Strona 1 z 1

Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:05 lis 2015, 19:01
autor: roscislaw
Chciałbym pochwalić się moim, już nie nowym dziełem i tym samym zachęcić osoby średnio zamożne do zmajstrowania taniej i szybko ładującej (1A) ładowarki na module TP4056 :) Nie potrzeba do tego wybitnych zdolności manualnych, ani szerokiej wiedzy technicznej, choć warto wiedzieć, że dla prądu 1A wskazany jest kabelek o odpowiedniej średnicy. Muszę też przyznać, że przed przystąpieniem do pracy sporo czytałem. W tym miejscu pragnę podziękować kolegom @zepsulo , @Goldi , @taywoj i przede wszystkim kolesiom z forum o latarkach za inspiracje :)

Do mojego dzieła użyłem zakupionej wcześniej na Forum uszkodzonej (po wybuchu/wylaniu ogniwa) ładowarki Ultrafire WF-139. Pozostałości po zawartości ogniwa usunąłem wodą z mydłem i szczoteczką do zębów, tam gdzie mogłem, zaś gdzie nie mogłem wyskrobałem śrubokrętem. Posiłkowałem się też papierem ściernym, wazeliną kosmetyczną i innymi narzędziami. Kondensatorki wylutowałem.
Oto gotowe dzieło:
Jak widać, jest miejsce dla drugiego modułu, czyli w przyszłości można sobie zrobić ładowarkę dwukanałową :)

Oprócz Ultrafire WF-139 zakupionej za przysłowiowe piwo (i to tanie, najpodlejsze) + koszt przesyłki (dzięki @profesor ;)) do mojego dzieła użyłem:
- TP4056 - $0,82
https://www.fasttech.com/products/0/100 ... ing-module
- zasilacz/adapter USB (niby) 2A - $3.12
https://www.fasttech.com/products/1154/ ... el-charger
Tu mała uwaga. Zasilacz zakupiłem z myślą o ładowarce dwukanałowej, jednak później doczytałem, że te 2A, to chiński chwyt marketingowy :)
Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem ajfona, bądź urządzenia wymagającego prądu ładowania większego niż 1A, to ten zakup jest zbędny.
- kabel USB od modemu Sagem F@st.
Tu kolejna uwaga. Obawiałem się, że kabelki będą za cienkie, jednak dają radę 1A :)
- jakieś inne kabelki
- przycisk od telefonu "Patryk"

Jak już pisałem, na elektrotechnice znam się średnio. Do pracy przystąpiłem sporo wertując wcześniej internet. Ładowarka ładuje już jakiś czas i wszystko z nią jest w porządku.
Jednak gdybym miał jeszcze raz zabierać się za taką robotę, to skorzystałbym z innego rozwiązania, podobnego do tego:


Chodzi oczywiście o patent z magnesami neodymowi. Moduł umieściłbym w jakimś zgrabnym, małym pudełeczku, np. takim do przechowywania akusów, nie zapominając o wentylacji i zrezygnowałbym z woltomierza (ma być tanio!).
Koleś użył tu jakiegoś kleju przewodzącego prąd za $10 (stanowczo za drogo!). Ja skorzystałbym z magnesów z otworami i czegoś co w te otwory by wlazło i do czego można by było przylutować kabelki :)

Na zakończenie moja pierwsza ładowarka home made, zmajstrowana w jakieś 25minut, z ładowarki Ego:


w pełni sprawna, choć dość długo ładuje.

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:05 lis 2015, 21:08
autor: Zepsulo
No i bardzo ładnie :) Do pełnego odratowania starej ładowarki przydałby się ten drugi kanał. Wiem, gorzej o dobry zasilacz który da przynajmniej 2.5A (potrzebny jest zapas).
Dobrze zrobiłeś, że nie obciążasz chińskiego zasilacza na max, zazwyczaj rzeczywiste parametry mają się nijak do zapewnień producenta. Do tego potrzebny jest zapas prądu, część prądu zamieni się w ciepło w module ładowarki i nie da się tego uniknąć.
Myślę, że możesz spróbować podłączyć drugi moduł ładowania i mieć dwukanałową ładowarkę. Jednak trzeba będzie zaniżyć prąd ładowania i zmienić oporniki na modułach.
Tu testy i opis modułu ładowania - http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20TP4056%20UK.html
Oznaczony jest ten opornik programujący jako "current resistor".
A tu dalszy opis, schemat i tabelka z wartościami opornika i prądami ładowania - http://www.electrodragon.com/w/TP4056_Lithium_Battery_Charging_Board_1A
Przy oporniku 2,2kΩ prąd ładowania będzie w okolicach 500mA na moduł.

Odwrotne włożenie akumulatora zabija układ TP4056 więc trzeba na to uważać :) Ja już ubiłem :D

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:05 lis 2015, 21:22
autor: pol
_Monter_ takie coś prezentował
ladowarka-w-safebox-na-dwa-18350-by-monter-t21352.html

Moduł ładowarki TP4056 - TayVoy

"Pożyczka" z elektrodyInne pomysły
Do przemyślenia


Obrazek

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:06 lis 2015, 16:46
autor: roscislaw
Panowie, ja to wszystko znam :) Jak już wcześniej pisałem, przed przystąpieniem do pracy wertowałem internet i to dość długo :)

Wiem, że moje dzieło nie jest niczym odkrywczym, ale jest moje. Jestem w szoku, że że aż tak szybko się uwinąłem i że podczas prac nie napotkałem na żadne problemy.
Dlatego zachęcam amatorów takich jak ja do podobnych prób. Nie dość, że ładowarka za grosze, to jeszcze olbrzymia satysfakcja z czegoś, co się samodzielnie zmajstrowało i co jeszcze w dodatku nawet działa :)

-----------------------------
Dodam jeszcze, bo na zdjęciach tego nie widać, że wszystko, w tym i sam moduł jest porządnie osadzone. Nic się nie rusza i nie lata. Mogę rzucać, ciągnąć silnie za kabel a i tak nic się nie rozleci.

Co do drugiego kanału, ładowarka jest na tyle szybka, że drugi kanał jest mi póki co zbędny. Wymiana opornika też odpada, bo za mało miejsca jak na amatora łapy, brak specjalistycznej lutownicy (mam transformatorową, taką starą) no i też potrzeby specjalnie nie widzę. Ładowarka ładuje szybko, nic się nie grzeje, więc po co kombinować :)

Kiedyś, jak wygram w totolotka, to kupię sobie taki zasilacz/adapter: http://allegro.pl/zasilacz-stabilizowan ... 92050.html
Wygląda solidnie i zdaje się, że wtyczka idealnie pasuje do gniazda, w jakie wyposażona jest ładowarka Ultrafire WF-139.

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:06 lis 2015, 18:55
autor: pol
roscislaw pisze:Panowie, ja to wszystko znam :) Jak już wcześniej pisałem, przed przystąpieniem do pracy wertowałem internet i to dość długo :)

....


To opis, który podałeś jest jedynym słusznym rozwiązaniem, a wszystkie inne pomysły nie zasługują na wzmiankę?

Tytuł zadałeś
Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Można było się spodziewać, że będzie to wątek o tym jak można samemu coś zrobić.
A tu zonk.... tylko jeden projekt dopuszczalny jako jedyne słuszne rozwiązanie.

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:07 lis 2015, 17:06
autor: roscislaw
Masz rację @pol. Nie wiem dlaczego uznałem, że post był adresowany tylko i wyłącznie do mnie *TORBA*

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:03 paź 2018, 22:33
autor: roscislaw
Ładowarka nadal działa, to znaczy raz mi się udało usmażyć moduł, bo podłączyłem akusa odwrotnie i to po czeźwemu, a tak poza tym ok. W listopadzie będę chciał najprawdopodobniej dodać drugi moduł, by ładowarka była dwukanałowa, bo rozważam zakup boxa dla mamy.

Co ryzykuję podłączając zasilacz, który obecnie posiadam, ten niby dwuamperowy do dwóch modułów? Ma on oznaczenie (nie wiem, czy komuś to coś mówi) ETA-U90EBE JKB. Jeżeli coś by się miało stać, to awarii uległby tylko zasilacz?
Ewentualnie za jakim tanim zasilaczem się rozejrzeć, najlepiej na allegro.pl, żeby obsłużył dwie sztuki TP4056 ?

W nagrodę za odpowiedzi będzie fotorelacja :-D

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:04 paź 2018, 11:39
autor: tajwoj
Cztery lata temu zrobiłem na szybko podwójną bo miałem za mało kanałów do ładowania.
Zasilana jest z zasilacza 12V/2A, chyba z Banggood. Ale może też być zasilacz laptopowy lub zasilacz kieszeni dla dysków 3,5", albo jeszcze jakiś inny o napięciu wyjściowym 9-20V.
Napięcie jest obniżane do 4,8V przez znany forumowiczom moduł KIS.
Ponieważ prowizorki są bardzo trwałe, mam ją do dziś i czasami używam w pracy. Teraz ma nawet woltomierz.
Obrazek

Re: Tania ładowarka do 18650 - zrób to sam! :)

Post:10 paź 2018, 20:58
autor: wesolykamil66
Ale fajne te wasze sprzęty. Sam chyba coś pomajstruje :D