EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By Kszywho
#1624335
Jak wiadomo ustawa porusza kwestię reklamy produktów związanych z ep. Między reklamą, a informacją handlową jest w tym przypadku cienka granica. Wszystko zależy od interpretacji i zatrudnionego prawnika ;) Jak sobie wyobrażacie sklepy stacjonarne po dniu zero? Gołe ściany i półki, a towar pochowany w szufladach? Na zewnątrz hasło "sklep dla dorosłych" i grafika "zakaz palenia" ;) ? Powstanie sieć płynnych sklepów- Liquid Shopów z aromatami i bazami 0mg, a reszta towaru jako talizman? A może sklep jako prywatny klub na zaproszenia? Zapraszam do dyskusji
Awatar użytkownika
By slaviop
#1624347
Bardzo ciekawy temat wrzuciłeś.
Myślę że nie będzie aż tak tragicznie a sklepy jakoś się dostosują to zaistniałej sytuacji. Prohibicja wcale nie oznacza śmierci ep ani ich użytkowników.
Na pewno wielu sprzedawców zniechęci się do całej sprawy , ale muszą przecież jakoś przetrwać bo to ich praca i maja z tego chleb.
Śmieszy mnie ta sprzedaż spod lady - jak za komuny...
Polak to pomysłowy naród i na pewno coś wymyśli.
Co do sklepów klubów to ciekawa opcja - taka karta członkowska i rabaty z nią związane mogło by się przyjąć i ograniczyło by sprzedaż nieletnim. Już dawno powinni sprzedawcy wprowadzić karty członkowskie za okazaniem dokumenty tożsamości.
Podejrzewam że grupa nabywców sprzętu i płynów zawęziła by się do pewnego grona a to już samo w sobie nie jest takie złe.
Chociaż sam widziałem jak sprzedawcy sprzedawali młodym boxy za kilka stówek aby nabić kasę sklepową bo szef im kazał się wykazać.
Pozostaje nam tylko czekać i zaciskać kciuki...
Awatar użytkownika
By Luftmysza
#1624353
Wydaje mi się (a raczej bardzo bym chciał żeby tak było) że sprzęty będą sprzedawane z dokręcanymi latareczkami z gwintem 510, Atomizery jako domowe elektroniczne, przenośne odświeżacze powietrza, bazy 0 mg jako "shake z glikolu propylenowego i gliceryny roślinnej ", bazy 20mg w butelkach 10ml w cenach adekwatnych do dzisiejszych. Co do reklamy, to chyba szybciej coś typu newslettery z danych sklepów. Klient wie co nowego, sklep nic nie reklamuje ;). To co opisałem to raczej opcja bardzo optymistyczna, ale chyba możliwa.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By jomat
#1624373
Trochę podbarwię ale oddam sens.
Nieznane są przepisy wykonawcze ale i one nie będą jednoznaczne, wiele będzie zależało
od interpretacji kontrolujących dlatego trzeba im dopomóc.
Podejrzewam, że sklepy staną się sklepami wielobranżowymi z odpowiednimi zmianami
we wpisach (np. w rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej)
a e-p będą jedynie stoiskami zasłoniętymi kotarą :D w takich sklepach.
Np. "Sklep dla elektroników i mechaników", przyimek "dla" wyraźnie mówi, że chodzi o osoby
a nie rodzaje zasilań. Na wystawie może być wszystko z działu wielobranżowego
(oringi, druty oporowe, śrubki, szkło borowo-krzemowe, akumulatory .......),
dodatkowo można rozszerzyć działalność tego działu ale oczywiście z głową.
No chyba, że zatrudnisz elektroników i mechaników, wtedy na szyldzie
może być: "Sklep z elektronikami i mechanikami" :D
"Nasi specjaliści udzielą Ci fachowej porady" :D
By gourmet
#1624390
Z autopsji znam co prawda tylko 2 sklepy stacjonarne, zdarza mi się rzucić okiem na wysepki handlowe - nie kojarzę nigdzie reklamy, jedynie informację handlową, tzn. produkty na półkach z ceną. Sądzę, że zmiany wystroju będą niewielkie lub żadne. Z pewnością z ulic znikną billboardy z vypem, tego mi nie żal. Prawdopodobnie zniknie możliwość posmakowania w sklepach z powodu zakazu e-p w m-cach publicznych, chyba, że sklepy przekształcą się w kluby lub inną formę reglamentacji wstępu.
Z tego co zrozumiałem po przeczytaniu projektu ustawy krytyczne będzie pierwsze 6 m-cy po 20 maja, potem półki się zapełnią, tyle, że sprzętem sprzed 6 m-cy.
Awatar użytkownika
By Kszywho
#1624398
Faktycznie ciekawie mogą wyglądać szyldy "Tu kupisz elektryka"- sprzedawca oczywiście z wykształceniem prezydenckim lub "Sklep z elektrykami" gdy masz na stanie 2 osoby z takim wykształceniem. O wystawianiu względnie neutralnych produktów już wspomniałem, ale... Zgodnie z zapisami, z tego co pamiętam, elektryczny czajnik do wody podpada pod ustawę, więc druty, akumulatory również, a wystawienie ep i akcesoriów na półkę będzie zakazane. Chore to nieco.
By Anyaris
#1624401
Jestem zachwycona pomysłem kart członkowskich. To rewelacyjna sprawa. Do tego klub tylko dla członków. Żadnego chamstwa by nie było, bo każdy wylegitymowany. Spokojnie można by iść na chmurkę i piwko. A oprócz alkoholu w barze można zamówić sobie ciekawe lq, można kupić sprzęt itp. REWELACJA! Czekam zatem, na bogatych biznesmenów- waperów z Lublina aż wyjdą z taką inicjatywą!
Awatar użytkownika
By slaviop
#1624405
Chore i to bardzo. Wóda i fajki nadal będą widoczne w sklepach.
A ep mogą być towarem niszowym...
Awatar użytkownika
By aiji
#1624414
Czegoś nie rozumiem-jaki problem ma mieć sklep stacjonarny?Pod warunkiem, że nie ma nic w witrynach okiennych, co mogłoby podpadać pod reklamę, w środku może mieć towar na półkach.Przecież pełnej prohibicji na szczęście nie będzie.
Sklepy mają swoje nazwy i chyba nikt nie zabroni im ich zamieszczać na szyldach.

Ja piszę poprawnie , błędy robi mój Note 4
Awatar użytkownika
By Kszywho
#1624423
Anyaris pisze:Jestem zachwycona pomysłem kart członkowskich. To rewelacyjna sprawa. Do tego klub tylko dla członków. Żadnego chamstwa by nie było, bo każdy wylegitymowany. Spokojnie można by iść na chmurkę i piwko. A oprócz alkoholu w barze można zamówić sobie ciekawe lq, można kupić sprzęt itp. REWELACJA! Czekam zatem, na bogatych biznesmenów- waperów z Lublina aż wyjdą z taką inicjatywą!


Chyba nie do końca wiesz o czym jest temat- chodzi o zwykle sklepy stacjonarne z ep, a nie knajpy ;)

aiji- właśnie chodzi o to, że tak do końca nie wiadomo, czy będzie można eksponować towar na pólkach. To może podpadać pod reklamę. Swego czasu podobnie miało być <jest?> ze zwykłymi fajkami- miałyby być schowane w miejscu niewidocznym dla klienta, a podstawka do wydawania reszty nie miała być plastikową reklamą laki strajków. Nie pamiętam co się stało z tamta ustawą, bo nic się nie zmieniło, ale obecna ma coś takiego takiego zapisanego.

Dżonu- jak wystawimy oznakowane PENIS-y na ladę to się może doczepić jakiś obrońca języka polskiego i też jesteśmy udupieni ;(
By Anyaris
#1624438
@Kszywho,

Chyba wiem w czym problem.. ;)

Ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sklep był knajpą a knajpa sklepem? Obostrzenia dotyczące reklam, nie dotyczą wnętrza lokali.
Awatar użytkownika
By Skinner
#1624466
Próby kart członkowskich były już w pubach gdzie chciano obejść zakaz palenia analogów - nie udało się (choć sam znam knajpy gdzie się normalnie na legalu w środku pali i nikt nie interweniuje). Chociaż tam chyba sprawa była troszkę inna - w grę wchodziła koncesja na alko itp. Z drugiej strony jak sobie wyobrażacie takie coś - nikt nie będzie mógł wejść "z ulicy" ? Już widzę jak sprzedawca w drzwiach (bo wejść nie można) odprawia kogoś z kwitkiem, bo ten nie chciał wypełnić deklaracji członkowskiej przed wejściem do lokalu ...
Awatar użytkownika
By Miazga82
#1626893
Co wy wszyscy wygadujecie? Macie jakąś paranoje chyba. Sklepy stacjonarne będą tak jak do tej pory. Sytuacja będzie podobna do tej obecnej z analogami i ich reklamą czy promocją. Żadna filozofia.
Zakazu sprzedaży e-papierosów nikt nie wprowadza, to nie jest zakazany produkt ktory mialby zejść do podziemia.
Proszę was o zejście na ziemię.

-----------------------------------------
eVic VTC Mini + OBS Crius
Awatar użytkownika
By xD_
#1626934
No tak ale co jesli ktoś bedzie chciał sprzedawać mody albo tanki 5ml itp gdzie jest max 2ml wedlug ustawy ?
Awatar użytkownika
By skara
#1627017
"płyn zawierający nikotynę jest wprowadzany do obrotu wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach zapasowych, których pojemność nie przekracza 10 ml, a w przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridżach jednorazowych pojemność kartridży jednorazowych lub zbiorniczków nie przekracza 2 ml"

Gzie jest napisane że tanki nie mogą być powyżej 2ml pojemności ?
Awatar użytkownika
By LogerM
#1627244
Miazga82 pisze:Co wy wszyscy wygadujecie? Macie jakąś paranoje chyba. Sklepy stacjonarne będą tak jak do tej pory. Sytuacja będzie podobna do tej obecnej z analogami i ich reklamą czy promocją. Żadna filozofia.

Przeczytaj ustawę zanim się wypowiesz.
xD_ pisze:No tak ale co jesli ktoś bedzie chciał sprzedawać mody albo tanki 5ml itp gdzie jest max 2ml wedlug ustawy ?

j.w.

A co do reszty to ustawa jest dość jasna w kwestii tego co będzie mogło być prezentowane i w jaki sposób wystarczy przeczytać dokładnie, a nie kombinować na podstawie domysłów kolegów.
By Vapujący Białystok
#1627251
Sprawa się rypła: tanki max 2 ml, liquidy max 10 ml , zakaz reklamy: nic na widoku w witrynie, a w środku ok tzn sucha informacja i cena, chyba, że to wysepka to bedzie problem...., nic przez neta, nawet grzałek! Żaden sprzedawca nie zaryzykuje 200 tys kary. A żeby było śmiesznie to koledzy z PiSu właśnie blokują ustawę o odnawialnych źródłach energi na rzecz węgla - choć i tak mamy najgorzej zanieczyszczone miasta w Europie. Tak jest jak matoły rządzą baranami.
By Wapujemy
#1627300
Vapujący Białystok pisze:... nic na widoku w witrynie,...


A powiedz kolego gdzieś to wyczytał w ustawie?
Jak LogerM napisał, sprawa jest prosta - zakaz wystawiania imitacji, prezentowania logotypów firm produkujących (jeżeli mają zabronione cechy). Żadnej reklamy, plakatów, nalepek, atrybutów, puszczanych chmurek, ludzi trzymających cokolwiek związanego z epapierosem w ręku itp... w żadnej formie. Zakazu ekspozycji towaru nie widziałem.

a) w ust. l wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
"Zabrania się reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych,
pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych i promocji wyrobów
tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub
rekwizytów tytoniowych oraz reklamy i promocji produktów imitujących te
wyroby, lub symboli związanych z używaniem tytoniu, wyrobów tytoniowych,
papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych, w szczególności:",


3. Zabrania się eksponowania w punkcie detalicznym przedmiotów
imitujących opakowania wyrobów tytoniowych oraz przedmiotów imitujących
opakowania papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych.",


6. Elementy lub cechy, które są zakazane zgodnie z ust. 4 i 5, obejmują w
szczególności teksty, symbole, nazwy, znaki towarowe i oznaczenia graficzne.";


dla zobrazowania punk 4 i 5 przytoczony powyżej:

4) sprawiają, że wyrób przypomina produkt leczniczy, wyrób medyczny,
żywność, środek spożywczy lub kosmetyk;
5) sugerują, że dany wyrób tytoniowy ma zwiększoną biodegradowalność lub
inne cechy korzystne pod względem ochrony środowiska.


chociaż ten punkt [6] i dwa podpunkty 4 i 5, w/g mnie dotyczą już tylko tytoniu, niech mnie ktoś poprawi ... jak by co ...

... krótko mówiąc, jeżeli jakiś producent ma za logo truskaweczkę, zielone drzewko, kiełbaskę czy też dziecko z matką trzymające się za ręce itp, to to jest zabronione, czysta nazwa producenta już nie.
W tym przypadku zdjęcie produktu na plakacie jest jego imitacją.
Czyli wysepki zostają jak nie ma na nich imitacji w formie plakatów i reklam tylko towar nie posiadający w/w zabronionych cech (pani z mojego avatara znika lub zasłaniam jej e-papierosa)
Obrazek
By Vapujący Białystok
#1627540
Dyrektywa -ustawa nie precyzuje co jest reklamą a co nie, ale idąc tym krokiem wykładnia tej ustawy dużo wyjaśni, a i tak decydujący głos bedzie miał "pan i władca -inspektor" podam taki przykład: nie daleko mnie jest sklep z analogiami, budka wolnostojąca która od nie pamiętnych czasów sprzedaje wyroby tytoniowe i wszystko co się z tym wiąże. Jak paliłam, zanim zacząłem chmurzyć często przystawalem na chwile by pooglądać sobie na wystawie rożne paczki papierosów których były przeróżne rodzaje w ogromnych ilościach. I tak o to gdy przepisy stały się bardziej restrykcyjne zniknęły paczki z witryny i został tylko tytoń i szkło. Moim zdaniem tak też bedzie z eksponowaniem ep. Oczywiście BARDZO chciałbym się MYLIĆ ale na tym etapie prac nad ustawą taką przyszłość przewiduje. A dopóki rządzi PIS to wydaje mi się, że bedzie ona przestrzegana z dużą dawką nadgorliwości.

Ps.
Dodam jeszcze, że moim zdaniem całe ep i jego poszczególne części są traktowane przez ustawę jednakowo. Tak więc nie ważne, czy eksponujemy zestaw, mod, atomizer czy grzałkę - wszystko to podchodzi pod ep - zresztą tak jak i czajnik czy grill elektryczny ;) Obym się mylił i te przypuszczenia były wytworem mojej wybujałej wyobraźni i błędnie interpretowanych zapisów.
By Krasnal45
#1627579
Z tego co pamiętam, w momencie wejścia poprzednich przepisów X lat temu, z wystawy musiały zniknąć kartonowe pudełka imitujące paczki papierosów. Papierosy jako takie, pozostały na miejscu. Więc teraz będzie tak, jak pisze @Wapujemy.pl...
Awatar użytkownika
By LogerM
#1627614
Vapujący Białystok pisze:Dyrektywa -ustawa nie precyzuje co jest reklamą a co nie

25) reklama wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych:
a) rozpowszechnianie komunikatów, wizerunków marek wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych, rekwizytów tytoniowych lub symboli z nimi związanych,
b) rozpowszechnianie nazw i symboli graficznych firm produkujących wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, pojemniki zapasowe lub rekwizyty tytoniowe, nieróżniących się od ich nazw i symboli graficznych – służących popularyzowaniu marek wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych, z wyłączeniem informacji używanych do celów handlowych pomiędzy firmami zajmującymi się produkcją, dystrybucją i handlem wyrobami tytoniowymi, papierosami elektronicznymi, pojemnikami zapasowymi lub rekwizytami tytoniowymi;


Krasnal45 pisze:Z tego co pamiętam, w momencie wejścia poprzednich przepisów X lat temu, z wystawy musiały zniknąć kartonowe pudełka imitujące paczki papierosów. Papierosy jako takie, pozostały na miejscu.

Tak miało być ale ustawa swoje, a rynek swoje. Wykorzystano lukę w postaci 'informacji o produktach tytoniowych', a jeszcze dokładniej fragment:
niezawierająca przekazu zachęcającego do zakupu lub używania wyrobów tytoniowych, umieszczona wyłącznie w punktach sprzedaży tych wyrobów;

dlatego właśnie z definicji informacja wyleciała.
Awatar użytkownika
By Tikos
#1627997
Aktualnie mam wokoło sklepu trochę nośników reklamy, które będą musiały zniknąć po 20 maja.
No i teraz zastanawiam się, czy przekorne zastąpienie kolorowych zdjęć banerami jak poniżej też może zostać uznane za reklamę?
Co o tym sądzicie?

Pojawiają się też kolejne pytania, które prawdopodobnie bez artykułów wykonawczych pozostaną bez odpowiedzi:
- co z oznaczeniem sklepu typu "E-PAPIEROSY, LIQUIDY, AKCESORIA"?
- czy mogę w sklepie eksponować produkty niebędące imitacją, czy mam może obkleić szyby ekspozytorów matową folią? :zakrecony
- czy plakaty wewnątrz sklepu muszą zniknąć? (na wszelki wypadek pewnie ściągnę)
- jak obejść kwestię kart stałego Klienta? (tutaj mam pewne pomysły, ale chyba nie będę ryzykował 200 tys. kary)
- co z wyprzedażami? czy nadgorliwy urzędnik też może wyprzedaż podciągnąć pod "sprzedaż premiowaną"?

Wiem, i tak wszystkie te kwestie pozostaną w sferze dywagacji do czasu, aż komuś nie wlepią kary, ewentualnie rozprawy sądowej, ale zawsze to jakaś opinia ;)

Przykładowa "reklama" zewnętrzna przy ulicy:
Obrazek

Przykładowa naklejka na witrynę sklepową:
Obrazek
Awatar użytkownika
By Tikos
#1628010
Vapujący Białystok pisze:Radziłbym po wprowadzeniu ustawy udać się do biura prawnego które ma ubezpieczenie od świadczonych usług ;)

Ps.

Pomysł mi się podoba, ale nie doradze ......powodzenia.


Ależ nie omieszkam, już mam termin zarezerwowany ;)
Jednak patrząc na ESW, które ma całą rzeszę prawników i fakt, że się wycofują z wszelkich produktów, które mogą budzić nawet najmniejsze wątpliwości, to mam pewne obawy....
Awatar użytkownika
By tinOFbeer
#1628023
Rozumiem, że nie można reklamować ein i produktów zawierających nikotynę ale liquidy 0mg można więc w witrynach wszystkie zeróweczki by można było sobie dobrać odpowiednik. Ze sprzętem to nie wiem. Ale w reklamie zewnętrznej chyba można dać: LIQUIDY 0mg I AKCESORIA.
Awatar użytkownika
By gemino
#1628039
epapieros.katowice.pl pisze:Aktualnie mam wokoło sklepu trochę nośników reklamy, które będą musiały zniknąć po 20 maja.
No i teraz zastanawiam się, czy przekorne zastąpienie kolorowych zdjęć banerami jak poniżej też może zostać uznane za reklamę?
Co o tym sądzicie?

Pojawiają się też kolejne pytania, które prawdopodobnie bez artykułów wykonawczych pozostaną bez odpowiedzi:
- co z oznaczeniem sklepu typu "E-PAPIEROSY, LIQUIDY, AKCESORIA"?
- czy mogę w sklepie eksponować produkty niebędące imitacją, czy mam może obkleić szyby ekspozytorów matową folią? :zakrecony
- czy plakaty wewnątrz sklepu muszą zniknąć? (na wszelki wypadek pewnie ściągnę)
- jak obejść kwestię kart stałego Klienta? (tutaj mam pewne pomysły, ale chyba nie będę ryzykował 200 tys. kary)
- co z wyprzedażami? czy nadgorliwy urzędnik też może wyprzedaż podciągnąć pod "sprzedaż premiowaną"?

Wiem, i tak wszystkie te kwestie pozostaną w sferze dywagacji do czasu, aż komuś nie wlepią kary, ewentualnie rozprawy sądowej, ale zawsze to jakaś opinia ;)

Przykładowa "reklama" zewnętrzna przy ulicy:
Obrazek

Przykładowa naklejka na witrynę sklepową:
Obrazek


Tak się reklamują apteki, więc chyba tak można
By e-Ivy
#1628046
Nie dajmy się zwariować i nie mylmy reklamy z informacją handlową, a tej ostatniej chyba nawet ta poroniona ustawa nie będzie zabraniać. Więc wysepkowo-sklepowe szyldy, witryny, etykiety z nazwą towaru itp. powinny moim skromnym zdaniem się ostać.
Awatar użytkownika
By Hunka
#1628079
Na Węgrzech tak wyglądają sklepy z wyrobami tytoniowymi.
Akurat ten jest oznakowany w wyjątkowo widoczny sposób.
Najczęściej napisy są tak dyskretne ze łatwo przeoczyć.
Jak się nasi ustawodawcy zapatrzą na bratanków to będziemy mieć taką samą "informację handlową" o e-p.

Obrazek

„Nemzeti dohánybolt” oznacza: „Narodowy sklep tytoniowy”.
By e-Ivy
#1628088
Na Węgrzech jest zakaz wprowadzania e-papierosów do obrotu. Natomiast "nasza" ustawa tego nie zakazuje (a że utrudnia jak się da, to już inna sprawa).
Awatar użytkownika
By Hunka
#1628101
e-Ivy pisze:Na Węgrzech jest zakaz wprowadzania e-papierosów do obrotu.

Nie ma.
Natomiast jest zakaz reklamy wyrobów tytoniowych (e-p też) a zdjęcie obrazuje jak to wygląda w praktyce.
Awatar użytkownika
By Timi
#1628102
e-Ivy pisze:Na Węgrzech jest zakaz wprowadzania e-papierosów do obrotu.

Nie ma takiego zakazu. Jednak od sklepów wprowadzających e-papierosy i wszystko z nimi powiązane są wymagane dodatkowe procedury.
Awatar użytkownika
By tinOFbeer
#1628103
Hunka pisze:
e-Ivy pisze:Na Węgrzech jest zakaz wprowadzania e-papierosów do obrotu.

Nie ma.
Natomiast jest zakaz reklamy wyrobów tytoniowych (e-p też) a zdjęcie obrazuje jak to wygląda w praktyce.

A nie ma być przypadkiem?

Wysłane z mojego Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalka
By e-Ivy
#1628105
Hunka pisze:
e-Ivy pisze:Na Węgrzech jest zakaz wprowadzania e-papierosów do obrotu.

Nie ma.

Zmienili to? Bo zdaje się, że w 2013 r. taki zakaz wprowadzono.
By Wapujemy
#1628111
Problem z wystawą to mały problem ... wystarczy spojrzeć na wysepki w Kauflandach, tak jak oni będą mieli po 20 maja to znaczy, że tak będzie można. Nie po to je postawiono 3 miesiące temu aby za miesiąc zwijać.

@Kszywho trzeba może było zadać pytanie raczej typu "czym będziemy po maju 2017 handlować i co ważniejsze gdzie kupować". Nie ma w PL hurtowni, która by chciała zarejestrować i wprowadzać towar na rynek z Chin czy innych europejskich lub amerykańskich producentów i sprzedawać w hurcie, mówię tu o cenach niższych od detalu na takim poziomie aby to było opłacalne. Chińczycy jak rozmawiam są słabo/wcale zainteresowani Polską aby otwierać tu swoje przedstawicielstwa, w Niemczech będą, przynajmniej tak się deklarują. Jednakże rejestracja produktu musi być w każdym kraju osobno, wiec musi być jedna hurtownia co to zrobi. Przecież każdy mały sklep/kilka sklepów nie udżwignie tego całego biurokratyczno/rejestracyjnego ciężaru. Zostanie BAT na frenczyzie? Handel liquidami? bo tu wielu producentów deklaruje gotowość do współpracy ... a co z resztą sprzętu? nawet tego zgodnego z ustawą?

Może ktoś wpadnie na ten pomysł jak np Francuzi na platformie B2B http://pro.myvapors-europe.com/ chociaż inwestowanie w naszym pięknym kraju przy tak niepewnych wiatrach biznesowych to ryzyko dla większych firm europejskich i nie tak duży rynek jak francuski czy niemiecki ... ale mam taką nadzieję, przecież sklepów małych prywatnych firm są setki a odbiorców blisko 2 miliony i ilość ta co miesiąc rośnie.
Awatar użytkownika
By Tikos
#1680255
Po wczorajszym głosowaniu chyba już czas rozglądnąć się za większą ilością folii samoprzylepnej :(
Awatar użytkownika
By Kszywho
#1680261
Nie chce nic mówić, ale nasz rząd dąży do tego, by nasze sklepy wyglądały jak sklepy z dopkami, albo jakieś burdele. Czarne/czerowne zasłonki, żadnego info, żadnego towaru, wszystko spod lady na hasło.
Masakra jakaś
Awatar użytkownika
By Tikos
#1680284
Wapujemy.pl pisze:Krzywho a pokaż mi to to palcem ten zakaz wystawiania towarów, bo jakoś nie mogę czegoś takiego dojżeć w ustawie ...


Być może nieco to obrazują odrzucone poprawki Kukiz 15`
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/ ... /652-A.pdf

Czyli że co? Że informacji też nie można zamieszczać? A cena?
Awatar użytkownika
By Goldi
#1680286
Jest tylko taki zapis:

3. Zabrania się eksponowania w punkcie detalicznym przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych oraz przedmiotów imitujących opakowania papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych.


Ale mówi on tylko o imitacjach (chyba).
Awatar użytkownika
By Kszywho
#1680355
Wapujemy.pl pisze:Krzywho a pokaż mi to to palcem ten zakaz wystawiania towarów, bo jakoś nie mogę czegoś takiego dojżeć w ustawie ...


Wapujemy.pl pisze:no wiec panowie bez popeliny. Jak było tak jest - IMITACJE - czyli gadżety reklamowe lub coś w tym rodzaju a nie pełnowartościowy produkt.


Po pierwsze to "Kszywho"
Po drugie- brzydko jest pokazywać palcem, więc wkleję kawałek ustawy z definicją słowa "reklama".



"25) reklama wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych:
a) rozpowszechnianie komunikatów, wizerunków marek wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych, rekwizytów tytoniowych lub symboli z nimi związanych,
b) rozpowszechnianie nazw i symboli graficznych firm produkujących wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, pojemniki zapasowe lub rekwizyty tytoniowe, nieróżniących się od ich nazw i symboli graficznych"


A jeśli chodzi o imitacje to:

" w art. 8:
a) w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
„Zabrania się reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych i promocji wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych oraz reklamy i promocji produktów imitujących te wyroby, lub symboli związanych z używaniem tytoniu, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych, w szczególności:”,
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1680358
Przeraża mnie brak umiejętności czytania. Po prostu przeraża. Ludzie drodzy - dziś się obudziliście? Wcześniej wisiało wam to wszystko, bo... jakoś to będzie.
Otóż - NIE, nie będzie. I pisanie "jak było tak jest" dowodzi braku umiejętności czytania na poziomie gimnazjum.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1680390
Poczułeś się wywołany do tablicy? No i może słusznie.
Kszywho wkleił stosowny fragment. Co tu deliberować? Wystawienie e-fajka jest jego reklamą zgodnie z zapisem ustawy. Tu nie ma żadnej filozofii. Jest zakaz i pozamiatane. Nie wolno będzie nawet pokazywać informacji handlowej z wyjątkiem ceny. Żadnych napięć/mocy/oporności - to są wszystko informacje o produkcie. Próbowaliśmy o to walczyć - wynik jest jaki jest.
I kolejny raz spytam: gdzie byliście, drodzy dyskutanci, przez ostatnie dwa lata, gdy ustawa była przygotowywana? Co zrobiliście?
Awatar użytkownika
By Deimond
#1680406
StaryChemik pisze:Poczułeś się wywołany do tablicy? No i może słusznie.
Kszywho wkleił stosowny fragment. Co tu deliberować? Wystawienie e-fajka jest jego reklamą zgodnie z zapisem ustawy. Tu nie ma żadnej filozofii. Jest zakaz i pozamiatane. Nie wolno będzie nawet pokazywać informacji handlowej z wyjątkiem ceny. Żadnych napięć/mocy/oporności - to są wszystko informacje o produkcie. Próbowaliśmy o to walczyć - wynik jest jaki jest.
I kolejny raz spytam: gdzie byliście, drodzy dyskutanci, przez ostatnie dwa lata, gdy ustawa była przygotowywana? Co zrobiliście?

No jak to gdzie - zajęci biznesami które teraz upadną.
By Wapujemy
#1680436
zakończmy tę nierówną walkę z gimbazą, upadłościami, to raczej ani na temat ani mądre.

Pytasz @StaryChemik co "zrobiliście" czy może co ja zrobiłem? Mówisz o tej motyce na słońce? Pisma w sprawie wyllobbowanej ustawy przez koncerny z miliardowymi kontami? Nawet gdyby wpłynęło 100 milionów wniosków, to nic by nie zmieniło. Równie łatwo się olewa dużą stertę makulatury jak i małą. Takie tematy się lobbuje. Nie mam środków ani dostępu do parlamentarzystów aby "coś" zrobić.

Teraz rozmawiamy o tym jak ma wyglądać ekspozycja po wejściu ustawy i gdzie nie popełnić błędów aby jednak handlować.
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

Joyetech EGO NexO-kolejne AIO

https://i.ibb.co/SQjhFKf/vape-poland[…]

Pierwszy e papieros

Witam. Chcialbym zakupic swojego pierwszego e papi[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.