EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By PucH2
#1786094
Krasnal45 pisze:A na pudełkach informacje wprowadzające w błąd :mrgreen:

Oj tam, oj tam. Na karę ich stać. Sami siebie zadenuncjują i będzie zielone światło.
By Saser
#1786126
Dla wszystkich zastanawiających się która ustawa będzie brana pod uwagę, dwie zasady prawne:

Lex posterior derogat legi priori - łac. akt późniejszy uchyla moc obowiązującą aktu wcześniejszego;
Lex specialis derogat legi generali - łac. zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym.

W tej sytuacji dla sądu ustawa 'tytoniowa' będzie ważniejsza niż ustawa o 'ochronie konsumentów' (jest późniejsza i bardziej szczegółowa tzn. dotyczy szczególnego przypadku).
Awatar użytkownika
By LogerM
#1789092
@Saser wprowadzanie konsumenta w błąd jest zabronione na podstawie umów międzynarodowych, zawieranych zarówno odgórnie poprzez nasze uczestnictwo w UE jak i w ramach WTO, a na ten temat wypowiadał się już niejednokrotnie ECJ dowalając choćby kary za niewłaściwy rysunek (nie błąd w składzie) na opakowaniu. Skoro znasz reguły kolizyjne to znasz zapewne hierarchię aktów prawnych. Ponadto w mojej opinii nie możemy mówić o normie generalnej/szczegółowej w przypadku ustaw o ochronie zdrowia i ochronie konkurencji gdyż dotykają one całkowicie odmiennych dziedzin, a niezgodność ustawy o ochronie zdrowia (jak i całej TPD) z FCTC już pominę.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.