EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By ryczypior
#147069
Witajcie

Pracuję nad rozbudową kalkulatora mocy e-liquidów i potrzebuję Waszej pomocy. chciałbym dodać dodatkową funkcję, w której można by było podawać AROMATY w postaci ilości kropli. Aby maksymalnie ułatwić mieszaczom sprawę chciałbym określić predefiniowane objętości kropli / ml dla zakraplaczy stosowanych przez dostawców aromatów.
Moja ogromna prośba dotyczy więc podania, ile kropel z danej buteleczki danego dostawcy wchodzi na 1ml, np:
Buteleczka 10ml Inawera - 58kr/ml, czyli 58kr=1ml,
Buteleczka 5ml gadgets-shop.pl - 50kr/ml

Sam nie jestem w stanie przetestowac wszystkich rodzajow buteleczek.

Wiadomo, ze kropla kropli nie rowna, ale mozna przynajmniej okreslic srednia jej objetosci.

Preferowany przebieg pomiaru: do pustego cylindra miarowego, strzykawki lub innego pojemnika z podziałką o dokładności przynajmniej 1ml należy zakraplać aromat bezpośrednio z danej buteleczki do otrzymania ~1ml, podczas zakraplania należy liczyć krople, wynik należy podawać w formie ilość kropli / 1ml

Z góry dziękuję za pomoc, od Was zależy dalszy rozwój kalkulatora.
Awatar użytkownika
By MALY001
#147198
najlepszym sposobem było by określenie kropli ze strzykawki z igłą... np 0,9mm i takiej strzykawki z igłą stosować do każdego aromatu... dzięki temu wielkość kropli jest taka sama nie zależnie od buteleczki...
polecił bym również pipetę... ale ni każdy takową posiada, natomiast w strzykawkę z igłą może się zaopatrzyć każdy...
Awatar użytkownika
By maniek987marcin
#147447
Wielkość kropli jest determinowana przede wszystkim przez napięcie powierzchniowe, kat zwilżania i gęstość chociaż pole styku cieczy (aromatu) z ciałem stałym (butelką) też ma wpływ dlatego z jednakowych butelek różne aromaty mogą dać różnej wielkości krople.
By DNF
#147703
Wielkosc otworu w zakraplaczu, czy innym kroplomierzu, to nie wszystko.
Liczy sie tez miedzy innymi gestosc plynu, jak to slusznie zauwazyl maniek987marcin.
Mysle, ze takie przeliczanie nie zda egzaminu.
Kazdy samemu musi okreslic "ilosc kropel" wg. wlasnego uznania, czulosci na smak, wlasnych upodoban aromatycznosci liquidu.
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
By ryczypior
#147728
DNF pisze:Kazdy samemu musi okreslic "ilosc kropel" wg. wlasnego uznania, czulosci na smak, wlasnych upodoban aromatycznosci liquidu.


Zgadzam sie absolutnie, ta funkcja kalkulatora miałaby raczej na celu:
- podanie ilości kropel aromatu mieszczących się w 1ml (tu miałem nadzieję dać kilka predefiniowanych wartości na podstawie waszych wypowiedzi w tym watku)
- podanie ile kropel aromatu chce się dodać do substancji

Na podstawie tych 2 zmiennych, kalkulator wiedzialby, ile ml aromatu doliczyc do calosci w celu uzyskania danej mocy lub danej ilości liquidu. W tej chwili trzeba podawać ilość aromatu w ml, co niekiedy jest frustrujące

DNF pisze:Wielkosc otworu w zakraplaczu, czy innym kroplomierzu, to nie wszystko.
Liczy sie tez miedzy innymi gestosc plynu, jak to slusznie zauwazyl maniek987marcin.


I tu się zgadzam, ale nie do końca. Aromaty mają przeważnie podobną gęstość (jeśli się mylę, przepraszam!), poza tym ja nie pytam się, jaką objętość ma 1 kropla, tylko ile kropel mieści się w 1ml. Dość podobne, ale nieco inne. Powtarzam, zbieram dane statystyczne.
By kajan5
#147821
Jak zwykle dzielicie włos na czworo :P Mnie tam zawsze wychodzi z aromatów tytoniowych Inawery 30kr=ml, a zakraplam 10 kr/ml zatem równiez totalnie inaczej. I nic mnie nie obchodzi napięcie powierzchnowe, ani zwilżanie szyjki czy nawet całej butelki :D
Awatar użytkownika
By krzysztofsf
#147824
ryczypior pisze:
I tu się zgadzam, ale nie do końca. Aromaty mają przeważnie podobną gęstość (jeśli się mylę, przepraszam!), poza tym ja nie pytam się, jaką objętość ma 1 kropla, tylko ile kropel mieści się w 1ml. Dość podobne, ale nieco inne. Powtarzam, zbieram dane statystyczne.


Aromaty z TL przewaznie (powtarzam "przewaznie") mialy gestosc zblizona bardziej do gliceryny niz do glikolu, gdy robilem probki z owocowych. Krople rosly i rosly, zanim sie oderwaly od butelki.
Awatar użytkownika
By ryczypior
#147835
krzysztofsf pisze:Aromaty z TL przewaznie (powtarzam "przewaznie") mialy gestosc zblizona bardziej do gliceryny niz do glikolu, gdy robilem probki z owocowych. Krople rosly i rosly, zanim sie oderwaly od butelki.


Dlatego chce okreslic ilosc kropel na ml dla roznych dostawcow :) i uwzglednic je w wartosciach predefiniowanych...
Awatar użytkownika
By krzysztofsf
#147852
ryczypior pisze:
krzysztofsf pisze:Aromaty z TL przewaznie (powtarzam "przewaznie") mialy gestosc zblizona bardziej do gliceryny niz do glikolu, gdy robilem probki z owocowych. Krople rosly i rosly, zanim sie oderwaly od butelki.


Dlatego chce okreslic ilosc kropel na ml dla roznych dostawcow :) i uwzglednic je w wartosciach predefiniowanych...


Tl jest "jednym dostawca"

Optymalne byloby wprowadzenie normy, zeby na buteleczkach danego aromatu (o roznych gestosciach, czasem w ramach jednego dostawcy czy producenta), oprocz zawartosci w ml byla podana ilosc kropli na ml.

naturalnie "lyzka na to niemozliwe".

W dodatku, wystarczy, ze dostawca zmieni buteleczki (przykladowo na tansze, albo nawet dostwca butelek uzyska zakraplacz z innej formy itp) i dane zbnierane obecnie beda nieaktualne
Awatar użytkownika
By bigbaster
#148640
do 1ml dać krople i dodać 0.2ml bazy ;) albo dać 4 krople na 5ml bazy i masz 0,8
Ostatnio zmieniony 01 maja 2010, 23:19 przez bigbaster, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Agalloch
#148697
vincent pisze:
Vaporek pisze: ... dawkowanie aromatu - niecala kropla na ml

Jak odmierzyć np. 0,8 kropli? :D


co się naśmiewacie? w domowych warunkach "niecała kropla na ml" to dawkowanie np. 9 kropli na 10 ml liquidu :roll:

ryczypior: Tak jak pisali koledzy powyżej, objętości kropli nie da się określić w sposób uniwersalny, bo zależy to od wielu czynników. Jeśli chcesz uwzględnić objętość, o jaką aromaty zwiększają objętość roztworu, to chyba można liczyć przeciętnie 20-25 kropli na ml czyli 0,04-0,05 ml na 1 kroplę (może 0,045 do celów kalkulatora będzie złotym środkiem? :wink: :) ).
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.