EPF
Nasze własne produkcje
By 03h
#1883142
Jako że jest to mój pierwszy wpis na forum, to chciałbym powitać wszystkich forumowiczów.

Chciałbym zaprezentować częściowy efekt mojej dłubaniny przy swoim homemade boxie. Proszę nie traktować tego jako wzór do wykonania własnego urządzenia, gdyż zawiera odrobinę niedociągnięć, które ujawniły się "w praniu".
Urządzenie zasila 4 ogniwa litowo polimerowe w konfiguracji 2s2p o łącznej pojemności 5200mAh. Rolę "sterownika" pełni atmega328pb wraz z tranzystorem MOSFET. Sterowanie mocą zrealizowane za pomocą PWM mikrokontrolera. Potrafi ono zmierzyć opór grzałki z nienajgorszą dokładnością jak na homemade. Znalazła się też ładowarka li-po, niestety zasilana jest ze źródła 9V, a nie USB. Całość zamknięta w plastikowej (tak, plastikowej) oklejonej oczojebną okleiną obudowie. Ma to swoje wady jak i zalety.
Wyszło to jak wyszło. W założeniach miało być dużo mniejsze, ale nie znalazłem odpowiedniej obudowy a nie chciałem bawić się w zamawianie druku 3D.
Obrazek
Obrazek
By 03h
#1883153
Mikrokontroler (a dokładniej zewnętrzny ADC) mierzy spadek napięcia na tranzystorze MOSFET. Tak dokładnie, jest to dosyć niecodzienne i nietypowe rozwiązanie ale o dziwo nawet działa. Gdy tranzystor jest w pełni otwarty to przewodzi prąd ale posiada jakaś bardzo mała rezystancję dren-żródło. W moim przypadku odrobinkę ponad 0.003Ohm. A jako że w obwodzie ogniwo-tranzystor-grzalka(konektor 510) brak jest innych elementów pasywnych (poza przewodami i ścieżkami na PCB) to układ tranzystor-grzałka można potraktować jako dzielnik napięcia. A znając napięcie które odłoży się na tym tranzystorze oraz napięcie w całym układzie, można obliczyć prąd płynący w obwodzie jak i opór samej grzałki.

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

Jak to jest z tymi deserówkami?

Witajcie :wink: Temat troszke nostalgiczny bym p[…]

Hej. Potrzebuje pomocy. Byłem użytkownikiem Draga […]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.