EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By utak3r
#286759
Wychodząc naprzeciw modderom, którzy mają smykałkę techniczną, jednak niekoniecznie znają się na elektronice, chciałbym przedstawić bardzo prosty układ elektroniczny, który bez problemu wykona w domu każdy sam. Jest to układ włącznika. Zamiast używać wysokoprądowych włączników, które są dość gabarytowe, albo miniaturowych mikroswitchy, które wytrzymują ledwie od tygodnia do miesiąca - warto użyć tranzystora MOSFET, który powstał właśnie do takich zadań.
Poniższy układ działa w ten sposób, że włącznik (dowolny, nawet najmniejszy, w technologii SMD) otwiera bramkę tranzystora, powodując, że otwiera się złącze źródło-dren i tranzystor zaczyna przewodzić, w efekcie czego atomizer otrzymuje prąd.
W przypadku modów HV, dobrać odpowiedni tranzystor MOSFET jest bardzo łatwo. Ja użyłem w modelu testowym IRF520, który można kupić nawet w najbardziej zapyziałym sklepie elektronicznym za kilka złotych. W przypadku modów niskonapięciowych, trzeba się nieco bardziej wysilić, gdyż napięcie rzędu 4V i niżej, otwiera ten tranzystor tylko w małej części, nie pozwalając mu przepuścić pełnego prądu - w efekcie dając bardzo mierne wyniki. Jak przejrzę noty katalogowe najłatwiej dostępnych MOSFETów, dam znać, który należy wybrać.

Co potrzebujemy?
1. Tranzystor MOSFET.
2. Rezystor 47k.
3. Kilka drucików, zdolnych do przeniesienia wysokich prądów. Osobiście używam drutu nawojowego 0,4mm - jego izolacja jest odporna na bardzo wysokie temperatury.

Schemat ideowy układu wygląda jak poniżej:

Obrazek

Na zdjęciach poniżej pokażę, jak zbudować pająka bez płytki. Zaczniemy od tranzystora i rezystora:

Obrazek Obrazek

W takiej obudowie (TO220) wyprowadzenia są kolejno od lewej: bramka, dren, źródło. UWAGA: metalowy radiator jest podłączony do drenu!

Lutujemy odpowiednio rezystor:

Obrazek Obrazek

A dalej to już tylko kabelki:

1. + baterii idzie na włącznik(1) i na atomizer(1).
2. - baterii idzie na rezystor(1) i źródło tranzystora.
3. Z rezystora(2) na bramkę tranzystora i włącznik(2).
4. Dren tranzystora na atomizer(2).

Obrazek

W razie jakichś problemów pytać :)

ObrazekObrazek

-- [scalono] 18 kwi 2011, 13:38 --

Po przejrzeniu katalogów, do zastosowania przy 3,7V, powinien pasować np. IRLR 8743PBF, który posiada bardzo niskie napięcie progu bramki i bardzo niską rezystancję złącza (ok. 3 miliomów). Tranzystor ten jest dość popularny i nie powinno być problemów z jego zdobyciem w nawet małych sklepikach (w moim małym sklepie jest). Cena: kilka złotych. Jak kupię dzisiaj, sprawdzę i dam znać.

-- [scalono] 18 kwi 2011, 20:17 --

Reasumując: najlepszym tranzystorem do naszych potrzeb jest IRLR8743PbF. Przenosi prądy powyżej... 100A! Rezystancja złącza około 3 miliomów i napięcie przełączania bramki to około 2V. Na dodatek ma dość małą obudowę, co pozwala całość zmieścić nawet w głowicy eGo :)Tranzystor ten wygląda nieco inaczej, jednak wyprowadzenie pinów ma analogiczne to obudowy TO220:

Obrazek

Schemat oczywiście pozostaje bez zmian.

Obrazek Obrazek

Tak zmontowany układzik działa świetnie zarówno na jednej baterii, jak i na dwóch. Powodzenia! :)
Awatar użytkownika
By PucH2
#286899
Próbowałeś tym tranzystorem reanimować elektronikę ego?
Awatar użytkownika
By utak3r
#286905
W sensie podmienić istniejący mosfet na płytce oryginalnej elektroniki? Trzeba by jakiegoś pająka ukuć na płytce...
Awatar użytkownika
By PucH2
#286906
utak3r pisze:W sensie podmienić istniejący mosfet na płytce oryginalnej elektroniki? Trzeba by jakiegoś pająka ukuć na płytce...

Dokładnie o to biega. To najczęściej padający element egona.
Awatar użytkownika
By utak3r
#286908
Pod warunkiem, że nic innego nie padło, to się uda. Można by się nawet pokusić o znalezienie czegoś pasującego w wersji smd, żeby nie kombinować z podlutowywaniem takiego dużego: bo nie wiem, czy razem z płytką oryginalną się zmieści.
Awatar użytkownika
By pitaszek
#286941
Witam.
Idealnym mosfetem do Egona jest: SI2307BDS 30V 3,2A, obudowa SOT23.
Charakteryzuje się niskim napięciem sterującym bramkę. Próbowałem dowiedzieć się na forum, jakiego mosfeta używają nasi naprawiacze, ale okazało się że wykorzystują tranzystory z innych, padniętych Egonów.
Podmienianie na "chybił trafił" nie wiele daje (ważny jest parametr Vgs GATE−TO−SOURCE VOLTAGE)
Dopiero po żmudnym przewertowaniu not katalogowych, i konsultacjach z elektronikiem na to wpadłem :D
Ja w Chmurniku zdecydowałem się na jeszcze większy tranzystor (mam miejsce) - NTD25P03L 35V 25A DPAK. Obydwa sprawdzone, działają idealnie, a koszt to ok 3,5 za szt.
Awatar użytkownika
By utak3r
#286952
Jeżeli nie zależy komuś na elektronice i chce zrobić tylko wyłącznik (w modach) polecam jednak omawiany wyżej IRLR 8743PBF, który kosi parametrami to, co jest zastosowane w eGo.
Awatar użytkownika
By De Dark
#287073
utak3r pisze:Jeżeli nie zależy komuś na elektronice i chce zrobić tylko wyłącznik (w modach) polecam jednak omawiany wyżej IRLR 8743PBF, który kosi parametrami to, co jest zastosowane w eGo.


Zastosowanie elektroniki ego z tranzystorem wykonawczym o podwyższonych parametrach obciążenia spełnia nasze oczekiwania a to co proponujesz to jest proste obejście :D

pitaszek dziękuję :)
Awatar użytkownika
By utak3r
#287079
Czyje spełnia, tego spełnia. Dla mnie - i nie tylko dla mnie! - elektronika eGo, choćby z najmocniejszym tranzystorem, może stanowić co najwyżej uzupełnienie mojego arsenału sprzętowego.
Awatar użytkownika
By pitaszek
#287086
Nie denerwuj się...
Masz rację, jest to świetne rozwiązanie. Podpowiedziałem tylko zainteresowanym jakim tranzystorem można naprawić elektronikę Ego, Chmurnika czy Tornado z TW. (na wszystkich sprawdzone i działające). A to dla tego, że długo szukałem uszkodzonej batki na "dawcę" i się nie doczekałem (a palić się chce, do czasu naprawy paliłem na zasilaczu...). Nie znalazłem takiej odpowiedzi na forum, mimo że kilku userów wymieniało ujarany tranzystor... Musiałem "uczyć się" czytać noty katalogowe i odpowiednio dobrać parametry feta... Potem tylko z duszą na ramieniu zamówić i wymienić. Napisałem to, żeby inni nie musieli męczyć się i wyważać otwartych drzwi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By utak3r
#287123
Ależ oczywiście, i dziękuję za to :) Takie miłe uzupełnienie, skoro już w tym temacie się obracamy :)
Obawiam się jednak, że dla większości chętnych i tak proces wymiany będzie nieosiągalny... SOT23 będzie dla nich nie do przeskoczenia :(

Natomiast obudowa DPAK to już jak najbardziej, myślę, że każdy sobie poradzi :) Trzeba by przymierzyć, czy w eGo by się zmieściła WRAZ z płytką, ale... hm, będzie chyba ciężko.
Awatar użytkownika
By Goldi
#318645
eshaton pisze:Czy wg schematu - gdy zamiast atomizera podłączymy ładowarkę to aku będzie ładowany?

Teoretycznie tak. Poprzez diodę zabezpieczającą w tranzystorze.
Awatar użytkownika
By SMOOKE.PL
#318665
cichy80 pisze:utak3r
czy układ się bardzo grzeje -będę robił na tym układzie niskonapięciowym ?


Układ nie wykazuje objawów grzania się, nie pamiętam jaki ja zastosowałem w swoim modzie, ja zamiast rezystora użyłem normalnej diody (takiej świecącej), która dział podobnie jak rezystor, a dzięki niemu widzę czy układ się włącza czy nie.

Przepraszam za wygląd MOD-a, ale robiłem to na szybko, przed wyjazdem w góry :D

Obrazek

A tu z świecącą diodą (układ włączony)

Obrazek
Awatar użytkownika
By Killmister13
#320748
mam pytanie, jestem początkujący i mam zamiar zrobić moda na 2 bateriach 16340 880mAh 3,7V lub 3,6V i drugiego moda na 2 bateriach 18650 2400mAh. Czy ten układ byłby do tego dobry? Z tego co wiem to volty sie sumują przy 2 bateriach, więc czy to nie będzie za dużo na grzałkę?

-- [scalono] 30 lip 2011, 22:27 --

a i jeszcze jedno, jak to jest z tą stabilizacją napięcia, potrzebna jest czy nie? jeśli tak to jak to zrobić?

-- [scalono] 01 sie 2011, 19:51 --

utak3r, napisałeś "Tak zmontowany układzik działa świetnie zarówno na jednej baterii, jak i na dwóch (...)"
Jak połączyć 2 baterie 16340 880mAh 3,7V żeby lepiej działało, szeregowo czy równolegle?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Smok Prince v12

Witam Mam problem ze swoim pierwszym papierosem. […]

AWT 35A 3000 mAh 3.7V 18650

Witam, kupiłem sobie zestaw nemesis klon, akumulat[…]

Box na jeden akumulator

Witam, moja tesla dostała szoku pourazowego jak mi[…]

Lepszy od Intake z top airflow

Jaki parownik jest lepszy od Intake rta na single[…]