Strona 1 z 1

Data przydatności aromatów, e-liquidów, baz nikotynowych (shot), premix-ów

Post:20 lut 2020, 11:43
autor: pol
Co jakiś czas powraca temat o tym jaka jest data przydatności płynów do EIN oraz składników tych płynów.

Zacznijmy od podstawowego stwierdzenia:
Teoretycznie termin przydatności e-liquidu z założenia nie przekracza daty ważności najmniej trwałego składnika.

Niestety branża EIN jest trochę na marginesie przepisów dotyczących daty przydatności.
E-liquidy zawierające nikotynę zgodnie z przepisami ustawy wprowadzającej unijne przepisy TPD podlegają rejestracji. W Polsce takiej rejestracji dokonuje się w Biurze do spraw Substancji Chemicznych.
Płyny do EIN zawierające nikotynę powinny podlegać kontroli, ale to na razie tylko teoria.


Premix
Branża EIN wprowadziła na rynek tzw "premixy", one nie podlegają zgłoszeniu do Inspektora do spraw Substancji Chemicznych.
Premix to mieszanina gliceryny i/lub glikolu propylenowego oraz aromatów (o innych składnikach nie wspomnę, bo o nich producenci milczą) i często słodzików. W premixach stosowane jest skoncentrowanie aromatów i wymagają one rozcieńczenia przed użyciem w EIN.


Aromat
Aromaty stosowane w płynach do EIN to prawie zawsze aromaty spożywcze.
Uwaga: nie używać aromatów na bazie oleju rzepakowego. Do inhalacji można używać aromatów wyłącznie na bazie glikolu.
Przykładowo - Charakterystyka Jakościowa Produktu Aromat BRZOSKWINIA BINIA
Gwarantowana trwałość aromatów:
Szczelnie zamknięte, przechowywane w temp. 5-30°C, chronione przed światłem.
Trwałość: 15 miesięcy od daty produkcji.


Glikol propylenowy - PG
Stosowany m.in. w produktach kosmetycznych, żywnościowych (dodatek o symbolu E1520), jak też farmaceutycznych (jako tzw. rozczynnik leków – także iniekcji oraz leków wziewnych). Stosowany jest także jako główny składnik „dymu” używanego w filmach, teatrach i dyskotekach.
Jest klasyfikowany jako substancja o bardzo niskiej toksyczności, w organizmie człowieka ulega dość szybkiej przemianie głównie do kwasu mlekowego (czyli tej samej substancji, która wytwarza się w pracujących mięśniach), a następnie pirogronowego. Tak więc metabolizm GP łączy się z klasycznym naturalnym cyklem kwasu cytrynowego (tzw. cyklem Krebsa) w organizmie człowieka. Końcowe metabolity wydalane są z moczem.
Zgodnie z danymi FDA (amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) glikol propylenowy jest klasyfikowany jako GRAS (Generally Recognized as Safe – powszechnie uznawany za bezpieczny) i dopuszczony do użytku w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym (środek farmakopealny zgodnie z danymi USP – United States Pharmacopoeia).
Przestrzegam przed używaniem glikolu propylenowego z niejasnych źródeł. Można bowiem spotkać na rynku glikol propylenowy znacznie tańszy niż rozprowadzany przez firmy specjalizujące się w dostawach dla e-palaczy. W większości wypadków jest to glikol czystości technicznej, często z dodatkiem inhibitorów korozji i innych dziwnych związków. Naprawdę nie warto ryzykować własnego zdrowia dla kilku groszy.
Przykładowo - Specyfikacja techniczna glikol propylenowy 99,5%
Przechowywanie:
Przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Przechowywać w suchym miejscu. Chronić przed wilgocią. Chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym. Odpowiednie opakowania: stal nierdzewna, aluminium, poleitylen o wysokiej gęstości (HDPE), bębny stalowe powlekane.
Okres ważności (dni): 730


Gliceryna - VG
Szeroko stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym alkohol trójwodorotlenowy. Gliceryna jest dość szeroko wykorzystywana w przemyśle i w rolnictwie. Gliceryna VG, to tak naprawdę produkt uboczny hydrolizy tłuszczów roślinnych. Jeśli potraktujemy olej roślinny (w sumie dowolny) roztworem wodorotlenku sodu i podgrzejemy, uzyskamy dwa produkty – mydło oraz glicerynę. Sporo gliceryny powstaje też w procesie produkcji biopaliwa, a konkretnie tzw. biodiesla
Użytkownicy EIN dodają jej do liquidów, aby uzyskać lepszy efekt gęstości mgiełki.
Przykładowo - Specyfikacja techniczna gliceryny farmaceutycznej 99,5%
Przechowywanie:
Przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Chronić przed wpływem warunków atmosferycznych. Produkt higroskopijny. Chronić przed wysoką temperaturą. Chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym. Trzymać z dala od źródeł ciepła i zapłonu. Przechowywać z dala od utleniaczy.
Okres ważności (dni): 365


Nikotyna
Nikotyna to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych zawarty w liściach tytoniu (1-2% w suchej masie). Śladowe ilości nikotyny znajdują się też w pomidorach, bakłażanach i papryce.
W e-liquidach używana w małym stężeniu od 0% do 2.0% tzn od 0mg/ml do 20mg/ml

Nikotyna czysta – pojęcie często błędnie używane przez użytkowników EIN. „Czysta nikotyna” to pojęcie używane przez chemików, określające nikotynę o stężeniu 99,9% (pure Nicotine). Jest to zabójcza, bardzo lotna substancja, bardzo silna i bardzo niebezpieczna trucizna wchłaniająca się nawet przez skórę. Nikotyna w czystej postaci nie ma bezpośredniego zastosowania i ze względów bezpieczeństwa nie jest sprzedawana bez specjalnego zezwolenia.
Przykładowo - Specification Sheet (−)-Nicotine, ≥99% (GC), liquid
APPEARANCE (COLOR): Colorless to Yellow and Colorless to Orange
APPEARANCE (FORM): CLEAR LIQUID
RECOMMENDED RETEST PERIOD: 36 MONTHS


**********************************
E-liqudy fabryczne, a domowe produkcje.
E-płyny fabryczne produkowane są w warunkach kontrolowanych (mam przynajmniej taką nadzieję), natomiast to, co zrobimy w domu, zależy tylko od osobistego zaangażowania. Jeśli zadbamy o to, aby zachować przy pracy porządek i czystość, mamy większą szansę na to, że nasz liquid będzie dość trwały. Istotną sprawą jest bowiem to, aby nie zanieczyścić go jakimiś drobnoustrojami. Co prawda nikotyna jest toksyczna, ale niektóre bakterie czy pleśnie są wystarczająco na nią odporne (a niektóre z nich są na tyle głupie, że nawet nie wiedzą, iż nikotyna jest trująca).
Warto pamiętać, że gliceryna stanowi dość dobrą pożywkę dla tych małych żyjątek (drobnoustrojów). Im więcej mamy tego związku w mieszaninie, tym większa szansa, że coś może się tam zacząć rozwijać.
Jeśli chcemy przedłużyć nieco trwałość e-liquidu, warto pamiętać, że związkiem o dość silnych właściwościach bakteriobójczych jest etanol (spirytus spożywczy). Dodatek alkoholu, nawet niewielki (rzędu 1%) przedłuża trwałość płynów. Muszę jednak dodać, że etanol powoduje zdecydowane zmniejszenie lepkości cieczy (staje się ona „rzadsza”), a więc nie należy przesadzać z jego ilością.

Musimy pamiętać, że negatywnie na trwałość liquidów wpływają tlen, światło i temperatura – dotyczy to oczywiście nie tylko samoróbek, ale też płynów fabrycznych.
Reasumując: istotne jest zachowanie czystości w trakcie przygotowania własnych płynów, jak też dbanie o to, aby były przechowywane w odpowiednich warunkach.

No dobrze – spyta ktoś – ale w końcu nie wiem jaki będzie termin przydatności do inhalowania płynu, który sobie zrobiłem.
Myślę, że nikt rozsądny nie poda odpowiedzi na to pytanie. Rozsądnym działaniem będzie przygotowywanie jednorazowe takiej ilości liquidu, aby zużyć go w ciągu maksymalnie 2-3 tygodni. Wtedy raczej nie spotka nas niespodzianka w postaci zmętnienia płynu (inhalowanie tego jest ryzykowne) czy też nawet pokrycia się powierzchni delikatnym kożuszkiem pleśni (inhalowanie jeszcze bardziej ryzykowne).

Pamiętajmy, aby przy produkcji własnych e-płynów w domu, używać składników o czystości "czysty do analizy" - cz.d.a.

Jaka jest data przydatności aromatów, e-liquidów, baz nikotynowych produkowanych fabrycznie?
Wróćmy do początku niniejszego tekstu.
Teoretycznie termin przydatności e-liquidu z założenia nie przekracza daty ważności najmniej trwałego składnika.

Pamiętajmy, że na okres przydatności do użycia e-płynów ma trwałość/stabilność cząsteczek poszczególnych związków chemicznych.

Producenci na opakowaniach umieszczają jakieś tam daty, ale tak naprawdę nie bardzo wiadomo, skąd się one biorą.
W przypadku e-płynów zazwyczaj jest to nikotyna, a więc deklarowany przez producenta okres trwałości jest zwykle równy terminowi przydatności nikotyny.

No dobrze, spyta ktoś – a co z zerówkami (płynami beznikotynowymi, tzw premix)? One są trwalsze? Otóż niekoniecznie. Po pierwsze, ich odczyn nie jest tak zasadowy jak większości płynów nikotynowych, co może ułatwiać rozwój w tej mieszaninie drobnoustrojów. Po drugie – inne składniki płynu też mają ograniczoną trwałość. Przykładowo – glikol propylenowy jest czuły na światło (odnośnik w jęz. angielskim), pod wpływem światła ultrafioletowego i powietrza ulega utlenieniu do odpowiednich kwasów.


Nie dawajcie się nabierać na chwyty marketingowe wmawiające, że e-płyny mają dożywotną datę przydatności. Nawet jak to czyni "uznany" producent e-płynów.

Z przeterminowanymi produktami jest tak, że gdy je spożyjemy, to zawsze możemy liczyć na odruch wymiotny.
Przy wapowaniu przeterminowanych e-płynów tego odruchu mieć nie będziemy, a skutki zdrowotne mogą być poważniejsze, niż można by przypuszczać.

Pamiętajcie, że jedyną ochroną wapera jest jego rozum, więc nie dajmy się złapać na lep marketingowy i myślmy...


*******************
Czystość substancji
Czystość substancji – procentowa zawartość wagowa głównej substancji stanowiącej dany produkt, po odjęciu od niej wszystkich zanieczyszczeń towarzyszących jej w tym produkcie.

Nazwy i oznaczenia kolejnych poziomów czystości:
techn – techniczny – 90–99%
cz. – czysty – 99–99,9%
cz.d.a – czysty do analizy – 99,9–99,99%
nazwa oznacza, że zanieczyszczeń nie można wykryć typowymi metodami analizy chemicznej
ch.cz. – chemicznie czysty – 99,99–99,999%
nazwa oznacza, że zanieczyszczeń nie można wykryć nawet najczulszymi metodami analizy chemicznej i trzeba użyć metod wykorzystujących zjawiska czysto fizyczne
spektr.cz. – czysty spektralnie – 99,999–99,9999%
nazwa oznacza, że zanieczyszczenia nie zakłócają metod analizy spektralnej.

***************
***************
Nie zapominajmy o zachodzących zmianach chemicznych w naszych miksturach.
Trzeba mieć na uwadze jeszcze jedną sprawę – po zmieszaniu wszystkich składników dość często zachodzą w roztworze tzw. wtórne reakcje chemiczne. Dlatego też czasami dopiero po kilku dniach liquid nabiera odpowiedniego smaku, pomimo że dyfuzja już się dawno (po ok. 24h) skończyła.
O wiązaniach wodorowych, dyfuzji i przegryzaniu się…


----------------------------------
W tekście wykorzystałem artykuły z blogu Starego Chemika:
O glikolach i glicerynie słów kilka(dziesiąt)…
O trwałości samoróbek
Czystość, czyli kilka słów o drobnoustrojach
Co się dzieje z bazą – utlenianie nikotyny
Jak zadbać o trwałość liquidu – kilka rad
Kilka uwag o trwałości e-liquidów
Alkohol w liquidzie – groźny czy nie?
Istotne wyjaśnienie
Poradnik dla mieszających – część II
Czystość, czyli kilka słów o drobnoustrojach
Ważna nowa publikacja zespołu Farsalinosa

Re: Data przydatności aromatów, e-liquidów, baz nikotynowych (shot), premix-ów

Post:20 lut 2020, 19:36
autor: pol
O aromatach cd...

Aromaty Twój Liquid
Aromat wyprodukowany na bazie oryginalnych włoskich komponentów i glikolu propylenowego USP/EP 99,93%.

- Charakterystyka Jakościowa Produktu

1. Aromaty produkowane są z zachowaniem najwyższych standardów higieny i czystości, zgodnie z systemem zarządzania bezpieczeństwem żywności ISO 22000.

2. Gwarantowana trwałość aromatów:
Szczelnie zamknięte, przechowywane w temp. 5-30oC, chronione przed światłem, posiadają trwałość 15 miesięcy od daty produkcji.

3 Deklaracje jakościowo-zdrowotne:
    Aromaty są zgodne z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2008 r. (Dz. U. nr 177, poz. 1092), a w szczególności określonych w załączniku do Rozporządzenia dopuszczalnym poziomom zawartości pochodzących z aromatów substancji aktywnych i składników aromatyzujących mogących niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka.

    Aromaty są zgodne z wymaganiami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych.

    Aromaty nie zawierają BHT/BHA i przeciwutleniaczy.

    Aromaty nie zawierają składników GMO pochodzących z surowców genetycznie modyfikowanych - Rozporządzenie (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy (Dz. Urz. UE nr L 268).

    Aromaty nie zawierają składników poddanych radiacji (promieniowaniu jonizującemu), określonych w Dyrektywie 2000/13/EC oraz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie napromieniowania żywności promieniami jonizującymi (Dz. U. nr 121, poz. 841).

    Aromaty nie zawierają składników alergennych, wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. załącznik nr 1 (Dz. U. nr 137, poz. 966).

4. Dozowanie
Quantum satis (w ilości najmniejszej, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu technologicznego).

5. Za użycie aromatu zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiada użytkownik.

********************
GLIKOL PROPYLENOWY USP/EP 99,93% - nazwa chemiczna: 1,2-Propanodiol
Produkt spełnia wymagania USP, EP.

1. Produkt spełnia wymagania:
Obowiązujących przepisów prawnych - w szczególności:
    Rozporządzenia (WE) Nr 852/2004 - w sprawie higieny artykułów spożywczych
    178/2002 - dotyczącego zasad i wymagań prawa żywnościowego
    1829/2003 i 1830/2003 - odnoszących się do artykułów spożywczych genetycznie zmodyfikowanych
    1881/2006 - dotyczących substancji zanieczyszczających
    1441/2007 - dotyczącego kryteriów mikrobiologicznych

2. W zakresie wymagań zdrowotnych - w tym:
    substancji użytych do jego wytworzenia
    zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych - metali ciężkich, aflatoksyn, środków ochrony roślin, pozostałości środków weterynaryjnych, mikrobiologii i innych
i może być przeznaczony do spożycia przez ludzi.


*******************
//* Powyższy tekst pochodzi ze strony firmowej Twój Liquid.
// Proszę traktować ten wpis jako informację, a nie jako reklamę firmy.

Re: Data przydatności aromatów, e-liquidów, baz nikotynowych (shot), premix-ów

Post:21 lut 2020, 14:22
autor: pol
Aromat naturalny - "organiczny"
Konsument uważa, że aromat naturalny pochodzi z naturalnych substancji wyjściowych.
Aromat waniliowy pochodzi z wanilii, aromat brzoskwiniowy z brzoskwini itd itp...

Ostatnio nic śmieszniejszego nie słyszałem. :mrgreen:

Aromaty spożywcze w większości przypadków nie pochodzą z takich substancji z jakich się spodziewa konsument.
To wszystko to jedno wielkie oszustwo.

Za pojęciem „aromat naturalny” kryje się coś, czego absolutnie nie oczekujemy.
Aromaty naturalne muszą być otrzymywane z naturalnych substancji wyjściowych, lecz wcale niekoniecznie z produktu spożywczego, którego smakiem mają się charakteryzować.

Aromaty naturalne muszą być otrzymywane z naturalnych substancji wyjściowych, lecz wcale niekoniecznie z produktu spożywczego, którego smakiem mają się charakteryzować.
Nawet, jeżeli według prawa aromaty naturalne nie są substancjami sztucznymi, to i tak mogą pochodzić z laboratorium.

Aromat waniliowy z mikroorganizmów.
Substytut sprytnie wymyślony przez przemysł spożywczy i naśladujący prawdziwy aromat.
Aromat waniliowy bywa sporządzany z resztek pozostałych po obróbce ryżu – otrąb. W otrębach ryżowych zawarty jest kwas ferulowy, którzy przy udziale mikroorganizmów może zostać przekształcony w wanilinę.
A ponieważ ryż jest produktem naturalnym, wytworzone z niego aromaty również mogą być nazywane „naturalnymi”, chociaż nigdy nie miały nic wspólnego z prawdziwą wanilią.
Aromat brzoskwiniowy z kolonii grzybów pleśniowych.
Aromat truskawkowy często ma swoje korzenie w łusce gorczycy.
Aromat jabłkowy produkowany jest natomiast z oleju fuzlowego winnego, olejku z aksamitki i destylatu oleju drożdżowego, uzupełnianego octanem etylu.
„Naturalny aromat” malin można otrzymać z drewna cedrowego lub – z udziałem bakterii kwasu octowego – z chmielu.
Również takie warianty smakowe, jak brzoskwinia, kokos, orzechy czy pieczone ziemniaki mogą zostać pozyskane przy udziale kultur grzybów pleśniowych.


Aromat:
jeżeli w składzie produktu znajdziemy tylko to słowo, możemy być pewni, że substancja ta została stworzona w laboratorium, a zatem jest efektem reakcji chemicznej.

Aromat naturalny:
naturalna substancja zapachowa: aromat naturalny musi pochodzić z naturalnego surowca. Mogą być to surowce roślinne i zwierzęce, ale również może on powstać z udziałem mikroorganizmów.

Syntetyczne substancje aromatyczne:
tworzą grupę aromatów powstających w procesach chemicznych. Nie występują w warunkach naturalnych i ich budowa chemiczna jest zupełnie inna niż aromatu naturalnego, który naśladują. Do chemicznie otrzymywanych esencji zaliczyć możemy na przykład etylowanilinę o zapachu wanilii, maślan etylu o zapachu ananasowym, mrówczan etylu o zapachu rumowym czy dwuacetyl o zapachu maślanym.

*****************
Niestety polskie prawo nie zobowiązuje producentów żywności do umieszczania na opakowaniu dokładnego wykazu zastosowanych w produkcie aromatów. Na etykiecie często pojawia się jedynie informacja: aromat, aromaty, aromat identyczny z naturalnym itp.

************************
Przeczytaj np ten tekst:
-> https://www.sggw.pl/aktualnosci/dla-med ... h-wiedziec
-> http://zdrowyszop.pl/aromat-identyczny-z-naturalnym/a