EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By Martin Eden
#972771
Witam.
Jestem uczestnikiem forum od kilku miesięcy i postanowiłem założyć nowy temat dotyczący książek. Przeglądając forum natknąłem się na temat o książkach , który " umarł śmiercią naturalną " około trzech lat temu. Uważam , że taki wątek powinien istnieć dla osób , które czytają książki i chciałby podzielić się swoimi opiniami , wrażeniami czy też po prostu ocenić przeczytaną pozycję lub o niej podyskutować, wymienić poglądy. Są tematy o serialach , muzyce niech będzie też o książkach , chociaż ich czytanie staje się z upływem lat coraz mniej popularne. Moja propozycja jest następująca , w tym temacie przedstawiamy swoje ulubione książki , możemy napisać o ich treści , poruszanych tematach , ocenić je w skali od 0 do 6 , napisać krótką recenzję , zachęcić innych do przeczytania lub im to odradzić. Może z czasem jeżeli taka forma by się sprawdziła można by było sporządzić jakąś listę na przykład TOP 10 książek przez nas przeczytanych. Tematyka książek jest dowolna , mogą być to powieści , książki historyczne , biografie itd. może też książki dla dzieci. Jeżeli dana pozycja ukazała się jako audiobook dobrze by było to zaznaczyć / może jak ktoś nie przeczyta , to posłucha np. w domu lub długiej trasie jadąc samochodem /.
Ja zacznę od klasyki i książek , które przeczytałem ładnych parę lat temu .

1. Gabriel Garcia Marquez " Sto lat samotności "
Dla mnie jedna z najlepszych powieści jakie przeczytałem. Specyficzny klimat i forma opisanej historii rodu Buendia przenoszą nas w świat wierzeń i mitów Ameryki Południowej.
Ocena : 6
2. Michaił Bułhakow " Mistrz i Małgorzata "
Co tu dużo pisać , klasyka i tyle.
Ocena : 6
3. Umberto Eco " Imię róży "
Powieść umiejscowiona w opactwie benedyktynów , w XIV wieku. Średniowieczny kryminał w stylu Sherlocka Holmesa. Na podstawie książki nakręcono film , który jednak w niewielkim stopniu oddaje klimat i przekazuje informacje historyczne zawarte w książce.
Jedyne co mnie rozczarowało w tej pozycji to zakończenie.
Ocena : 5 / ze względu na zakończenie , które mnie rozczarowało /.

P.S. Jeżeli podobny temat istnieje a go nie odnalazłem proszę moderatora o usunięcie mojego wpisu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By hafferot
#972812
Jako, iż jestem fanem literatury Szwedzkiej to od siebie mogę polecić:
1. Stieg Larsson
Seria Millenium:
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Dziewczyna która igrała z ogniem
Zamek z piasku, który runął

2. Henning Mankell
Saga o Wallanderze:
Morderca bez twarzy
Psy z Rygi
Biała lwica
Mężczyzna, który się uśmiechał
Fałszywy trop
Piąta kobieta
O krok
Zapora
Piramida
Nim nadejdzie mróz
Niespokojny człowiek

Nie jestem w stanie ocenić tych powieści, po prostu są świetne idealne dla fanów kryminałów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Julia
#972819
Marquez "Miłość w czasach zarazy". Uwielbiam od dziecka, ostatnio wyszedł film, nie mam odwagi obejrzeć.
"Sto lat" oczywiście na pozycji drugiej.
Awatar użytkownika
By Martin Eden
#972825
" Miłość w czasach zarazy " przeczytałem , też jedna z moich ulubionych . Film widziałem , nie oglądaj , rozczarujesz się /przynajmniej ja tak miałem /. W ogóle nie oddaje atmosfery powieści.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By kowjack
#972951
Witam.

Podsumuje zeszly rok i tylko te dobre godne polecenia :-)

Tak jak kolega Hafferot Stieg-a Larssona- Milenium , ( film sie nie umywa do ksiazki , cale szczescie najpierw przeczytalem pozniej obejrzalem ) w mojej ocenie 5/6 Kryminal . Lars Kepler -Hipnotyzer , kryminal 5+/6 ( taka sama sytuacja jak wyzej z filmem ), goraco polecam . Jakub Ćwiek - Dreszcz 4/6 , Chlopcy 4/6 reszta ksiazek Jakuba mi nie podeszla mi wiec nie bede polecal . Goraco polecam John Grisham-a Firma , Zaklinacz deszczu ,Kancelaria ,Lawa przysieglych , Obroncy ulicy , Klient , Komora wszystkie oceniam na 5/6 . I na koniec goraco polece Jo Nesbø - Policja , Czlowiek nietoperz , Pierwszy snieg , Karaluchy , Czerwone gardlo , Lowcy glow , Trzeci klucz , Pentagram , Anioly i Wybawiciela , kryminal i wszystkie oceniam na 5 + /6 .

@ hafferot moze to nie szwedzka tylko norweska literatura ale polecam Harry Hola komisarza w ksiazkach Jo Nesbø , powinno Ci sie spodobac :-)


Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
By hafferot
#972994
kowjack pisze:
@ hafferot moze to nie szwedzka tylko norweska literatura ale polecam Harry Hola komisarza w ksiazkach Jo Nesbø , powinno Ci sie spodobac :-)


Pozdrawiam serdecznie

:piwo

Nazwijmy ogólnie, że jestem fanem literatury nordyckiej, aktualnie Szwedzkiej , ale nic nie stoi na przeszkodzie by przekraść się przez granice do Norwegi :)
Lubię w literaturze Nordyckiej ich opis rzeczywistości, opis tego jak w tych krajach na przestrzeni lat zmieniało się społeczeństwo.

(…) zapytała go, dlaczego życie w Szwecji jest takie trudne.

- Czasami myślę sobie – powiedział – że powodem może być to, że przestaliśmy cerować skarpety. (…) W czasach mojej młodości w Szwecji nadal cerowało się skarpety. Nawet uczyłem się tego w szkole. Aż nagle z dnia na dzień przestano je cerować. Dziurawe skarpety po prostu się wyrzucało. Przeobraziło się całe społeczeństwo. Zdzieranie i wyrzucanie stało się powszechnie obowiązującą regułą. O tych, którzy obstawali przy cerowaniu, ani się nie mówiło, ani się nie słyszało.

Henning Mankell "Piąta Kobieta"
Jeszcze raz polecam całą sagę 6/6
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By kowjack
#974455
Witam.

@ hafferot , dziekuje za Twoje propozycje :beer: , po Jo Nesbø , Stieg-u Larssonie i Lars-ie Keplerze tez moge powiedziec ze jestem fanem literatury skandynawskiej :-) Jesli juz bedziesz przegladal tworczosc Jo Nesbø zobacz sobie ktora ksiazka byla jako pierwsza , ja akurat mialem pozyczone i nie mam jak spradzic .

Dziekuje tez serdecznie za propozycje koledze Martin Eden i kolezanceJ ulia :beer:

Pozdrawiam
By ZjadaczGłów
#974468
Ja znowu zaczytuję się w Stephen King. Absolutne numer 1 To "Jasność"
By Piter69
#974523
To może i ja się podłączę. "Rozrzut tematyczny" dosyć spory, ale wszystkie te powieści łączy jedno ( a raczej dwa ):
- przenoszę się w niebyt, matrix, czy jak to nazwać, jestem nieobecny
- wściekam się przynajmniej przez 10 minut gdy muszę się oderwać od lektury
ale do rzeczy:
- Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata
- Stieg Larsson Milenium
- Bohumil Hrabal Obsługiwałem angielskiego króla
- Stanisław Lem Kongres futurologiczny
- George Orwell Folwark zwierzęcy
Pozdrawiam.
By robertanisz
#974526
Też lubię skandynawskie kryminały.Należy więc wspomnieć o Camili Lackberg.Napisała min. Latarnik ,Kaznodzieja itd.

-- [scalono] 27 sty 2014, 18:29 --

OStatnio przeczytałem dwa polskie kryminały autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego:Ziarno Prawdy i Uwikłanie.Bohaterem obydwu książek jest prokurator Szacki.Fajnie się czyta,polecam
Awatar użytkownika
By Martin Eden
#974718
Witam.
Pewnie wszyscy widzieli filmy a może nie czytali książek.
Więc polecam powieści Dana Browna:
" Kod da Vinci "
" Anioły i Demony "
" Zaginiony symbol "
Moim zdaniem świetne książki w swoim gatunku. Dużo informacji historycznych , wartka akcja , dużo zagadek. Bardzo dobrze się czyta.
Pozdrawiam
By Sonia123
#974734
@ Martin Eden dzięki za wątek jest super
Ja również lubię skandynawskie kryminały i na pewno pokuszę się o przeczytanie Henning Mankell (bo tego nie czytałam) a sama polecam szwedzki kryminał:
Hjorth -a Rosenfedt - seria o Sebastianie Bergmanie Ciemne sekrety i Uczeń
No i gorąco polecam Johna Grisham (mój ulubiony).
Z polskich autorów ja bardzo lubię Marka Krajewskiego cykl o detektywie Eberhardzie Mocku, a teraz czytam Pawła Jaszczuka i powiem wam zupełnie niezłe (ja mam serię lwowską Plan Sary, Marionetki i Akuszer śmierci).
Mogę też polecić (choć to nie kryminał) Cukiernię pod Amorem (wszystkie części) Małgorzaty Gutowskiej.
Pozdrawiam was

-- [scalono] 27 sty 2014, 20:24 --

Witam
Dana Browna to książki są zdecydowanie lepsze od filmów, mnie najbardziej podoba się jednak Cyfrowa twierdza
By robertanisz
#974755
Ha, a czytaliście coś Mariusza Czubaja?Ja przeczytałem cztery jego książki (chyba cztery się ukazały).Polecę:Aleja samobójców ,Róże cmentarne,Kołysanka dla mordercy i Zanim znowu zabiję.Ta ostatnia szczególnie mi się spodobała.Warto do nich zajrzeć.
Awatar użytkownika
By Martin Eden
#974774
Witam.
Fajnie , że coraz więcej osób się wypowiada na temat książek. Nie wiedziałem , że literatura skandynawska ma tylu zwolenników.
Filmy na podstawie powieści kryminalnych rodem ze Skandynawii są pokazywane na Ale Kino +.
pozdrawiam
By Sonia123
#974783
Czytałam Róże cmentarne podobały mi się, to jak polecasz przeczytam inne. A podobno Marek Krajewski napisał serię o Edwardzie Popielskim (też o Lwowie jak Jaszczuk) czytaliście? warto się pokusić?
By robertanisz
#974794
SONIA 123 chodzi Ci chyba o Erynie i Głowa minotaura.Dobre. W jednej z nich Popielski spotyka sie z Mockiem(tylko nie pamiętam w której)
Awatar użytkownika
By Martin Eden
#974848
robertanisz pisze:SONIA 123 chodzi Ci chyba o Erynie i Głowa minotaura.Dobre. W jednej z nich Popielski spotyka sie z Mockiem(tylko nie pamiętam w której)

Spotykają się w " Głowie Minotaura"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Commedia
#978460
I ja dołączę do tematu.

Też ostatnio zaczęły mnie interesować skandynawskie kryminały - każdemu mogę polecić trylogię Larssona, niedawno skończyłam ostatnią część i jestem pod wrażeniem. Dawno nie czytałam tak dobrego kryminału. Potem wzięłam się za C. Lackberg - "Księżniczka z lodu" i rozczarowałam się. Mam też dziwne wrażenie, że skopiowano multum wątków właśnie z Larssona... Motyw zaginionej osoby, która pochodzi z szanowanej w społeczności rodziny, zbrodnia w małym miasteczku, przemoc wobec kobiet, główny bohater zawodowo zajmuje się pisaniem... I tak dalej, i tak dalej. Potem może sięgnę po inne jej dzieła. Na razie pora na Nesbo! ;)

Ulubione książki:
- J.D. Salinger - Buszujący w zbożu,
- U. Eco - Imię Róży - ekranizacja też wspaniała,
- A. Stasiuk - Jadąc do Babadag,
- H. Fallada - Każdy umiera w samotności - opowieść o życiu w nazistowskiej rzeczywistości,
- J. Dehnel - Lala,
- A. Libera - Madame - dla mnie arcydzieło, chociaż temat oklepany (młodzieniec zakochany w nauczycielce), pięknie napisane,
- M. Bułhakow - Mistrz i Małgorzata - z tego co widzę, to chyba wszyscy to lubimy ;) ,
- W. Wharton - Ptasiek,
- Tolkien - Silmarillion - plus twórczość Tolkiena w całości,
By robertanisz
#978614
Ja uważam że Lackberg jest dobra,sięgnij po inne tytuły np.Niemiecki bękart ,Kaznodzieja.Larsson postawił wysoko poprzeczkę i wszystko jest porównywane do jego książek.Nesbo jest też dobry , choć Lackberg wg mnie lepsza.
By cholerano
#978677
Dla czytajacych i książki kupujących Wydawnictwo Znak ma świetną promocję do dzisiaj.
http://www.znak.com.pl/promocje do tego jeszcze aktywny kod rabatowy '99rabat'.
Minimalna kwota zamówienia to 69 zł. Ja w tej cenie kliknełam wczoraj 13 książek :D
Awatar użytkownika
By Commedia
#978692
robertanisz pisze:Ja uważam że Lackberg jest dobra,sięgnij po inne tytuły np.Niemiecki bękart ,Kaznodzieja.Larsson postawił wysoko poprzeczkę i wszystko jest porównywane do jego książek.Nesbo jest też dobry , choć Lackberg wg mnie lepsza.


Spróbuję "Niemieckiego bękarta" w takim razie, dzięki. :)

Wrażenie miałam bardziej takie, jakby sama Lackberg się porównywała do Larssona. :mrgreen: Ta mnogość podobieństw mnie uderzyła trochę, a po całości mam taką refleksję, że być może chciała napisać książkę inspirowaną Trylogią / jej sukcesem. Nie wiem, może też wyolbrzymiam, przeczytałam jedno po drugim i irytowało mnie to "odbicie" tematyki w dziesiątkach charakterów / elementów fabuły / mniejszych detalach. No wszędzie widziałam zgapianie, nawet dużo imion się powtarza (Erika, Annika...). :|
By robertanisz
#982085
Ostatnio wpadł mi w ręce bardzo dobry szwecki kryminał,a wiem że jest na forum grupa wielbicieli tego gatunku.Tytuł :Odkupienie,autorzy to:Roslund i Hellstrom.Jest naprawdę dobra,porusza temat skazanych na smierć i to czy wszyscy są słusznie na nią skazani.Naprawdę warto ją przeczytać.Przeczytałem masę książek , ale ta jest naprawdę wyjątkowa.
Awatar użytkownika
By hafferot
#982384
Z racji tego, że na horyzoncie a w zasadzie mojej bibliotece miejskiej nie ma aktualnie ani jednego egzemplarza z cyklu powieści o Harrym Hole'u autorstwa Jo Nesbo którą polecał kolega kowjack, wziąłem się za "Milczenie Owiec" Thomasa Harrisa mogę tylko powiedzieć, że do tej pory mimo tego, że nie raz widziałem film, nie sięgnąłem do książki co okazało się błędem ponieważ książka jest wciągająca, zagadkowa, trzyma w napięciu i została szczegółowo napisana, jeśli wziął do ręki broń to było to Mini-14 a nie po prostu broń, jeśli mknęła autostradą to Fordem Pinto rocznik taki i taki a nie mknęła autostradą ,bardzo cenie to w literaturze i mogę tą pozycję polecić za równo tym co film widzieli, jak i tym co filmu nie widzieli jeśli się tacy znajdą.
Pozdrawiam
By robertanisz
#1000631
Ostatnio miałem przyjemność przeczytać kilka książek.Dwie są naprawdę warte poświęcenia im odrobiny czasu.Jedna z nich to kryminał Wojciecha Chmielarza ;Fabryka Lalek" Kolejny moim zdaniem dobry polski kryminał.Akcja umiejscowiona w Karkonoszach ,zaczyna się od zaginięcia małej dziewczynki ...Dalej sobie moi drodzy doczytajcie .WARTO. Druga książka to:W syberyjskich lasach. Autor francuz Tesson opisuje swój pobyt nad Bajkałem.Pół roku samotności w otoczeniu : śniegu ,lasów,książek i własnych myśli.Ciekawa.
By braudar
#1000934
Polecam:
John Flanagan - Zwiadowcy

Nie "szwedzki kryminał" o których w większości jest mowa w klubie dobrej książki.
Jest to seria powieści osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie.

Ruiny Gorlanu
Płonący Most
Ziemia Skuta Lodem
Bitwa o Skandię
Czarnoksiężnik z Północy
Oblężenie Zamku Macindaw
Okup za Eraka
Królowie Clonmelu
Halt w niebezpieczeństwie
Cesarz Nihon-Ja
Zaginione historie
Królewski Zwiadowca
By ZjadaczGłów
#1000984
Łączą się one w całość czy takie pitu pitu, że każda o czym innym ?
By amsaw
#1000991
Czytuje to mój nastoletni członek rodziny. Próbowałem ale za stary chyba jestem i za dużo już przeczytałem książek, bo szybko mnie znudziło.
Ale chłopak zaczytuje się w tym niesamowicie - dużo ludzi chwali - z tego co zdołałem sie zorientować wszystkie tomy łączą sie w całość.
Ale może jednak lepiej, żeby Ci odpowiedział ktoś, kto czytał wszystkie tomy.

edit:
może zapytaj w tym wątku:
sf-t54412.html
Awatar użytkownika
By kmaksiu
#1001011
Martin Eden pisze:Witam.
Pewnie wszyscy widzieli filmy a może nie czytali książek.
Więc polecam powieści Dana Browna:
" Kod da Vinci "
" Anioły i Demony "
" Zaginiony symbol "
Moim zdaniem świetne książki w swoim gatunku. Dużo informacji historycznych , wartka akcja , dużo zagadek. Bardzo dobrze się czyta.
Pozdrawiam


Niestety nie mogę się zgodzić, według mnie wszystkie oparte są na tym samym schemacie.
Jeśli chodzi o moich ulubieńców, to nie będę oryginalny, jestem fanem stevena kinga. A jego ulubioną książką jest dallas 63. Zasługuje na 10 w skali od 1 do 6. Polecam każdemu kto lubi motywy historyczne połączone z fantastyką.

Wysłane z mojego GT-S7560 przy użyciu Tapatalka
By braudar
#1001165
edit:
może zapytaj w tym wątku:
sf-t54412.html[/quote]

Dziękuję za wskazanie wątku

-- [scalono] 23 lut 2014, 09:41 --

ZjadaczGłów pisze:Braudar co to jest? Saga z tylu ksiąg?


Jest to cykl powieści.
Do tej pory autor napisał 12 książek tej serii.
Awatar użytkownika
By kocur
#1009505
U mnie jako odskocznia literatura SF. Ostatni czytam Cykl: Dziedzictwo Aldenata - Johna Ringo

- Pieśń przed bitwą
- Pierwsze uderzenie
- Taniec z diabłem
- Doktryna Piekieł
- Warta na Renie
- Wojna Cally
- Bohater
By user
#1009571
amsaw pisze:Czytuje to mój nastoletni członek rodziny. Próbowałem ale za stary chyba jestem i za dużo już przeczytałem książek, bo szybko mnie znudziło.
Ale chłopak zaczytuje się w tym niesamowicie - dużo ludzi chwali - z tego co zdołałem sie zorientować wszystkie tomy łączą sie w całość.
Ale może jednak lepiej, żeby Ci odpowiedział ktoś, kto czytał wszystkie tomy.

edit:
może zapytaj w tym wątku:
sf-t54412.html


Tak, wszystko łączy się w całość.
"Saga" a raczej IMO seria, bardzo fajna, lekka i dla rozrywki naprawdę przyjemna.
Halt "wymiata" :)
Przeczytałem całość jaka ukazała się w naszym języku i nie żałuję poświęconego nań czasu.
By robertanisz
#1014902
Chcę dziś zaproponować dwie książki naprawdę warte przeczytania.Na pewno spodobają się tym którzy kiedyś zaczytywali sie Londonem.Pierwsza to ;Pokonać siebie" Marcina Ginieczki.Zapis jego samotnego spływu pontonem przez rzekę Yukon i Mackenzie.Dużo zdjęć, czyta się fajnie.Autor to postać dosyć kontrowersyjna w polskim światku podróżników.Kogo zainteresuje książka ten dogrzebie się dlaczego tak jest.Druga propozycja to książka w której autor Guy Grieve opisuje swój półroczny pobyt na Alasce.Budowa chaty, poznawanie lasu i nauka przetrwania.Jest trochę zdjęć ,szybko się czyta. Kto lubi takie klimaty to nie powinien odpuścić przeczytania ich.
By robertanisz
#1032170
Fanom Mankela i nie tylko polecam książkę ;Włoskie buty'' Nie jest to kryminał ,ale kolejna dobra książka tego pisarza.Niewielu bohaterów,powolne tępo,brak wartkiej akcji.To książka o samotności,wyborach i o tym że życie zaskakuje.Jest w niej COŚ.Naprawdę warto poświęcić jej trochę czasu.
Awatar użytkownika
By Lukus
#1148279
Jeżeli lubicie książki szpiegowskie to koniecznie Vinvent V. Severski (były pułkownik wywiadu) - "Nielegalni" i "Niewierni". Wiernie oddany świat tajnych służb i ciekawa fabuła.
Awatar użytkownika
By taxi81
#1148675
Co do Severskiego naprawdę polecam.Jako że cierpię na brak czasu przerzuciłem się z czytania na słuchanie.Świetna forma spędzenia czasu podczas długiej jazdy samochodem.Generalnie najbardziej przypadły mi do gustu książki MacLeana,Forsytha,Ludluma.Dan Brown też przerobiony.Widzę że dużo osób poleca skandynawskie klimaty.Czy dla osoby zainteresowanej w/w autorami książki z tamtego regionu będą do zaakceptowania?
Awatar użytkownika
By vinga19
#1150387
A ja polecam coś z naszej rodzimej literatury. Ktoś już wymienił tę pozycję, ale warto ją powtórzyć:
Jarosław Grzędowicz - Pan Lodowego Ogrodu.
Niektórzy porównują jej rozmach do Trylogii Władcy Pierścieni, ale ja aż tak daleko z oceną nie pójdę. Powiem tylko tyle, że historia wciąga. Dla miłośników s-f pozycja obowiązkowa (ja wogóle kocham sagi, trylogie, serie...)
Niestety na czytanie brak mi czasu (zaczęłam czytać tą serię jakiś czas temu, studia nie pozwoliły dokończyć), jednak, jak dla mnie, audiobook w wykonaniu Jacka Rozenka niczego książce nie ujmuje, a wręcz wydaje mi się, że wręcz historia może stać nam się bliższa, bardziej osobista.

Kocham książki, nie mam ulubionego gatunku, czytam (ostatnio częściej słucham) wszystko, co mnie zainteresuje okładką, opinią w internecie, bądź co gwizdnę siostrze.
Uwielbiam Stephena Kinga, Denisa Lehane'a...
Nie gardzę czasem jakimś odmóżdżaczem :)
Awatar użytkownika
By Haze
#1150394
Rzuciłem okiem i widzę, że nikt nie polecił 1984. No to polecam :D W moim przypadku była to jedyna na razie książka, którą po skończeniu natychmiast zacząłem czytać od nowa ... Orwell na pewno nie był zupełnie normalny ...
Ale w sumie to przebija go Huberath w swoim opowiadaniu "Kara Większa" - to rzecz, po której przeczytaniu odkładasz książkę i siedzisz pół godziny w milczeniu :wink: W sumie to właściwie jej NIE polecam.
Awatar użytkownika
By vinga19
#1151110
Haze pisze:... przebija go Huberath w swoim opowiadaniu "Kara Większa" - to rzecz, po której przeczytaniu odkładasz książkę i siedzisz pół godziny w milczeniu :wink: W sumie to właściwie jej NIE polecam.


I właśnie dlatego właśnie załadowałam e-booczka do fonika :)

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.