar użytkownika
By McGrinn
#1805418
@miblah

Takiej odpowiedzi się tu nie spodziewałem, pozamiatałeś :beer: .

@k73

Strollowałeś forum nieprzeciętnie, również pozamiatałeś :beer: .
Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.