EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By Haze
#889485
Ponieważ od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Semovara postanowiłem skorzystać z jednej z jego użytecznych funkcji jaką jest pomiar czasu wapowania (natchnął mnie do tego swoimi pomiarami slimxx - dzięki!). Będę nazywał to dalej "czas wapowania netto" (CWN) - jest to po prostu czas przez jaki był wduszony przycisk "fire" w modzie.

PRZEDMIOT TESTU - kilka bateryjek 18650, które akurat mam pod ręką, od lewej:

Obrazek

* UltraFire XSL18650 - ma niecały rok, ale w tym czasie mogła być ładowana nawet mniej niż 10 razy,
* Panasonic CGR18650C - (bonus przy zakupach na bazarku) praktycznie nówka, ładowana max 10 razy,
* Panasonic CGR18650K - kupiona na allegro, podobno nowa,
* Sony US18650V3 - nówka z FastTechu, ładowana może 3 razy,
* Samsung INR18650-15M - allegro, historia nieznana,
* Samsung INR18650-15K - allegro, kupiona jako nowa,
* AW IMR - praktycznie nówka, ładowana max 10 razy,

OBCIĄŻENIE - wszystkie pomiary były robione na Kayfunie z grzałką 1,6 ohm, w "mocowym" trybie działania Semovara z nastawą 10,5W. Czyli taki bardzo "spokojny" setup.

METODYKA - dosyć ciekawe: pierwotnie planowałem robić test do momentu kiedy Semo pokaże END i koniec. Okazało się jednak, że w niektórych przypadkach wystarczy w tym momencie wyjąć i włożyć baterię żeby dostać kolejne kilkanaście do nawet kilkudziesięciu sztachów. Skrajnym przypadkiem była batka Samsunga, która po raz pierwszy "skończyła" się po 16 minutach, włożona ponownie dociągnęła do 22(!), i włożona JESCZE RAZ starczyła sumarycznie na 26 minut. Nie wiem czy to cecha Semovara czy coś innego, ale w tej sytuacji każdą z baterii testowałem w ten sposób - dając jej jeszcze 2 szanse od momentu pierwszego "wyładowania".
Od razu uprzedzam obawy o stan tak potraktowanych batek - mimo takiej metody napięcie ŻADNEJ z testowanych sztuk nie spadło poniżej 3,2V (mierzone pod obciążeniem).

No i wyniki:

Obrazek

No i mając takie wyniki w bezpośredni sposób możemy wyliczyć pojemność w Wh i dalej, zakładając napięcie rozładowywania pojemność w mAh.
Przy uśrednieniu napięcia pracy baterii do 3,8V uzyskujemy takie pojemności:

Obrazek

PODKREŚLAM, że nie jest to całkowita pojemność, tylko rzeczywista możliwa do uzyskania przy mocy 10,5W i obciążeniu 1,6 ohma i w dodatku na Semovarze - przy innym obciążeniu/modzie batki mogłyby jeszcze pociągnąć.

Wniosek na pewno nasuwa się jeden - w przypadku modów VV zupełnie nie warto przepłacać za AW IMR...
Awatar użytkownika
By saradonin
#889493
Brawo! Bardzo pouczające badanie przeprowadziłeś.

Wiele osób mylnie sądzi, iż większa pojemność całkowita oznacza dłuższy czas wapowania, tymczasem czas do wymiany batki tych ogniw o teoretycznie mniejszej pojemności w praktyce okazuje się niekiedy znacznie dłuższy.

Być może Twoje testy wyciągną z błędnego założenia przynajmniej kilku użytkowników.

PS. Swego czasu próbowałem napisać krótki poradnik dla początkujących dotyczący podobnych zagadnień, jednak bez takich pomiarów jak przprowadziłeś wydawał mi się nieco gołosłowny, bo oparty na teorii. Jeśli miałbyś coś do dodania, proszę o opinię -> https://docs.google.com/document/d/19za ... sp=sharing
Awatar użytkownika
By raptofil
#889530
Dlatego warto przed zakupem ogniw zobaczyć jej testy pod obciążeniem. Wiekszość elektronik odcina ogniwa przy napięciu 3,2-3,3V, gdy praktycznie podczas testów odcięcie ogniw jest przy 2,5-2,8V, czyli przy napięciu ktore najczęściej zaleca producent. Więc pi razy drzwi, nie używamy 0,5v i pewną cześć pojemności ogniwa.

Wiec zastanawia mnie jedna rzecz. Czy nie można zrobić elektroniki która wykorzystuje pełną pojemność ogniwa?
Awatar użytkownika
By Haze
#889538
saradonin <- SUPER opisałeś ten wykres rozładowania - dla większości ludzi nic z tych wykresów nie wynika. Ja też dopiero teraz uświadomiłem sobie, że nie ma co podniecać się jego długością, bo wapowanie kończy się z reguły gdzieś w jego połowie. Co pokazały zresztą pomiary :D
Awatar użytkownika
By pol
#890204
Haze pisze:
pol pisze:
Haze pisze:Test 18500 jest na herbacianym. I są tam AW IMR :wink:

Czemu się wstydzisz tu go opublikować? :wink:

Bo ja taki wstydliwy jestem :mrgreen:

Nie bądź taki wstydliwy :mrgreen:
Czemu zmuszasz mnie do chodzenia po obcych forach :oops:
Awatar użytkownika
By Paveletz
#890998
Bardzo ciekawy test Haze, i biorąc pod uwgę Twoją deklaracje co do jego przedmiotu („kilka bateryjek 18650, które akurat mam pod ręką”) - nie można się kompletnie do niczego w nim przyczepić - zestawiłeś, pomierzyłeś porównałeś.
Mam jednak pewne obiekcje co do wniosków jakie z tego testu mogą być dalej wyciągane ponieważ porównałeś akumulatory o różnym stopniu zużycia („zleżenia” – w przypadku nieużywanych) oraz co myślę, że ma znacznie większe znaczenie – wykonane w różnych technologiach (chemia katody). I tak katody Twoich samsungów (sprawiających Ci w teście niespodzianki) to NCA (Nickel Cobalt Aluminum), a np. akumulatorów Sony US18650V3 i Panasonic CGR18650C o ile się orientuje to już „bezpieczna technologia” NCM (LiNiMnCoO2). Nie wnikając w szczegóły, ze względu na rożną chemię ogniwa te mają różne właściwości, w tym inne maksymalnie dopuszczalne prądy ciągłego rozładowania i co ważniejsze dla tego testu – inne przedziały gęstości magazynowanej energii (Wh/kg).

Niemniej, żeby było wszystko jasne – podkreślam – wykonałeś bardzo fajny teścik i oby było więcej na forum takich czysto praktycznych porównań. :beer:
Awatar użytkownika
By Paveletz
#891023
@Pol - przecież ja nie krytykuję Haze'go. Ba! Nawet nie krytykuję jego testu w obecnej formie...
Wskazuję jedynie na pewne istniejące w nim mz "luki" mogące nas doprowadzić do odrobinę pochopnych wniosków. ;)
Awatar użytkownika
By Haze
#891262
Paveletz <- częściowo masz rację, ale oczywiście nie do końca :mrgreen: - zgadzam się, że bateryjki były o różnym stopniu zużycia, co oczywiście zaznaczyłem w opisie, NATOMIAST akurat AW IMR (której dotyczył mój wniosek) została skonfrontowana np. z Panasonikiem i Sony, które miały akurat bardzo zbliżony stopień wyeksploatowania przeze mnie. A nad tym gdzie i ile czasu wcześniej leżakowały nie ma sensu się zastanawiać bo nawet kupując w sklepie nie mamy na to wpływu.

Co do chemii katody i gęstości energii to ciekawe info, dzięki, muszę sobie trochę o tym poczytać, ale do testów i tak będę podchodził tak jak zapewne 90% użytkowników - chemia nie chemia, ale batka ma długo trzymać i oddawać duży prąd :D

:beer:
Awatar użytkownika
By MarioBernatti
#891293
W sumie dla mnie 'nieuczonego' użytkownika, nie ma znaczenia jak jest zbudowany akumulatorek
Może być to i LiH lub NiC grunt żeby długo trzymał do czasu odcięcia i tanio kosztował :)

Jak dla mnie by sie jeszcze jeden przydał wykres:
stosunek netto minut do średniej ceny zakupu :)
Awatar użytkownika
By Haze
#891312
MarioBernatti pisze:Jak dla mnie by sie jeszcze jeden przydał wykres: stosunek netto minut do średniej ceny zakupu :)

Nie ma opcji, bo skoro tego Panasa dostałem w bonusie przy innych zakupach to ten stosunek dążyłby do nieskończoności :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
By FRANQ_23_PL
#891398
Ja używam takich akumulatorków do latarki rowerowej z diodą CREE o mocy 3W lub nieco więcej. Mam kilka ogniw i powiedzieć mogę tyle, że ogniwa Bailong czy coś takiego o rzekomej pojemności 3000mAh z hakiem - omijać z daleka.

Najlepsze ogniwo jakie mam, to Sanyo JBKFJT4 2200mAh. Kupiłem je na Allegro http://allegro.pl/sanyo-ogniwa-li-ion-2200mah-18650-i3654542071.html
jako nowe, z rozbiórki nieużywanych baterii z laptopów.

Dla porównania długość świecenia: Bailong - około 40min, inna bateria no name rzekomo 3800mAh - około godziny, Sanyo 2h 30min.
Awatar użytkownika
By MarioBernatti
#891500
Nigdy nie słyszałem o Bailong
Gdzie ty sie zaopatrujesz :)

A 7,90 za polapotopową to troche drogo
Na forum mozna takie kupić troche taniej

Haze pisze:Nie ma opcji, bo skoro tego Panasa dostałem w bonusie przy innych zakupach to ten stosunek dążyłby do nieskończoności :mrgreen: :mrgreen:


Ceny wziąśc ze sklepu, najlepiej jednego
Awatar użytkownika
By Soundtrack
#891553
FRANQ_23_PL pisze:Ja używam takich akumulatorków do latarki rowerowej z diodą CREE o mocy 3W lub nieco więcej. Mam kilka ogniw i powiedzieć mogę tyle, że ogniwa Bailong czy coś takiego o rzekomej pojemności 3000mAh z hakiem - omijać z daleka.

Najlepsze ogniwo jakie mam, to Sanyo JBKFJT4 2200mAh. Kupiłem je na Allegro http://allegro.pl/sanyo-ogniwa-li-ion-2200mah-18650-i3654542071.html
jako nowe, z rozbiórki nieużywanych baterii z laptopów.

Dla porównania długość świecenia: Bailong - około 40min, inna bateria no name rzekomo 3800mAh - około godziny, Sanyo 2h 30min.

Szukałem informacji na temat Sanyo JBKFJT4 2200mAh ale wujek google nic nie znalazł :( . Możesz podać bliższą specyfikację tego aku .
Awatar użytkownika
By FRANQ_23_PL
#891575
Mam tak napisane na każdym z ogniw, a mam ich 4szt.


@MarioBernatti Bailonga dostałem razem z latarką, a Sanyo jest jak wspomniałem z nieużywanych baterii, zatem chyba nie problem. Potwierdza to fakt, że po pierwszych kilku ładowaniach coraz dłużej trzymały i po półtora roku trzymają świetnie.

Zdjęcia na szybko:
[img]http://img.tapatalk.com/d/13/10/29/neza7y6a.jpg[/img][img]http://img.tapatalk.com/d/13/10/29/a8y4epa4.jpg[/img]
Awatar użytkownika
By seiken
#952846
Troche odświeżę temat zrobiłem test akusa Panasonic NCR18650PF pojemnosc po naładowaniu ładowarka pokazała 2920 mha napięcie 4.24v
parownik Russian 91% zasilanie Semovar
grzałka 1.4ohm zasilanie ustawione na 9W
przed testem wszystkie styki i gwinty wymyłem i przesmarowałem pasta stykową
Obrazek

rzeczywisty czas palenia w min :shock: 53 min
Obrazek
Akus pokazywał 3.2 v pod obciążeniem 3v

na mierniku akus pokazał 3,24v
Awatar użytkownika
By krzych.s
#964858
I te kupię do mechanika skoro Samsung lubi eksplodować ;) (obecnie posiadam pobratymców z końcówką 'B' - 3400mAh max 4.7A zdaje się i są bardzo dobre)
Awatar użytkownika
By Haze
#969512
Uaktualniam pomiary o 2 batki, o których ostatnio dosyć głośno:

Obrazek

1. Panasonic NCR18650PF - na których ludzie biją rekordy czasu wapowania. U mnie nie wynik nie jest jakiś wielce spektakularny (nie wiem, może jakiś inny rzut), ale i tak wynik jest najlepszy ze wszystkich porównywanych batek.
2. Samsung ICR18650-22P - umieszczam je tutaj tylko i wyłącznie z kronikarskiego obowiązku ponieważ wszystko wskazuje na to, że partia sprzedawana na allegro przez niedoszłego wykonawcę wózka elektrycznego, jest zdecydowanie powyżej średniej jeśli chodzi o awaryjność - można o tym poczytać tutaj. Tak że ZDECYDOWANIE NIE POLECAM TYCH OGNIW.

No i wykres:

Obrazek
Awatar użytkownika
By seiken
#969830
Haze ty miałes 10.5w ja 9w i pewnie z tad ta różnica
po za tym mam 4 szt jedna ma poj 2920 dwie po 2850 i jedna 2830
mysle ,że i poziom naładowania ma znaczenie ta co testowałem miała 4.24v
Awatar użytkownika
By Gwido67
#969843
Adam,
ostatnio zanabyłem od Leeon CGR 18650 CH, tak żeby mieć jakiś punkt odniesienia do NCR 18650PD/PF i AW IMR. I muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Na DNA20D, oporność 0,9 Ohma, moc 15W CGRy trzymają tak samo długo/krótko (dla jednego długo, dla drugiego krótko ważne że tak samo :mrgreen: ), jak NCRy (oczywiście mowa o dwóch wyżej wymienionych modelach). AW IMR krócej. Takie porównanie siłą rzeczy bardzo powierzchowne ale dające jakieś wyobrażenie porównawcze. Ważne, że jest alternatywa, w pełni wartościowa a...sporo jednak tańsza (15 PLN vs 40 PLN). I to jest właśnie śmieszne Jasiu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Pozdrawiam
Grzegorz
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

Joyetech EGO NexO-kolejne AIO

https://i.ibb.co/SQjhFKf/vape-poland[…]

Pierwszy e papieros

Witam. Chcialbym zakupic swojego pierwszego e papi[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.