EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By Blizzard
#440270
Witam!
Dziś mój syn zadał mi dziwne pytanie: czy i on może palić mojego e-papierosa. Odpowiedziałem kotegorycznym nie, lecz gdy teraz myśle nad tym na spokojnie nie jestem pewien odpowiedzi.Zdaje mi sie ze to z punktu widzenia prawa zakazane ale Zakładając ze dziecko używałoby liquidu beznikotynowego, czy jest to szkodliwe dla jego zdrowia?
Awatar użytkownika
By knak
#440275
Tylko w jakim celu? By wyrobic w nim nawyk "palenia"? Bo nikt nigdy siedzacy w temacie nie nazwal tego chyba zdrowym - tylko mniej szkodliwym. A prawnie chyba nie jest.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#440276
Odpowiedź była w 100% prawidłowa, natomiast Twoje późniejsze refleksje są dla mnie tak naprawdę nieco dziwne.
Powinieneś mu zadać proste pytanie: po co chce tego używać? Dla szpanu?
Rozwijając nieco temat: co byś zrobił gdyby zgłosiła się do Ciebie firma, która chciałaby na Twoim synu przetestować jakiś produkt, którego oddziaływanie na zdrowie nie jest znane? Dodajmy - produkt, który nie jest lekarstwem.

E-papieros to produkt, który w założeniu ma służyć tylko i wyłącznie ludziom uzależnionym od palenia tytoniu. To nie jest zabawka rekreacyjna. I jest to niezależne od tego, co w tym e-papierosie jest odparowywane.
I nie jest ważne, czy jest to zakazane prawem czy też nie. To nie ma żadnego znaczenia.

Jesteśmy nałogowcami, którzy mają za mało silnej woli, aby rzucić palenie bez wspomagania. I miejmy odwagę przyznać się do tego naszym dzieciom - tak będzie uczciwie.
Awatar użytkownika
By SiD
#440279
Świetne pytanie :mrgreen: Moja córka zadawała mi go kilkukrotnie. Wszak tatuś wszem i wobec komunikuje , że to bezpieczne ze wszech stron palenie. Kluczem jest słowo bezpieczne. Wzorem Twojego syna próbowała się przyłożyć do mojego e fajka :mrgreen: ( Tato przecież to tak ładnie pachnie :lol: ) Zdecydowanie zabroniłem. Mimo tego , że naprawdę wierzę, że jest to zdrowsza forma palenia ,to jednak do końca nie jestem przekonany co do jego absolutnej bez szkodliwości. Pomijając chemiczne działanie e papierosa jestem zdecydowanie przeciwny powstaniu odruchu sięgania i ssania po coś co dymi ( chmurzy, daje parę wodną...niepotrzebne skreślić). Chciałbym w tym miejscu przytoczyć statystyki. Tylko 30% palaczy jest uzależnionych fizycznie, dla pozostałych 70 % to odruch. Jako ojciec nie chcę się dowiadywać do której grupy należy moja córka :mrgreen: W tym konkretnym przypadku zależy mi na tym by była inna niż wszyscy :mrgreen: Lepiej zapobiegać niż leczyć
Awatar użytkownika
By Archon1
#440287
Po prostu nie są to cukierki i zabawki dla dzieci, koniec, kropka.
By alter
#440377
StaryChemik pisze:
Jesteśmy nałogowcami, którzy mają za mało silnej woli, aby rzucić palenie bez wspomagania. I miejmy odwagę przyznać się do tego naszym dzieciom - tak będzie uczciwie.



W 100% się zgadzam! Moje Dzieci są jeszcze małe, a ja uważam, że Epapierosy są bezpieczne. Co innego jednak moje przekonanie, a co innego fakty poparte dowodami. Na wszelki wypadek nie palę w tym samym pokoju, a jako podrosną to postaram się im to wytłumaczyć...
Awatar użytkownika
By emi
#440440
SiD pisze:Moja córka ...... .... jestem zdecydowanie przeciwny powstaniu odruchu sięgania i ssania po coś (u wyżej wspomnianej) ........... w tym konkretnym przypadku zależy mi na tym by była inna niż wszyscy


Biedny przyszły zięć :lol:

Przepraszam, ale musiałam! :lol: taka niedobra dziewczynka ze mnie jest!
Proszę o wybaczenie, ba! wolno post usunąć :zakrecony
Awatar użytkownika
By Araiser
#440453
Gorzej jak dzieci zaczną sobie próbować zwykłe papierosy, bo w domu elektroniczny i fajny, ale nie można go używać. I tak źle, i tak niedobrze :P
Awatar użytkownika
By Archon1
#440462
Araiser pisze:Gorzej jak dzieci zaczną sobie próbować zwykłe papierosy, bo w domu elektroniczny i fajny, ale nie można go używać. I tak źle, i tak niedobrze :P

Wszystko zależy od wychowania, przynajmniej tak sądzę i w to wierze.
Awatar użytkownika
By Targii
#440596
@Archon Wiara to nie wszystko :)

U mnie w rodzince jeśli chodzi o mężczyzn to palili wszyscy(no prawie), od strony ojca pradziadkowie byli nałogowcami, dziadek palił, tata również. Od strony mamy ciotka popala ale nie nałogowo.

Problem polega na tym że spróbujesz w nieodpowiednim momencie, gdyby nie fakt że przed pewnymi egzaminami ze znajomym kupiliśmy sobie po "ramie" to "pewnie" dzisiaj nie miałbym tego nawyku. Sama nikotyna działa bardzo prosto, relaksuje, początkowo sięgasz tylko w okresie stresu bo wiesz że pomaga się uspokoić, jak apap na ból głowy. Niestety później już jest nieco trudniej go ciało przyzwyczaja się fizycznie i psychicznie i wtedy zaczynają się schody.

U dzieci jest podobnie, widząc że sięgasz po papierosa w np w okresie stresu, działanie podobne do doświadczeń pawłowa. Nastrajają się że to może pomóc ale nic złego się nie dzieje do czasu kiedy mają okazję... Jak sobie radzić, prawdę mówiąc nie wiem, nie mam dzieci. Lecz groźba/prośba może być za mało - dzieci rosną, i jeśli nie w wieku 17lat to jak pójdą na studia może zacząć się ich walka z nawykiem. Inteligentnie trzeba podejść do sprawy i tyle, a zabronić podejścia takiego jak jest np dzisiaj w szkole, "papierosy są złe bo są, bo tak jest", dla mnie wystarczyło że się dowiedziałem że mój pradziadek nie potrafił sobie odmówić papierosa przed śmiercią(ostatnia rzecz jaką zrobił) a że palił jak lokomotywa przez całe życie, to właśnie papierosy mogły go zabić, patrząc na to że mam w jakiejś mierze te same geny, jestem tak samo podatny jak on.

To chyba tyle :D nie linczujcie mnie <please>
Awatar użytkownika
By krakry1
#440616
Ludzie, a nad czym tu deliberować? E-p wymyślono, aby odejść od analogów, lub aby ograniczyć je ze wzgledów zdrowotnych*. To nie jest zabawka dla dzieci - a niektórzy się zastanawiają czy dać dziecku wapować, czy nie?

Dla mnie takie dyskusje to zgroza - ponoć rodzice mają być madrzejsi od dzieci i je wychowywać.

*-wybierz właściwe
Awatar użytkownika
By Pawel1ww
#440631
Ja mam dwójkę rozrabiaków.Pierwszy ma 3 lata ,a drugi trochę ponad rok.Starszy wie że nie wolno,nawet jeżeli leży gdzieś w jego zasięgu to nie interesuję się tym.Dałem mu kilka razy batke do zabawy oczywiście bez parownika.Trochę popstrykał.Poświeciło(przycisk) i się znudziło.Z młodszym to jeszcze nie za bardzo bo on wszystko do paszczęki wkłada.Ale mały(niski)jest to nie sięga jeszcze wszędzie.
Podsumowanie:
Młodszy uczy się od starszego,a ten przejawia zerowe zainteresowanie e-p.Myślę że na kilka może kilkanaście lat mam spokój z tłumaczeniem co to jest i dlaczego takie złe.
By ep_markov
#440636
U mnie działało to tak: ojciec palił, ja jako dziecko wiedziałe, że to "be", ale że widziałem ojca z fajem ciągle to sam po cichu bawiłem się w "palenie papierosów".
Dlatego moje dzieci (6 i 2 lata) nie widziały mnie nigdy z żadnym papierosem- ani zwykłym, ani elektronicznym.
Nie chcę wzbudzać ciekawości.
Jak będą już większe- mam nadzieję, że rzucę, a jak nie to czeka mnie ciężka przeprawa...
Ale uważam, że im mniej wiedzą na ten temat tym lepiej.
Awatar użytkownika
By Tomy
#440642
Nawet palenie elektronika jest niewskazane - w chmurce, którą wydychamy jest nikotyna.

Ja nawet przy swoim 13 letnim synu oraz żonie, wrogowi jakiegokolwiek palenia.
Awatar użytkownika
By omario
#440650
(...) czy to co wydychamy, jest również szkodliwe dla otoczenia i osób... ??
By ep_markov
#440653
omario pisze:(...) czy to co wydychamy, jest również szkodliwe dla otoczenia i osób... ??


Nikt jeszcze nie udowodnił, że nie....
Awatar użytkownika
By Araiser
#440655
Wydychamy do 3% nikotyny, z czego też nie wchłaniają tego inne osoby w 100%, nikotyna owszem, jest trująca, ale nie w takich ilościach.
By ep_markov
#440659
Logika podpowiada, że jest mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy.
Ale testować tego na własnych dzieciach nie zamierzam.
Nie chcę też, żeby sięgnęły po cokolwiek tylko dlatego, że "tata tak robi".
Nie będę więc nowoczesnym rodzicem i nie "pyknę sobie fajki" z 6 letnim synem...
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.