EPF
Nasze własne produkcje
Awatar użytkownika
By matios222
#1166374
"stricte stacjonarne" - dobre określenie. To nie jest i nie będzie urządzenie mobilne, tylko stacjonarne, wpinane pod 230. Podstawową (wg. mnie) zaletą budowanej od podstaw, przez siebie płytki itd. jest to, że od początku wiesz jakich elementów używasz, co i gdzie robi dany element oraz dobierasz parametry wg. własnych potrzeb. To co jest produkowane na skale masową owszem jest dobre i przydatne, jednak wydaje mi się, że nie będzie to lepsze od własnoręcznego wykonania. Wcześniej już dałem porównanie co do Fiata i Bentleya. Czemu Fiata mamy za tak niska cene, a Bentleya za tak wysoka?
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1166388
matios222 pisze:"stricte stacjonarne" - dobre określenie. To nie jest i nie będzie urządzenie mobilne, tylko stacjonarne, wpinane pod 230. Podstawową (wg. mnie) zaletą budowanej od podstaw, przez siebie płytki itd. jest to, że od początku wiesz jakich elementów używasz, co i gdzie robi dany element oraz dobierasz parametry wg. własnych potrzeb. To co jest produkowane na skale masową owszem jest dobre i przydatne, jednak wydaje mi się, że nie będzie to lepsze od własnoręcznego wykonania. Wcześniej już dałem porównanie co do Fiata i Bentleya. Czemu Fiata mamy za tak niska cene, a Bentleya za tak wysoka?

Masz już zaprojektowane / wytrawione / polutowane jakieś płytki drukowane?
Awatar użytkownika
By matios222
#1166393
Jeżeli chodzi o ten projekt tak. Omomierz zaprojektowany (jeszcze nie wytrawiony), Woltomierz (jest to moduł), Ładowarka (wytrawiona), Zasilacz (zaprojektowany, gotowy już do wytrawienia). Wstępny szkic już już jest.
By orient
#1166401
Skoro sam projektowałeś ładowarkę, to jakie argumenty powodowały, że wybrałeś tak niewielki prąd ładowania: 0.5 A (już nie wspominając o kuriozalnym 0.1 A)? Pojemność ogniw 18650 sięga obecnie prawie 4000 mAh (wysokoprądowe 2000-2800 mAh) i jakoś nie zapowiada się zmniejszenie pojemności w najbliższym czasie. Raczej odwrotnie.
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1166410
matios222 pisze:Jeżeli chodzi o ten projekt tak. Omomierz zaprojektowany (jeszcze nie wytrawiony), Woltomierz (jest to moduł), Ładowarka (wytrawiona), Zasilacz (zaprojektowany, gotowy już do wytrawienia). Wstępny szkic już już jest.

No to pochwal się tym co już powstało bo ta wizualizacja 3D w Paincie wygląda trochę niepoważnie...
Awatar użytkownika
By matios222
#1166417
Co do ładowarki nigdzie nie pisałem, że jest to zaprojektowana prze zemnie. Jest to projekt z innej strony na elementach klasycznych. Jeżeli zaś chodzi o prąd ładowania jest też inna opcja z innym projektem ładowarki, która osiąga Imax=1A. Jednak do zasilenia tejże ładowarki jest potrzebne ok. 15V co wiąże się z dodatkowymi kosztami (dodatkowy zasilacz). Wtedy na tej ładowarce jest możliwość ładowania 2-3 akumulatorów Li-ion prądem 1A.


P.S Gdybym mógł zmienić pierwszy post, już dawno bym to "coś" z painta zmienił.

P.S 2

Schemat zasilacza stabilizowanego 5V 1A.

Obrazek

Mam jeszcze schemat zasilacza stabilizowanego 5V na "LM1085IT-5.0" - regulowany od 3,2 do 5V co 0,1V oraz schemat zasilacza nieregulowanego stabilizowanego 5V 3A.

Ładowarka:

Obrazek


Woltomierz, jest to gotowy moduł, więc nie ma co pokazywać. Omomierz z pewnych względów mogę pokazać tylko tyle:

Obrazek
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1166431
matios222 pisze:(...)

Gdybym mógł zmienić pierwszy post, już dawno bym to "coś" z painta zmienił.

Czy ja coś pisałem o zmianie pierwszego posta?
Takich projektów z painta widziałem na różnych forach setki i zazwyczaj w tej fazie kończyły swój krótki żywot.
Dopóki nie zobaczymy dotychczasowych efektów twojej pracy dopóty ta dyskusja będzie bezsensowna.
By user
#1166447
1. ladowarka 1.2A Uin wystarczy 5V. I tu polecam schematy referencyjne TI badz AD bo ta ladowarka to ciezko ja ladowarka nazwac. Na ile widze dobze plytke to jest to poprostu ogranicznik pradu. A gdzie zabezpieczenie termiczne, przed zbyt wysokim napieciem, przed odwrotnym podlaczeniem, przed startem ladowania zbyt rozladowanego aku?
2. Zasilacz stabilizowany no comment to tylko schemat referencyjny 78T05 i to najzwyklejszy, brakuje kondensatora na wyjsciu a i dla bezpieczenstwa na wyjsciu zaleca sie dodanie rezystora 5-10k w szeregu.
3. Omomierz wyglada mi na atmege16 + wyswietlacz 7 segmentowy + chyba zewnetrzny ADC i dwa trymery. Ale prowadzenie sciezek kiepskie. Brak wylewki masy, sciezki cieniutkie.
Taki projekt powinien sie zmiescic na jednej plytce a wrecz musi na jednej plytce, inaczej nie wypada. Ewentualnie wyswietlacz, przyciski i zasilacz jesli ma byc z 220 zasilane mozna na oddzielnych plytkach.

Wiem ze to nie forum elektroniczne ale niestety z takim zakresem wiedzy wole kolege sprowadzic na ziemie zanim zanwestuje w kupowane projekty a potem miel by byc zawiedzony z efektow.
By orient
#1166456
No więc jakie zalety ma twoja ładowarka od tych masowych? Obie kupne mają prąd ładowania 1A, jedna z nich ma dość szeroki zakres prądu wejściowego 4-8V druga trochę węższy 4.5-5.5 V obie posiadają gniazda USB umożliwiające zasilanie z portu USB komputera lub sieciowej ładowarki USB. I... kosztują grosze. Cały czas próbuję znaleźć w twoim projekcie coś unikatowego i nie mogę znaleźć. Już wiem. Zrób wyświetlacz na lampach cyfrowych. To rzeczywiście będzie coś!
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1166462
Ładowarka taka będzie:
http://ep.com.pl/artykuly/9118-Ladowark ... iPoly.html

Erwin008pl pisze:(...)
3. Omomierz wyglada mi na atmege16 + wyswietlacz 7 segmentowy + chyba zewnetrzny ADC i dwa trymery. Ale prowadzenie sciezek kiepskie. Brak wylewki masy, sciezki cieniutkie.
(...)

Płytka idealna do wykonania w domowych warunkach ;)
No i tylko dwie cyferki...
By user
#1166490
No to przyznam ze zrobie tobie openhardwaerowa konkurencje bo to jest skladanie z klockow i jak narazie to co zaprezentowales jest warte mniej wiecej 50zl jako zlozone w obudowie.
Jesli chodzi o taki projekt to omomierz minimum na ad7992 i mostku pomiarowym z rezystorow metalizowanych 0,1-0,5%. Wyswietlacz 1x8 do 2x16 w zaleznosci co bysmy chcieli na nim wyswietlac. Sterowanie atmega. Woltomierz do spadkow rowniez AD7992. Zasilanie parownika na PWM lub lepiej zgrubne na PWM a dokladne na DAC np. AD7805. Co do ladowarki u siebie nie planuje ale mozna np na BQ24257. Lub poza ladowarka mozna by ADC i DAC zastapic Atxmega i tylko dodac uklad ladowarki i opampa do ADC.
Awatar użytkownika
By pawel_aa
#1166496
Erwin008pl pisze:Pawel_aa dopiero teraz twoj dopisek doczytalem. Plytka z tak cienkimi sciezkami do tego dwu stronna wcale taka latwa do wykonania nie jest. :P

Dlatego na końcu "przymrużyłem oko". Nawet termotrasferem na laminatorze bym się tego nie podjął.
Awatar użytkownika
By Goldi
#1166498
To ile już Atmeg, przetworników ADC i DAC, wyświetlaczy LCD 1x16 i 2x16 już jest w tym prostym projekcie? Tak tylko pytam bo się pogubiłem. Czuję, że powstaje coś nikomu do niczego niepotrzebne. :D
By orient
#1166506
Jak to nikomu nie potrzebne? Wystąpi jako panel sterowania statku kosmicznego w jakimś filmie SF. Rozumiesz, kupę światełek, przełączników, wskaźników. Mucha nie siada! A jak jeszcze kosmonauta podłączy się i zacznie wapować? Szał na sali!
By user
#1166515
Goldi: atmega x1, ADC x1, DAC x1, wyswietlacz dowolny x1, opamp niepotrzebny bo ADC moze miec wbudowany. A wybierajac xmege lub pic'- zamiast atmegi mozemy zrezygnowac z ADC i DAC bo maja niezle wbudowane, poza wyswietlaczem plytka o rozmiarach w zarysie 3x3cm powinna sie zmiescic. A ADC dlatego ze o ile ICL'e sa niezle to w niskich zakresach malo dokladne a dla subohmow to czy ktos ma 0,1 czy 0,13Ohm grzalke to robi roznice. Tak samo spadki napiecia omawiane sa w zakresach 0,1-0,5V najczesciej a niestety jak na nasze czasy ICL to dokladnosc chinskiego multimetru szczegolnie na tak zaprojektowanej plytce. A jesli cos projektowac to albo tanszego niz jest dostepne albo lepszego. A niestety w cenie 200zl na ww elementach nie jest ani tansze niz to co juz zaprezentowane ani niestety lepsze. A czesto aby bylo lepsze szczegolnie w ukladach pomiarowych i analogowych musi byc zarowno bardziej skomplikowane nawet jesli tego na oko z zewnatrz nie widac to licza sie niuanse projektowe jak i niestety drozsze bo ceny ukladow ADC wraz ze wzrostem jakosci rosna conajmniej wykladniczo.
By Rufu5
#1166625
Sensu bez... Jak by ta ładowarka była na dwa ogniwa do tego omomierz do tego możliwość sprawdzenia napięcia ogniwa w modzie to mogło by być fajne. Pokaż jakieś zdjęcia z prac, bo jest 7 dzień twojego projektu a my nic nie zobaczyliśmy, ja osobiście był bym zainteresowany czymś takim Ale nie za taką cenę

Wysłane z mojego HTC One
Awatar użytkownika
By Paveletz
#1168308
Słyszałem, że Koncepcja "dwa w jednym" sprawdza się podobno tylko w szamponach. :mrgreen:
Mz łączenie kilku urządzeń nie wnosi nic odkrywczego - ot, kolejna typowa techniczna kompilacja jakich bardzo wiele (np. takie radio z latarką i kompasem). Znacznie skuteczniejsze są rozwiązania wyspecjalizowane. Życzę jednak Autorowi projektu (a raczej pomysłu) jak najlepiej - i oby wyczarował kolejny "szwajcarski scyzoryk" dla waperów.
:beer:
BTW - jeżeli już wspomnieliście w temacie o omomierzach i mikrokontrolerach AVR, no cóż... Jak ktoś już tu zauważył, zbudowanie na tym omomierza to rzeczywiście zadanie na poziomie studenta drugiego roku elektroniki. Do tego, nawet na 10 bitach można w pewnych warunkach uzyskać naprawdę niezłą rozdzielczość pomiarów. Ale co tu gadać, pomysł poparty konkretami (prototypem) rzuciłem już dawno i jakoś nie zdobył takiego odzewu jak snute w tym temacie rozważania teoretyczne... :wink:
dokladny-omomierz-t56002.html
Awatar użytkownika
By Mutango
#1168334
Paveletz pisze:Słyszałem, że Koncepcja "dwa w jednym" sprawdza się podobno tylko w szamponach. :mrgreen:
Mz łączenie kilku urządzeń nie wnosi nic odkrywczego - ot, kolejna typowa techniczna kompilacja jakich bardzo wiele (np. takie radio z latarką i kompasem). Znacznie skuteczniejsze są rozwiązania wyspecjalizowane.

Zwłaszcza że łączenie ładowarki i omomierza jest kompletnie wbrew: wygodzie, bezpieczeństwu i ergonomii.
Po ciul mi dwa w jednym, skoro nie mogę użyć jednego i drugiego w tym samym czasie. Czyli jak mi się ładuje jakaś bateria, to nie mogę w tym czasie pracować nad setupem. Qrde, dlaczego?..
Omomierza używa się podczas pracy nad setupem. Na stanowisku pracy walają się: druty, pincety, ucinaki, kombinerki, wiertła, części z rozebranego parownika, śrubokręty, noże, palnik gazowy, suwmiarka, nożyczki, igły, fajny stalowy długopis co go mojemu bratu zajumałem, szprychy od roweru, dwa piwa, otwieracz do kapsli, mniejsze i większe kawałki siatki meshowej, folia aluminiowa z drugiego śniadania, takie coś do odkręcania tego czegoś... i Bóg wie co jeszcze.. Nie daj Panie Boże żeby w tym samym momencie, na tym samym biurku ładowała się jeszcze jakaś bateria! Gdzieś w przestrzeni, jakby z zaświatów, unosi się cichy, nieco nieśmiały, ale zdecydowanie stanowczy szept Anioła Stróża: Chłopcze, grzebiesz przy bombie...
By user
#1171327
Aby nie było, że temat umarł. Projekt idzie do przodu. Mamy już:
-pomiar oporności grzałki
-pomiar napięcia na złączu 510 moda oczywiście z podłączonym parownikiem
-zasilanie na razie 5A 1-5V
Do zrobienia
-zasilanie 10-15A 1-10V
-wyświetlanie parametrów i panel sterujący
By user
#1171430
Erwin008pl pisze:Aby nie było, że temat umarł. Projekt idzie do przodu. Mamy już:
-pomiar oporności grzałki
-pomiar napięcia na złączu 510 moda oczywiście z podłączonym parownikiem
-zasilanie na razie 5A 1-5V
Do zrobienia
-zasilanie 10-15A 1-10V
-wyświetlanie parametrów i panel sterujący


Mamy?
W sensie, że fizycznie istnieje już COŚ?
Może jakaś fotorelacja?
Tak "na gębę" to ..... :dupa:
Nie ma foto, nie ma moda.
Awatar użytkownika
By matios222
#1171451
U mnie też nic nie umarło. Aktualnie czekam za częściami, bo szanowny sklep "AVT" nie raczył mnie powiadomić, że nie mają jednej części i sam musiałem się dopytywać co i jak. Dopiero dzisiaj mi wysłali dane do przelewu, a do piątku nie dojdzie...

Tak więc u mnie jest:

-pomiar napięcia bez grzałki, oraz z grzałką.
-pomiar rezystancji z kalibracją omomierza.
-zasilanie 1A 5 V, lecz to jest tylko do omomierza.
-skrzynia z płyty OSB, będzie malowana lakierobejcą.

P.S Fotorelacja będzie :)
Awatar użytkownika
By matios222
#1171466
Bardziej prototypowo lecz sklejka niezbyt się nadaje, z litego drewna tak samo. Co do aluminium to ciężko będzie obniżyć koszty do maximum, ze względu na nie mała cenę tego metalu. A OSB pomalowane lakierobejcą może nawet ładnie wyglądać.

P.S Oczywiście mówie tutaj o takim OSB:

https://www.google.pl/search?q=osb&client=firefox-a&hs=WMy&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=c6kZVIDRDZLgoASeuoCoAg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1920&bih=969#facrc=_&imgdii=_&imgrc=tJFe2Uq_5GlFnM%253A%3B0g76b0mBgV3hvM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.bratbud.com.pl%252Fwp-content%252Fuploads%252F2014%252F02%252FOSB.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.bratbud.com.pl%252Fplyta-osb%3B1280%3B882
By user
#1171474
Raczej laminat jednostronnie miedziowany byłby najlepszy i do obróbki i gabarytowo.
W życiu nie kupiłbym takiego sprzętu w skrzynce z OSB. Nie wiem jak inni, ale ja zwracam sporą uwagę na estetykę. A taka płyta to .......... średnio mocno. Że nie wspomnę o ciężarze i gabarytach.
By user
#1171482
Naprawdę odradzam. Robiłeś kiedyś coś z laminatu?
Koszt niski, a wdzięczny materiał, łatwy w cięciu, szlifowaniu i lutowaniu. Że nie wspomnę o malowaniu.
Ale jak wolisz. Jak chcesz drzewniane, to Twoja wola. Jednego klienta masz mniej ;)
Awatar użytkownika
By matios222
#1171489
Toć chyba płytki drukowane trzeba z laminatu robić :P Lecz dałeś mi teraz do myślenia ale trzeba nad tym pomyśleć. Mówie, gdyby nie wręcz "idealny" sklep "AVT" miałbym już wszystko...
By user
#1171495
Dokładnie o ten sam laminat mi chodzi.
Porównaj sobie grubość laminatu a 6mm deski drzewnianej i osądź, co lepsze. Pomijam tu już kwestię skręcania tego śrubami czy klejenia.
Jeżeli nie oryginalne pudełko na wymiar, to "tylko laminat" do takich celów. Noooo, chyba żeby pokusić się o własnoręczne wykonanie szablonów i zrobienie pudełek z tkaniny szklanej + epoksyd jakiś, ale wtedy cena leci zbyt wysoko w górę, bo to nieco pracochłonne.
Awatar użytkownika
By matios222
#1171503
Wiesz, dałeś mi teraz do myślenia właśnie z tym laminatem. Laminat nie drogi, łatwy w obróbce.. Tak, więc jeszcze pomyślę i chyba dojdę do wniosku, że laminat może okazać sie lepszy ;)
By user
#1171508
matios222 pisze:Wiesz, dałeś mi teraz do myślenia właśnie z tym laminatem. Laminat nie drogi, łatwy w obróbce.. Tak, więc jeszcze pomyślę i chyba dojdę do wniosku, że laminat może okazać sie lepszy ;)


Czasem warto skorzystać z doświadczeń innych i zaoszczędzić sobie pracy i kosztów ;)
Awatar użytkownika
By matios222
#1171521
Ok, dzięki. I już mam pomysł np. malować "farbą do felg samochodowych w sprayu". Widziałem pewien projekt i wychodzie ładnie czarny mat + jak nie będzie dużych kosztów to czarną pleksiglas.
Awatar użytkownika
By matios222
#1171653
Już wcześniej pisałem, że ładowarki nie będzie.

"-pomiar napięcia bez grzałki, oraz z grzałką.
-pomiar rezystancji z kalibracją omomierza.
-zasilanie 1A 5 V, lecz to jest tylko do omomierza.
-skrzynia z laminatu malowana "farbą do felg samochodowych w sprayu"
Awatar użytkownika
By breyger
#1171663
Można też z laminatu szklano epoksydowego (lub podobne) do tego klejone ładnie żywicą
Powinno wyjść nawet taniej, cyna tania nie jest aż tak, a puszka żywicy chyba z 2 dychy.
Aegis Max 100W

Witam, jestem tu ponieważ potrzebuje Waszej pomocy[…]

Drut/grzałki prebuilt

Hej hej Niedawno przerzuciłem się z poda na RTA (Z[…]

Hejka wcześniej 3 lata miałam sticka , a od miesią[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.